ŠTÍTEK: Krakov

Ředitel festivalu Beats for Love Kamil Rudolf, 27. května 2024, Ostrava.
/ROZHOVOR/ Pro mnohé, především mladší ročníky lidí, je festival elektronické hudby Beats for Love vrcholným zážitkem roku. Tato akce má však v Ostravě i nemálo odpůrců, kterým vadí přílišná hlučnost festivalu, jenž trvá několik dní a končí v pozdních nočních hodinách. Jakou podporu má Beats for Love mezi ostravskými zastupiteli? Jak se pořadatelé festivalu, konanému v areálu Dolní oblasti Vítkovic, stavějí ke stížnostem na zvýšenou hlučnost? Dozvíte se v rozhovoru s ředitelem Beats for Love, Kamilem Rudolfem. 
134 fotografií

„Chceme být dobrými sousedy," říká Kamil Rudolf, ředitel Beats for Love

Ostravsko
Vlak, České dráhy, vagon, cestující. Ilustrační foto.
I když si miliony Čechů při zaslechnutí sousloví dovolená u moře stále vybavují Chorvatsko, díky horkým létům stále více z nich přemýšlí i o tom vyrazit na sever. Už loni cestovní kanceláře hlásily zvýšený zájem o letní dovolenou na pobřeží Baltského moře, a i letos má být Polsko štikou cestovního trhu. Na zájem lidí reagují dopravci, takže lze do nově objevovaných letovisek vyrazit i vlakem. 

Vlakem až k moři? Čechy láká Polsko, přímý spoj do Chorvatska skončil

Doprava
Simona Lewandowska ve filmu Aristokratka ve varu.
Herečky Simony Lewandowské jsme si za poslední dobu mohli všimnout především v humoristickém seriálu Dobré ráno, Brno!, ve druhém díle Aristokratky ve varu podle knižní série spisovatele Evžena Bočka či v seriálovém hitu Zlatá labuť. V té Simonu překvapil především stav naší současné společnosti, která začíná být pomalu více tolerantní k některým tématům, jež se v seriálu odehrávají v dobové dějové lince.
10 fotografií

Je těžké nemít strach, co si kdo pomyslí, přiznává Simona Lewandowska

Společnost
Tip na výlet: Książ (německy Fürstenstein) ve Wałbrzychu je největší zámek Dolního Slezska a po Malborku a Královském hradu v Krakově třetí největší historické sídlo v Polsku.
/FOTO, VIDEO/ Přibližně třicet kilometrů od českých hranic je na okraji města Wałbrzych (česky Valbřich) ukrytý na skalním útesu a uprostřed lesů největší zámek Dolního Slezska a po Malborku a Královském hradu v Krakově třetí největší historické sídlo v Polsku. Zámek Książ je v mnoha směrech unikátní. Je jedním z nejkrásnějších polských zámků a navíc jeho historie je obestřená dosud nevyjasněnými záhadami, vztahujícími se k událostem za 2. světové války.
31 fotografií

Jaro na zámku Książ v Polsku. Jeho historie je opředená mnoha záhadami

Z okolí
Miloš Bartl dostával Brazilce de Oliveiru pod tlak, nakonec ale podlehl na body.
Písnička z pohádky Princezna ze mlejna, kterou si kladenský rohovník oblíbil v dětství, sedí i na nejrůznější peripetie, jimiž při své sportovní kariéře prochází. Některé nejsou v jeho moci, jako třeba kompetenční spory boxerských organizací ve světě i u nás doma. Nebo zdravotní trable, kdy mu zánět okostice vloni na podzim zabránil bojovat o sedmý republikový titul. Jiné věci ale ovlivnit může a dobře zná důvod, když se něco nepovede.

Cestou, necestou… jde kladenský boxer Miloš Bartl za olympijským snem

Ostatní sporty
Nový lev indický je v Ostravě.
Před časem avizovaná výměna samců lvů indických mezi Krakovem a Ostravou proběhla. V úterý 20. února před polednem dovezli krakovští kolegové svého samce a zpátky do Krakova si zase odvezli toho ostravského. Nakládání a vykládání obou lvů proběhlo bez komplikací.

V Zoo Ostrava se zabydluje nový samec lva indického

Ostravsko
Interní oddělení v Písku. Snímek je ze Světového dne zdraví.
Interní oddělení Nemocnice Písek získává v tuzemsku velmi dobré jméno. Dokládá to rostoucí počet úspěchů a ocenění jeho lékařů v odborných kruzích. Dva z nich budou podle mluvčí a. s. Jihočeské nemocnice dokonce Kateřiny Koželuhové Českou republiku reprezentovat na Mezinárodním kongresu interní medicíny MIRCIM, který se bude konat letos v květnu v polském Krakově.

Písečtí internisté se těší uznání. Dva lékaři byli vybraní na světový kongres

Písecko
Marek Račuk při zápase se Sokolovem
Prostějovským Jestřábům se zápas 29. kola Chance ligy absolutně nepovedl. Po dvou výhrách v řadě totiž padli s trápícím se Sokolovem. Ten musel na jejich led cestovat téměř přes celou republiku, i přesto ale naprosto ovládl úvodní dvacetiminutovku, kterou vyhrál 3:1. V zápase prostějovským hokejistům nepomohla ani asistence Marka Račuka při kontaktním gólu na 2:3, která pro zkušeného útočníka znamenala už devatenáctý kanadský bod v sezoně.
28 fotografií

Jestřáb Račuk: Sokolov vyhrál zaslouženě, nyní už se ale všichni těšíme na derby

Hokej
Vlaková doprava. Ilustrační snímek
Od neděle začínají vlaky na české železnici jezdit podle nového jízdního řádu. Vedle zvýšení cen jízdenek Českých drah (ČD) o 9,5 procenta čeká cestující postupné nasazení modernějších vlakových souprav v regionální dopravě. Více spojů do Polska, Rakouska a na Slovensko zařazují České dráhy a RegioJet. Ve vnitrostátní dálkové dopravě České dráhy významnější změny v časech odjezdů a příjezdů, délce jízdy, trasách ani řazení vlaků nechystají. 
7 fotografií

Vyšší ceny i modernější vlaky. Na české železnici začíná platit nový jízdní řád

Ekonomika
Pětibojařskou anketu ovládl znovu Martin Vlach
Prvenství v anketě o nejúspěšnějšího moderního pětibojaře roku obhájil Martin Vlach. Povedlo se mu to už počtvrté a zásluhu na tom mají dva bronzy z podniků světového poháru, zlato z mixu na Evropských hrách a přepsání světového rekordu v disciplíně laser run. Vlachova nadvláda trvá od roku 2019 s přestávkou v dalším roce, kdy se anketa kvůli covidu nevyhlašovala.

Králem moderního pětiboje je Martin Vlach. Anketu ovládl počtvrté v řadě

Ostatní sporty
Vít Přindiš (vpravo) a Jiří Prskavec
Kajakáři Jiří Prskavec, Jakub Krejčí a Vít Přindiš vyhráli na mistrovství světa ve vodním slalomu závod hlídek. Zlato se českému týmu povedlo naposledy získat v roce 2017, kdy jel s Prskavcem a Přindišem Ondřej Tunka. Kajakáři se na dráze v Lee Valley postarali o druhou českou medaili, tu první získaly na úvod programu stříbrné kanoistky Gabriela Satková, Tereza Fišerová a Tereza Kneblová.
9 fotografií

Češi zazářili v závodech hlídek. Kajakáři slaví světový titul, kanoistky stříbro

Ostatní sporty