ŠTÍTEK: les

Ilustrační foto.
Policejní vrtulník, pozemní hlídky i s psovodem a hasiči se zapojili do rozsáhlé pátrací akce po sedmasedmdesátileté seniorce, která se ztratila v sobotu dopoledne na houbách v lesích u Bílichova. Vyčerpanou, dehydrovanou, ale jinak zdravou ženu, našli bezmála po šesti hodinách policisté v lesích v sobotu v podvečer až u obce Bor. 

V lesích u Bílichova se ztratila houbařka. Policisté ji našli večer u Boru

Kladensko
Umělecký workshop na Poledníku.
Rozhledna Poledník byla v pondělí svědkem „oživování“ mrtvých částí stromů. Deset umělců, ať už profesionálů, tak i mladých, začínajících malířů ze Základní umělecké školy z Volar, pod vedením Víta Pavlíka, pomalovali uschlé, nahrubo opracované části kmenů.
20 fotografií

Umělci na Poledníku oživovali mrtvé kmeny

Prachaticko
Čas houbařů nadešel.
Kde právě rostou? Máme pro vás pár tipů z Rychnovska. Na výpravu nejen za houbami, ale i za poznáním se můžete vypravit už tuto sobotu do rychnovského lesa Včelný. Symbolicky otevřít ho máte možnost se členy Mykologického klubu Rychnov nad Kněžnou. Ti zvou na předletní naučnou a poznávací mykologickou vycházku spojenou s odborným výkladem. Sraz je v 9 hodin na parkovišti u April Hotelu Panorama. 

Kam na houby? Rychnovský Mykologický klub zve na otevírání lesa Včelný

Rychnovsko
Dětský den v Benátkách nad Jizerou, 2. června 2024.
/FOTO/ Dětský den v Benátkách nad Jizerou je tradiční akce, kterou pořádá Správa městských lesů Benátky nad Jizerou ve spolupráci s benáteckými spolky za podpory města Benátky nad Jizerou. Tato akce se pravidelně odehrává v krásných prostorách zámeckého parku, nádvoří zámku a v lokalitě na Plajchu. V letošním roce se tato akce uskutečnila v neděli 2. června.
9 fotografií

Podívejte se: Správa městských lesů uspořádala v Benátkách dětský den

Čtenář reportér
Sběr klestí v lese by mohl mít nová pravidla. Vlastníci usilují o to, aby si lidé z lesa odnášeli jen to, co sami unesou. Co na to říkáte?
Sběr klestí v lese by mohl mít nová pravidla. Vlastníci usilují o to, aby si lidé z lesa odnášeli jen to, co sami unesou. Naopak v případě využití nakládací a odvozové techniky by museli lidé získat souhlas od majitele lesa. Omezení sběru už v novele lesnického zákona bylo navrženo, ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) nakonec rozhodl návrh vypustit. Proti změně by však nebyli ani ochránci přírody. 

Vlastníci lesů chtějí omezit sběr klestí. Ať si lidé odnesou, co unesou, navrhli

Česko
Houbařský úlovek.
Již od května se houbaři vracejí z lesa s úžasnými úlovky. Některé hřibovité houby nebo jedlé houby byly dokonce nalezeny už koncem dubna, což je podle odborníků docela anomálie. Letos je růst hub hodně ovlivněn počasím. V první polovině května bylo sucho, takže to nebylo nic moc, ale po deštích začaly růst. A to nejen v lesích, ale pěkné úlovky hlásí i lidé na svých zahradách. Na zahradách teď například hodně roste špička obecná, která je jedlá houba do polévky. A co se týče lesa, tam převládá z jedlých hub spíše hřib kovář.
5 fotografií

Víme, kde rostou, dominuje hřib kovář. Brzký růst hub je ovlivněn počasím

Sokolovsko
Předčasný začátek houbařské sezony přinesl mimo jiné i úrodu klouzků sličných.
Už od posledního květnového týdne se po lesích procházejí lidé s košíky, což je pro toto období velmi netypický obrázek. Ale je to tak – houby rostou a v některých místech dokonce ve velkém. Potvrzuje to i speciální mapa, která naznačuje, kde by se houbám mělo dařit. Zprávy o krásných úlovcích přicházejí ze západních i jižních Čech, Vysočiny, střední i jižní Moravy a z řady dalších míst. I když je teprve začátek června, houbařská sezona se rozjela naplno a ještě by měla minimálně týden pokračovat.
9 fotografií

Houbařské žně budou: Kam na houby? Inspirujte se speciální mapou

Hobby