ŠTÍTEK: Drážďany

Nad Německem se prohnala Supercela, zanechala po sobě značné škody.
Nad městy ve středním a východním Německu se v úterý večer prohnaly silné bouřky. Poničené domy a ohnuté stožáry má podle německých médií na svědomí supercela s propadem studeného vzduchu (anglicky nazvaným downburst). V městě Gröditz v okrese Míšeň ve spolkové zemi Sasko hasiči hlásili i tornádo, po počátečním vyšetřování ale jeho existenci odborníci nedokázali potvrdit. Zkázu na místě dokládají mrazivá videa a fotky místních sdílené na sociálních sítích. Nepříznivé počasí poškodilo i železniční trat mezi Berlínem a Drážďany.
5 fotografií

Tornádo, hlásili hasiči. Sasko zasáhla ničivá supercela, nechala za sebou spoušť

Státy EU
Návštěva partnerské školy v Döbelnu umožnila studentům z Vyškova poznat řadu zajímavých míst.
Skupina studentů německého jazyka z Gymnázia a SOŠZE Vyškov se 3. až 7. června vydala spolu se svými vyučujícími Alenou Vejmolovou a Ivetou Höferovou do Saska. Díky spolupráci našeho gymnázia a Lessingova gymnázia Döbeln jsme měli možnost nejen objevovat krásy Döbelnu, Lipska, Míšně a Drážďan, ale také se seznámit se studenty již zmíněné německé školy. Procvičili jsme si tak němčinu, nebo také, jak říkáme my němčináři, unsere deutsche Sprachkenntnisse.
7 fotografií

Studenti z Vyškova vyrazili na návštěvu partnerské školy v Döbelnu

Čtenář reportér
Petr Urban (druhý zleva) spolu s další českou výpravou na Euru 2012.
O fotbalové mistrovství Evropy, které se koná v Německu, je díky dobré dojezdové vzdálenosti veliký zájem ze strany českých fanoušků. Česko svůj úvodní zápas sehraje v úterý v nedalekém Lipsku, poté se přestěhuje do Hamburku. Deník připravil přehled možností, jak se na zápasy českého výběru dopravit, jak dlouho trvá cesta, s jakými počítat náklady, ale i tipy, kam vyrazit.

Rady, jak se dostat na zápasy českých fotbalistů na Euro: Jak a kudy cestovat

Doprava
Ilustrační snímek
Hrůzný zločin vyšetřují již několik dní kriminalisté v Sasku nedaleko hranic s Českem. V Döbeln na předměstí Drážďan byla po týdenním pátrání v lese nalezena zavražděná devítiletá dívka. Muže podezřelého z vraždy dívky zadrželi v pátek 14. června čeští policisté v centru Prahy. Matka a babička zavražděné dostaly policejní ochranu, která nepřetržitě hlídá jejich dům.

U Drážďan zavraždili devítiletou dívku. Podezřelého dopadli v Praze

Státy EU
Ilustrační foto
Hrůzný zločin vyšetřují již několik dní kriminalisté v Sasku nedaleko hranic s Českem. V Döbeln na předměstí Drážďan byla po týdenním pátrání v lese nalezena zavražděná devítiletá dívka. Muže podezřelého z vraždy dívky zadrželi v pátek 14. června čeští policisté v centru Prahy. Matka a babička zavražděné dostaly policejní ochranu, která nepřetržitě hlídá jejich dům.

U Drážďan zavraždili devítiletou dívku, podezřelého z vraždy dopadli v Čechách

Krimi
Pozvánka na operu Perkmon.
Zapomenutý klenot české hudby, opera Perkmon, se po 200 letech vrací na divadelní prkna. Dílo teplického purkmistra Josefa M. Wolframa slavnostně zakončí 20. června 2024 Hudební festival Ludwiga van Beethovena v Krušnohorském divadle v Teplicích. Stane se tak netradičním příspěvkem do roku české hudby i součástí oslav stého výročí existence Krušnohorského divadla. Hornickou operu uvede Trautzlova umělecká společnost ve spolupráci se Severočeskou filharmonií Teplice.

Mystika a realita Krušných hor ožije v jedinečné opeře Perkmon

Čtenář reportér
Iustrační foto.
Dnes v noci se uskuteční mimořádná výluka na trati Praha – Děčín – Drážďany v úseku Ústí nad Labem hl.n. – Povrly. Správa železnic bude ve stanici Ústí nad Labem sever odstraňovat závadu na výhybce. Provoz v úseku Ústí nad Labem hl.n. – Povrly bude zastaven v době od 13. června 21.00 hodin do 14. června 4.00 hodin.

Pozor na železnici. Mimořádná výluka v Ústí ovlivní provoz vlaků

Ústecko
Děti z Bad Gottleuby -Berggießhübel navštívily skalní město v Tisé  na Ústecku.
/FOTO/ "Paní učitelko, já vím, co je to Blumen!" hlásí pyšně šestiletý Honzík. Aby také ne, už nějakou dobu všichni trénovali písničku, kterou pak společně odprezentovali dětem z Německa. Příhraniční severočeská obec Tisá se totiž stala centrem setkání dětí místní mateřinky a mateřské školy v německé Bad Gottleubě - Berggießhübel. V pátek 26. dubna tak do Tisé dorazila zhruba dvacítka německy mluvících dětiček. Hned na úvod jim české děti zazpívaly českou jarní píseň Na jaře čáp jede v kočáře a pomocí obrázků se přidala i zahraniční návštěva.
10 fotografií

Děti z Bad Gottleuby navštívily skalní město na Ústecku. Za měsíc návštěva otočí

Ústecko
Studenti domažlického gymnázia strávili týden v Sasku.
Studenti s rozšířenou výukou němčiny, kteří se připravují na složení zkoušky Německého jazykového diplomu, mají každoročně možnost vyjet do Německa, a tak si vyzkoušet své jazykové kompetence. Letos zamířili do Saska. Skupina 16 žáků a 2 učitelky vyrazila 11. 3. 2023 na týdenní pobyt do Drážďan. Tato akce byla podpořena a financována programem Erasmus+.
3 fotografie

Domažličtí gymnazisté vyrazili na týden do Saska

Čtenář reportér
Lodní doprava na Labi je mezi cestujícími oblíbená.
V pátek 29. března se rozjede celá řada očekávaných spojů, které jezdí pouze od jara do podzimu, většinou o víkendech a ve svátcích. Svézt se můžete motoráčkem, autobusem i lodí. Cíl turistických linek je každý rok stejný – nechte auto doma, nebo u svého ubytování, a kochejte se Ústeckým krajem všemi smysly.

Turistická sezóna Dopravy Ústeckého kraje začíná na Velký pátek

Ústecko
Vedoucí líšeňské knihovny Vendula Turková vysvětluje, že knihovny už dávno nejsou jen o knihách.
Je usměvavá, energická, kromě práce s knihami hbitě programuje 3D tiskárnu či vypomáhá s virtuální realitou. Mladá vedoucí knihovny Jiřího Mahena v brněnské Líšni Vendula Turková tvrdí, že se považuje za typickou knihovnici, jenom už to znamená něco úplně jiného než v minulosti. „Přizpůsobujeme se lidem a jejich moderním požadavkům. Knihovna už dávno není jenom o knihách,“ říká.
6 fotografií

Babičku naučili s 3D tiskárnou. Vnuk jenom koukal, říká mladá knihovnice z Brna

Brněnsko
Česko-německé setkání v Drážďanech.
/FOTO/ Den svatého Mikuláše slaví děti v Německu i v Čechách.  6. prosince je den svatého Mikuláše, tedy den perfektně se hodící pro česko-německé setkání dětí. V rámci 13týdenního jazykově-kulturního projektu, jehož cílem je zvýšit povědomí o jazyce a kultuře České republiky, uspořádal Salondialog pro žáky 147. ZŠ Drážďany a ZŠ Tisá na Ústecku  setkání na téma „Advent za kopcem“.  
23 fotografií

Česko-německé setkání v Drážďanech se vydařilo. Bavilo se skoro 50 žáků

Čtenář reportér
Open Air v Drážďanech 2020
Už v neděli od 16.30 hodin se bude hrát na severu Čech tradiční hokejový šlágr Litvínov - Sparta. Verva v posledních třech domácích duelech dokázala Pražany pokaždé porazit. Jak tomu bude tentokrát? Připravili jsme souhrn posledních deseti domácích duelů „chemiků" se svým největším extraligovým rivalem. Připomeneme si i utkání, které se před čtyřmi lety hrálo v Drážďanech před 32 tisíci diváky. Takhle jsme o jednotlivých zápasech psali, pod jednotlivými články přinášíme i fotogalerie ze zmiňovaných soubojů. 
69 fotografií

ZAVZPOMÍNEJTE: Litvínov vs. Sparta? Rekord v Drážďanech i covidové temno

Hokej
Open Air v Drážďanech
/FOTO/ Už v neděli od 16.30 hodin se bude hrát na severu Čech tradiční hokejový šlágr Litvínov - Sparta. Verva v posledních třech domácích duelech dokázala Pražany pokaždé porazit. Jak tomu bude tentokrát? Připravili jsme souhrn posledních deseti domácích duelů „chemiků" se svým největším extraligovým rivalem. Připomeneme si i utkání, které se před čtyřmi lety hrálo v Drážďanech před 32 tisíci diváky. Takhle jsme o jednotlivých zápasech psali, pod jednotlivými články přinášíme i fotogalerie ze zmiňovaných soubojů. 
69 fotografií

Litvínov vs. Sparta? Divácký rekord v Drážďanech i aktuální série porážek

Hokej
Seminář „Nové prvky v železničním stavitelství“ na děčínské průmyslovce.
Děčínská průmyslovka uspořádala ve dnech 14. a 15. února 2024 svůj tradiční již 21. seminář se železniční tématikou. Letošní seminář pod názvem „Nové prvky v železničním stavitelství“ se konal jako vždy pod záštitou generálního ředitele Správy železnic a byl připraven ve spolupráci s Oblastní komorou ČKAIT Ústí nad Labem, která akci zařadila do projektu celoživotního vzdělávání. Přednáškový sál – slavnostně upravená jídelna - byl zaplněn do posledního místa, semináře se zúčastnilo cca 260 účastníků.
3 fotografie

Děčínská průmyslovka pořádala tradiční seminář se železniční tématikou

Čtenář reportér
Loňské pietní shromáždění na Karlově náměstí: připomínka obětí bombardování Prahy ze 14. února 1945 u pamětní desky na budově Všeobecné fakultní nemocnice.
Sedm stovek obětí a dalších 1,2 tisíce zraněných lidí si vyžádal tragický den, kdy do života Prahy a jejích obyvatel zasáhla druhá světová válka zřejmě nejděsivěji. Bylo 14. února, Popeleční středa a současně svátek sv. Valentýna – a po poledni se rozhoukaly sirény ohlašující blížící se bombardéry americké armády. Nálet! Hrůzy, které přinášejí pumy padající z nebes, do té doby Pražané znali spíš jen zprostředkovaně.
3 fotografie

Den, kdy v Praze zemřelo sedm set lidí. Na Valentýna je zabily bomby

Praha
Ples seniorů v Trmicích.
/FOTO/ Na internetu zvídavý čtenář zjistí, že Sportovní taneční klub Gebert byl v Ústí založen v roce 1991. Dnes je to slavná značka kvality, vkusu a výchovy společenského tance. Rodiče jsou oprávněně pyšní na své ratolesti, které klub oslovil, začíná se ve třech letech, seznam ústeckých tanečních hvězd je pěkně dlouhý. V sobotu 10. února se konal v Trmicích Ples seniorů, na pódiu byla kapela Old Boys, společenský sál v restauraci U Kastnerů byl plný, zajímavá tombola, starostku Janu Oubrechtovou vítala předsedkyně klubu seniorů Eva Tomsová, předtančení patřilo mládí.
26 fotografií

Ples seniorů: Předtančení v Trmicích zajistil sportovní taneční klub Gebert

Čtenář reportér
Trenér Viktorie Žižkov Marek Nikl.
/FOTO, VIDEO/ Fotbalisté Viktorie Žižkov mají za sebou soustředění v Písku, kde ladili formu i partu na těžké boje v jarní části FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY, kdy budou bojovat o únik ze sestupových příček. "Rádi bychom se posílili o dva, možná tři hráče. Nechceme ale nikoho jen do počtu, musí to být kvalita rovnou do základní sestavy," říká na začátku posledního měsíce přípravy žižkovský kouč Marek Nikl, který pod televizní vysílač přišel během zimní přestávky místo odvolaného Michala Horňáka.
33 fotografií

Chceme kvalitní posilu do základní sestavy, má jasno kouč Žižkova Marek Nikl

Fotbal
Bezpečný spánek je nejdůležitější prevencí proti SIDS. Dítě spí na zádech, bez peřinky a dalších měkkých předmětů, do kterých by mohlo zabořit hlavičku.
SIDS, neboli Syndrom náhlého úmrtí kojence, je největším strašákem všech rodičů. Kojenci při něm umírají náhle, bez předchozího varování. Nejvíce smrtí si SIDS vybere mezi prvním a čtvrtým měsícem života. Poté se riziko snižuje. Příčiny syndromu stále nejsou vědcům zcela jasné. Ukázalo se však, že dodržováním několika pravidel týkajících se kojeneckého spánku se riziko SIDS významně sníží.

Noční můra všech rodičů. SIDS zabíjí kojence ve spánku bez varování

Rady, tipy
Nehoda kamionu u Veltrus.
/FOTOGALERIE/ Se zvýšeným počtem kamionů se museli ve středu ráno potýkat řidiči na Ústecku. Nehoda nákladního vozidla převážejícího zvířata u Veltrus na Mělnicku totiž obousměrně zablokovala provoz na dálnici D8. K deváté hodině byla dálnice ve směru z Prahy do Ústí nad Labem průjezdná, druhým směrem se začalo jezdit až v 17.30. Situaci komplikovala překládka skotu.
3 fotografie

Nehoda kamionu zastavila dopravu na D8. Situaci brzdila překládka skotu

Nehody