ŠTÍTEK: Česká tisková kancelář

Bouřky. Ilustrační foto.
/VIDEOPŘEDPOVĚĎ, AKTUALIZACE VÝSTRAHY METEOROLOGŮ/ Meterologové odpoledne upřesnili výstrahu před odpoledními a nočními bouřkami. Ty postupují přes střední Čechy na sever Čech, extrémní nebezpečí je hlášeno pro část Ústeckého kraje a Liberecký kraj. Velmi silné bouřky, hrozí ale i supercely, budou doprovázené nárazy větru i kolem 90 km/h, až 5 centimetrů velkými kroupami a přívalovým deštěm, při kterém může v krátké době napršet až 50 mm, při déletrvajících srážkách ale i dvakrát tolik. 

Extrémně silné bouřky prošly Českem, působily škody

Litoměřicko
Policie vyhlásila 23. dubna pátrání po hledaném Pavlu Zítkovi.
Okresní soud v Chomutově znovu odvolal jednání s hledaným Pavlem Zítkem, které se mělo konat v pátek 21. června. Osmapadesátiletý Zítko čelí obžalobě z trestného činu šíření poplašné zprávy. Policie po něm 23. dubna vyhlásila pátrání. Muž označovaný za dezinformátora se před tím k soudu nedostavil, květnové jednání bylo rovněž odvoláno. Mluvčí chomutovských policistů Miroslava Glogovská řekla, že policie po muži stále pátrá.

Soud v Chomutově odvolal další jednání s hledaným Zítkem. Stále se hledá

Chomutovsko
Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost Pavla Nárožného, doživotní vězení za vraždu otce a jeho partnerky je definitivně potvrzené. Ilustrační foto
Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost Pavla Nárožného, doživotní vězení za vraždu otce a jeho partnerky je definitivně potvrzené. Nárožný také plánoval vraždu tety. Vinu popíral. V ústavní stížnosti poukazoval na domnělá porušení řady svých práv, například práva na ochranu před nelidským a ponižujícím zacházením nebo trestem, práva na osobní svobodu nebo práva na zákonného soudce. 

Doživotí pro Nárožného za vraždu v Přerově definitivně potvrzené

Krimi
Starosta Vsetína Čunek se v kauze s Romy obrátí k Evropskému soudu pro lidská práva; tisková konference; MěÚ Vsetín; úterý18. června 2024
Město Vsetín se v kauze vystěhování Romů v roce 2006 obrátí na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Představitelé valašské metropole nesouhlasí s rozhodnutími Ústavního soudu (ÚS), který odmítl většinu stížností podaných městem ve sporech o odškodnění pro romské rodiny. V úterý 18. června to novinářům na vsetínské radnici řekl starosta města Jiří Čunek.
5 fotografií

Čunek: V kauze vystěhování Romů se obrátíme k Evropskému soudu pro lidská práva

Valašsko
Mladá žena svého partnera jednou bodla. Ilustrační snímek.
Policie vyšetřuje od pátečního večera 14. června vraždu v Semilech. O život měl přijít mladý muž, na kterého po předchozí hádce zaútočila jeho partnerka. Ženě za vraždu partnera hrozí nepodmínečný trest až ve výši 18 let. Stíhána je vazebně, okolnosti násilného činu z minulého týdne kriminalisté vyšetřují.

Za vraždu partnera hrozí ženě ze Semil až 18 let nepodmíněně

Krimi
Jízda na raftu na divoké vodě, ilustrační foto.
Dva čeští občané přišli v pondělí o život při nehodě raftu ve Francouzských Alpách, informovala stanice BFM TV a ČTK to následně potvrdilo české ministerstvo zahraničí. První oběť byla prohlášena za mrtvou na místě, druhá zemřela v nemocnici. Podle dalších francouzských médií bylo oběma zhruba šedesát let.

Při nehodě na raftu ve Francouzských Alpách zahynuli dva Češi

Státy EU
Sportovci, o kterých bude řeč v knize Pavla Pechouška
Kniha "Sport u Otavy" přináší fascinující příběhy sportovců ze Strakonic, kteří se nesmazatelně zapsali do historie českého i světového sportu. Autor Pavel Pechoušek shromáždil osobní zpovědi a unikátní fotografie 15 výjimečných sportovců, čímž vytvořil jedinečnou publikaci, která by neměla chybět v knihovně žádného sportovního nadšence.
13 fotografií

Strakonice? Město sportu. Vyprávět budou Turek, Salák nebo basketbalista Krejčí

Ostatní sporty
Archeologický dohled během zemních prací na výzkumu trasy dálnice D35 u Čistěvsi
Archeologové objevili u Hradce Králové zřejmě nejdelší pravěkou mohylu v Evropě. Jde o jeden z nálezů v trase budoucí dálnice D35 mezi Sadovou a dálniční křižovatkou u Plotišť nad Labem na okraji Hradce Králové. Pohřební mohyla o délce kolem 190 metrů s maximální šířkou 15,1 metru z doby kultury nálevkovitých pohárů datované do čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem byla objevena na rozhraní katastrů obcí Dlouhé Dvory a Lípa. 
12 fotografií

Archeologové našli na Hradecku nejdelší pravěkou mohylu Evropy. Měří 190 metrů

Regiony
Ilustrační snímek
Při páteční nehodě autobusu na severu Islandu se zranilo 12 lidí, z toho pět skončilo na jednotce intenzivní péče s vážnými zraněními. ČTK to v neděli řekl ředitel CK Adventura Petr Novotný. V autobusu cestovalo 20 českých turistů s českým průvodcem a řidičem. Okolnosti nehody nejsou zatím známy. Devět turistů se v neděli večer vrátilo do Česka.

Na Islandu havaroval autobus s českými turisty. Pět lidí se vážně zranilo

Státy mimo EU
Na přejezdu u obce Zelená se srazilo osobní auto s nákladním vlakem.
/FOTO/ V Málkově na Chomutovsku se ráno střetl na železničním přejezdu v osadě Zelená nákladní vlak s osobním autem. Řidič vyvázl ze zdemolovaného vozu bez vážnějších zranění, při dechové kontrole mu ale policisté naměřili 3,33 promile alkoholu v dechu. Věc je kvalifikována jako podezření z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, řekla ČTK severočeská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.
6 fotografií

Ranní nehoda v Zelené: Auto s opilým řidičem strhl z peronu nákladní vlak

Nehody
V Pardubicích se každoročně konají Dny chleba.
Některé pekárny víc investují do moderních technologií a automatizují výrobu, což minulé roky tolik nedělaly. Situace v oboru se po inflační krizi začala zlepšovat loni a letos trend pokračuje. Automatizace provozu také pomáhá vyřešit nedostatek pekařů. ČTK to řekl výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR Bohumil Hlavatý, který se ve středu v Pardubicích zúčastnil soutěžní akce Dny chleba.

Komise hodnotila v Pardubicích rekordních 111 bochníků chleba

Pardubicko
Na sněhovém poli Mapa republiky v Krkonoších bylo v půlce května okolo čtyř metrů sněhu.
V Krkonoších na úbočí Studniční hory zmizelo sněhové pole známé jako Mapa republiky. Je to místo, kde se sníh ve větším rozsahu drží nejdéle v celém Česku. Sněhové pole odtálo 6. června, zhruba o měsíc dříve než loni, řekl dnes ČTK mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Loni sněhové pole roztálo 8. července.

Mapa republiky v Krkonoších odtála zhruba o měsíc dříve než loni

Krkonoše
Jasoni červenoocí v motýláriu Karkonoski Park Narodowy v Jagniątkowie v červnu 2019.
Ochránci přírody dnes v Krkonoších vypustili do volné přírody přes 50 jedinců kriticky ohroženého druhu motýla jasoně červenookého. Je to o rok později, než předpokládali. ČTK to řekl David Číp z Mezinárodní ochranářské skupiny JARO. Vypuštění jasoně červenookého do volné přírody předcházela úprava vybraného a nezveřejněného místa tak, aby motýlu, kterému hrozí vyhynutí v ČR i v zahraničí, vyhovovala.

Do Krkonoš se po 100 letech vrací ohrožený druh motýla jasoně červenookého

Krkonoše
Petiční stánek u Úřadu vlády zatím zůstává, aktivista Ondřej Thor se proti výzvě na odstranění stánku odvolal.
Pražská Technická správa komunikací (TSK) dnes dopoledne ohradila místo, kde táboří před Úřadem vlády ČR aktivisté kolem Ondřeje Thora. Na místě to zjistila zpravodajka ČTK. Starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09) věří, že se místo podaří vyklidit ještě dnes, řekla novinářům. Předpokládá, že TSK požádá o součinnost policii. Aktivista před úřadem vlády táboří víc než rok a chce tam zůstat do demise vlády. Prostor nevyklidí, řekl dnes novinářům. Chystaný stavební zábor na místě jeho přístřešku je podle něj protiústavní.
11 fotografií

TSK ohradila pozemky kolem tábořiště u úřadu vlády, chystá se vyklizení

Praha
Technické služby mají za úkol i třeba úklid ulic. Ilustrační foto.
Město Česká Lípa se rozhodlo zřídit vlastní technické služby, což by mělo přinést úsporu nákladů a efektivnější správu městského majetku. Nová společnost, která začne fungovat příští rok, bude sídlit v areálu v Poříční ulici a zaměstná 55 lidí. Radnice očekává, že tržby dosáhnou 70 milionů korun ročně, přičemž zisk by měl činit 1,5 milionu korun.

Technické služby Česká Lípa: Město investuje do nové městské společnosti

Českolipsko
Volby do Evropského parlamentu v pátek 7. a sobotu 8. června 2024
Vládní strany by podle přepočtu výsledků v letošních evropských volbách ve Sněmovně výrazně ztratily dosavadní většinu, místo 108 by měly 84 českých poslanců. Ubylo by i poslanců hnutí ANO a SPD kvůli tomu, že se v eurovolbách prosadily koalice hnutí Přísaha s Motoristy sobě a koalice Stačilo! v čele s KSČM. ANO by mělo místo 72 poslanců zvolených před třemi lety 63. SPD, které má 20 poslanců, by jich s Trikolorou mělo 11. Přepočet výsledku evropských voleb na volby do dolní parlamentní komory provedla ČTK.
74 fotografií

Přepočet eurovoleb ukázal propad vládní koalice. Ve Sněmovně by ztratila většinu

Česko a EU
Lidé ve Věřňovicích jsou připravení k hromadnému protestu proti stavbě gigafactory
Obyvatelé Dolní Lutyně na Karvinsku v referendu odmítli stavbu továrny na výrobu baterií do elektrických automobilů na území obce. Odhlasovali, že zástupci úřadu mají projektu bránit podáváním připomínek. ČTK to řekl starosta obce Pavel Buzek (STAN). V referendu mohlo hlasovat 4300 oprávněných voličů, svůj názor vyjádřilo 2472 z nich. Proti továrně bylo 2176 hlasujících, nesouhlasilo s ní tak 88 procent hlasujících.
14 fotografií

Obyvatelé Dolní Lutyně rozhodli. Stavbu gigafactory v referendu rázně odmítli

Regiony
Marie Vlačušková, která má 100 let, odvolila ve volbách do Evropského parlamentu, 7. června 2024, Ostrava.
Účast ve volbách do Evropského parlamentu na mnoha místech České republiky přesáhla 30 procent, v Praze se dostala i přes 40 procent. Je tak vyšší než před pěti lety. Volební komise ani policejní prezidium neevidují žádné větší problémy nebo incidenty. V obci Břevnice na Havlíčkobrodsku ale někdo ukradl vlajku Evropské unie. Vyplývá to z informací ČTK od volebních komisí a samospráv. Volební místnosti se uzavřely ve 14:00, výsledek voleb bude zveřejněn v neděli pozdě večer.
74 fotografií

Volební účast na mnoha místech přesáhla 30 procent. Je vyšší než před pěti lety

Česko
Srážka vlaků u Pardubic.
Společnost RegioJet vyřazuje z provozu všech 13 spacích vagonů rakouského typu, které vlastní. Důvodem jsou konstrukční nedostatky, které se projevily při nehodě v Pardubicích i dříve při nehodě v Rakousku a o nichž dosud společnost nevěděla. Firma RegioJet o tom v sobotu informovala ČTK v tiskové zprávě. Při nehodě se ve středu kolem 23:00 v Pardubicích srazil v místě rychlík RegioJetu a nákladní vlak ČD Cargo. Nepřežily dvě Slovenky a dvě Ukrajinky, dalších 27 lidí bylo zraněno.
45 fotografií

Počet obětí srážky vlaků zavinily konstrukční chyby. RegioJet vyřadí spací vozy

Doprava
Americký vrtulník UH-1Y Venom. Dva zbývající dorazí na náměšťskou základnu příští týden.
Za týden mají do Česka dorazit zbývající dva americké vrtulníky UH-1Y Venom pro 22. základnu vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou. Česká armáda tak bude mít všech 12 vrtulníků systému H1 pořízených na základě mezivládní smlouvy z roku 2019. Kvůli opravám dráhy náměšťského letiště přistane nákladní letoun C-17 Globemaster s vrtulníky na palubě ve čtvrtek 13. června na pardubickém letišti. ČTK o tom informovala mluvčí náměšťské základny Štěpánka Tříletá.
6 fotografií

Zbývající dva americké vrtulníky dorazí na letiště v Náměšti příští týden

Třebíčsko
Sražený rychlík a nákladní vlak v Pardubicích. Fotografie z rána 6. června
Inspektoři Drážní inspekce od rána vyšetřují tragickou nehodu expresního a nákladního vlaku v Pardubicích. Podle ministra dopravy Martina Kupky došlo k projetí návěstidla zakazujícího jízdu. Podle Drážní inspekce může vyšetřování trvat několik měsíců. Nejhorší zranění a oběti na životech byly mezi cestujícími v prvním vagonu rychlíku. Mezi oběťmi jsou dvě ukrajinské občanky. 
45 fotografií

Kdo mohl za srážku vlaků? RegioJet jel na červenou. Nejhůře dopadl první vagón

Nehody
Bouřka - Ilustrační foto
Bouřky, které dnes zasáhnou velkou část země, budou na východě Čech, severu Moravy a ve Slezsku velmi silné. Padat při nich mohou i více než dvoucentimetrové kroupy, vítr může v nárazech dosáhnout kolem 90 kilometrů v hodině a v podmáčených oblastech vyvracet stromy. Při intenzivních srážkách může za krátkou dobu napršet kolem 30 milimetrů. I s ohledem na předchozí intenzivní déšť se tak mohou rychle zvednout zejména hladiny řek odvodňujících Beskydy, ojediněle mohou jejich hladiny vystoupat na druhý povodňový stupeň. ČTK to sdělil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Česko zasáhnou velmi silné bouřky. Provázet je mohou i kroupy

Česko
Kasárna Karlín.
Stavební úřad Prahy 8 zakázal činnost kulturně-společenskému centru Kasárna Karlín v Praze 8. Důvodem je, že podle úřadu nezákonně využívalo vnitřní prostory, které nejsou zkolaudovány ani stavebně určeny k provozování centra. ČTK to dnes potvrdil mluvčí Prahy 8 Martin Šalek. Organizátoři v kasárnách pořádali promítání filmů, koncerty a v provozu měli i bar, kavárnu nebo saunu. Pražský radní Adam Zábranský (Piráti) ČTK sdělil, že jej rozhodnutí úřadu překvapilo a mrzí. Město nyní projednává změnu územního plánu, která centrum povolí. Kasárna podle mluvčího centra Radka Pavloviče s úřadem spolupracují, výtky napravilo a již podalo žádost o dodatečné povolení stavby včetně všech dokumentů.
7 fotografií

Stavební úřad Prahy 8 zakázal činnost centru v Kasárnách Karlín

Praha
Ilustrační foto. Firma Kovosvit v Sezimově Ústí.
Ve strojírenské firmě Kovosvit MAS v Sezimově Ústí na Táborsku podalo ke konci května výpověď 178 z 220 zaměstnanců. Důvodem je fakt, že jim podnik dluží od března mzdy. Výroba ve firmě je proto zastavena. Kovosvit opustili i zaměstnanci z vedoucích pozic. ČTK to v pátek řekla personální manažerka podniku Andrea Lammouchi. Podle jejích odhadů Kovosvit dluží zaměstnancům za mzdy přibližně 45 milionů korun.

V Kovosvitu podalo kvůli dlužným mzdám výpověď 178 z 220 zaměstnanců

Táborsko