ŠTÍTEK: FBI

Na nákladní lodi sedm týdnů po tragédii stále přežívá posádka námořníků.
Jednadvacet členů posádky lodi Dali zůstává i po více než sedmi týdnech po kolapsu mostu Francise Scotta Key Bridge v americkém Baltimoru uvězněná na palubě. Nikdo jim nedokáže říct, za jak dlouho se dostanou na pevninu. Několika námořníkům přitom během téměř dvou měsíců čekání vypršela víza. Agenti FBI jim podle aktivistů navíc kvůli vyšetřování zabavili telefony, nové jim poskytli až za několik týdnů. Při pádu mostu, do nějž loď narazila, na konci března zemřelo šest dělníků pracujících na údržbě vozovky, dva další pátrací týmy zachránili.
11 fotografií

Po nárazu do mostu jsou v lodi uvěznění už sedm týdnů. Zabavili jim i mobily

Svět
Nejpravděpodobnějším vysvětlením zmizení Amy Lynn Bradleyové zůstává to, že rozespalá dívka, která předtím v klubu popíjela, přepadla po probuzení z důvodu ztráty orientace či rovnováhy přes palubu
Padesáté narozeniny by dnes oslavila Američanka Amy Lynn Bradleyová, pohřešovaná od rána 24. března 1998, kdy se ztratila z balkonku kajuty luxusní výletní lodi Rhapsody of the Seas. V té době byla 23letou absolventkou Longwoodské univerzity a na lodi se plavila spolu se svými rodiči a bratrem. Je možné, že přepadla přes okraj lodi a utopila se, některé aspekty jejího případu však jako by svědčily o únosu.
8 fotografií

Záhadný případ Amy Lynn Bradleyové: Nastoupila na výletní loď, pak náhle zmizela

Historie
FBI začíná vyšetřovat zhroucení mostu Francise Scotta Keye.
Před několika dny začalo oficiální vyšetřování srážky lodi s mostem Francise Scotta Keye v Baltimoru, který se po ní zřítil. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zkoumá, jestli v případu nedošlo k trestnému činu. Do vyšetřování se zapojil i Národní úřad pro bezpečnost dopravy, který se zaměřil na výpadky elektřiny na lodi. Spekuluje se, že její posádka opustila přístav, i když věděla, že s lodí něco není v pořádku.
11 fotografií

Vyšetřování pádu mostu v Baltimoru se ujala FBI. Loď neměla ani vyplout, zaznívá

Svět
Na částečnou uzavírku silnice II/431 se řidiči připraví ve Ždánské ulici v bučovické místní části Kloboučky.
Na částečnou uzavírku silnice II/431 se řidiči připraví ve Ždánské ulici v bučovické místní části Kloboučky. Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje provede rekonstrukci tamního mostu, který je ve špatném technickém stavu. Akce potrvá od pondělí jedenáctého března s předpokládaným ukončením na třicátého září.

Rekonstrukce mostu v Kloboučkách: pro řidiče začne částečná uzavírka

Vyškovsko
Ilustrační foto
Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pomáhá s vyšetřováním loňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V rozhovoru pro deník Lidové noviny (LN) to uvedl ředitel FBI Christopher Wray, který ve čtvrtek jednal s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Šéf amerického úřadu také ocenil pomoc české policie při dopadení muže, který údajně připravoval střelbu na škole v Alabamě.
84 fotografií

Vyšetřování střelby na fakultě v Praze: České policii pomáhá americká FBI

Krimi
Ilustrační foto
Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pomáhá s vyšetřováním loňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V rozhovoru pro deník Lidové noviny (LN) to uvedl ředitel FBI Christopher Wray, který ve čtvrtek jednal s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Šéf amerického úřadu také ocenil pomoc české policie při dopadení muže, který údajně připravoval střelbu na škole v Alabamě.
84 fotografií

Americká FBI pomáhá policii s vyšetřováním střelby na Filozofické fakultě

Praha
Loňské zadržení novináře Wall Street Journal Evana Gershkoviche. Rusové jej viní ze špionáže
Česká republika se zapojila do mezinárodní operace Dying Ember proti aktivitám ruských tajných služeb. Na sociální síti X to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Šlo o zásah v kyberprostoru, operaci v lednu vedly Spojené státy, sdělilo v tiskové zprávě Vojenské zpravodajství (VZ). Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) vedla operaci FBI.

ČR se zapojila do mezinárodní operace proti aktivitám ruských tajných služeb

Česko
V době digitálních knih a audioknih stále existují tištěné tituly, které dokážou čtenáře přitáhnout a udržet. Představujeme vám výběr knih, které vás zavedou do světa špionáže, historie, hudby i zajímavých osobních osudů. Od napínavého thrilleru Noční agent přes intimní pohled do života Arnošta Lustiga až po vzrušující vyšetřování v Dceřině kletbě.

Knižní novinky: Noční agent, století českého otužování i zápisky z Rally Dakar

Literatura
Americká policie. Ilustrační snímek
Při střelbě na střední škole Perry High School v americké Iowě zemřel student a dalších pět lidí bylo zraněno. Sedmnáctiletý střelec poté podle všeho obrátil zbraň proti sobě. Na tiskové konferenci o tom informovali představitelé místních úřadů. Podle zdrojů amerických médií našla policie v budově školy výbušné zařízení. Policie oficiálně nepotvrdila, zda útočník zemřel, podle zdrojů amerických médií střelnému zranění podlehl.

Na střední škole v americké Iowě se střílelo. Jeden student nepřežil

Svět
David Arthur Faraday a Betty Lou Jensenová, na které Zodiac střílel, když je přistihl 20. prosince 1968 v autě. Ani jeden z nich střelbu nepřežil
Byl pátek 20. prosince 1968. V kalifornském městě Benicia si na své první rande vyjeli 17letý David Arthur Faraday a 16letá Betty Lou Jensenová, oba středoškoláci. Jeli v autě Davidovy matky, řídil David. Asi ve 22:15 zaparkoval na štěrkovém odpočívadle, aby dal své přítelkyni pusu. Pak se na místě objevil dodnes neidentifikovaný vrah s přezdívkou Zodiac. Bylo krátce po 23. hodině, když svědkyně Stella Borgesová objevila dvě rozstřílená mrtvá těla. 
12 fotografií

Masový vrah Zodiac: Jeho tvář oběti popsaly, zatím poslední podezřelý již zemřel

Historie
Evropský parlament navrhl ochranu dětí bez špehování lidí. Co to znamená? Vysvětlení nabízí článek
Cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly. Za takovou věc by se dal označit i návrh nových pravidel na ochranu dětí před sexuálním zneužíváním na internetu. V podobě, kterou představila Evropská komise, by totiž podle kritiků zavedení těchto pravidel znamenalo de facto konec anonymity na internetu. A velice rozsáhlé „šmírování“ všech jeho uživatelů. Se zdůvodněním, že to může pomoci k odhalení pedofilních skupin a lidí zneužívajících děti. Teď se ale zdá, že se podařilo nalézt řešení.

Kompromisní řešení? Evropský parlament navrhl ochranu dětí bez špehování lidí

Česko a EU
Robert De Niro a Leonardo DiCaprio nabízejí v Zabijácích rozkvetlého měsíce strhující výkony.
Krvavá a bezcitná kapitola amerických dějin. Ta se začala psát ve 20. letech minulého století, kdy indiánský kmen Osedžů po objevu ropy na svém území pohádkově zbohatl. Jeho štěstí trvalo jen do chvíle, než si toho povšiml muž jménem William Hale a přivedl další bílé muže. S nimi přišla touha po majetku a první mrtví. Nakonec jich byly stovky. Martin Scorsese o tom natočil film, z něhož mrazí. Teď vstupují Zabijáci rozkvetlého měsíce do českých kin.
5 fotografií

Mrazivý zážitek. Zabijáci rozkvetlého měsíce nabízejí strhující herecké výkony

Film a televize
Mladý muslim. Ilustrační snímek
Podle všeho kvůli jejich islámské víře ubodal v sobotu 71letý Američan nedaleko Chicaga šestiletého chlapce a vážně zranil jeho 32letou matku. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na policii, podle níž zločin souvisí s boji mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás. Krvavý čin odsoudil prezident Joe Biden. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zase upozornil na nárůst počtu výhrůžek jak vůči muslimům, tak židům související s boji na Blízkém východě.
43 fotografií

Američan ubodal malého chlapce, protože to byl muslim. Čin odsoudil i Biden

Svět
Nejslavnějším a nejhrozivějším útokem připisovaným Al-Káidě se stal nálet do věží Světového obchodního centra a do Pentagonu unesenými letadly 11. září 2001. Na snímku kouř stoupající z obou věží poté, co do každé z nich únosci narazililetouny Boeing 767.
Na památníku teroristických útoků na Spojené státy americké z 11. září 2001, který vznikl v místě, kde stála dvojčata - mrakodrapy Světového obchodního centra, se mezi téměř 3000 jmén obětí skví i jméno John P. O'Neill. Teroristům z organizace Al-Káida se podařilo v osudný zářijový den zabít bývalého agenta FBI, který většinu pracovního života zasvětil právě honu na Usámu bin Ládina. A který předpokládal, že teroristé udeří znovu a to přímo na území USA.
19 fotografií

Tušil, že teroristé opět zaútočí. 11. září zemřel i agent, který je roky naháněl

Historie
Střelba v Jacksonville
Útok, při kterém v sobotu ve floridském městě Jacksonville zemřeli tři lidé, byl podle vyšetřovatelů rasově motivovaný. Mladý běloch při něm cíleně střílel na černochy a usmrtil dva muže a jednu ženu. Sám se pak zastřelil, uvedly agentury, podle nichž se do případu zapojil i Federální úřad pro vyšetřování (FBI), který ho vyšetřuje jako trestný čin z nenávisti. O krvavém činu byl informován i americký prezident Joe Biden.

Nenáviděl černochy. Mladík v Jacksonville zabil tři lidi, sám se zastřelil

Svět
Lidé prchají do bezpečí jen několik okamžiků poté, co byl zastřelen prezidentský kandidát Fernando Villavicencio
V Ekvádoru zastřelili ve středu večer místního času kandidáta prezidentských voleb, které se v této zemi konají 20. srpna. Ekvádorský prezident Guillermo Lasso kvůli tomu vyhlásil v celé zemi na 60 dní výjimečný stav, který už od minulého měsíce platil ve třech oblastech země kvůli vlně násilí, jež zemi sužuje dlouhodobě. Fernando Villavicencio, který podle průzkumů nebyl favoritem voleb, byl zastřelen v metropoli Quito, když odjížděl z volebního mítinku. Prezident Lasso také řekl, že prezidentské a parlamentní volby se uskuteční v daném termínu, zpřísněna budou ale bezpečnostní opatření.

V Ekvádoru zabili jednoho z kandidátů na prezidenta. V zemi platí výjimečný stav

Svět