ŠTÍTEK: Evropská unie

Zateplení rodinného domu - Ilustrační foto
Podle aktuálního průzkumu chce polovina lidí v Česku na svých domech provést úsporná opatření. Poradenství a snazší cestu k získání dotací jim nabízejí společné projekty dodavatelských firem a peněžních institucí. Od konce června mohou využít i program Nová zelená úsporám Light (NZÚ Light), který bude po přestávce opět přijímat žádosti.

Nová zelená se vrací se třemi miliardami korun. Mají jít hlavně na zateplování

Energie
Vizualizace nového onkologického pavilonu, který vybuduje Fakultní nemocnice Olomouc
V areálu Fakultní nemocnice (FN) Olomouc začne vyrůstat nový onkologický pavilon. V šestipodlažní budově bude po jejím dokončení umístěna ambulantní část Onkologické kliniky. Díky novým prostorám zajistí FN ještě lepší dostupnost moderní léčby pro onkologické pacienty, vyšší kapacitu ambulantní péče a k dispozici zde bude i nový chemostacionář s rozšířenou lůžkovou kapacitou.
9 fotografií

Olomoucká fakultka vybuduje nový onkologický pavilon. Takto má vypadat

Olomoucko
Projekt Erasmus, Gymnázium Teplice - schůzka v Polsku.
V rámci programu Erasmus+ financovaného grantem z Evropské unie se konala ve dnech 10. až 16. června 2024 na Zespół Szkół Technicznych v Polsku ve městě Mikolow projektová schůzka, na kterou přijelo deset žáků ze tříd 7. A,C,D,G a dva učitelé z Gymnázia Teplice.
8 fotografií

Studenti Gymnázia Teplice v Polsku

Čtenář reportér
Čeští turisté se v zahraničí nemusejí spoléhat jen na české operátory. Řada lidí totiž využívá služeb místních společností. Vyplatí se to? I tomu se věnoval Deník.
Češi už vyrážejí nebo se chystají na letní dovolenou. Cestovní kanceláře hlásí, že mají vyprodány tři čtvrtiny letních termínů. Lidé si s sebou vezmou zpravidla i svůj mobil nebo tablet a v takovém případě mohou být překvapeni, když jim přijde účet za telefon. V zemích Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru je to trápit nemusí. Přemýšlet o tom by však měli ve chvíli, kdy se chystají do vzdálenějších nebo exotičtějších destinací. V některých případech by je totiž třeba sledování filmů na telefonu mohlo přijít pěkně draho. Pozor tedy na roaming.

Pozor na roaming na dovolené. Data v zahraničí mohou turistu i zruinovat

Ekonomika
Korespondenční volba znamená zjednodušeně hlasování poštou. Ve sněmovně ji prosadila vládní pětikoalice.
Hlasování o korespondenční volbě míří do finále, příslušnou novelu v pátek schválili poslanci. Pokud ji posvětí i senátoři a podepíše prezident, zjednoduší to volby pro Čechy pobývající v zahraničí už od příštího roku. Podle odborníků měla být korespondenční volba v Česku zavedena už dávno. Česko je jednou z mála zemí, kde voliči tuto možnost nemají.

Korespondenční volba pro Čechy prošla: Jak má fungovat, komu bude určena

Česko
Poslanec a šéf hnutí ANO Andrej Babiš
Hnutí ANO vystoupí z liberální frakce Renew Europe v Evropském parlamentu (EP) i z evropské strany ALDE. Na páteční tiskové konferenci ve Sněmovně to oznámil předseda hnutí Andrej Babiš. V dosavadní frakci by podle něj ANO nemohlo plnit svůj program. O postoji hnutí rozhodlo ve čtvrtek předsednictvo ANO, které v nedávných volbách získalo sedm europoslaneckých mandátů.

ANO vystoupí z frakce Renew Europe i z evropské strany ALDE

Česko
Zkoušky v autoškole budou opět těžší. Od července 2024 přibudou nové otázky. Jaké? Deník zjišťoval.
Žáci autoškol mířící v polovině letních prázdnin k závěrečným testům se budou muset lépe a především zodpovědněji připravit. Od neděle 29. července se totiž rozšíří zásobník testovacích otázek o čtyřicet nových úloh, a to včetně těch dynamických. Tedy reálných videí i počítačových simulací zaměřených na vnímání rizika v silničním provozu a vyhodnocení reálné situace. Ministerstvo dopravy chce v rozšiřování počtu otázek nadále pokračovat. V příštích letech by měly přibýt stovky nových. Mohou se studenti s otázkami seznámit už nyní? Nebo jsou nedostupné? Na které téma jsou nové otázky zaměřené? Deník připravil odpovědi na nejdůležitější otázky.

Testy v autoškole budou opět těžší. Od července přibudou desítky otázek

Doprava
Dlouhodobý problém by měl být vyřešen do roku 2026.
Radka a Josef si před deseti lety koupili domek obklopený krásnou přírodou v malé vesničce nedaleko Chrudimě. Po půlce života v paneláku prožívají idylické dny, ale s jednou výjimkou: trápí je pomalé a nestabilní připojení k internetu. Radka dokonce kvůli tomu musela odmítnout nabídku práce z domova a je nucena denně dojíždět do zaměstnání.

Jednatřicet obcí z Chrudimska se konečně dočká stabilního internetu

Zprávy
V České republice trpí přes dvě stě obcí extrémní zátěží ze sociálního vyloučení. Dostat se z postižených lokalit je přitom pro lidi velmi složité, někdy téměř nemožné. Ilustrační foto
V České republice trpí přes dvě stě obcí extrémní zátěží ze sociálního vyloučení. Dostat se z postižených lokalit je přitom pro lidi velmi složité, někdy téměř nemožné. Nemají jiné možnosti, kde si najít bydlení, často bývají mimořádně zadlužení a jejich děti si už vlastně ani neumí představit, jak žít jinak. „Škrtnutím dávek to nevyřešíte,“ říká ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček v rozhovoru pro Deník.

Česko je v EU druhou zemí, kde se nejčastěji dědí chudoba, říká expert

Česko
Evropská unie a Česká republika - Ilustrační foto
Česká republika je letos už dvacátým rokem členskou zemí Evropské unie. Deník k tomuto výročí v uplynulých týdnech přinesl seriál, v němž postupně rozklíčoval pravdivost často se opakujících tvrzení o členství Česka i Unii jako takové. V závěrečném dílu seriál nabízí výběr citátů o Evropské unii od domácích i zahraničních politických osobností. I autority ve svých vyjádřeních mnohdy šíří dezinformace či jejich predikce jsou nakonec daleko od reality. 

Mýty a fakta o Evropské unii: Je Unie prospěšná všem členským státům?

Česko a EU
V jablonecké Věznici Rýnovice se i letos konaly závěrečné zkoušky ve výučním oboru obráběč kovů.
V jablonecké Věznici Rýnovice se i letos konaly závěrečné zkoušky ve výučním oboru obráběč kovů, které úspěšně absolvovalo 19 odsouzených učňů. Zkoušky zahrnovaly písemnou, praktickou a ústní část, přičemž písemná probíhala elektronicky. Výuční list, který získali, je platný v celé Evropské unii a zvyšuje jejich šance na kvalifikované zaměstnání po propuštění.
6 fotografií

Vězni v Rýnovicích složili zkoušky, pro výuční list se vrátil i jeden propuštěný

Jablonecko
Děti v Tatrách
Naše škola poprvé využila možnosti získat dotace z Evropské unie v rámci programu Erasmus+. Konkrétně jsme se rozhodli realizovat projekt „ Jak recykluji já a moje škola“. Jeho cílem je zvýšit povědomí žáků o recyklaci odpadu, o jejich roli v produkování odpadu, procvičení digitálních dovedností a týmová spolupráce.

ZŠ Habrmanova Česká Třebová byla dva týdny pod Tatrami

Čtenář reportér
Na děti ze dvou opavských mateřských školek čeká od školního roku 2024/2025 více míst. Ilustrační foto.
Od nového školního roku, tedy od 1. září, budou celkové kapacity mateřských škol v Opavě čítat 2163 míst. Navýšení oproti současnému stavu umožnily úpravy dvou zařízení, které v uplynulých měsících město Opava, jako zřizovatel, provedlo v rámci svých plánovaných investičních akcí. Jedná se o MŠ v Malých Hošticích a MŠ Liptovská v Kylešovicích, která je odloučeným pracovištěm MŠ Pekařská.
5 fotografií

Kapacity dvou mateřských škol v Opavě se od září navýší

Opavsko
Zloděj. Ilustrační foto
V sobotu ráno vnikl vyklopeným oknem do rodinného domu ve Freistadtu zloděj. 20letá dcera majitele v 9.20 hodiny vyrozuměla policii, že se v jejich zahradě zdržuje podezřelý muž. Když hlídka přijela, byl cizinec už v domě. Když policisty uviděl, vyskočil z balkonu v prvním patře a pokusil se utéct. Rychle ho dohonili a zadrželi.

Od sousedů: 40letý Čech kradl v domě za humny

Z okolí
Zvláštní zpravodaj Deníku Luboš Palata vyrazil vlakem od polského Baltu ze Sopot do Prahy
/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE V POLSKU/ Cesta od polského Baltu ze Sopot do Prahy běžela příjemně a v deštivém nedělním odpoledni to vypadalo, že za necelých dvanáct hodin dorazíme se dvěma přestupy, jedním ve Varšavě a druhým v Ostravě, do Prahy. Blížili jsme se ke Katovicím, když najednou vlak z ničeho nic zastavil. Po chvíli vypadala i elektřina. Většinu cestujících ale v tu chvíli víc zajímalo, že Polsko dostalo druhý gól od Nizozemska a na mistrovství Evropy ve fotbale prohrávalo ve svém prvním utkání. Jenže za chvíli už situace našeho vlaku vyvolala ještě větší mrzení. „Máme poruchu lokomotivy, náhradní přijede za dvě hodiny,“ šířilo se vlakem.
12 fotografií

Na vlastní kůži: Pokud ujede poslední vlak, musí vám dráhy zaplatit hotel

Česko a EU
Opakovaná bolest hlavy může signalizovat vysoký krevní tlak.
Vysoký tlak nedostal svoji přezdívku skrytý zabiják nadarmo. Vysoký tlak neboli hypertenze totiž nebolí. Obtíže se buď nevyskytují vůbec, nebo jsou takové, že nad nimi člověk jen mávne rukou. Nemoc proto často zůstává relativně dlouho nerozpoznaná. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že 46 procent dospělých o svém vysokém tlaku vůbec neví, a tudíž jej neléčí. Znenadání ale může přijít infarkt, srdeční selhání nebo mozková mrtvice. Jaké příznaky vás mohou včas varovat?
7 fotografií

Skrytý zabiják: 15 příznaků, které vás mohou varovat i bez použití tlakoměru

Zdravý život
Návštěva z Gymnázia Teplice v Bayreuthu
Začátkem června navštívila skupina čtyř učitelek z Gymnázia Teplice partnerskou školu Gymnasium Christian Ernestinum v bavorském Bayreuthu. Vydaly se tam na tzv. stínování výuky v rámci programu Erasmus + financovaného grantem z Evropské unie.

Návštěva z Gymnázia Teplice v Bayreuthu

Čtenář reportér
Napadené ovce vlky.
Osm let volají farmáři z východočeského Broumovska po redukci vlčí populace, která jim ročně způsobuje milionové škody. Šelmě hraje do karet fakt, že její jméno figuruje v Bernské úmluvě. Tedy v dokumentu chránícím vzácné živočichy. To by se však brzy mohlo změnit. V Česku se vyskytuje na 150 vlků.

Čeští farmáři volají po odstřelech vlků. Pomoci jim má smrt poníka

Česko
Armáda. Ilustrační snímek
Bezpečnostní situace v Evropě i zbytku světa se zhoršuje. Ruská federace zatím nemíní krotit svoji agresi na Ukrajině a čelní představitelé největšího státu světa ani nemírní svoji jadernou rétoriku vůči západu. Postoj států Evropské unie k obraně vlastního území se změnil a na zbrojení vydávají velké částky. Na poli kolektivní obrany se ale zatím nic nemění. Čas od času se přitom objevují zprávy o tom, že Evropská unie chce vyslat vojáky na Ukrajinu. Má takové možnosti a je k tomu politická vůle? Na to odpoví další díl seriálu Deníku o mýtech a faktech o Unii.

Mýty a fakta o Evropské unii: Plánuje Evropská unie vyslat vojáky na Ukrajinu?

Česko a EU
Mezi ekologické alternativy zateplení patří například recyklované džínoviny, ovčí vlna, korek či znovuobjevená sláma
Víte, že mezi největší zdroje škodlivých emisí patří budovy? Jejich provoz způsobuje přes třetinu všech emisí a také je na ně potřeba vynaložit 40 procent celkové spotřeby energií. To by se mělo změnit. Od roku 2030 se bude smět stavět pouze domy s nulovými emisemi a velmi nízkou spotřebou energie bez spalování fosilních paliv. Důvodem je nová směrnice Evropské unie o energetické náročnosti budov, která vstoupila v platnost koncem května. Členské státy EU včetně Česka musí přijmout související legislativu do dvou let.

Akce za stovky miliard. Staré i nové bytovky v Česku musejí být brzy bez emisí

Ekonomika
Nový slovenský prezident Peter Pellegrini složil slib a ujal se funkce
Nový slovenský prezident Peter Pellegrini složil ústavou předepsaný slib a ujal se úřadu. V inauguračním projevu uvedl, že Slovensko se nachází v těžké době, kdy se bortí dlouhodobé jistoty, včetně jistoty míru. V souvislosti s válkou na Ukrajině, která se více než dva roky brání ruské vojenské invazi, prohlásil, že volání po míru není oslavou agresora. Za úder pro Slovensko pak označil květnový atentát na premiéra Roberta Fica.
5 fotografií

Šestý slovenský prezident. Peter Pellegrini složil slib a nastoupil do úřadu

Státy EU
Firma zaměstnává okolo tisícovky pracovníků.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Strojírenský podnik F.X. Meiller ve Slaném, který je světový výrobce hydraulických sklápěcích a kontejnerových nástaveb na nákladní automobily, působí ve městě pod Slánskou horou třicet let. Firma zaměstnává okolo tisícovky pracovníků, což je celá polovina z celkového počtu lidí, kteří ve skupině pracují v řadě států Evropy. 
42 fotografií

Práce je dost, ale kvalifikovaní dělníci chybí. Meiller proto otevřel akademii

Podnikání
Česká televize. Ilustrační snímek
Veřejnoprávní média, Český rozhlas a Česká televize, jsou placeny z příspěvků občanů. Říká se jim koncesionářské poplatky. Vláda je plánuje od příštího roku zvýšit. Za rozhlas by lidé měli platit 55 korun měsíčně místo dosavadních 45 korun. Poplatek za televizi se má zvýšit z 135 na 150 korun měsíčně. Změní se i způsob výběru. Bude lhostejné, zda se na veřejnoprávní média díváte, posloucháte, nebo je bojkotujete. Platit bude každý, kdo má mobilní telefon. Na něm se přece koukat a poslouchat můžete také. Poplatky se tedy budou týkat takřka každého. Je to správné?

Potřebujeme veřejnoprávní televizi a rozhlas? Hlasujte, napište nám své názory

Černá a bílá