ŠTÍTEK: hrad

Vedení hradu Svojanov přebere od července po Miloši Dempírovi kastelánka Pavla Štusáková.
Po sedmnácti letech se na Svojanově vymění vedení. Kastelán Miloš Dempír za týden odchází na vlastní zámek Poláky v severních Čechách. Nově Svojanov povede Pavla Štusáková. S památkami má letité zkušenosti. Naposledy působila na zámku Lysice, kde spravovala depozitář. „Jsem takový nomád na památkách. Pracovala jsem v Lokti nad Ohří a poté na Kynžvartu. Pak jsem odešla za manželem do Lysic a Svojanov je velká profesní výzva,“ řekla budoucí kastelánka Pavla Štusáková. V rozhovoru pro Deník prozradila i to, jak to má s duchy, když na Svojanově údajně straší.
8 fotografií

Střídání stráží na hradě Svojanov. Budoucí kastelánka „domluvila“ už i duchům

Zprávy
Na hradě v Boskovicích půjčují stroj času. Díky speciálním brýlím pro virtuální realitu putují turisté do středověku.
/FOTO, VIDEO/ Jak to tady asi vypadalo ve středověku? Hradby, hlavní nádvoří, život na hradě? Stačí si nasadit speciální brýle pro virtuální realitu a člověk se rázem ocitá o staletí zpět. Vše vidí krásně plasticky ve 3D a ve sluchátkách zní doprovodný komentář s historickými daty. Turisté, kteří v těchto dnech navštíví zříceninu goticko-renesančního hradu v Boskovicích na Blanensku, mají v ceně vstupného novou atrakci.
37 fotografií

Na hradě v Boskovicích půjčují stroj času. Díky brýlím putují lidé do středověku

Blanensko
Hrad Loket ovládnou středověké slavnosti purkrabího Půty
Hrad Loket je připraven na víkendové Slavnosti purkrabího Půty. Na hradě a v jeho blízkém okolí tak opět zavládne středověk. Pestré celodenní programy, které jsou naplánované od 10 do 18 hodin, uspokojí milovníky historie i dobré zábavy a na své si přijdou jak děti tak gurmáni. Na nádvoří hradu se bude tančit, hrát, šermovat a středověcí řemeslníci ohromí návštěvníky svou zručností. Letošní změnou jsou slavnosti přesunuté právě na tento červnový víkend. Novinkou bude provazochodec na náměstí. Pokud toužíte poznat atmosféru starých časů, pak je tento víkend přímo pro vás.

Hrad Loket ovládnou středověké slavnosti purkrabího Půty

Sokolovsko
Kastelán hradu Kost Jan Macháček.
/ROZHOVOR/ Rozsáhlá rekonstrukce hradu Kost v Českém ráji za 110 milionů korun skončila teprve před zhruba třemi lety, ale další výzvy na sebe nenechaly dlouho čekat. Po revitalizaci okolních rybníků se chystají opravy Lobkovického paláce. V příštím roce by navíc měly laboratorní analýzy upřesnit údaje o stáří oblíbené památky, kterou výzkum posunul do minulosti o zhruba sto let.
15 fotografií

Kastelán: Po opravách bude Kost sloužit nejméně dvě století

Jičínsko
Rainbow Run 2023 v Dolní Oblasti Vítkovic, 27. května 2023, Ostrava.
Jak si užít nastávající víkend? Na Ostravsku se můžete pestře pobavit během barevného běhu Rainbow Run Festu, dále je možnost zavítat na Slezskoostravský hrad, kde proběhne Den Slezské s mnoha atraktivitami a koncerty. Pro děti bude jistě lákavý Tradiční Pohádkový les nebo Porubský den bezpečí. Bohatý program proběhne i na dalších místech regionu. Více v tipech Deníku.
54 fotografií

Tipy na víkend: na Ostravsku na Rainbow Fest, Dny Slezské či Pohádkový les

Volný čas
Martin Marušinec je autorem nové identity Slavie.zdroj: Touch Branding
Hněvín, dominanta města Mostu, získal prestižní ocenění v oblasti designu. V 31. ročníku prestižní soutěže Art Directors Club Creative Awards obsadil projekt nového vizuálu třetí místo v kategorii Branding. Za úspěchem stojí agentura Touch Branding, která hradu vtiskla nový, svěží vizuální styl. Od června se o tom, jak se jí to podařilo, budou moci přesvědčit i Mostečané.
13 fotografií

Hrad Hněvín v novém: Mladistvá energie v srdci novogotiky sklidila cenu

Mostecko