ŠTÍTEK: Česká pirátská strana

Zahájení III. a IV. etapy rekonstrukce Barrandovského mostu.
Oprava Barrandovského mostu v Praze bude delší, než silničáři očekávali. Důvodem je horší stav konzolí, tj. nosníků, na okraji mostu. Přesný datum ukončení oprav zatím není dán, stále ale platí, že rekonstrukce skončí letos. Novinářům to řekli náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti) a náměstek ředitele Technické správy komunikací (TSK) Josef Richter. Původně měly opravy skončit do konce letních prázdnin.
31 fotografií

Oprava Barrandovského mostu bude delší, stále ale platí, že skončí letos

Praha
Hudebníci MFO v pondělí ráno vítali olomoucké zastupitele dechovkou, cimbálovkou a drobným občerstvením. Nesouhlasí s převedením orchestru do struktur Moravského divadla Olomouc, 10. června 2024
Po dlouhé diskusi trvající několik hodin, provázené emocemi udělalo olomoucké zastupitelstvo finální krok na cestě ke sloučení Moravské filharmonie a Moravského divadla. Proti v pondělí schvalovanému zpečetění fúze k 1. lednu 2025 a odsouhlasení zřizovací listiny organizace vzniklé sloučením vystoupili zástupci umělců, veřejnosti nebo senátoři. Opozice kritizovala nepřipravenost fúze a varovala před hazardem s budoucností kultury v Olomouci.
7 fotografií

Emoce, protesty a dlouhá debata. Olomouc zpečetila spojení divadla a filharmonie

Olomoucko
Volby do Evropského parlamentu, Ilustrační foto
Vítězství ANO 2011 s 27,62 procenty hlasů nad koalicí SPOLU s 23,47 procenty hlasů. Tak dopadl v okrese Uherské Hradiště „europarlamentní souboj“ těchto dvou konkurenčních seskupení. S odstupem a 10,56 procenty skončila koalice STAČILO, v čele s komunisty. Starostové a osobnosti pro Evropu obdrželi na Slovácku 7,39 procent hlasů. SPD a Trikolóře dali voliči 5,96 procent hlasů a z těch, které do Evropského parlamentu voliči protlačili, jsou posledními Piráti, kteří v našem regionu obdrželi od voličů 4,67 procent hlasů.

Europarlamentní souboj na Slovácku ovládlo ANO. SPOLU v Brodě i ve Starém Městě

Slovácko
Eurovolby 2024. Ilustrační foto
Jasným vítězstvím hnutí ANO skončily volby do Evropského parlamentu na Olomoucku. V olomouckém okrese ANO zvítězilo nad druhou koalicí SPOLU s náskokem šesti procent. V celokrajských výsledcích vyniká volební návrat komunistů „na bednu“, debakl Pirátů a propad SPD. Velmi těsnou výhru o pár desítek hlasů slaví Babišovo opoziční hnutí i v Olomouci, kde v posledních parlamentních volbách na SPOLU znatelně ztrácelo.

Eurovolby v Olomouci těsně pro ANO. V kraji třetí komunisté, SPD těžce ztratila

Olomoucko
Nádraží Holešovice
O nevábném stavu pražského nádraží Holešovice se vedou diskuze už mnoho let. Před pěti lety vznikla dohoda mezi pražským dopravním podnikem (DPP), magistrátem a developery. S projektem se ale zatím nezačalo. Piráti ještě krátce před volbami do Evropského parlamentu projekt blokují kvůli údajnému podezření z korupce. Jejich koaliční partner Spolu i developer to odmítají.
25 fotografií

Proměna Nádraží Holešovice se stala předvolební kampaní. Proč projekt stojí?

Praha
Masarykovo náměstí, 6. června 2024, Nový Jičín.
/VIDEO/ Pro letošní volby do Evropského parlamentu nasadily hned tři politické strany na první tři příčky kandidátek rodáky z Moravskoslezského kraje. Původem Ostravan Lubomír Zaorálek je lídrem kandidátky SOCDEM. Taktéž na první příčku, tentokrát ale koalice Stačilo!, nasadilo KSČM Kateřinu Konečnou z Nového Jičína. A z třetího místa na kandidátce Pirátů se bude snažit do europarlamentu dostat Zuzana Klusová z Karviné. Deník proto zajímalo, zda budou mít osobnosti lídrů ve svých rodných městech nějaký vliv na volební účast.
16 fotografií

ANKETA: Deník vyrazil natáčet do Nového Jičína. Chystají se místní k eurovolbám?

Novojičínsko
Ilustrační foto.
Se slušně objemným zavazadlovým prostorem vpředu, podobně, jako to mívaly staré škodovky, ale i s takovým místem pro náklad vzadu, které nemá nic společného s tradičním nosičem, by se mohl po Praze prohánět větší počet jízdních kol. Dokonce takových, kde se jezdec nemusí moc opírat do pedálů; ani když šlape do kopce. Byla by k mání za cenu, která potěší. Chtěli byste, kdyby takový pomocník nestál majlant?

Nákladní elektrokola v Praze a možnost koupě s dotací? Sdělte názor v dotazníku

Praha
Kasárna Karlín.
Stavební úřad Prahy 8 zakázal činnost kulturně-společenskému centru Kasárna Karlín v Praze 8. Důvodem je, že podle úřadu nezákonně využívalo vnitřní prostory, které nejsou zkolaudovány ani stavebně určeny k provozování centra. ČTK to dnes potvrdil mluvčí Prahy 8 Martin Šalek. Organizátoři v kasárnách pořádali promítání filmů, koncerty a v provozu měli i bar, kavárnu nebo saunu. Pražský radní Adam Zábranský (Piráti) ČTK sdělil, že jej rozhodnutí úřadu překvapilo a mrzí. Město nyní projednává změnu územního plánu, která centrum povolí. Kasárna podle mluvčího centra Radka Pavloviče s úřadem spolupracují, výtky napravilo a již podalo žádost o dodatečné povolení stavby včetně všech dokumentů.
7 fotografií

Stavební úřad Prahy 8 zakázal činnost centru v Kasárnách Karlín

Praha
Kandidáti z MS kraje do eurovoleb
Už příští týden proběhnou volby do Evropského parlamentu. Uspět by v nich mohli i kandidáti z Moravskoslezského kraje. Z devíti kandidátů, kteří se objevili v první desítce soupisek jednotlivých stran, mají zřejmě šanci jen tři. Ve hře jsou známá jména, kandiduje třeba komunistka Kateřina Konečná nebo matador sociální demokracie Lubomír Zaorálek. Naději má i vycházející hvězda Pirátů Zuzana Klusová. V pátek 7. a v sobotu 8. května se rozhodne, zda si kraj v europarlamentu pohorší, nebo ne.
4 fotografie

Stopa MS kraje v europarlamentu? Šanci má Klusová a Konečná. Zaorálek sází vše

Frýdecko-Místecko
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se setkal s americkým protějškem Antonym Blinkenem, 30. května 2024, Praha
V Praze ve čtvrtek začalo dvoudenní neformální setkání ministrů zahraničí států Severoatlantické aliance (NATO). Hlavním tématem akce, která bude přípravou na červencový alianční summit ve Washingtonu, by měla být válka na Ukrajině. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes s americkým protějškem Antonym Blinkenem v Praze probrali bezpečnost, obranu i ekonomiku. Šéf americké diplomacie ocenil českou podporu Ukrajině, zmínil výcvik vojáků i poskytnutí důležitého vojenského vybavení zemi napadené Ruskem.

Ministři zahraničí NATO v Praze: Blinken u Lipavského ocenil podporu Ukrajiny

Česko
Ilustrační foto
V úterý 21. a ve středu 22. května proběhly na středních školách po celé České republice Studentské volby do Evropského parlamentu. Platný hlas odevzdalo 22 880 studentů. Zapojilo se 297 škol, výsledky voleb jich v řádném termínu odeslalo 265. Projekt na podporu aktivního, zodpovědného a sebevědomého občanství budoucích prvovoličů uspořádal již po patnácté vzdělávací program Jeden svět na školách (JSNS) společnosti Člověk v tísni.

Gymnázia versus učiliště: rozdílné preference ve Studentských volbách

Jičínsko
Zastupitelstvo hlavního města Prahy. 14.12.2023
Členové zastupitelstva hlavního města Prahy se ve čtvrtek 23. května v 8 hodin ráno sešli na mimořádném zasedání. To začalo hodinu před tím řádným. Setkání vzniklo na popud opozice, která chtěla mimo jiné projednat kapacity středních škol a fakt, že ani děti s 90 body ze 100 při přijímačkách Cermat neuspěly v přijetí na gymnázium. Zastupitelé večer jednání možná přeruší kvůli hokeji.
29 fotografií

Pražští zastupitelé se sešli na mimořádném zastupitelstvu. Řešili kapacitu škol

Praha
Poslanecká sněmovna.
Doba oddlužení se zřejmě zkrátí z nynějších pěti let na tři roky pro všechny dlužníky. Vládní novelu insolvenčního zákona dnes schválila s některými úpravami Sněmovna. Zkrácení doby oddlužení podle kritiků neúměrně zhorší pozici věřitelů, mezi nimiž jsou třeba i samoživitelé, společenství vlastníků jednotek a bytová družstva. Poslanci opozičního hnutí ANO neprosadili pro nepodnikající jednotlivce tříleté, čtyřleté nebo pětileté oddlužení podle výše dluhu. Novelu nyní dostanou k posouzení senátoři.

Sněmovna schválila zkrácení doby oddlužení z pěti let na tři roky

Česko
Další úřední úkony se díky digitalizaci usnadní. Ilustrační foto
Nechat si ověřit plnou moc by mělo být jednodušší. Od začátku července by totiž měl začít fungovat Registr zastupování. Lidem a firmám umožní vystavit elektronicky plnou moc, takže kvůli tomu nebudou muset běhat na úřady. Právě jejich ověřování tvoří velkou část agendy notářů.

Plná moc už nebude muset být jen papír. Lidé dostanou i digitální

Česko