ŠTÍTEK: elektrárna

Panely fotovoltaických elektráren jsou stále častěji osazovány na veřejné budovy.
Jablonec nad Nisou se připravuje na revoluci v energetice. Místní zastupitelé schválili založení spolku Planeta Jablonec – energetické společenství, které umožní sdílení elektřiny z obnovitelných zdrojů mezi městskými institucemi. Tento krok je reakcí na novelu energetického zákona Lex OZE II, která vstoupí v platnost v roce 2024.

Obnovitelné zdroje v Jablonci: Město zakládá spolek pro sdílení elektřiny

Jablonecko
Elektrárna Tisová
Letní odstávku tepla a teplé vody letos naplánovali jeho dodavatelé takřka přes celé letní prázdniny. Od 4. července do 19. srpna se odstávka dotkne postupně několika obcí na Sokolovsku i Karlovarsku. Společnost SUAS Teplárenská a elektrárna Tisová, což jsou dodavatelé, uvádějí jako důvod odstávky nezbytné plánované opravy a kontrolu technologického zařízení teplárenství před novou topnou sezónou. V době odstávky dojde k přerušení dodávek tepelné energie k vytápění a ohřevu teplé užitkové vody.
5 fotografií

Víme, kdy budete bez tepla. Dodavatelé zveřejnili kompletní seznam odstávek

Sokolovsko
Štěchovice – vodní elektrárna a přehrada na Vltavě.
Rozsáhlejší modernizační opravou prochází nyní přečerpávací vodní elektrárna Štěchovice II. Díky tomu, že je kvůli tomu odstavena z provozu, měl Deník možnost nahlédnout přímo do jejího nitra. Nejen do podzemní strojovny, která překvapí svou upraveností s barevným odlišením jednotlivých součástí zařízení, ale dokonce i do potrubí, které přivádí vodu přímo k turbíně. Tam se za běžných okolností nedostanou ani zaměstnanci společnosti ČEZ, která provozuje vodní elektrárny jak ve Štěchovicích, tak na celé Vltavské kaskádě.
51 fotografií

Odhalení podzemí ve Štěchovicích: kde voda roztáčí turbínu?

Praha
Stovky žlutých kvítků měsíčku lékařského se podařilo v uplynulých dnech prodat v Jaderné elektrárně Dukovany a přispět tak do celonárodní sbírky pro boj s rakovinou.
Stovky žlutých kvítků měsíčku lékařského se podařilo v uplynulých dnech prodat v Jaderné elektrárně Dukovany a přispět tak do celonárodní sbírky pro boj s rakovinou. Každoročním cílem sbírky, kterou pořádá Liga proti rakovině, je zvýšit informovanost o této nemoci a také získat prostředky na nádorovou prevenci, zlepšení kvality života onkologických pacientů, podporu výuky, výzkumu a vybavení onkologických center.
3 fotografie

Energetici z dukovanské elektrárny podpořili nákupem kytiček sbírku proti rakovi

Čtenář reportér
Ilustrační foto: větrná elektrárna
Téma výstavby větrných elektráren hýbe Strmilovem na Jindřichohradecku. Radnici se přihlásila další firma, která by u města chtěla postavit několik stožárů. Někteří obyvatelé ale záměr kritizují, argumentují možným zničením rázu krajiny, obávají se i hluku, vlivu na zdraví nebo snížení cen nemovitostí. Plusem jsou naopak nemalé finanční příspěvky provozovatele elektrárny do městské kasy nebo sekundární zdroj elektřiny pro občany.
8 fotografií

Větrníky rozdělují Strmilov. Kolem města by jich mohlo v budoucnu vyrůst až osm

Jindřichohradecko
Koncepce expozice Křižíkovy elektrárny v Táboře od ateliéru JinJan.
/VIDEO/ Model železniční trati s drážními vozy a lokomotivami, replika kabiny strojvůdce s 3D projekcí, množství věrných kopií Křižíkových vynálezů i infobloky věnované stavbám jako je most Duha v Bechyni, Křižíkův most v Táboře či Trafačka u Jordánu. To vše včetně dobré kavárny s terasou má vzniknout v Křižíkově elektrárně v Táboře.
12 fotografií

Křižík a jeho vynálezy znovu ožijí. Jeho elektrárnu naplní interaktivní prvky

Táborsko
Požár Trypilské tepelné elektrárny, největší elektrárny v Kyjevské oblasti.
Ruské rakety při nočním útoku úplně zničily Trypilskou tepelnou elektrárnu, která se nachází asi 45 kilometrů jižně od Kyjeva. Agentuře Interfax-Ukrajina to sdělil šéf dozorčí rady podniku Centrenerho, kterému elektrárna patří. Ruské ministerstvo obrany označilo útoky na ukrajinské elektrárny za odvetu za ukrajinské útoky na ruské rafinérie.

Ruské rakety zcela zničily tepelnou elektrárnu u Kyjeva, informují média

Státy mimo EU
Hejtman Martin Půta.
K aktuální úplatkářské kauze na libereckém magistrátu se vyjádřil i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Na čtvrteční tiskové konferenci reagoval na skutečnosti, které se v souvislosti s ním objevily v některých médiích. Přiznal, že v úterý 9. dubna podával policii vysvětlení. Odmítl ale, že se to týkalo právě aktuální kauzy na magistrátu, v níž bylo obviněno sedm lidí.

Někdo porušil mlčenlivost, řekl hejtman Půta. Přiznal, že mluvil s policií

Liberecko
Energetickou maturitu zcela ovládla trojice mladíků ze SPŠ Resslova v Ústí nad Labem. Zleva: Miroslav Svoboda, ředitel Elektrárny Ledvice, Jakub Douša (2. místo), Jaroslav Stajčev (1. místo) a Jiří Procházka (3. místo) a Petr Jirava, expert provozu.
V pořadí již třetí, historicky ovšem třináctá, Energetická maturita pro středoškoláky z partnerských škol Skupiny ČEZ proběhla v Elektrárně Ledvice. Její účastníci se během tří dnů seznámili se vším, co souvisí nejen s klasickou výrobou energie, ale v rámci Čisté Energie Zítřka i s obnovitelnými výrobními zdroji.

FOTO: Králem Energetické maturity se stal student ústecké Resslovky

Čtenář reportér
Společné foto před Infocentrem Elektrárny Ledvice, které se na tři dny stalo zázemím 26 účastníků z šesti partnerských středních škol.
V pořadí již třetí, historicky ovšem třináctá, Energetická maturita pro středoškoláky z partnerských škol Skupiny ČEZ proběhla v Elektrárně Ledvice. Její účastníci se během tří dnů seznámili se vším, co souvisí nejen s klasickou výrobou energie, ale v rámci Čisté Energie Zítřka i s obnovitelnými výrobními zdroji.  Kromě řady odborných přednášek absolvovali studenti několik exkurzí do provozu a pochopitelně i závěrečný „maturitní“ test.

Energetická maturita pro středoškoláky z partnerských škol Skupiny ČEZ

Čtenář reportér