ŠTÍTEK: hroznové víno

Mrazem poškozená vinná réva na Hustopečsku. Konkrétně se jedná o odrůdu tramín.
Nad síly vinařů byla ochrana vinic na jihu Moravy před pátečními mrazy. Například Pavel Košulič z Hustopečí řekl, že v brzkých ranních hodinách byla teplota zhruba mínus tři stupně Celsia. „Zkusili jsme experimentálně postřik. Zkoušeli jsme ho na meruňkách, kde se nám celkem osvědčil, proto jsme jej zkusili i na révě. Mráz byl zřejmě příliš silný," podotkl vinař.

Mráz poškodil vinnou révu na Břeclavsku. Vinaři bojují s nízkými teplotami

Břeclavsko
Vinař Martin Šebesta s kolegy chránil v pátek před mrazy vinnou révu ve svých vinohradech v Březí zapálenými parafinovými svícemi.
/FOTO/ Na zhruba jeden až jeden a půl stupně Celsia pod nulou klesla teplota v pátek brzy ráno v Březí na Břeclavsku. Zatímco většina lidí spala, vinař Martin Šebesta s kolegy ve svých vinohradech v Březí na Břeclavsku zapalovali parafínové svíce, kterými se snažili ochránit rostoucí vinnou révu před mrazy. „Topili jsme zhruba ode dvou do půl sedmé ráno," řekl Deníku vinař.
14 fotografií

Ohně ve vinohradech. V Březí chránili vinnou révu před mrazy, podívejte

Břeclavsko
Ostrov Bavljenac vypadá z leteckého pohledu jako otisk palce.
Jako otisk palce vypadá ze shora ostrov Bavljenac v chorvatském souostroví Šibenik. Za jeho neobvyklou podobou stojí tamní zemědělci, kteří Bavljenac dříve využívali pro pěstování vinné révy a dalšího ovoce. Ostrov je zcela pokryt zídkami, a tak je na ostrově s délkou pobřežní linie pouhých 1,43 kilometrů, síť starověkých hradeb dlouhá neuvěřitelných 23,357 kilometrů.

Ostrůvek Bavljenac vypadá jako otisk prstu. Stojí za tím dřina a vychytávka

Do světa
Vinobraní 2022. Rodinné vinařství Vaďurovi Polešovice. Viniční trať Míšky
První odrůdy vinné révy začínají sklízet vinohradníci na Slovácku. Pohodu a závěrečné nabírání cukernatosti v bobulích jim však kazí deštivé počasí. Babí léto by jim usnadnilo práci, ale jeho příchod se podle předpovědí meteorologů konat nechystá. I tak bude v následujících dnech důležité, na kolik slunečního svitu se hrozny můžou těšit.
27 fotografií

Začátek vinobraní na Slovácku provází déšť. Žádná sláva, hodnotí vinaři

Slovácko
Čejkovice jsou vinařskou oblastí náležící do oblasti hanáckého Slovácka.
Čejkovice jsou vinařskou oblastí na jihu Moravy se zajímavou historií. Jsou spojovány s příchodem templářů roku 1232, kteří zde vybudovali gotickou tvrz s rozsáhlými a mohutnými sklepy a únikovými chodbami a zřídili svou komendu. Francouzský řád templářů zde začal pěstovat i vinnou révu. Obec je spojovaná i s postavou prvního prezidenta Československé republiky. T. G. Masaryk v Čejkovicích prožil nejdelší a podle jeho vzpomínek nejšťastnější část svého dětství. Čejkovice jsou oblíbené u milovníků vína i historie. Provozuje se zde vinařská turistika, která do obce každoročně přiláka statisíce turistů. Děkujeme panu Hankovi za dnešní příspěvek.
18 fotografií

Líbilo se tam templářům i T.G. Masarykovi. Čejkovice vzkvétají jako vinná réva

Čtenář reportér
První paprsky ranního slunce dopadají na vinnou révu.
Pěstování vinné révy má na jihu Moravy dlouhou tradici, která sahá až do období pobytu římských legií na konci 2. století našeho letopočtu. Náš čtenář, pan Jiří Jakubčík má rodinné vinařství, kde jsou jednotlivé řádky vinohradu proložené lučními pásy, které pomáhají zadržovat vodu. Protože je v práci od rána do večera, vyfotil nám, co vidí on. Posílá pozdrav z okolí Pálavských vrchů. Děkujeme.
12 fotografií

Ranní opar i odpolední slunce hladí vinnou révu ve vinici. Tento pohled neomrzí

Čtenář reportér
Od smrti výzkumníka a přírodovědce Christiana Carla Andrého uplynulo v pondělí přesně 190 let. Pěstitelé z jihu Moravy po něm pojmenovali odrůdu vinné révy.
Hutné, extraktivní, někteří someliéři hodnotí André dokonce jako těžké. Speciální odrůdu vinné révy s jedinečnou chutí si milovníci vína v oblasti Velkých Pavlovic vychutnávají již čtyři desetiletí. Od úmrtí přírodovědce a výzkumníka Christiana Carla Andrého, po němž šlechtitelé révu pojmenovali, uplynulo v pondělí přesně 190 let.

Pojmenovali po něm révu. Od smrti Christiana Carla Andrého uplynulo 190 let

Znojemsko
Od smrti výzkumníka a přírodovědce Christiana Carla Andrého uplynulo v pondělí přesně 190 let. Pěstitelé z jihu Moravy po něm pojmenovali odrůdu vinné révy.
Hutné, extraktivní, někteří someliéři hodnotí André dokonce jako těžké. Speciální odrůdu vinné révy s jedinečnou chutí si milovníci vína v oblasti Velkých Pavlovic vychutnávají již čtyři desetiletí. Od úmrtí přírodovědce a výzkumníka Christiana Carla Andrého, po němž šlechtitelé révu pojmenovali, uplynulo v pondělí přesně 190 let.

Pojmenovali po něm révu. Od smrti Christiana Carla Andrého uplynulo 190 let

Podnikání
Vinař Oldřich Palička z Odrlic ukazuje ranou odrůdu Solaris.  26. srpna 2020
Pěstitelé vinné révy na střední Moravě jdou do finále. Sklizeň rané odrůdy Solaris zahajuje v tomto týdnu vinař Oldřich Palička z Odrlic, místní části Senice na Hané. Letošní úroda zatím vypadá slibně, i když na jaře mladá vinice ze 30 až 50 procent promrzla. V srpnu se pak podle vinaře na rezistentní odrůdě Savilon objevila plíseň révová.  
11 fotografií

Vinaři na Hané začínají sklízet rané odrůdy. Letošní úroda vypadá slibně

Ekonomika
Starosta Trhového Štěpánova Josef Korn.
Josef Korn, starosta z Trhového Štěpánova, si rád od práce oddechne při pěstování vinné révy. A i když je Štěpánov už začátek Vysočiny, nikdy se před tím hrozno nepěstovalo na víno. Občané spíše měli stolní odrůdy, které rovnou konzumovali. Révu pěstují na jižních stěnách domů, kde je chráněna od mrazu a větru. Révu pěstoval už jeho děda, který ji dostal od vojáků vracejících se z I. světové války z Itálie. Tyto odrůdy stále plodí, mají chutné a velké hrozny.

Když se vyrojí hodně vos, děláme radši vinný destilát, říká Josef Korn

Zprávy z Česka
Prvňáčci ze ZŠ Vacenovice
Vacenovice – Základní škola ve Vacenovicích vznikla v roce 1879, letos tedy slaví 140. výročí svého založení. „Za tu celou dobu je vacenovická škola pořád ve stejné budově,“ doplnila zajímavost současná ředitelka školy Liběna Lisá. Až do roku 1951 stála před čelní zdí budovy školy zahrádka, ve které rostly keře bezu a vinná réva.
2 fotografie

Naši prvňáčci: Ve Vacenovicích mají nový přírodovědný koutek i jazykovou učebnu

Zprávy z Česka
V úterý 7. května zástupci Vinařství Šebesta zapalovali svíce, aby uchránily své vinohrady v Březí před mrazem.
 /FOTOGALERIE/ Navzdory hluboké tmě zářil v uplynulých chladných dnech vinohrad Martina Šebesty v Březí na Břeclavsku. Zástupci vinařství tam minulé úterý zapálili protimrazové svíce, aby budoucí úrodu ochránili před teplotami pod bodem mrazu. Podobně reagovali také další vinaři. Někteří jejich kolegové naopak keře vinné révy nechrání. Mráz na jihu Moravy poškodil některé vinice na Břeclavsku nebo Hodonínsku, v porovnání s Čechami však tentokrát dopadly lépe.  
10 fotografií

Bitva s mrazy: vinařům na jižní Moravě pomohly svíce

Regiony
Shirley Valentine slaví rekordních 650 repríz. Herečka Simona Stašová a autor hry Willy Russell v divadle ABC.
Nový Bydžov - Bravurní komedie o hledání sebe sama je určena nejen ženám středního věku, ale všem, kdo mají rádi dobrou zábavu. V zábavné one woman show exceluje Simona Stašová.

One woman show Simony Stašové

Volný čas