ŠTÍTEK: čokoláda

V rodinné čokoládovně v Troubelicích vyrábí čokoládu z ekvádorských kakaových bobů.
S nápadem vyrábět čokoládu přišel před více než dvaceti lety otec Františka Bačíka, který žil v Ekvádoru a měl známé, kteří pěstovali kakao. Uběhlo osm let, než rodina Bačíkova poprvé přivezla kakaové boby a další produkty z Ekvádoru a metodou pokus-omyl se pustila do zkušební výroby vlastní čokolády. Dnes vlastní malou rodinnou čokoládovnu v Troubelicích na Olomoucku.
10 fotografií

Z Ekvádoru do Troubelic. Metodou pokus-omyl rozjela rodina úspěšnou čokoládovnu

Příběhy a rozhovory
Olomoucká čokoládovna Zora (vlevo) a cena Studentské pečetě v olomoucké prodejně jednoho z obchodních řetězců. Květen 2024
Cena kakaa vystřelila nahoru. Extrémně. Za rok stoupla pětinásobně. I když v posledních dnech díky lepšímu výhledu produkce šla zase o něco dolů, stále je mimořádně vysoko. Nejistota dalšího cenového vývoje klíčové komodity dělá těžkou hlavu výrobcům čokolád a čokoládových cukrovinek, velkým továrnám i rodinným výrobnám na Hané. Pětinásobné zdražení by udělalo ze špičkové čokolády neprodejné zboží.
10 fotografií

Stane se čokoláda luxusem? Cena kakaa extrémně vystřelila nahoru, varují výrobci

Regiony
Olomoucká čokoládovna Zora (vlevo) a cena Studentské pečetě v olomoucké prodejně jednoho z obchodních řetězců. Květen 2024
Cena kakaa vystřelila nahoru. Extrémně. Za rok stoupla pětinásobně. I když v posledních dnech díky lepšímu výhledu produkce šla zase o něco dolů, stále je mimořádně vysoko. Nejistota dalšího cenového vývoje klíčové komodity dělá těžkou hlavu výrobcům čokolád a čokoládových cukrovinek, velkým továrnám i rodinným výrobnám na Hané. Pětinásobné zdražení by udělalo ze špičkové čokolády neprodejné zboží.
10 fotografií

Čokoláda luxusem? Cena kakaa vystřelila brutálně. Jak reaguje Zora a další

Olomoucko
Muž se v Chomutově vloupal do obchodu.
/FOTO/ Obchod s oblečením, trafika v centru Chomutova, ale i supermarket. Při jedné z „akcí“ navíc zlomil zápěstí ochrance. Sérii krádeží během několika málo dní má na svědomí 29letý muž, na jednu z nich vzal i svoji 19letou přítelkyni. Bral telefony, hodinky, ale také stírací losy za 108 tisíc nebo čokolády za 5 tisíc korun. Sladkosti ale nakonec při útěku poztrácel, ani losy mu štěstí nepřinesly. Policisté ho rychle vypátrali a nyní čeká za mřížemi na soud. Hrozí mu až 5 let vězení.
5 fotografií

Losy za 100 tisíc štěstí nepřinesly. Zloděj v Chomutově ztratil i 140 čokolád

Krimi
Areál kdysi věhlasné továrny na výrobu čokolády, marmelády a cukrovinek Terezie Hrubé na Osmeku v Přerově hodlá jeho majitelka Dagmar Vobecká (na snímku) zpřístupnit veřejnosti pro pořádání kulturních akcí.
Ručně zdobené bonboniéry, ale také účetní kniha, do které si Terezie Hrubá pečlivě zapisovala veškeré náklady na nákup ingrediencí, jež potřebovala na výrobu cukrovinek, čokolády a marmelád ve své továrně. I takové poklady dnes vlastní Dagmar Vobecká, příbuzná majitelky slavné přerovské továrny, která patřila za první republiky k nejvýznamnějším v Československu.
36 fotografií

Chtěli bychom areál továrny Terezie Hrubé zpřístupnit lidem, říká Dagmar Vobecká

Přerovsko
Desítky stánků plných čokolády nejrůznějších tvarů a chutí nabízel o víkendu festival v Hradci Králové.
/VIDEO, FOTO/ Tři desítky stánků s čokoládou nabízel o uplynulém víkendu Čokoládový festival v hradeckém Futuru. K ochutnání byla tabulková čokoláda, pralinky, horká čokoláda, marcipán, čokoládový likér, wafle, čokoládový burger, nugát, čokoládový kebab, jablka v čokoládě nebo čokoládové pivo a spousta dalších sladkostí, dezertů a delikates.
24 fotografií

VIDEO: Čokoládové pivo, nebo klíč. Podívejte se, co nabízel hradecký čokofest

Hradecko
Ilustrační foto.
Svátek všech zamilovaných se dá spojit i s literaturou nebo bezvadným kulinářským zážitkem. Během Sweet festival, který se koná ve středu 14. února v Paláci Pardubice, totiž bude finalistka Master Chef Česko Petra Krajčinovič připravovat své mistrovské dílo – Chilli con carne s čokoládou a afrodiziakem. Návštěvníci se zde také setkají s oblíbenou českou spisovatelkou a mohou si dát něco z velkého výběru sladkých specialit.

Valentýn v Pardubicích nabídne dobré jídlo i rady romantické spisovatelky

Pardubicko
Od pátku do neděle se stala rájem milovníků všeho sladkého plzeňská Olympie, která hostila oblíbený Čokoládový festival
Čokoláda s příchutí slaniny, sladké svatební kytice, čokovíno, čokopivo, bonbóny všech barev a náplní, pralinky a makronky, orientální sladkosti nebo horká čokoláda různých příchutí. Od pátku 9. února do neděle 11. února se stala rájem milovníků všeho sladkého plzeňská Olympie, která hostí další ročník oblíbeného Čokoládového festivalu. Ve vstupní hale tam nabízí své speciality u svých stánků více než padesátka vystavovatelů.
55 fotografií

Stovky lidí mlsaly v Plzni čokoládu. Konal se tu Čokoládový festival

Plzeňsko
Tradiční masopust v Postřekově na Domažlicku.
Víkendovému programu v Plzeňském kraji vládnou masopusty. Uskuteční se v řadě měst i vesnic, včetně toho největšího v Postřekově či nejstaršího v Sulislavi. Výjimkou nebude ani Plzeň, kde mohou lidé navštívit také třídenní festival čokolády v Olympii. Kromě toho se konají bály, v plzeňské Šeříkovce vystoupí Aleš Brichta a do Sušice mohou na festival Animánie Šumava vyrazit nadšenci do animovaných filmů.

Tipy na víkend: Vládnou masopusty, na své si přijdou i milovníci čokolády

Volný čas
Historický snímek cukrovaru v Litovli
Zhruba pětatřicet kilo „čistého“ cukru a dalších čtrnáct kilogramů cukrářských výrobků a čokolády. Taková je podle Českého statistického úřadu roční spotřeba průměrného Čecha. Pojem bílý cukr je dnes v souvislosti s tuzemskem spojován především s jeho nezdravě vysokou konzumací. Bývaly však doby, kdy byl cukr pro náš stát více než důležitý.
12 fotografií

Česká surovina dřív krmila světový trh. Teď vedeme hlavně v její spotřebě

Za jídlem
Riziková znaménka lze snadno zachytit ještě v přednádorových stádiích.
Kožních nádorů přibývá a lidé s nimi bohužel často přicházejí do ordinací dermatologů pozdě. Sami tak zbytečně ohrožují svůj život. Riziková znaménka i jiné změny na kůži jsou totiž dobře viditelné, a tudíž ještě v přednádorových stádiích snadno zachytitelné. Jak často si znaménka kontrolovat a kdy na kontrolu znamének chodit? Začněte s kontrolou svých znamének raději hned teď. Nejprve to zkuste doma, a pokud najdete něco podezřelého, nebo jste rizikovou osobou se spoustou znamének, vyrazte k dermatologovi.
7 fotografií

Jak si kůži pohlídat doma a předejít nádoru? Rozlište pihy podle barev čokolády

Zdraví
Petr Juliš (vlevo) a jeho bratr Lukáš Juliš
/PŘÍMO Z MALTY/Na židličce před maltským hotelem Salini s výhledem na Středozemní moře se bratři Julišové rozpovídali o společném soustředění. Byť se potkávají jako soupeři. Devětadvacetiletý útočník Sigmy Olomouc Lukáš Juliš a dvacetiletý křídelník Hradce Králové Petr se zasmáli v uvolněném dvojrozhovoru. V sobotu se v rámci Tipsport Malta Cupu utkali také na hřišti a duel skončil nerozhodně 1:1.
38 fotografií

Uvolnění Julišové. Lehké góly? To jste vy mladí, směje se bráchovi Lukáš

FORTUNA:LIGA
V zimním mrazivém počasí jsou oblíbené horké nápoje. A stále více populární se stává horká čokoláda. Kavárny a čokoládovny se specializují na chuť horké čokolády, kdy při výrobě je důležité procento obsahu kakaa a další přísady, které se k vytvoření nápoje z kakaových bobů využívají. V Ostravě lze horkou čokoládu ochutnat na třech největších vánočních trzích a také v kavárnách. Deník pár míst navštívil a testoval nabídku horkých čokolád.

Zimní trend horkých čokolád. Deník navštívil 5 míst v Ostravě, kde ji ochutnáte

Podnikání
Michaela Dohnálková v čokoládové manufaktuře Míšina čokoláda vyrábí čokoládu metodou bean to bar
Odmala miluje čokoládu. Bez ní si nedokáže život představit a mluví o ní tak, že je jasné, že čokoláda je v jejím případě silně návyková. Michaela Dohnálková přeměnila svoji lásku k čokoládě v živobytí. Už osmým rokem vyrábí pod značkou Míšina čokoláda, nyní v pražských Lahovicích na dohled od chuchelského dostihového závodiště, právě čokolády.
20 fotografií

Sametová či s kozím mlékem. Čokoholička Míša sbírá ocenění u nás i ve světě

Příběhy a rozhovory
Timothée Chalamet v roli Wonky
Je mlžný zimní den, k pobřeží se blíží loď a ze stožáru sjíždí tanečním pohybem mladý muž ve fialovém sáčku. V očích má nadšení a v hlavě recept na tu nejlepší čokoládu na světě. Těší se, že dobude zdejší trh a vykouzlí úsměv na tvářích lidí. Tak začíná film Wonka. Příběh o tom, co bylo, než se z tohoto hrdiny stal výstřední továrník ve filmu Tima Burtona. Je to ten nejlepší dárek, jaký si kina mohla v tomto čase přát. Redaktorka Deníku Jana Podskalská vám přináší přináší recenzi.
4 fotografie

S bonbóny a dobrou náladou. K divákům míří Wonka, ideální dárek do vánočních kin

Film a televize
Išelské dortíčky
Išelské dortíčky patří ke stálicím vánočního pečení. Skrývají v sobě ty nejlepší chutě a vypadají velmi lákavě. Kdysi je prý měl velmi rád císař František Josef. Jak udělat išelské dortíčky? A jaká náplň je vhodná do išelských dortíčků? Podívejte se na přehledný recept. Najdete také videorecet na išelské dortíčky podle Josefa Maršálka.

Išelské dortíčky: Cukroví, které miloval Franz Josef, zvládnete v pohodě doma

Za jídlem
Manželé Bartošovi na slavnostním vyhlášení International Chocolate Awards ve Florencii 26. listopadu 2023.
/FOTO, VIDEO/ Česká rodinná čokoládovna Lidka z Kutné Hory si připsala další úspěch v prestižní soutěži International Chocolate Awards, ze světového finále ve Florencii si v kategorii ochucených tmavých čokolád odvezla dvě stříbrné medaile. Porotci ocenili její čokoládu s malinovicí Raspberry Spirit 70 % a také čokoládu s rumem Rum Chocolate 70 %.
38 fotografií

Čokoláda Lidka ve světě opět zazářila, do Kutné Hory putují dvě stříbrné medaile

Kutnohorsko
Jiří Hána získal vzdělání na Divadelní fakultě Akademie múzických umění. Herectví studoval pod vedením Borise Rösnera, Evy Salzmannové a režiséra Miloše Horanského.
Jiří Hána si divadelní komedií Berlín, Berlín oživil vzpomínky na osmdesátá léta. Ve škole seděl s rukama za zády a západní čokoláda mu chutnala natolik, že ji jedl po kostičkách i několik týdnů. Herec v časopisu Story prozradil, jaké to je být v kůži agenta Stasi v komedii, kde se smích střídá s mrazivými momenty a co už by nikdy nechtěl zažít. 
3 fotografie

Jiří Hána: My si pořád na něco stěžujeme. Každý je zodpovědný za svůj život

Společnost