ŠTÍTEK: dřevo

Pozor! Jen do konce letošního srpna mají domácnosti čas na výměnu starých neekologických kotlů 1. a 2. emisní třídy, které spalují uhlí.
Tepelné čerpadlo, kotel na dřevo či dřevěné pelety, elektrické přímotopy anebo plynový kondenzační kotel. To jsou příklady způsobů vytápění, jimiž lze nahradit neekologické kotle 1. a 2. třídy, jejichž provoz bude od 1. září letošního roku definitivně zakázán. Desítky tisíc domácností nyní stojí před otázkou, čím staré topení nahradit. Jaké jsou výhody i nevýhody jednotlivých variant, představuje Deník ve druhém dílu nového seriálu.

Zákaz starých kotlů na uhlí je tu. Co dělat? Nejlevnější náhrada je pořád dřevo

Energie
U Staré huti v Moravském krasu kouří milíř. Uhlíři oživují dávné řemeslo. Na snímku Jiří Kadera.
/FOTO, VIDEO/ Kdo chce vidět, jak se v minulosti pálilo dřevěné uhlí do vysokých pecí na tavbu železné rudy, má v těchto dnech jedinečnou možnost. Dávné lesní řemeslo oživuje parta uhlířů ze spolku Františka v Josefovském údolí poblíž Adamova na Blanensku. V areálu Stará huť zapálili v pondělí kolem poledne milíř, který napěchovali pěti kubíky bukového dřeva.
7 fotografií

U Staré huti v Moravském krasu kouří milíř. Uhlíři oživují dávné řemeslo

Blanensko
Olej si v některých případech dokáže poradit lépe než běžné čisticí prostředky.
Ne, to není vtip. Obyčejný stolní olej dokáže být v domácnosti užitečným pomocníkem, a to nejen v kuchyni. Sám olej obvykle těžko vyčistitelné skvrny spíš způsobuje, ale v některých případech skvěle funguje jako čistič i on sám. V mžiku oka zbaví zbytků lepidla prakticky cokoliv, na co nestačil žádný domácí čistič. Navíc se jedná o metodu ekologickou, netoxickou, ale také levnou a šetrnou.
5 fotografií

Olej jako nový kouzelník v domácnosti: Vyčistí i to, na co běžný čistič nestačí

Domácnost
Lidé věřili, že keř bezu černého vysazený před domem chrání štěstí jeho obyvatel a odhání zlé duchy.
I když bez černý neoplývá zvláštní krásou, vyplatí se mít jej blízko domu. Má totiž takové množství léčivých účinků, že se o něm už po stovky let hovoří jako o zázračné rostlině. Naši předkové mu navíc přičítali magické vlastnosti. Bez černý pro ně byl posvátnou rostlinou, která uměla chránit člověka, jeho štěstí, obydlí i dobytek. Stejně tak ovšem věděli, že při špatném zacházení jim může bez černý způsobit velké neštěstí nebo dokonce přivodit šílenství.

Léčivka, která prý ochrání vaše štěstí, může být i branou do jiných světů

Zahrada
Stavba, dělníci. Ilustrační foto
Léta rekordních nárůstů cen stavebních materiálů jsou podle dat minulostí. Letos zatím u většiny pokračují ve stagnaci. Stavebníci jsou ale dál v nejistotě. Vývoj může změnit vyšší poptávka v nové stavební sezoně. Firmy upozorňují také na kritický nedostatek základních surovin – písku, kameniva a kvalitního cementu, což může nejen prodražit stavby, ale i zkomplikovat rozvoj celého odvětví.

Ceny stavebních materiálů stagnují. Dražší je dřevo, problém u písku a betonu

Ekonomika
Rozkládající se mrtvá těla smrků jsou pro les nesmírně důležitým zdrojem živin.
Správa Národního parku Šumava si jako letošní téma vybrala tlející dřevo. Odumírající nebo odumřelé dřevo v šumavských lesích je typickým znakem v bezzásahových zónách národního parku nebo v přírodních rezervacích chráněné krajinné oblasti. Stojící či ležící odumřelé stromy jsou totiž pro Šumavu typické stejně, jako ponechávání části dříví k zetlení v místech, kde se těží.
7 fotografií

Tlející dřevo. Téma letošního roku pro Šumavu

Prachaticko
Vizualizace nového sídla státního podniku Lesy ČR v Hradci Králové.
Takřka na prstech jedné ruky by člověk spočítal, kolik je v České republice výjimečných masivních staveb, kde již od začátku dávají investoři před betonem a cihlami přednost dřevu. Jedna taková, o které se mluví již roky, má za pár let vyrůst v Hradci Králové. Dřevěné sídlo státního podniku Lesy České republiky, připomínající rozkvetlý strom, začnou dělníci po letech odkladů stavět již za dva roky.  
7 fotografií

V ČR vyroste největší dřevostavba. Podobné ale narážejí na přísné předpisy

Česko
V Dolní Čermné bude dřevobetonový most
Více dřeva na domech a méně betonu. Třicet procent vytěženého dřeva se dnes vyváží do zahraničí, to chce ministerstvo zemědělství změnit. V Chocni představili ministři novou strategii, která má podpořit větší využívání dřeva ve stavebnictví, a to i u patrových domů. Až čtvrtina nově postavených budov by v roce 2035 měly být dřevostavby. Dřeva je podle lesníků dostatek.
15 fotografií

Dřevo místo betonu. Více dřevostaveb do roku 2035, řekli ministři v Chocni

Orlicko
Den Země nabídl návštěvníkům pestrý program.
/VIDEO/ Poznávat zvířata nebo stromy, vyzkoušet si řezání pilkou nebo postavit věž ze dřeva. Taková lákadla nabídli pořadatelé Dne země ve Znojmě. Konal se minulý týden v areálu v blízkosti Louckého kláštera a řeky Dyje. Akci plnou zábavy a vzdělání pořádaly Městské lesy Znojmo pod záštitou města Znojma. Informoval o tom v tiskové zprávě tiskový mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík.  
32 fotografií

Den Země 2024 ve Znojmě. U Louckého kláštera účastníci oslavovali přírodu

Znojemsko
Následky pondělní nehody u Slaného byly odklízeny ještě i v úterý.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Následky nehody nákladního vozu naloženého kládami, která se stala v pondělí večer na silnici I/16 u Slaného, odstraňovala těžká technika ještě i v úterý 16. dubna. Mnohatunový náklad dřeva byl podle policie přeložen už v brzkých ranních hodinách. Poškozený tahač s návěsem vyprostili kolem poledne. Po dobu vyprošťování byla silnice ze Slaného na Velvary uzavřena.
30 fotografií

Náklaďák s tunami dřeva se převrátil u Slaného, jeho vyproštění uzavřelo obchvat

Nehody