ŠTÍTEK: Airbus

Satelit RemoveDEBRIS.
/VIDEO/ Oběžná dráha Země stále více připomíná jedno velké smetiště. Kolem naší planety létají desetitisíce úlomků vysloužilých družic, vyhořelých stupňů nosných raket a dalších umělých objektů, které se stávají reálným nebezpečím nejen pro nově vypouštěné satelity, ale i kosmické lodě a jejich posádky. Britská družice RemoveDEBRIS nyní poprvé otestovala speciální harpunu pro zachytávání větších trosek.
8 fotografií

Úklid oběžné dráhy. Britská družice úspěšně otestovala harpunu na kosmické smetí

Věda a technika
Airbus A380 společnosti Qatar Airways
I když čistě z technologického úhlu pohledu se jedná o letadlo, kterému se žádné jiné na světě nevyrovná, z ekonomického hlediska je projekt Airbus A380 zklamáním. Aerolinky upřednostňují spíše menší dvoumotorové stroje, které méně spotřebují a jsou snadnější na údržbu. Výroba tohoto dnes již legendárního dopravního letounu proto skončí po pouhých šestnácti letech. Do dějin letectví se však „třistaosmdesátka“ i díky následujícím faktům zapíše nesmazatelně již navždy.
36 fotografií

Konec obra, dvoupodlažní Airbus A380 se neuchytil. Čím je letoun výjimečný?

Věda a technika
Model stíhačky nové generace společnosti Dassault
Francie a Německo společně vyvinou novou generaci evropského bojového letounu. Ministryně obrany obou zemí Florence Parlyová a Ursula von der Leyenová ve středu podepsaly smlouvu v hodnotě 65 milionů eur (1,68 miliardy korun), která zaručí financování společného projektu po dobu prvních dvou let. Vývoj zatím obě země financují stejným dílem, v létě se k projektu může připojit i Španělsko.
5 fotografií

Bojová stíhačka nové generace. Francie a Německo zahájí společný projekt

Ekonomika
Airbus A330 společnosti Hawaiian Airlines - ilustrační foto
Doslova nekonečnou se pro 207 pasažérů letu HA33 stala jejich cesta z amerického Los Angeles na tropický ostrov Maui, který je součástí Havajského souostroví. Letoun Airbus A330 patřící společnosti Hawaiian Airlines se hned třikrát musel vrátit zpět na kalifornské letiště a do cílové destinace nakonec vůbec nedoletěl. Na vině byly technické problémy. Informoval o tom web aerotime.aero.
6 fotografií

Třikrát a dost. Letadlo na Havaj se muselo opakovaně vracet, do cíle nedoletělo

Svět
Letoun Airbus společnosti EasyJet - ilustrační foto
Vcelku bizarní situace se odehrála minulý pátek během letu na vnitrostátní lince z francouzského Lyonu do Rennes. Letadlo Airbus A319 společnosti EasyJet se muselo neplánovaně vrátit na letiště v druhém největším městě Francie poté, co byla na jeho palubě ohlášena přítomnost bomby. Po důkladné kontrole všech cestujících a zavazadel v Lyonu policie zjistila, že pasažérům žádné nebezpečí nehrozilo. Telefonát varující před výbušninou v letadle zinscenoval třiadvacetiletý mladík, který se bál vlastních rodičů. Informoval o tom web Aerotime.aero.

Mladík se nechtěl setkat s rodiči, a tak ohlásil bombu na palubě letadla

Svět
Transonic Truss-Braced Wing koncept v podání Boeingu
Americký výrobce Boeing odhalil včera v kalifornském San Diegu svoji představu letounu, jehož křídla jsou umístěna nad trupem a zároveň i nezvykle vyztužena vzpěrami. Díky tomuto takzvanému „Transonic Truss-Braced Wing“ konceptu (TTBW), na němž firma spolupracuje společně s inženýry z NASA, by mohl stroj ušetřit až 60 procent paliva ve srovnání s letadly, které společnost produkovala v roce 2005.
5 fotografií

Budoucnost letecké dopravy? Boeing představil hornoplošník s ultratenkými křídly

Věda a technika
Airbus A350 WB
Díky technologii 3D tisku se cestování letadly stane cenově dostupnějším a o poznání přívětivějším k životnímu prostředí. Letouny předních světových hráčů v odvětví včetně amerického Boeingu a evropského Airbusu již několika součástkami vyrobenými touto metodou disponují, zatím se však jedná jen o relativně malý podíl. V budoucnu proto plánují obě firmy počet takto vyrobených dílů razantně navýšit.
7 fotografií

Budoucnost letecké dopravy? Klíčem jsou 3D tiskárny

Věda a technika
Letectvo Saúdské Arábie - Ilustrační foto
Americké tankovací letouny již nebudou za letu doplňovat palivo strojům koalice arabských zemí pod vedením Saúdské Arábie. Koaliční jednotky již disponují dostatečnou technologií i schopnostmi, aby náročnou operaci prováděly samy. Spojené státy však budou i nadále spolupracovat na snížení počtu civilních obětí a poskytovat civilnímu obyvatelstvu humanitární pomoc. Zároveň vyzývají k pokračování mírových jednání.
6 fotografií

USA ukončí podporu arabského letectva v Jemenu. Chtějí mírová jednání

Svět
Jas-39 Gripen.
Přelet letadel během dnešní vojenské přehlídky v Praze armáda podle agentury ČTK kvůli počasí zrušila. Jak ale uvedla Česká televize, přelet uskuteční stíhačky a vrtulníky, nepřiletí bitevníky L-159, dopravní stroje airbus a CASA nebo slovenský stíhací Mig-29. V Praze je dnes od rána oblačno a silně prší. Podle plánů mělo při přehlídce ke 100. výročí vzniku Československa přeletět nad diváky deset formací letadel české a slovenské armády.
5 fotografií

ČT: Kvůli počasí nad přehlídkou přeletí jen gripeny a vrtulníky

Praha
Generálka na přehlídku ke stému výročí vzniku Československa.
Vojáci, policisté, hasiči i záchranáři si za přihlížení stovek lidí dnes večer vyzkoušeli při generálce v Praze vojenskou přehlídku. V neděli s ní oslaví 100. výročí vzniku republiky. Po Evropské třídě pochodovalo přes 2100 lidí a projely stovky kusů lehké i těžké vojenské techniky a stroje hasičů, policistů, celní správy, záchranných sborů a strážníků.
5 fotografií

Armáda měla generálku na "stoletou" přehlídku, vzdušnou show ohrožuje déšť

Česko
Ilustrační snímek.
Praha v neděli uvidí po deseti letech vojenskou přehlídku, připomene stoleté výročí od vzniku Československa. Kromě vojáků se jí zúčastní i policisté, hasiči, celníci či záchranáři. Po Evropské třídě bude pochodovat přes 2.100 lidí a projede po ní 236 kusů techniky. V porevoluční historii půjde teprve o druhou přehlídku. Podle organizátorů bude svým rozsahem větší než ta, která se konala před deseti lety. Začátek je naplánován na 14.00, již v sobotu večer od 21.00 se uskuteční závěrečná generální zkouška.

Praha v neděli uvidí po deseti letech vojenskou přehlídku. A bude na co se dívat

Praha
Air Arabia.
Cestující z Prahy, kteří od 1. dubna budou směřovat do Maroka, budou moci využít služeb nízkonákladové aerolinky Air Arabia. Společnost, která od prosince začne létat také mezi českou metropolí a Šardžá ve Spojených arabských emirátech, spustí přímé lety do Casablancy. Informaci zveřejnil web Zdopravy.cz s odkazem na server Prague Morning.
14 fotografií

Z Prahy přímo do Casablancy. Air Arabia přidá další linku

Ekonomika
Jarmil CILEČEK, jednatel společnosti ALUCAST Tupesy.
V oblasti slévárenství se sedmdesátiletý Jarmil Cileček pohybuje 45 let. Protože slévárenství je jeho životem, rozhodl se v roce 2000 založit slévárnu přesného lití hliníkových odlitků metodou vytavitelného vosku. Slévárna dostala název ALUCAST. Jaké byly její začátky, to byla první otázka, na kterou nám Jarmil Cileček, jednatel zmíněné firmy odpověděl.

Slévárenství je dnes profese na vysoké úrovni, říká Jarmil Cileček

Slovácko
Jan Kostka.
Kladno - Ano, povídání se dvěma účastníky mistrovství ČR juniorů 2018 Janem Beranem a Janem Kostkou začalo čechráním plachtařského ega. Připomínkou bezmála 20 let staré události, kdy Airbusu A 330 došlo při přeletu Atlantiku palivo. Posádka z výšky 9 km „doplachtila“ na 130 km vzdálené Azorské ostrovy. A zkušení bardi kladenského aeroklubu tímhle příběhem občas zpestřují hodiny teoretické přípravy s dovětkem, že tito piloti nemohli být jen obyčejnými „strojníky“, nýbrž nejspíš měli i solidní plachtařské základy.
3 fotografie

Kde motorář končí, tam plachtař začíná

Ostatní sporty
Letadlo ČSA. Ilustrační foto.
Na letišti ve finských Helsinkách muselo být evakuováno letadlo ČSA, jež mělo mířit do Prahy a následně do Bruselu. Na vině byl, z neupřesněného důvodu, kouř na palubě. Pasažéři se dostali ven za pomoci gumových skluzavek, do Česka by se měli dostat náhradním způsobem. Zmíněný letoun nyní kontrolují technici.

Na letišti v Helsinkách museli evakuovat let ČSA. Mohl za to kouř na palubě

Svět
Před 85 lety se začalo stavět pražské letiště. Chystá se rozšíření kapacity i přímá linka do Bangkoku.
Na pláni Dlouhá míle se přesně před 85 roky - tedy 24. července - začalo stavět pražské letiště. V dubnu 1937 pak na dnešním Letišti Václava Havla Praha přistála první letadla. Jedním z "narozeninových" dárku by mohlo být zavedení přímé linky z hlavního města do thajského Bangkoku. Podívejte se na fotografie z historie největšího českého letiště.
19 fotografií

OBRAZEM: Před 85 lety začala stavba letiště. Chystá se přímá linka do Bangkoku

Praha
Airbus A350
Společnost Airbus varovala, že odejde z Velké Británie, pokud ostrovní země opustí jednotný evropský trh a celní unii bez řádné dohody. Výrobce letadel v 25 britských městech zaměstnává na 14 tisíc lidí a dalších 110 tisíc prostřednictvím dodavatelských firem. Britský parlament totiž tento týden schválil klíčový zákon o podobě brexitu.
7 fotografií

Airbus hrozí odchodem z Británie, pokud se země nedohodne s EU

Ekonomika
Vojtěch Petráček, rektor ČVUT
O napjaté situaci v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) v pondělí s ministrem školství Robertem Plagou (ANO) jednali na společné schůzce rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) Vojtěch Petráček a odvolaný ředitel institutu Vladimír Mařík. Rektor se vyhnul přímé odpovědi na otázku, zda je možné, aby se Mařík vrátil do své dřívější funkce. "Na stole jsou různé alternativy," uvedl.
4 fotografie

Šéfa institutu robotiky se zastal i Babiš. Jsou různé alternativy, říká rektor

Praha
Cyprus Airways na pražském letišti.
Kyperské aerolinky Cyprus Airways zahájily v pátek inauguračním letem provoz na své lince z Larnaky do Prahy. Spoj z Larnaky odletěl po 11. hodině dopoledne místního času a na Letišti Václava Havla Praha dosedl přibližně ve 13.40 hodin. Zde ho přivítala slavnostní vodní brána od letištních hasičů. Letiště Praha zároveň uvítalo první cestující v gatu, kde proběhlo slavnostní přestřižení pásky.
3 fotografie

Prahu a kyperskou Larnaku spojuje nová letecká linka

Podnikání
Fakulta elektrotechnická ČVUT.
Novinku v řízení automobilů úspěšně otestovali vědci z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze (FEL ČVUT). Pro řízení vyvinuli systém obdobný tomu, který se používá u civilních i vojenských letadel. Pilot při něm neovládá přímo jednotlivé prvky, ale pouze předává impulzy elektronické řídící jednotce, která manévry sama provede s ohledem na další parametry letu. ČVUT to oznámila v dnešní tiskové zprávě.
8 fotografií

Vědci z ČVUT vyzkoušeli technologii pro řízení letadel u auta

Podnikání
Foto: SDH Ústí nad Orlicí
Ústí nad Orlicí /Píšete nám/ - Ústečtí hasiči mají za sebou zajímavou exkurzi. V jedné z dubnových sobot zamířili do Prahy s jasným cílem: exkurze na letišti Václava Havla v Praze Ruzyni.

Hasiči navštívili letiště

Orlicko