ŠTÍTEK: Jan Žižka

V neděli se konala vzpomínková akce Bitva u Řevničova. Foto: Máme rádi Řevničov
/FOTOGALERIE,VIDEO/ Před 590 lety se odehrála bitva poblíž hradu Džbán mezi Řevničovem a Kroučovou. Střetly se v ní jednotky žatecko-lounského husitského svazu s oddíly vojsky plzeňského landfrýdu a karlštejnskou posádkou. Občanské sdružení Řevničov v neděli celou událost připomnělo velkolepou akcí, které se zúčastnilo kolem devíti set návštěvníků.
85 fotografií

Bitvu u Řevničova vidělo téměř tisíc návštěvníků

Volný čas
Občanské sdružení Řevničov chystá vzpomínkovou akci k Bitvě u Řevničova.
Před 590 lety se odehrála bitva poblíž hradu Džbán mezi Řevničovem a Kroučovou, v níž se střetly jednotky žatecko-lounského husitského svazu pod velením Jakoubka z Vřesovic s oddíly vojsky plzeňského landfrýdu, a karlštejnskou posádkou vedené Aleše Holického ze Šternberka. Plzeňští se vraceli na domovské území po účasti bitvě u Lipan svedené 30. května 1434 v poslední fázi husitských válek. Občanské sdružení Řevničov chce v neděli 9. června připomenout celou událost velkolepou akcí.

Koná se bitva u Řevničova! Připomene střet mezi husity a katolíky před 590 lety

Volný čas
Ilustrační foto
V neděli 2. června ve 14 hodin se opět rozčeří vlny Velkého rybníku u Kutné Hory, tady odstartuje lehce jubilejní 15. ročník terénního triatlonu pod taktovkou spolku Club deportivo Kutná Hora. Pořadatelé pokračují v modelu z uplynulých tří let, kdy si za základnu vzali prostor v pivovaru Malešov, místo památné bitvy Jana Žižky proti svatohavelskému vojsku v roce 1424. A atmosféra husitských dob a bojů bude všechny přítomné provázet téměř celý závod.

První červnovou neděli startuje už tradiční Welas triatlák. Buďte jeho součástí

Ostatní sporty
Králova socha před strakonickou základní školou.
Pokud zavítáme do dějepisu pro páté třídy základních škol, narazíme na jméno Jiří z Poděbrad. Tedy plným jménem Jiří z Kunštátu a Poděbrad. „Byl významnou postavou v českých dějinách. Narodil se kolem roku 1420 a zemřel roku 1471. Jeho nejvýznamnějším úspěchem bylo, že se stal králem Českého království v období 1458 až 1471,“ píše se v osnovách. Není tedy divu, že jeho jméno nesou především ulice a školy. A to je také případ Strakonic.

Sochy ve Strakonicích: Král Jiří z Kunštátu a Poděbrad

Strakonicko
Ze závodu BIKE TRANS POŘÍČÍ o pravý Žižkův pohár.
/VIDEO, FOTO/ Ponurá hudba, výzva husitského hejtmana k poslední modlitbě a již se závodníci pomalu řadí, jako snad jediní na světě všichni vyrovnaní vedle sebe, na startovní čáru. Jan Žižka z Trocnova vydává poslední instrukce. A na jeho povel výstřelem z děla startuje necelá stovka závodníků na trať plnou stoupání, sjezdu a dokonce i vodních brodů.
73 fotografií

V Poříčí zavelel bikerům k útoku samotný Jan Žižka

Volný čas
Ilustrační foto. Husitské muzeum v Táboře.
Hrdina a boží bojovník nebo padouch, mordýř a násilník? Nechť ctěný návštěvník sám rozhodne, na jakou misku vah vloží svoji fazoli. Jak už lze vytušit, velká výstava k 600. výročí úmrtí slavného husitského vojevůdce bude hravá, interaktivní a rozhodně nenechá nikoho v klidu! Potrvá až do května 2025, její otevření se však o měsíc zdrží.
13 fotografií

K výročí 600 let úmrtí Jana Žižky otevře Husitské muzeum velkou výstavu

Čtenář reportér
Z masopustu ve Velké na Příbramsku.
/FOTO, VIDEO/ Nadcházející víkend nabídne na Příbramsku i u sousedů ve středních Čechách desítky akcí, mezi kterými stále vedou bály a masopustní průvody. Vyrazit lze ale i na koncerty, muzikály a divadelní představení nebo třeba na mariášnický turnaj, pánskou burlesku, slet halových letadel a chovatelskou výstavu, která představí i zakrslé králíčky a papoušky. Stačí si vybrat. 
27 fotografií

Kam o víkendu? Příbramsko baví masopusty, vyrazit lze i na ples

Volný čas