ŠTÍTEK: divadlo

Pozvánka na operu Perkmon.
Zapomenutý klenot české hudby, opera Perkmon, se po 200 letech vrací na divadelní prkna. Dílo teplického purkmistra Josefa M. Wolframa slavnostně zakončí 20. června 2024 Hudební festival Ludwiga van Beethovena v Krušnohorském divadle v Teplicích. Stane se tak netradičním příspěvkem do roku české hudby i součástí oslav stého výročí existence Krušnohorského divadla. Hornickou operu uvede Trautzlova umělecká společnost ve spolupráci se Severočeskou filharmonií Teplice.

Mystika a realita Krušných hor ožije v jedinečné opeře Perkmon

Čtenář reportér
Daniel Hůlka zazpívá na závěrečném koncertu festivalu.
/PROGRAM/ Vystoupení Daniela Hůlky, setkání s Lukášem Langmajerem i předpremiéra opery „Návrat – Sušil v rodném Rousínově“. Rousínovský divadelní a folklorní festival přivítá své návštěvníky na letní scéně v parku za Záložnou již po páté. Akce, která vznikla v roce covidových uzávěr, si již našla své stálé diváky a nové úspěšně láká. V Rousínově zamíří od čtrnáctého do jednadvacátého června na nejrozsáhlejší kulturní událost v sezóně.
13 fotografií

Daniel Hůlka i Lukáš Langmajer. Rousínov ovládne divadelní a folklórní festival

Vyškovsko
Makačíno. Z festivalu zámeckého divadla pro celou rodinu na Kačině.
/FOTO, VIDEO/ Makačíno je zkratka pro festival zámeckého divadla - malé kačinské divadlo, který se koná na zámku Kačina od čtvrtka 13. června a do neděle 16. června 2024. Jde o divadelní maraton různých dramatických a hudebních žánrů navazujících na tradici klasicistního divadla, které na zámku vybudovala rodina Chotků. Letos se koná sedmý ročník.
8 fotografií

Čtyřdenní festival zámeckého divadla na Kačině potěší malé i velké diváky

Volný čas
Hudebníci MFO v pondělí ráno vítali olomoucké zastupitele dechovkou, cimbálovkou a drobným občerstvením. Nesouhlasí s převedením orchestru do struktur Moravského divadla Olomouc, 10. června 2024
Po dlouhé diskusi trvající několik hodin, provázené emocemi udělalo olomoucké zastupitelstvo finální krok na cestě ke sloučení Moravské filharmonie a Moravského divadla. Proti v pondělí schvalovanému zpečetění fúze k 1. lednu 2025 a odsouhlasení zřizovací listiny organizace vzniklé sloučením vystoupili zástupci umělců, veřejnosti nebo senátoři. Opozice kritizovala nepřipravenost fúze a varovala před hazardem s budoucností kultury v Olomouci.
7 fotografií

Emoce, protesty a dlouhá debata. Olomouc zpečetila spojení divadla a filharmonie

Olomoucko
Korejské představení Show with Strings.
Originální loutky ze slavných filmů Tima Burtona i z nové verze Pinochia od režiséra Guillerma del Toro uvidí návštěvníci 35. ročníku tradičního plzeňského festivalu loutkového divadla Skupova Plzeň. Po osmi letech se totiž na akci vrací britské loutkářské studio Mackinnon and Saunders, které vyrobilo loutky do kultovních snímků Mrtvá nevěsta a Frankenwinnie nebo unikátního animáku Wese Andersona Fantastic Mr. Fox.
15 fotografií

Skupova Plzeň nabídne loutky z filmů Tima Burtona i korejská divadla

Volný čas
Herec Josef Bláha.
Přezdívali mu Bosňák, i když z Bosny nebyl. Josef Bláha se proslavil jako inspektor Josef Brůžek ze seriálu Hříšní lidé města pražského, akademik Richard ze seriálu Návštěvníci, otec z komedií Můj brácha má prima bráchu a Brácha za všechny peníze nebo jako hudební skladatel Petr Karát z filmu Hodíme se k sobě, miláčku?. Desítky rolí vytvořil i na jevišti vinohradského divadla, kterému byl věrný přes 40 let. V soukromém životě byl ale s věrností na štíru a jeho manželka mu musela tolerovat dlouholetou milenku i občasné avantýry. Jaký vztah měl herec s kolegou Vlastimilem Brodským a jak na něj vzpomínala Iva Janžurová?

Líbil se dámám a dámy se líbily jemu. Josef Bláha byl atlet, hokejista i pikolík

Film a televize
Cenu za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež získal na 64. ročníku Zlín Film Festivalu Bolek Polívka.
/ROZHOVOR/ Cenu za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež dostal na závěrečném galavečeru Zlín Film Festivalu herec Bolek Polívka. Herecká legenda, komik, scenárista a rodák z nedalekých Vizovic má za sebou bohatou kariéru plnou výrazných rolí v českých filmech, divadelních inscenacích, televizních seriálech i pohádkách, jako jsou například Největší dar, Princ Mamánek, Anděl páně 2, Tři bratři nebo Gump – pes, který naučil lidi žít.
4 fotografie

Nerozlišuju hraní pro děti nebo dospělé, říká Bolek Polívka

Zlínsko
Kladenská malířka Magdalena Rajnišová.
/ROZHOVOR/ Už jen do neděle 9. června mají návštěvníci Galerie Kladenského zámku poslední možnost ponořit se do esence starobylého světa biblických příběhů, krajin pouště i světla a tajemství nekonečna, jak ji niterně vnímá svébytná kladenská malířka Magdalena Rajnišová (65). Unikátní přehlídku obrazů s názvem Dimenze skrytosti doplňují instalace.

Přeji si, aby se lidé s mými obrazy cítili jako v přítomnosti dobrého člověka

Volný čas
Koláž.
Letos v dubnu uplynulo necelých sto pět let od vyhoření budovy prvního teplického divadla a zároveň to bylo na rok přesně sto let od chvíle, kdy byl prvním návštěvníkům zpřístupněn Velký sál nově postaveného Krušnohorského divadla Teplice (tehdy „Neues Stadttheater Teplitz-Schönau“) u příležitosti uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští. 

Sto let divadla v kraji bez paměti

Čtenář reportér
Casanovské slavnosti 2022.
Zahájení slavností bude v pátek 7. června v 18 hodin slavnostním příjezdem Giacoma Casanovy na nádvoří zámku v Duchcově. Další program bude v Zámecké zahradě Duchcov. A připravený je také bohatý doprovodný program na oba dny, pátek a sobotu. Vystoupení skupin všech hudebních žánrů, okružní jízdy v kočáře taženém koňmi, stánky, ohňostroj. Vybrat si můžete z programu níže…
70 fotografií

Casanovské slavnosti v Duchcově: Město připravilo program na dva dny

Teplicko
Léto na vyhlídce přinese zábavu pro děti i dospělé na střeše krajského mrakodrapu
Festival hudby, divadla a zajímavostí Léto na vyhlídce se koná od středy 19. do pátku 21. června v nevyšším patře krajského úřadu. Přinese nabitý program plný zábavy i možnost jedinečného výhledu ze 17. patra budovy do okolí. I letos bude na vyhlídce fungovat kavárna. Pro děti jsou každý den připravené dílničky a dopolední divadélka. Podvečerní koncerty, stand-up, vědomostní kvíz nebo odbornou přednášku ocení spíše starší obecenstvo. Na všechny čeká zmrzlina zdarma.

Léto na střeše libereckého mrakodrapu, program nabídne třeba Cimrmany

Liberecko
Představení O Maričce, která všechno vyzvonila v plzeňském Divadle Alfa.
Inspirací k nové hře plzeňského divadla Alfa O Maričce, která všechno vyzvonila, byla tvůrcům ukrajinská kultura. Pohádka vznikala s ohledem na současnou situaci, kdy do základních škol přišla řada ukrajinských dětí, které musely utéct před válkou. „Doufáme, že jim pohádkou z jejich vlasti uděláme radost. Zároveň chceme českým dětem přiblížit kulturu jejich nových kamarádů,“ uvedla spoluautorka textu a dramaturgyně Alfy Petra Kosová.
17 fotografií

Nové představení Divadla Alfa chce udělat radost i dětem ukrajinských uprchlíků

Volný čas
Ilustrační foto - Slovácké divadlo.
Po úspěšných workshopech Nahlédni do světa divadla otevře Slovácké divadlo od druhé poloviny letošního září dětské Divadelní studio eSko. To má být určeno školákům ve věku 6 až 10 let. Už za několik dnů se uskuteční talentové zkoušky.

Slovácké divadlo otevírá herecké studio pro děti

Volný čas