ŠTÍTEK: dinosauři

O přesné podobě dinosauřího páření neexistují žádné důkazy
Navzdory četným objevům si dinosauři dodnes uchovávají celou řadu tajemství. Fascinující pravěcí tvorové obývali naši planetu přibližně po dobu 150 milionů let, dokud před 66 miliony let hromadně nevymřeli. O okolnostech jejich zániku již bylo napsáno mnohé. Jak se ale rozmnožovali? Při hledání odpovědi na tuto otázku vědci stále tápou, což vede ke vzniku řady bizarních teorií. 
8 fotografií

Záhada dinosauřího sexu. Rozmnožování pravěkých tvorů nabízí bizarní teorie

Věda a technika
Fosilie dinosaura. Ilustrační snímek
Paleontologové v Argentině odkryli pozůstatky gigantického dinosaura. Z několika objevených kostí soudí, že se mohlo jednat o největšího tvora, který kdy na naší planetě žil, píše stanice CNN. Ocasní obratle, části pánve a další kosti gigantického ještěra, který před 98 miliony lety brázdil dnešní provincii Neuquén v argentinské části Patagonie, našli odborníci v geologické formaci známé jako souvrství Candelerosna, která je na fosílie bohatá.

Vědci našli ostatky obřího dinosaura. Může jít o největšího tvora, který kdy žil

Věda a technika
Nejstarší známá fosilie opeření z doby dinosaurů. Podle nové studie se tímto peřím pyšnil archeopteryx
Asi 150 milionů let starý otisk pera byl objeven již před více než 150 lety, ale stále budí ohlas. Léta vědci měli za to, že patří dinosaurovi z pozdní jury, konkrétně slavnému "prvnímu ptáku", tedy druhu Archaeopteryx litographica. Loni to jeden tým zpochybnil s tím, že jde o fosilii nového druhu dinosaura, jehož věda dosud nezná. A tak se začalo znovu.
12 fotografií

Záhada kolem nejstarší zkameněliny peří na světě je vyřešena. Díky nové metodě

Věda a technika
 V roce 2016 vzrušil svět nález dinosauřího ocasu uchovaného v jantaru, který byl prodáván na myanmarském tržišti. S jantary z Myanmaru však vznikl problém, který jim vynesl přízvisko "krvavé"
Zkamenělé kousky 100 milionů let staré pryskyřice dokázaly během posledních pěti let změnit paleontologii - nikde jinde se nepodařilo docílit tolika vzrušujících poznatků o době dinosaurů jako při zkoumání kousků jantaru, uchovávajících tu dokonale vybarvený pravěký hmyz, tu hlavu nejmenšího dinosaura na světě, tu dinosauří ocas i s peřím. S těžbou jantaru se však pojí vážný morální problém.
12 fotografií

Boj proti krvavým jantarům. Vědci: Lidský život je víc než pravěké tajemství

Věda a technika
Cestování s dinosaury je divadelní show pro celou rodinu
Cestování s dinosaury je divadelní show pro celou rodinu, kde obří ještěři ožívají přímo před zraky diváků. Akce se koná v areálu V Lukách u koupaliště. Rezervace na www.cestovanisdinosaury.cz.

Cestování s dinosaury

Volný čas
Jako z filmu Vetřelec. Některé lilijice připomínaly slavnou "přísavku" z legendárního filmu o vraždícím vesmírném monstru, která se líhla z vajec a ráda si lebedila na lidském obličeji
Anglické město Lyme Regis se zapsalo do světového historického dědictví jako místo nálezu prvního dinosaura, konkrétně Megalosaura, jehož zde ve 30. letech 19. století objevili paleontologové William Buckland a Mary Anningová. Ti se stali objeviteli i prvních zkamenělin tzv. lilijic, mořských ostnokožců z druhohorní jury, příbuzných s dnešními mořskými ježky a hvězdicemi. A právě jich se týká i objev zcela současný.
13 fotografií

Mezi dinosaury žili tvorové podobní "přísavce" z Vetřelce. Plavili se na vorech

Věda a technika
Kosti pravěkého ještěra. Ilustrační snímek
Když vědci v kanadské provincii Alberta v roce 1989 vykopali zkamenělinu dinosaura zvaného centrosaurus, povšimli si těžce deformované kosti na noze. Objev tehdy připsali zahojené zlomenině, z nových poznatků však vyplývá, že se jednalo o nádor kosti - stejný, který dnes postihuje i člověka. Ze zvířete, které žilo před 76 miliony let, to učinilo prvního známého dinosaura, který měl zhoubný nádor, píše agentura Reuters.

Pravěká rakovina. Vědci poprvé popsali zhoubný nádor u dinosaura

Věda a technika
dinosaurus*ilustrační foto
Minule jsme se zaměřili na jediného dosud vědecky popsaného a pojmenovaného dinosaura z našeho území, kterým je Burianosaurus augustai, objevený nedaleko Kutné Hory. V České republice však máme k dispozici ještě jednu dinosauří fosilii, a ta je o celých 65 milionů let starší.  

Skutečný Jurský park od Brna: zkamenělý zub dravého dinosaura

Hradecko
Hybridní ryba vzniklá z kontaktu ruského jesetera s americkým veslonosem
"Život si najde cestu," říká ve filmu Jurský park postava paleontologa Granta, když zjistí, že oživení dinosauři se navzdory předpokladům sami rozmnožují. Něco podobného si nyní mohou říci maďarští vědci, jimž se podařilo vytvořit "hybridy" dvou ohrožených ryb. Ačkoli by se zdálo, že 184 tisíc let trvající vývoj na zcela oddělených kontinentech postačí k tomu, aby byly "sexuálně nekompatibilní", nestalo se tak.
8 fotografií

Jako v Jurském parku. Vědcům se podařilo odchovat hybrid dvou ohrožených ryb

Věda a technika
DINOSAUŘI VR.
/FOTOGALERIE/ POP Airport nabízí nevšední interaktivní zábavu ve formě zážitkové hry DINOSAUŘI VR, která je zároveň první částí velkolepého prostoru Dinosauria Museum Prague, které se otevře na konci letošního roku. Nejedná se ale o jediné lákadlo. Pro milovníky veteránů je připravena expozice vozů našich i světových značek, k odpočinku lze využít interaktivní vyhlídkovou terasu. To vše si mohou užít návštěvníci již od 24. 7. 
21 fotografií

Pátrání po tajemném dinosaurovi. POP Airport láká na virtuální zážitkovou hru

Praha
V kusu jantaru ze severního Myanmaru se dochoval rozmanitý hmyz, jehož povrch těla se vyznačuje strukturálním zbarvením
Zbarvení živých tvorů v době dinosaurů si podvědomě spojujeme s různými odstíny hnědé a zelené. Stále více výzkumů však naznačuje, že i před stovkami milionů let byl život stejně barevný jako dnes. A teď se objevil důkaz nad důkazy - jantar nalezený v severním Myanmaru uchoval až neuvěřitelně zářivě zbarvený hmyz, jenž se pyšní kovovým leskem pestrých odstínů, přestože pochází z doby před 99 miliony let.
9 fotografií

Hmyz z doby dinosaurů zářil barvami. Dokazuje to nález jantaru z Myanmaru

Věda a technika
V roce 2011 našli vědci v Antarktidě záhadnou fosilii připomínající kožený fotbalový míč. Zřejmě jde o vejce
Vědce z americké výzkumné stanice na Antarktidě pronásleduje tajemná mimozemská "věc", která se nečekaně objevila uprostřed ohromné bílé pustiny. Legendární horor z roku 1982 je dnes považován za jeden z nejlepších svého žánru, nikdo by si ho však nespojoval s realitou. V Antarktidě se ale opravdu našla podivná fosilie, o níž nikdo nevěděl, odkud pochází, ani co to je. Teď se vědci přiblížili rozluštění této záhady.
10 fotografií

Jako z hororu Věc. Vědci odhalili tajemství záhadného antarktického nálezu

Věda a technika
Umělecká rekonstrukce obrovského krokodýlího předka Batrachopus grandis. Stopy naznačují, že se pohyboval jen po zadních
Jedním z oblíbených motivů béčkových filmových hororů je už po desítky let tajemná příšera žijící v močálech, která se vyznačuje krokodýlím tělem, ale je schopná vycházet z vody a pohybovat se po dvou. Vědecký výzkum naznačuje, že báchorky o těchto zjeveních mají možná vzdálený reálný základ. Dávní předci dnešních krokodýlů totiž možná skutečně chodili po zadních.
13 fotografií

Obří příšery z močálů existovaly. Pravěcí předci krokodýlů chodili možná po dvou

Věda a technika