ŠTÍTEK: Curych

Nová laboratoř pohybové medicíny v Krajské nemocnici Liberec.
/FOTO, VIDEO/ Posoudit stav pohybového aparátu pacienta, navrhnout řešení a následně sledovat pokrok. Přesně to dokáže nová laboratoř pohybové medicíny, která propojila několik unikátních technologií. Vznikla v Krajské nemocnici Liberec a přístroj je teprve třetí svého druhu v naší republice. Pomůže s řešením mnoha potíží pacientů a díky přesnějším paprskům není záření tak intenzivní, jako u klasického rentgenu.
9 fotografií

Třetí v republice: Liberecká nemocnice získala unikátní rentgen, snímá ve stoje

Liberecko
Matyáš Kuboš a Tomáš Kopecký s Natálkou.
/DENÍK ZAUJALO/ O nevídaný kousek se v příštích týdnech pokusí dva kamarádi Matyáš Kuboš a Tomáš Kopecký. Mladíci z Nového Jičína by si rádi vyzkoušeli své (nejen) fyzické možnosti a v následujících třech měsících se dostali z daleké španělské Barcelony domů pěšky. Jejich akce má zároveň charitativní podtext, prostřednictvím webu donio.cz budou vybírat peníze pro malou Natálku. „Chceme překonat sami sebe, a také pomoci,“ shoduje se dvojice, jejichž cesta začala v neděli 10. března.
4 fotografie

Přes půl Evropy pro Natálku. Fanoušci Baníku jdou z Barcelony do Nového Jičína

Ostatní sporty
Dne 26. února 1959 našli záchranáři pátrající po zmizelých účastnících Ďatlovovy výpravy její sněhem zavalený stan. Stan byl rozříznut zevnitř, skupina před něčím utíkala. Následoval děsivý objev mrtvol...
Zkáza Ďatlovovy výpravy patří k nejslavnějším záhadám 20. století, současně však také k těm, k nimž se dá zdánlivě jen těžko najít cokoliv nového. Obzvláště po výzkumu z roku 2021, jenž naznačoval, že prapříčinou smrti všech členů výpravy mohla být desková lavina, která spadla na jejich stan. Už o rok později však byl tento výzkum zpochybněn a později se s dalšími zjištěními přihlásili ruští vědci.

PODCAST: Dějiny temné i tajemné. Zkáza Ďatlovovy výpravy

Historie
Kontrabasisté Martin (vpravo) a Jan Kneslovi z Benešova s Plzeňskou filharmonií na koncertu nevidomého tenoristy Andrea Bocelliho.
/ROZHOVOR, FOTO, VIDEO/ Světoznámý italský tenor Andrea Bocelli se na své evropské části turné zastavil ve Vídni, o tři dny později pak ve švýcarském Zürichu. Na obou koncertech jej doprovázela Plzeňská filharmonie, pod taktovkou světoznámého dirigenta Marcella Roty. Ve skupině kontrabasů se pak mezi filharmoniky objevili i dva hudebníci z Benešova, Martin a Jan Kneslovi - otec se synem.
5 fotografií

Neobyčejné angažmá. Muzikanti z Benešova stáli na jednom pódiu s Andrea Bocellim

Čtenář reportér
Útočník libereckých Bílých Tygrů Oscar Flynn.
V nejvyšší domácí soutěži podávají nadstandartní výkony a pro své týmy jsou v první polovině základní části veledůležitými dílky do skládanky. Vzácná pozvánka na reprezentační sraz jim však do schránky stále ještě nedorazila. Kouč národního týmu Radim Rulík vyslal na druhou zastávku seriálu Euro Hockey Tour ve Švýcarsku velice podobnou skladbu týmu, jenž doplnilo také pár vybraných extraligových „šťastlivců“. Nahlédněte s Deníkem na pětici rozjetých mladíků, pro které naopak v letadle do Curychu už nezbylo místo.

Rulíkovy koně v čekárně. Extraligové naděje, kterým se (zatím) nároďák vyhýbá

Hokej
Čeští florbalisté slaví dvojitý úspěch nad Švédy
/VIDEO/ Čeští florbaloví reprezentanti mají pořádný důvod k oslavě. Seniorská reprezentace totiž na turnaji Euro Floorbal Tour přehrála favorizované Švédy 12:8, což je vůbec nejvyšší vítězství nad silným severským soupeřem v české historii, navíc však vyhráli i junioři. Vůbec poprvé se tak stalo, že na tomto turnaji oba české výběry nad Švédskem vyhrály v základní hrací době.
19 fotografií

Dvojitý skalp Švédů. Čeští florbalisté si připsali historický úspěch

Florbal
Od března spojí Prahu a Brusel přímý noční vlak. Ilustrační snímek
Cestování z České republiky do zemí západní Evropy vlakem bude od příštího roku  o něco dostupnější. Noční vlak spojí Prahu s Bruselem. Stavět bude kromě Prahy i v Ústí nad Labem či v Děčíně. Společnost European Sleeper už na něj zahájila předprodej jízdenek. Noční vlaky nejsou v Česku novinkou. Nabízí je i tuzemští dopravci. Deník přibližuje i to, kam lze přímým spojem dojet a za kolik.

Usnout v Praze a probudit se v Bruselu. Od března města spojí přímý noční vlak

Ekonomika
GigaCzech 2023 v Mělníku
Užili jsme si to do posledních chvíle a kapky potu, shodli se v přívětivém Mělníce účastníci i pořadatelé GigaCzech po osmém – a s největší pravděpodobností posledním představení unikátní multisportovní kombinace. „Uvidíme, co bude za rok,“ nepřibouchl však úplně vrátka do budoucnosti Jan Plachý, šéf organizačního týmu z agentury eventime.
8 fotografií

Vzrušující souboje i pohodová atmosféra. Mělník hostil možná poslední GigaCzech

Ostatní sporty
Malá ukázka z velké výstavy...
Od pátku 25. srpna do 3. prosince bude Ludwigsburg opět hlavní městem tykví. V zahradách Kvetoucího baroka zdejšího rezidenčního zámku jich bude vystaveno na 450 000 více než 600 druhů, mnohé tentokrát umělecky ztvárněné na téma Oheň.

Od sousedů: Tykve jako umělecká díla

Českobudějovicko
Šimon Hrubec (vpravo) se svým otcem Stanislavem.
Ve dvaatřiceti letech je v nejlepším gólmanském věku, a přestože má doma zlatou medaili z české extraligy i KHL, je pořád hladový po úspěších. Vimperský rodák Šimon Hrubec (32 let) má za sebou premiérovou sezonu ve švýcarském Curychu, rozporuplné pocity z květnového světového šampionátu, ale dívá už se hlavně dopředu a poctivě se připravuje na svůj druhý ročník v dresu curyšských Lvů.
20 fotografií

Na mistrovství světa se snažím rychle zapomenout, tvrdí gólman Šimon Hrubec

Hokej
Švýcarský historik umění Marius Winzeler je spolupodepsán pod knihou O vidění.
Švýcarský historik Marius Winzeler je spolu s publicistou Ivanem Hartmannem podepsán pod knihou O vidění s podtitulem Jak porozumět starému umění. Tomuto oboru se rodák z kantonu Curych, který plynně mluví česky, věnoval jak ve funkci kurátora a později ředitele Městských muzeí v Žitavě, tak v letech 2016 až 2021 na postu šéfa Sbírky starého umění v Národní galerii v Praze. Nyní už třetím rokem působí jako ředitel Rezidenčního zámku v Drážďanech. O čem jsme si nad knížkou, která navazuje na rozhlasový cyklus o starých mistrech, povídali? Tak třeba o tom, že nejen my vidíme obrazy, ale i obrazy svým způsobem vidí nás.
11 fotografií

Staří mistři objevili, jak na obraze ukázat kus duše, říká Marius Winzeler

Ostatní
Zlatá tretra, atletický mítink kategorie Continental Tour - Gold, 27. června 2023, Ostrava. Barbora Špotáková (CZE).
/FOTOGALERIE/ Loni v září oficiálně oznámila konec kariéry, chuť do závodění ji však vrátila do oštěpařského sektoru. Legendární Barbora Špotáková se v úterý představila na Zlaté tretře Ostrava. Bylo to její poslední vystoupení na tamním, světovými hvězdami nabitém, mítinku. „Měla jsem tu i staršího syna, asi koukal, jaký je o mě zájem. Já už na to úplně zapomněla,“ usmívala se.
80 fotografií

Špotáková: Rozlučka byla krásná, dávám pět hvězdiček. Co mistrovství světa?

Ostatní sporty
Zlatá tretra, atletický mítink kategorie Continental Tour - Gold, 27. června 2023, Ostrava. Barbora Špotáková (CZE)
Loni v září oficiálně oznámila konec kariéry, chuť do závodění ji však vrátila do oštěpařského sektoru. Legendární Barbora Špotáková se v úterý představila na Zlaté tretře Ostrava. Bylo to její poslední vystoupení na tamním, světovými hvězdami nabitém, mítinku. „Měla jsem tu i staršího syna, asi koukal, jaký je o mě zájem. Já už na to úplně zapomněla,“ usmívala se.
80 fotografií

Špotáková: Rozlučka byla krásná, dávám pět hvězdiček. Na MS už moje házení není

Atletika
Fotbalisté Vlašimi zahájili přípravu na novou sezonu
Tři týdny po konci loňské sezony zahájili fotbalisté Vlašimi letní přípravu na tu nadcházející. Na stadionu v Kollárově ulici se sešlo osmnáct hráčů. Mezi nimi například navrátilci po zranění kapitán Petr Breda či útočník Adam Toula. Chyběli už hvězdní záložníci Jan Suchan, Filip Horský či Tomáš Rigo, jež všichni zamířili v přestávce do první ligy.
6 fotografií

Start! Vlašim zahájila přípravu. Hyskému se hlásilo osmnáct hráčů

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA
Vojtěch Chvojka se svým kolem (1944)
Pátý prosinec roku 1948 byl dnem jako každý jiný. Pro plzeňského cyklistického závodníka Vojtěcha Chvojku se ale stal životně důležitým. V sedle svého kola nevyrazil na další z mnoha závodů s cílem získat opět trofej vítězů, ale na cestu za svobodou. S malým baťůžkem na zádech se spolu se svým kamarádem Karlem Miltem vydal na dlouhou cestu do tehdejšího západního Německa.
5 fotografií

Zapomenutý šampión. Vojtěch Chvojka ujel do západního Německa na kole

Regiony
Čápi se shromažďují na vrcholu baziliky při západu slunce v Colmenar Viejo na okraji Madridu 7. února 2023
V podhůří Sierry de Guadarrama severně od Madridu se vznášejí čápi a krouží v hejnu nad skládkou. Pak přijede popelářské auto a vyklopí obsah. Ptáci se jeden po druhém vrhají k zemi - snídaně je tady. Evropští čápi bílí kdysi odlétali na zimu na jih do africké oblasti Sahelu a Španělsko pro ně bylo jen krátkou občerstvovací zastávkou na jejich dlouhé cestě. Vzhledem k vyšším teplotám způsobeným změnami klimatu a dostatku potravy na skládkách pod širým nebem se ale většina dospělých čápů na tuto dlouhou a vyčerpávající cestu už nevydává.

Změna chování. Čápi se kvůli globálnímu oteplování živí ve Španělsku odpadky

Zvířecí deník a chovatelství
Šimon Hrubec se synem Adamem.
Mezi svátky se na tréninku extraligových hokejistů objevila zajímavá posila. Jméno Hrubec má v hokeji velký zvuk, ale tentokrát se nejednalo o reprezentačního brankáře Šimona, který patří v dresu Curychu k nejlepším gólmanům švýcarské ligy, ale o jeho tříletého syna Adama, který si vyzkoušel led Budvar arény pod dohledem dědy Stanislava (trenér gólmanů Motoru) a strýce Matouše, jenž v minulosti oblékal českobudějovický dres. Jak to malému pokračovateli hokejové dynastie šlo, se můžete podívat na videu.

VIDEO: Hrubec trénoval s Motorem. Rýsuje se zajímavá posila?

Hokej
Reportér Deníku vyzkoušel novou přímou vlakovou linku z vídeňského letiště do Brna.
/VIDEO/ Žlutý vlak stojí na nástupišti ve stanici letiště Schwechat. Přede dveřmi do vozů stojí stevardky a stevardi a ochotně odpovídají na dotazy cestujících v češtině i v cizím jazyce. Poradí i těm, kteří svůj spoj hledají doposud marně. Je neděle krátce před čtvrt na deset večer a do odjezdu přímého vlakového spoje směrem do Brna zbývá pár minut.
17 fotografií

Test přímého vlakového spojení z vídeňského letiště: za dvě hodiny v centru Brna

Brněnsko
Zklamaný český brankář Lukáš Bauer ve finále florbalového MS
/OD ZPRAVODAJE DENÍKU/ Stejně jako loni byl jednou z hlavních hvězd týmu. Lukáš Bauer držel florbalovou reprezentaci po celý turnaj. Ve finále mistrovství světa zničili Švédové už i jeho a nakonec obhájili titul. Jednatřicetiletý gólman však po roce potvrdil nadstandardní kvalitu, která momentálně je v české brance, a po roce se opět stal nejlepším brankářem šampionátu. Obhajobu by ale vyměnil za zlatou medaili.
11 fotografií

Brankář florbalistů Bauer po prohře: Stříbro? Úspěch, nicméně zlato je zlato

Florbal
Zklamaný český brankář Lukáš Bauer ve finále florbalového MS
/OD ZPRAVODAJE DENÍKU/ Stejně jako loni byl jednou z hlavních hvězd týmu. Lukáš Bauer držel florbalovou reprezentaci po celý turnaj. Ve finále mistrovství světa zničili Švédové už i jeho a nakonec obhájili titul. Jednatřicetiletý gólman však po roce potvrdil nadstandardní kvalitu, která momentálně je v české brance, a po roce se opět stal nejlepším brankářem šampionátu. Obhajobu by ale vyměnil za zlatou medaili.
11 fotografií

Hvězdný Bauer po prohře: Stříbro? Úspěch, nicméně zlato je zlato

Florbal
Realizační tým české florbalové reprezentace
/OD ZPRAVODAJE DENÍKU/ Jenom s fyzickou a taktickou přípravou si na vrcholové úrovni v dnešní době nevystačíte. Český tým vyslal na světový šampionát do Švýcarska početný třináctičlenný tým včetně mentálního kouče, videotrenéra či dalších asistentů, kteří jsou během zápasu s vysílačkami na tribuně. Z hráčů je v tomto směru výjimečný útočník Filip Langer, který odmala hledá způsoby, jak se zdokonalit, což předvádí i v Curychu a Winterthuru.
6 fotografií

Chladová terapie, červené brýle i knihy. Florbal posouvá přípravu na vyšší level

Florbal