ŠTÍTEK: kostel

Do Dřevohostic dorazil v pondělí odpoledne ze zvonařské dílny v Brodku u Přerova nově odlitý zvon, který bude zavěšen v místní zvonici.
Svatý Florián. Tak se jmenuje nově odlitý zvon, který v neděli rozezní renesanční zvonici v Dřevohosticích. Doplní tak dva větší zvony - Maria s reliéfem Panny Marie Svatohostýnské - a svatý Havel, jež byly v roce 2021 slavnostně vysvěceny tehdejším olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem. Sto osmdesát osm kilogramů vážící zvon byl v pondělí převezen ze známé zvonařské dílny v Brodku u Přerova do dřevohostického kostela sv. Havla.
34 fotografií

Dřevohostice mají nový zvon. Složili se na něj místní hasiči a farníci

Přerovsko
Při útoku v ruském Dagestánu umírali policisté i civilisté.
Bilance obětí nedělního útoku na kostely, synagogy a policii v ruském Dagestánu se zvýšila na 19, mezi mrtvými je 15 policistů a čtyři civilisté. Po smrti je také pět útočníků. V prohlášení na sociálních sítích to dnes uvedl ruský vyšetřovací výbor. Úřady dnes ráno podle agentury TASS rovněž informovaly, že po Derbentu byla protiteroristická operace ukončena také v Machačkale.

Při útoku v Dagestánu zahynulo 19 lidí, většinou obětí jsou policisté

Svět
Ruská policie. Ilustrační foto
Při útocích neznámých pachatelů v ruském Dagestánu zahynulo devět lidí včetně sedmi policistů a údajně i kněz a strážce kostela. Vyplývá to ze zpráv ruských tiskových agentur, které informují o útocích v regionální metropoli Machačkale, městě Derbent a nově také o střelbě na policejní vůz ve vesnici Sergokala. Situace je poměrně nepřehledná a ze zpráv médií vyplývá, že v Machačkale i Derbentu zřejmě pokračují střety mezi bezpečnostními složkami a útočníky. Úřady informují o likvidaci několika pachatelů, nicméně podle serveru Kommersant není jasné, kolik jich útočilo.

Ze dvou měst ruského Dagestánu je hlášena střelba. Několik lidí zemřelo

Svět
Barokní kostel sv. Jakuba ve Sněžné
Diecéze plzeňská nabídla Kraslicím barokní kostel sv. Jakuba ve Sněžné. Ten byl zbudován v 1. polovině 17. století. Po r. 1945 došlo k odsunu německého obyvatelstva a objekt postupně chátral. Obnoven byl v 90. letech 20. století a v těchto dnech se na něm opět začíná projevovat zub času. Vedení Kraslic a potažmo i zastupitelé nabídku odmítli. Důvodem jsou hlavně finance na údržbu takovýchto objektů
13 fotografií

Kraslice odmítly barokní kostel sv. Jakuba ve Sněžné

Sokolovsko
Farář Marián Kalina odchází po deseti letech z Břeclavska na Vyškovsko.
Farnosti v Moravské Nové Vsi, Hruškách a Týnci budou mít od září nového kněze. Po deseti letech je opouští současný farář Marián Kalina. Před svým odchodem do Drnovic na Vyškovsku se pro Deník rozpovídal o sobě, o tom, po čem se mu bude stýskat, co si s sebou do nového působiště odnáší, ale také třeba o tom, jak lidi změnilo či nezměnilo tornádo. „Budu se modlit, aby to semínko, které jsem vložil do srdcí lidí, nezahynulo, ale mohlo dál růst a třeba jednou přineslo i ovoce,“ říká.
8 fotografií

Nikdy nezapomenu na dobro lidí po tornádu, říká odcházející neoveský kněz Kalina

Břeclavsko
Farář Marián Kalina odchází po deseti letech z Břeclavska na Vyškovsko.
Farnosti v Moravské Nové Vsi, Hruškách a Týnci budou mít od září nového kněze. Po deseti letech je opouští současný farář Marián Kalina. Před svým odchodem do Drnovic na Vyškovsku se pro Deník rozpovídal o sobě, o tom, po čem se mu bude stýskat, co si s sebou do nového působiště odnáší, ale také třeba o tom, jak lidi změnilo či nezměnilo tornádo. „Budu se modlit, abych to semínko, které jsem vložil do srdcí lidí, nezahynulo, ale mohlo dál růst a třeba jednou přineslo i ovoce,“ říká.
8 fotografií

Do Drnovic přichází kněz z obce postižené tornádem. Těším se, vzkazuje

Z okolí
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích (foto: Plzeňský kraj)
„Obdivuji, jak se v něm mimo jiné neskutečně povedla nádherná a jemná harmonie barev. Doporučuji všem k návštěvě, protože takovou harmonii bychom potřebovali i do života,“ řekl o kostelu Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích biskup Tomáš Holub. Přeštický kostel se stal Památkou Plzeňského kraje za rok 2023 a o jeho prvenství v kategorii pro stavby rozhodla na základě bodování pětičlenná odborná komise.
45 fotografií

Neskutečná harmonie barev. Památkou roku je přeštický kostel

Plzeňsko
Rezerva Krásné Studánky (ve žlutém) se rozloučila s okresním přeborem domácí porážkou 0:4, kterou jí uštědřil Krásný Les.
/FOTO/ V posledním kole padlo Doubí doma vysoko s Frýdlantem, za něhož nastoupili čtyři borci z áčka a bude tak čekat, jak se vyvine situace v krajských soutěžích, protože v horším případě bude vedle poslední Krásné Studánky druhým sestupujícím. Studánka potvrdila svoji zoufalou formu a rozloučila se domácí prohrou s Krásným Lesem. Višňová je sice vítězem soutěže, ale na postup nereflektuje. Na postup do I. B třídy tak dosáhli výhrou nad Bílým Kostelem druhý Jokers. Mníšek se rozešel plichtou s Rynolticemi a patří mu 3. místo. Hejnice přehrály na jaře špatnou Dolní Řasnici a Vesec v místním derby podlehl Vratislavicím, které v ročníku myslely na vyšší příčky.
11 fotografií

Okresní přebor: Doubí padlo v záchranářském souboji s Frýdlantem. Jokers slaví

Okresy
Neratovský kostel v Orlických horách je nyní vybaven novými židlemi
Neratov, Rokytnice v Orlických horách, Litomyšl, Liberec, Praha, Brno, ale i slovenský Bardejov, německý Germering a indické Belagávi. Všechna tato města či obce byste našli na opěradlech nových židlí, které zaplnily kostel v Neratově v Orlických horách. Jiné židle pak nesou jména farníků. Připomínají nejen to, že Neratov je místem zázraků a mnoha příběhů, ale i pomoci. V tomto příběhu lidé darovali židle pro Neratov.
28 fotografií

Židle pro kostel v Neratově. Osada v Orlických horách získala další silný příběh

Regiony
Z neratovského kostela, je vybaven novými židlemi. Konají se tu nejen bohoslužby, ale i kulturní akce.
/FOTO, VIDEO/ Neratov, Rokytnice v Orlických horách, Litomyšl, Liberec, Praha, Brno, ale i slovenský Bardejov, německý Germering, ale třeba i Belgaum, město v Karnátace, v jednom ze svazových států Indie. Všechna tato města či obce a mnohá další byste našli na opěradlech nových židlí, které zaplnily proslulý kostel v Neratově v Orlických horách. Jsou na nich i jména farníků, stálých, nových i těch, kteří na svět shlíží z nebe. Připomínají nejen to, že Neratov je místem setkání, zázraků, mnoha příběhů, ale i pomoci. V tomto příběhu lidé darovali židle pro Neratov.
28 fotografií

Židle pro kostel v Neratově. Osada v Orlických horách má další silný příběh

Rychnovsko
Poutní areál Hora Matky Boží u Králík (Dolní Hedeč)
Poutní areál Hora Matky Boží u Králík (Dolní Hedeč) s kostelem Nanebevzetí Panny Marie je od roku 2018 národní kulturní památkou. Je v majetku církve a slouží poutníkům, věřícím i široké veřejnosti jako silně duchovní místo s výjimečnou architekturou i uměleckou výzdobou. Vede k němu krásné stromořadí z Králík s křížovou cestou, které bylo vyhlášeno alejí roku 2023. Z vrcholu kopce je dechberoucí výhled do krajiny. Areál čeká v příštích dvou letech významná rekonstrukce.
9 fotografií

OBRAZEM: Národní kulturní památku Hedeč nad Králíky čeká rekonstrukce

Čtenář reportér
Poutní areál Hora Matky Boží u Králík (Dolní Hedeč)
Poutní areál Hora Matky Boží u Králík (Dolní Hedeč) s kostelem Nanebevzetí Panny Marie je od roku 2018 národní kulturní památkou. Je v majetku církve a slouží poutníkům, věřícím i široké veřejnosti jako silně duchovní místo s výjimečnou architekturou i uměleckou výzdobou. Vede k němu krásné stromořadí z Králík s křížovou cestou, které bylo vyhlášeno alejí roku 2023. Z vrcholu kopce je dechberoucí výhled do krajiny. Areál čeká v příštích dvou letech významná rekonstrukce.
9 fotografií

FOTO: Národní kulturní památku Hedeč nad Králíky čeká rekonstrukce

Čtenář reportér
Pozvánka na setkání s Vladimírem Salačem ve Vimperku.
Nemáte plány, kam vyrazit v příštích dnech nebo o víkendu? Inspirujte se tipy Prachatického deníku. Na Prachaticku je od středy 12. do úterý 18. června v nabídce několik koncertů, výstavy či promítání kina. O víkendu můžete vyrazit na trh do Vimperka, na parádní odpoledne do Zbytin nebo na koncert na prachatický pivovarský dvorek. A je toho mnohem víc, tak si vyberte!

Kam v příštích dnech: Koncertují ZUŠky, děti se ponoří do pěny

Volný čas
Višňová (v černém) porazila druhé JOKERS na domácím hřišti 3:2 a zajistila si tak titul v libereckém okresním přeboru.
Krásná návštěva 350 diváků přišla do Višňové. Zde domácí béčko v roli lídra porazilo druhé JOKERS v kvalitním duelu 3:2. Krásný Les hraje v pohodě a pochutnal si na rezervě Vesce. Bílý Kostel i s kanonýrem Studničkou v bráně porazil Hejnice. Frýdlant si zadělal domácí porážkou od Machnína na sestup. Ten hrozí i Doubí, které se nesešlo proti Rynolticím a schytalo osmičku. Vratislavice usnadnily chybami výhru hostujícímu Mníšku. Zde byl však velice nespokojen s výkonem sudího vratislavický trenér Vlk. Dolní Řasnice vytrestala zoufalý výkon poslední Studánky a pravděpodobně se výhrou zachránila. 
16 fotografií

PODÍVEJTE SE: Rezerva Višňové si před rekordní návštěvou zajistila titul

Okresy
Ředitelka festivalu JKF, violistka Kristina Fialová a Igor Ardašef. Jihočeský komorní festival 2023.
Program v pořadí již 19. ročníku hudebního festivalu, v jehož čele stojí mezinárodně uznávaná česká violistka Kristina Fialová, bude v letošním roce skutečně pestrý. Osm koncertů včetně festivalového „prologu“ čeká posluchače v různých krásných prostorách napříč Jihočeským krajem a nabídne přední české umělce i zahraniční hosty z Estonska, Slovenska a Japonska.
7 fotografií

Jihočeský komorní festival přichystal pestrý program. Představí hudbu bez hranic

Táborsko