ŠTÍTEK: Estonsko

Ředitelka festivalu JKF, violistka Kristina Fialová a Igor Ardašef. Jihočeský komorní festival 2023.
Program v pořadí již 19. ročníku hudebního festivalu, v jehož čele stojí mezinárodně uznávaná česká violistka Kristina Fialová, bude v letošním roce skutečně pestrý. Osm koncertů včetně festivalového „prologu“ čeká posluchače v různých krásných prostorách napříč Jihočeským krajem a nabídne přední české umělce i zahraniční hosty z Estonska, Slovenska a Japonska.
7 fotografií

Jihočeský komorní festival přichystal pestrý program. Představí hudbu bez hranic

Táborsko
Jakub Pok
Už žádné nákupní seznamy, hledání zaparkovaného auta nebo otázek, co jsem to chtěl udělat. Vše si lze uložit do paměti, která funguje podobně jako sval. Dá se velmi dobře vytrénovat, i když si to mnozí nemyslí. „Znám tisíce lidí, kteří přišli k nám na kurz a zpočátku o sobě tvrdili, že mají katastrofální paměť, nejsou schopni si nic pamatovat nebo nepůjdou studovat vysokou školu, protože jim vždycky říkali, že jsou blbci a nemají na to. Je to jen o píli, ne o inteligenci,“ vysvětluje v rozhovoru respektovaný odborník v oblasti kognitivního tréninku Jakub Pok.

Mobil dětem do ruky nepatří. Sociální sítě ničí pozornost, říká trenér paměti

Česko
Unikátní ručně sestrojená zmenšenina trolejbusu Škoda 15Tr projížděla brněnskými ulicemi. Sestrojil jej Brňan Jakub Diviš. Trolejbus Škoda 15Tr zvolil proto, že jej považuje za unikátní model, který donedávna jezdil i ve Spojených státech amerických.
Unikátní ručně sestrojená zmenšenina trolejbusu Škoda 15Tr projížděla brněnskými ulicemi. Kopii v měřítku 1:13 sestrojil Brňan Jakub Diviš, pro kterého jsou trolejbusy celoživotní láskou. Miniatura navíc kromě toho, že vypadá zcela stejně jako originální model, dokáže stejně tak jezdit na elektrický proud. Nechybí ani detaily v podobě využitelných světel, couvání, či funkce otevírání dveří.
15 fotografií

VIDEO: Brněnský unikát. Miniatura slavného trolejbusu projížděla ulicemi města

Brněnsko
Okřešánek na mezinárodním festivalu v Belgii.
Ve dnech 28.3. – 2.4.2024 se Okřešánek zúčastnil mezinárodního velikonočního festivalu v belgickém městě Leuven. V letošním roce se jednalo již o 47. ročník s účastí tří belgických místních souborů a čtyř zahraničních souborů. Měli jsme možnost tančit společně se soubory z Belgie, Estonska, Španělska a Německa. Organizace festivalu byla naprosto skvělá, vše bylo dokonale naplánované.
3 fotografie

Okřešánek vystoupil na festivalu v Belgii. Představil i vozembouch

Čtenář reportér
Třebíčská otužilkyně Andrea Klementová s Českým pohárem v zimním plavání.
Andrea Klementová z Klubu ledních medvědů Třebíč zakončila letošní nebývale úspěšnou sezonu. Vrcholem bylo vítězství v Českém poháru v zimním plavání. Ten čítá přes dvacet závodů v ledové vodě, které se konají téměř každý víkend po celé republice. „Účastnila jsem se téměř každého závodu v sezoně až na pár výjimek – jeden týden jsem vyrazila na mistrovství světa do Estonska, jednou na mistrovství Evropy v Rumunsku a jeden víkend jsem strávila na horách,“ vysvětlila Klementová.
9 fotografií

Čím studenější voda, tím více bodů. Otužilkyně z Třebíče vyhrála Český pohár

Třebíčsko
Vagony použité při březnových deportacích lidí z Estonska, Lotyšska a Litvy na Sibiř v roce 1949
Krycí název Priboj dostal plán, který před tři čtvrtě stoletím spustil Sovětský svaz. Nechal deportovat přibližně sto tisíc lidí z pobaltských zemí na Sibiř, aby donutil ostatní obyvatele Estonska, Lotyšska a Litvy ke kolektivizaci zemědělství. Akce známá i jako březnové deportace byla brutální. Týkala se především žen a dětí. Všechny oběti cestu na Sibiř absolvovaly v nelidských podmínkách, v dobytčácích mnoho z nich zemřelo. 

Operace Priboj: Sověti naložili tisíce lidí do dobytčáků a převezli na Sibiř

Historie
Léky si lidé z Česka mohou vyzvednout na eRecept nově i v Lotyšku a Estonsku. Ilustrační foto: ČTK
/ANKETA/ Češi si mohou od minulého týdne vyzvednout léky na základě eReceptu vystaveného jejich českým lékařem v Estonsku a Lotyšsku. Dvě země z Pobaltí se tak přidaly k Chorvatsku, Polsku a Španělsku, kde služba funguje od loňského roku. Léky na eRecept si přímo v Estonsku na zkoušku vyzvedl radní Kraje Vysočina Jan Břížďala.

Zkusíte to také? Radní z Vysočiny si vyzvedl léky na eRecept v Estonsku

Pelhřimovsko
Praha 6 nechala odstranit sochu sovětského maršála Koněva z náměstí Interbrigády.
Rusko zahájilo trestní stíhání více než 50 politiků a úředníků z Česka, Polska, Litvy, Lotyšska a Estonska kvůli odstraňování sovětských pomníků, tvrdí ruský zpravodajský kanál SHOT, který se odkazuje na své nejmenované zdroje. Z českých politiků začaly podle těchto informací ruské úřady stíhat starostu městské části Praha 6 Jakuba Stárka a jeho předchůdce Ondřeje Koláře kvůli odstranění sochy maršála Koněva v pražské Bubenči v roce 2020.
18 fotografií

Rusko zahájilo další stíhání pražských politiků kvůli Koněvovi, píší ruská média

Praha
Estonské město Narva po útoku. Budovy stále hoří
Americké a britské nálety na průmyslová centra během druhé světové války čelí v posledních letech často kritice jako „barbarské“ a „neopodstatněné“. Tato kritika ještě výrazně zesílila po napadení Ukrajiny Ruskem, kdy se stala součástí proruského výkladu historie, v němž Sovětský svaz vystupuje jako jediný skutečný osvoboditel střední Evropy. Stojí proto za připomenutí, že města ničily i sovětské nálety.
12 fotografií

Bombardování města Narva: Po nejničivějších náletech Sovětů padly tisíce budov

Historie
Markéta Davidová
Štafetový závod biatlonistek na mistrovství světa v Novém Městě na Moravě vyhrály i přes nutnost dvou trestných okruhů a jedenácti dobíjení reprezentantky Francie. S odstupem více než osmatřiceti sekund dojely druhé Švédky, třetí místo berou nakonec Němky před překvapením závodu z Estonska. Česká čtveřice Tereza Voborníková, Lucie Charvátová, Markéta Davidová a Jessica Jislová doběhla sedmá, když musela dvanáctkrát dobíjet a absolvovat dvě trestná kola. 

Zlato z biatlonové štafety jde do Francie. Češky dojely sedmé

Zimní sporty
Ukrajinský voják poblíž pozic proruských rebelů u Doněcku, ilustrační foto.
Estonsko, Litva a Lotyšsko se chystají na svých hranicích s Ruskem a Běloruskem postavit obrannou linii včetně stovek bunkrů. V pátek to oznámilo estonské ministerstvo obrany s tím, že ministři obrany tří pobaltských zemí podepsali příslušnou dohodu. Podnětem pro výstavbu obranných konstrukcí na hranicích je podle estonského ministra ruská vojenská agrese na Ukrajině.

Pobaltské země budují na hranici s Ruskem obrannou linii. Vzniknou stovky bunkrů

Státy EU
Ondřej Vorlíček.
Špičkoví squashisté ze čtyř zemí na mezinárodním turnaji přímo v centru Prahy! Tohle může nabídnout pouze Squash Haštal, který se u příležitosti oslav 25. narozenin rozhodl zorganizovat profesionální turnaj PSA mužů kategorie Closed Satellite. První ročník s názvem Flix City of Prague Open začne v pátek od 10:00 a hrát se na něm bude o tisíc dolarů. „Rádi bychom, aby se tento turnaj stal tradicí a mohli bychom připravovat také další jeho ročníky,“ prohlásil Jan Roll, trenér z klubu Squash Stará Praha, která celou akci organizuje.

V Praze na Haštalu odstartuje první ročník mezinárodního squashového turnaje

Ostatní sporty
Basketbaloví kadeti Plzně pod vedením trenéra Jaroslav Lejska (na snímku zcela vlevo) vyhráli ve Valmieře dvě utkání. Ke konci listopadu se pak představí v západočeské metropoli.
Plzeňští basketbaloví kadeti reprezentovali Česko na turnaji Evropské mládežnické basketbalové ligy v Lotyšsku. Ve Valmieře se extraligový tým kategorie U17 zúčastnil prvního turnaje skupiny F soutěže EYBL, domů si odvezl dvě výhry a dvě porážky. 

Mladí basketbalisté v Lotyšsku nezklamali

Ostatní sporty
Sébastien Ogier
Na startu premiérového ročníku Středoevropské rallye nebudou chybět největší hvězdy současnosti. Pozornost bude upřena na osminásobného mistra světa Sébastiena Ogiera z Francie. Po českých silnicích se poženou také vedoucí závodník a obhájce titulu Kalle Rovanperä z Finska či bývalý šampion Ott Tänak z Estonska a další esa světové rallye. Seznamte se s největšími hvězdami šampionátu WRC.

Seznamte se. Pět největších hvězd šampionátu WRC, které rozzáří Česko

Motorismus
Finská rallye: Takamoto Katsuta
Není hvězdou z plakátu. Jeho tvář zná málokdo. Přesto je pro rallye životně důležitý a největší hvězdy na něj nedají dopustit. Seznamte se: Jaanus Ree, dvorní fotograf seriálu mistrovství světa. Už je v Česku, kde zachytí průběh Středoevropské rallye. Ta se ve čtvrtek rozjede na Pražském hradě a program pro fanoušky bude i na závodišti ve Velké Chuchli.
24 fotografií

Praha má kouzlo. Dvorní fotograf rallye vypráví o strachu v Rusku i Ogierovi

Ostatní sporty
Ve vodě i na souši se utkali ve dvoudenním klání v okolí Hracholuské přehrady psi záchranáři
Ve vodě i na souši se utkali ve dvoudenním klání v okolí Hracholuské přehrady psi záchranáři. Na prvním ročníku letních psích her s názvem Fitmin Dog Summer Games tam soutěžili v doprovodu svých chovatelů v několika náročných disciplínách. Největším závodem byl mezinárodní Euro Cup RH-W 2023, kde se soutěžilo ve třech kategoriích, při nichž psi například zachraňovali tonoucího, vlekli loď nebo plavali na vytrvalost.
37 fotografií

Hracholusky hostily mezinárodní letní psí hry

Plzeňsko
Výročí brněnských papíren.
/DOBOVÉ FOTO, VIDEO/ Legendární sešity s linkami či čtverečky a nápisem „Až dosloužím, chci do sběru“ provázely školními léty několik generací žáků a studentů. Z brněnské Křenové ulice jich na pulty v Česku i v okolních zemích putuje ročně přes dvacet milionů. Letos slaví Papírny Brno výročí sedmdesát let od svého založení. Do budoucna plánují například nový formát sešitů.
8 fotografií

Brněnské papírny slaví výročí. Plánují nový formát sešitů, některé voní po ovoci

Brněnsko