ŠTÍTEK: Japonsko

Arboretum Nový dvůr
Rostliny rašelinišť a vřesovišť i písečných dun pobřeží Baltu, himálajské rostliny, sbírky dřevin z Číny, Dálného východu a Japonska i severní Ameriky. Sekvoje a největší expozici rododendronů v Česku, tropický skleník a divukrásné motýly, vodní květiny a skalničky. To vše a mnohem víc můžete potkat v Arboretu Nový Dvůr na Opavsku, které zdobí okolí místního zámečku více než sto let a patří k nejvyhledávanějším v Česku.
24 fotografií

Na chvíli v Číně, Japonsku nebo v Himalájích. Přeneste se z Opavska do ráje

Doma
V doprovodu své border kolie Corey podnikl Slávek Král už dvakrát cestu kolem světa
Po světě cestuje už devět let a většina jeho výprav začínala v Plzni. Podnikl dvě cesty kolem světa a na každém kontinentu strávil minimálně půl roku. Nepotřebuje moc peněz, protože cestuje stopem, kempuje a často dobrovolničí. Je také zapsán v české knize rekordů za největší vzdálenost ujetou autostopem. Na svou zatím poslední cestu se Slávek Král vydal v doprovodu své border kolie Corey.
6 fotografií

Autostopem přes 18 států. Dobrodruh z Plzně objel se svou fenkou svět

Regiony
V doprovodu své border kolie Corey podnikl Slávek Král už dvakrát cestu kolem světa (Foto: Slávek Král)
Po světě cestuje už devět let a většina jeho výprav začínala v Plzni. Podnikl dvě cesty kolem světa a na každém kontinentu strávil minimálně půl roku. Nepotřebuje moc peněz, protože cestuje stopem, kempuje a často dobrovolničí. Je také zapsán v české knize rekordů za největší vzdálenost ujetou autostopem (146 049 km). Na svou zatím poslední cestu se Slávek Král vydal v doprovodu své border kolie Corey.
6 fotografií

Stopem se psem. Cestovatel s ním projel celý svět

Plzeňsko
V Itálii začal summit G7.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepíše na summitu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7, který právě začíná na jihu Itálie, bezpečnostní dohodu své země se Spojenými státy a také s Japonskem, informovala agentura AFP. Lídři G7 se na třídenním summitu také dohodnou na využití Západem zmrazených ruských aktiv ve prospěch Ukrajiny, uvedl dnes poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan, podle něhož bylo v této věci dosaženo pokroku.

Začíná summit G7. Ukrajina podepíše bezpečnostní dohody s USA a Japonskem

Svět
Mirai Navrátil
Prestižní ocenění, tři vyprodané koncerty v O2 areně i turné po největších českých halách má na kontě za desetileté působení kapela Mirai. Ve svém katalogu má tři platinové desky, k nimž nedávno přibyla novinka Tomodachi. Ta je podle členů skupiny dosud nejpestřejším a nejsvobodnějším výsledkem tvorby. V překladu z japonštiny slovo znamená kamarádi, čímž čtveřice z Frýdku-Místku vyzdvihuje vzájemné silné pouto. Nejen o tom vypráví frontman Mirai Navrátil v rozhovoru pro Deník. „Spíš než nastolování témat shrnují naše desky nějakou kapelní fázi. Název té poslední – Tomodachi - jsem zvolil proto, že s kluky hrajeme deset let a stále se cítíme jako kámoši, což nebývá u každé skupiny zvykem. Můžeme spolu trávit čas na pódiu, ale taky si pak umíme zajít na pivo. Klidně si dáme společný mejdan,“ říká Mirai.

Mirai: S kluky hrajeme deset let a stále se cítíme jako kámoši

Hudba
S Dacií Duster jsme vyjeli až na vrchol Ještědu.
Náhoda tomu chtěla, že se v jediném dni konaly dvě akce, které pro tuzemského motoristického novináře mají velký význam. Tou první byla tisková konference spojená s testovacími jízdami při příležitosti vstupu třetí generace Dacie Duster na český trh, druhou pak premiéra nové Tatry Phoenix. První z nich se konala v Liberci, druhá v Kopřivnici. A protože jsem ráno vyrážel z Prahy a v noci se opět do hlavního města vracel, najel jsem s Dacií Duster během zhruba 15 hodin více než osm set kilometrů.
13 fotografií

Osm set kilometrů s novým Dusterem za den. A po nich pár doporučení pro facelift

Autosalon
Ředitelka festivalu JKF, violistka Kristina Fialová a Igor Ardašef. Jihočeský komorní festival 2023.
Program v pořadí již 19. ročníku hudebního festivalu, v jehož čele stojí mezinárodně uznávaná česká violistka Kristina Fialová, bude v letošním roce skutečně pestrý. Osm koncertů včetně festivalového „prologu“ čeká posluchače v různých krásných prostorách napříč Jihočeským krajem a nabídne přední české umělce i zahraniční hosty z Estonska, Slovenska a Japonska.
7 fotografií

Jihočeský komorní festival přichystal pestrý program. Představí hudbu bez hranic

Táborsko
Z 10. ročníku Festivalu minipivovarů na Pražském hradě.
Z více než stovky různých piv mohou vybírat zájemci o ochutnávání produkce minipivovarů, kteří v pátek 7. června nebo pak v sobotu zavítají do Královské zahrady Pražského hradu. Střelecká cesta pod Královským letohrádkem zde po dvě odpoledne patří tradičnímu Festivalu minipivovarů, který již po dvanácté pořádá Českomoravský svaz minipivovarů. Ten sdružuje podniky s výstavem do deseti tisíc hektolitrů.
23 fotografií

Ochutnat třicet piv naráz? Vítejte na Hradě! Někdo jich zvládne i čtyřicet

Volný čas
Tomáš Borl zahraje na Noci kostelů v Radíčevsi.
Tento pátek 7. června od 18 hodin můžeme při akci Noc kostelů slyšet v Radíčevsi u Žatce varhanní koncert Tomáše Borla, mladého hudebníka z Loun. Tento nadaný student AMU Praha je nejen skvělým klavíristou, varhaníkem a pozounistou, ale především dosáhl vynikajících mezinárodních úspěchů jako hudební skladatel orchestrální a filmové hudby.

Tomáš Borl zahraje na Noci kostelů v Radíčevsi

Čtenář reportér
Manželé Vysušilovi stojí za vznikem liberecké značky VISU.
Na počátku stál společný zájem v podobě cestování autem a kempování v přírodě. Svůj koníček chtěli Petra a Marek Vysušilovi z Liberce zahrnout i do svatební cesty, ale při jejím plánování narazili na jeden zásadní problém. Nemohli na trhu sehnat vhodnou kempingovou vestavbu a tak se rozhodli vyrobit vlastní. Zrodila se tak liberecká značka Visu, která za dobu své šestileté existence vyrostla z rodinné „garážové firmy“ ve značku, která plní sny o svobodném cestování nejen lidem v České republice, ale také v Evropě nebo v Japonsku.
26 fotografií

Liberecká značka Visu mění cestování. Kempingové vestavby dobývají svět

Liberecko
Šéf ústeckých kajakářů Petr Šolc oslavil osmdesátku.
/ROZHOVOR/ Snad každý den je u vody. Ve Vaňově dvacet let plní funkci předsedy oddílu rychlostní kanoistiky, čtyřicet let pěstuje v dětech lásku ke sportu, na dračích lodích pravidelně předává medaile těm nejlepším. Osobně se zná s olympionikem Pepou Dostálem, své medaile však nikde nevystavuje. Ty poslední má z mistrovství světa veteránů, to mu bylo 65 let a nikdo ho v Račicích neporazil.
10 fotografií

Skromný šéf ústeckých kajakářů Petr Šolc oslavil osmdesátku. Gratulujeme

Čtenář reportér
Hamletovsky pojatý snímek americké dívky s lebkou japonského nepřítele vedl k nemalému pobouření americké veřejnosti. Ukazoval, že barbarské praktiky nejsou cizí ani americkým vojákům.
Před 80 lety, v pondělí 22. května 1944, se v americkém časopise Life objevil na jeho 35. stránce snímek mladé ženy hledící se zvláštním zasněným výrazem na lidskou lebku. Popisek uváděl, že jde o lebku japonského vojáka, kterou ženě poslal její přítel, poručík amerického námořnictva. Snímek vyvolal bouři a rozpoutal velkou celospolečenskou diskusi o etice vojáků i žurnalistů.

Americká dívka s lebkou japonského vojáka: Snímek v časopisu Life vyvolal bouři

Historie
Odpočítávání dnů do zahájení provozu, 1974.
V minulém týdnu jsme si připomněli padesáté výročí zahájení provozu metra v Praze. Víte ale, co stavbu provázelo? Kdo byl Tonda s Adélou, díky kterým se metro prodloužilo do stanice Motol a čím si pražské metro zasloužilo úspěch a ocenění až v Japonsku? Přinášíme seriál příběhů a vzpomínek pamětníků a dnes si můžete přečíst třetí díl.   
24 fotografií

Seriál Deníku, 3. díl: Jak se stavělo metro? Hrdiny linky A jsou Tonda s Adélou

Praha
Kráterů, proláklin a trhlin v zemi vznikly v souvislosti s táním permafrostu na Sibiři už stovky.
Obyvatelé Sibiře takzvaný Batagajský kráter uctívají a také se ho bojí. Pro vědce je naopak zdrojem jedinečných informací o minulosti Země. Díky důkladnému zkoumání odborníci nedávno zjistili, že takzvaná brána do podsvětí je každoročně rozměrnější, a také poprvé změřili její objem. Jenže jedinečný úkaz také znamená ohromnou hrozbou pro tamní oblast.
8 fotografií

Brána do podsvětí je každým rokem větší. Na Sibiři pohlcuje okolí a děsí lidi

Objevy
Část roty A 86. chemického minometného praporu někde v Hurtgenském lese v roce 1944.
V průběhu druhé světové války bylo součástí americké armády také několik chemických minometných praporů. Jeden z nich na konci války dorazil až do Československa a své velitelství zbudoval v Horšovském Týně. Byla to jediná jednotka tohoto druhu, která se na našem území objevila. Jednalo se o 86. chemický minometný prapor (86th Chemical Mortar Battalion).
6 fotografií

Američtí chemici zakončili válku v Horšovském Týně

Plzeňsko
Kokoška pastuší tobolka se stala součástí tradiční medicíny Číny a Japonska. Využívaly se zejména její močopudné účinky a schopnost zastavit krvácení.
Rostlinku s poetickým názvem kokoška pastuší tobolka můžete najít téměř všude, což rozhodně netěší zahrádkáře ani zemědělce, kteří ji považují za obtížný plevel. Ale kokoška pastuší tobolka má i svou světlou stránku. A tou je její léčebné využití. Je velkou pomocnicí pro ženy a dívky, které trpí gynekologickými problémy, ale umí také zmírňovat krvácivost z nosu i z ran a regulovat krevní tlak. Kokoška pastuší tobolka byla dlouho jen součástí lidového léčitelství, vědecké výzkumy však naznačují, že její potenciál je opravdu velký.

Plevel s tajemným jménem zázračně pomáhá při ženských zdravotních problémech

Zdraví
Vladimír Caldr v roli ředitele ZŠ otevíral atletický koridor
Vladimír Caldr, hokejová legenda z Dobeve, se nezapsal do historie pouze jako vynikající sportovec. Jeho vášeň pro letadla a létání se stala inspirací i pro jeho syna, který dnes jako pilot a instruktor akrobatického létání pokračuje v rodinné tradici. Od modelů bez motoru až po dopravní letadla – příběh z Písecka, kde se snoubí sportovní talent a láska k obloze.
17 fotografií

Vladimír Caldr pochází z Dobeve. Nejslavnější hokejista Písecka lepil letadélka

Hokej
Vladimír Caldr v roli ředitele ZŠ otevíral atletický koridor
Vladimír Caldr, hokejová legenda z Dobeve, se nezapsal do historie pouze jako vynikající sportovec. Jeho vášeň pro letadla a létání se stala inspirací i pro jeho syna, který dnes jako pilot a instruktor akrobatického létání pokračuje v rodinné tradici. Od modelů bez motoru až po dopravní letadla – příběh z Písecka, kde se snoubí sportovní talent a láska k obloze. Jako hrající trenér Motoru nastoupil v legendární sezoně v Jindřichově Hradci.
17 fotografií

Vladimír Caldr pochází z Dobeve. Vzpomínáte si, jak nastoupil u Vajgaru?

Hokej
Spolkový dům vyplnil vzniklou proluku vedle kina Vesmír. Své zázemí zde najdou  místní spolky. Nechybí menší spolkové místnosti, bezbariérový přístup a veškeré další prostory pro zajištění provozu.
/FOTO, VIDEO/ Odemknout si otiskem prstu, vyjet výtahem do patra a tam se věnovat své zálibě. Samoobslužný a elektronikou prošpikovaný - takový je náchodský spolkový dům v centru Náchoda, který si zvenčí (ale hlavně zevnitř) přišly první květnové odpoledne prohlédnout zástupy lidí. Mezi hosty byl při dopoledním slavnostním otevření i nedávno jmenovaný velvyslanec Japonska v ČR Kansuke Nagaoka. Proč právě velvyslanec ze Země vycházejícího slunce dorazil obhlédnout „klubovnu" pro členy náchodských spolků? To se dočtete v článku.
54 fotografií

Letzel i Škvorecký by asi zírali, nový spolkový dům lze odemknout otiskem prstu

Náchodsko
Vakcína mRNA. Ilustrační foto
Karcinogenní mRNA vakcíny: Turbo rakovina se šíří jako požár! Extrémně znepokojivá japonská recenzovaná studie naznačuje zvýšení úmrtnosti na rakovinu po podání třetí posilovací dávky mRNA! Tak vypadá další z mnoha závadějících intepretací studie zkoumající období covidové pandemie, které v současnosti šíří v Česku aktivisté zaměření proti očkování. A stejně jako v předchozích případech, i tentokrát je to ve skutečnosti jinak.

Že očkování mRNA vakcínami vyvolalo nárůst rakoviny? Studie to neprokázala

Česko
Návštěvníci se mohli volně pohybovat mezi vystavenými vzácnostmi.
Po čtvrté se v areálu golfového hřiště v Praze-Hostivaři konala výstava vzácných historických automobilů s názvem Automobillvé klenoty. První dva ročníky proběhly v letech 2018 a 2019, poté další konání zmařila covidová pandemie a znovu se diváci mohli na nádherné exponáty z automobilové historie přijít podívat letos. Letos byly k vidění i vozy, které zatím u nás veřejnost doposud nemohla spatřit.
16 fotografií

Vůz bez volantu i vzácná Alfa. To nejlepší z výstavy Automobilové klenoty

Automagazín
Sakury v Letňanech.
Když na jaře rozkvetou na mnoha místech Letňan vysázené sakury, je to pohled pro Bohy a zároveň růžová pastva pro oči. Zejména fascinující je alej stromů lemujících páteřní ulici Beranových. Dá se i s nadsázkou říci, že: Jarní letňanské sakury – odhánějí všechny chmury. Zatímco na Hanspaulce proběhne 27.4.2024 již pátý ročník oslav Hanami – příchodu jara s nádechem Japonska, v městské části Praha-18, kde je mnoho těchto stromů, už krásné spadané růžové květy vytvářejí na zemi barevné koberce.
7 fotografií

Podívejte se: V Letňanech kvetly vysázené růžové sakury

Čtenář reportér
Tým Panasonic Panthers.
Zaměstnanecká liga Deníku ve fotbale pokračuje v úterý 30. dubna již pátým ročníkem. Na hřišti v Dobřanech se v okresním kole utká osm týmů, vítěz postoupí do krajského kola. Společnost Panasonic Heating & Ventilation Air-Conditioning Czech, s. r. o. bude mít na turnaji dva týmy. Jeden z nich se jmenuje Panasonic Panthers a jeho kapitán Daniel Pieniak odpovídal na otázky Deníku.

Zaměstnanecká liga Deníku: Panasonic Panthers by si vzal do týmu Messiho

Fotbal
V Knihovně Ústeckého kraje se uskutečnila druhá multižánrová akce Cestování všemi smysly, v rámci níž se tentokrát návštěvníci vypravili do Japonska.
V Knihovně Ústeckého kraje se v sobotu 20. dubna uskutečnila druhá multižánrová akce Cestování všemi smysly, v rámci níž se tentokrát návštěvníci vypravili do Japonska. Přes 150 účastníků zážitkového odpoledne mělo možnost zhlédnout ukázku bojových umění, seznámit se s kulturními odlišnostmi, ochutnat tradiční pokrmy a nápoje nebo si osahat samurajské zbraně.
5 fotografií

FOTO: Více než 150 lidí se s ústeckou knihovnou vypravilo do Japonska

Čtenář reportér