ŠTÍTEK: Madagaskar

Za cukrárnou Slaďme se stojí 27letá maminka dvou dětí Kateřina Kloudová
Když vejdete do domu číslo 22 v Panské ulici v Českých Budějovicích, už jen ta vůně, co se tu line, vás uspokojí. A co teprve když váš pohled ulpí na vitríně – hruška, jablko nebo klasika větrník – zákusky vymazlené do posledního detailu. Denně je tu ve své trefně nazvané cukrárně Slaďme se připravuje 27letá „Budějčanda“ Kateřina Kloudová.
8 fotografií

Sladká extáze. Žena si vysnila cukrárnu a vyrábí v ní zákusky jako umělecká díla

Příběhy a rozhovory
Michaela Dohnálková v čokoládové manufaktuře Míšina čokoláda vyrábí čokoládu metodou bean to bar
Odmala miluje čokoládu. Bez ní si nedokáže život představit a mluví o ní tak, že je jasné, že čokoláda je v jejím případě silně návyková. Michaela Dohnálková přeměnila svoji lásku k čokoládě v živobytí. Už osmým rokem vyrábí pod značkou Míšina čokoláda, nyní v pražských Lahovicích na dohled od chuchelského dostihového závodiště, právě čokolády.
20 fotografií

Sametová či s kozím mlékem. Čokoholička Míša sbírá ocenění u nás i ve světě

Příběhy a rozhovory
Beseda o cestování po Africe s Jiřím Kolbabou v Kolíně
/FOTOGALERIE/ Sto čtyřicet zemí světa navštívil za svůj cestovatelský život v Brně žijící fotograf a cestovatel Jiří Kolbaba. „Za tu dobu mě nikdy nikdo neuhodil, nenapadl, nepřepadl a když se mě někdo zeptá, které místo je nejnebezpečnější, odpovím, že dálnice D1 a při cestě sem jsem se o tom zase přesvědčil, řidiči vůbec nedodržují předpisy,“ zmínil v úvodu své besedy v Kolíně pro zhruba sto padesát fanoušků turistického ruchu. 
35 fotografií

Jiří Kolbaba pozval posluchače na cestu po Africe, nechyběla lekce fotografování

Kolínsko
„Často říkám, že žádný den není nanečisto, takže se snažím ho nepromarnit a užít si ho,“ říká herečka Zlata Adamovská
Po rodičích zdědila Zlata Adamovská smysl pro humor a chuť k jídlu. Vše ostatní si musela vydobýt sama. V dětství prošla přísnou výchovou, v sedmnácti odešla z domova. Dnes je matkou, babičkou a spolu s manželem Petrem Štěpánkem, s nímž ráda cestuje, tvoří nerozlučnou dvojici. V rozhovoru pro časopis Story se herečka známá z dabingu, Ordinace v růžové zahradě a Divadla Studio DVA, podělila o pohledy na život, rodinu i vnoučata.
7 fotografií

Zlata Adamovská: Vnoučata mám pro radost. Do jejich výchovy nemluvím

Společnost
Zleva – Eva Trůková, Lumír Aschenbrenner, Roman Andrlík, Václav Cinádr
Nové herní prvky nebo vyhlídka na pilíři, to jsou jen některé z celé řady investičních akcí, které letos realizoval slovanský obvod. Za cíl mají zpříjemnit život zejména místním obyvatelům, ale i návštěvníkům. Slovany samozřejmě pokračují ve zvelebování veřejného prostoru dál, a tak se mohou jeho občané již brzy těšit i na nový povrch oblíbené cyklostezky.

Slovany myslí na rodiny s dětmi i sportovce

Zprávy z radnice
Zoo Tábor v srpnu 2023. Surikaty mají nový výběh, aktuálně se staví větší ubikace také pro lvy.
Zoo Tábor v místní části Větrovy se těší vysoké návštěvnosti. Aktuálně všechny příchozí baví nový velký výběh surikat. Brzy se dočkají moderních a daleko větších ubikací také lvi Simba a Luena. Na podzim vedení zoologické zahrady zahájí také výstavbu unikátní záchranné stanice pro šelmy, v zoo vznikne i ptačí dům pro papoušky. Navštivte Zoo Tábor s Deníkem.
93 fotografií

Táborská zoo investovala miliony. Postaví záchrannou stanici i ptačí dům

Táborsko
Jan Kocanda z Poličky chová doma okolo 200 gekonů.
/FOTOGALERIE/ Australští, afričtí a pralesní gekoni. Jan Kocanda z Poličky chová doma okolo 200 těchto plazů. Má i několik raritních druhů. „Na gekonech se mi líbí jejich pestrost a zastrašovací schopnosti,“ poukázal na inkoustovou barvu, kterou mají gekoni v tlamičce. V ohrožení ji otevřou a současně z ocásku vypustí lepkavou a smradlavou látku. Jiní gekoni zase v nebezpečí chrčí, pískají, otevírají tlamičku nebo klikují. A žerou svou kůži.
17 fotografií

Vyhledávám zvířata, která nikdo moc nemá, říká chovatel z Poličky s 200 gekony

Svitavsko
Rozmanitý svět člověku převážně neškodných žraloků fascinuje vědce natolik, že za posledních čtyřicet let rozšířili okruh jejich známých druhů o čtyřicet procent.
Čím hlouběji zamíří, tím více mořských predátorů objeví. Rozvoj hlubokomořského bádání i pečlivá práce se sbírkami pomohla vědcům výrazně zvýšit počty popsaných druhů žraloků. Nově objevených paryb, které člověka fascinují i děsí, od osmdesátých let minulého století přibylo v badatelských záznamech 140. Zatím poslední doplnili výzkumníci u pobřeží Austrálie a Afriky.

Monstra z hlubin dostávají jména. Vědci za 40 let objevili stovku nových žraloků

Objevy
Rozpracovaná vyhlídka Samburu v Zoo Ústí nad Labem.
Expozice Vodní svět, výběh pro koně Převalského, vyhlídka Samburu nebo vzduchotechnika pro exotárium. To vše připravuje ústecká zoologická zahrada. Obdržet by na to měla téměř 21 milionů korun. Pokud to schválí v červnu zastupitelé, peníze připutují z účelového fondu, který založilo město Ústí nad Labem pro záchranu a rozvoj zoo. Ústí do fondu každoročně vkládá ze svého rozpočtu 20 milionů korun.

Zoo v Ústí dokončí dva nové projekty. Po letech se vrátí i hrošíci liberijští

Ústecko
Vláda Petra Fialy zveřejnila soubor opatření, kterými chce omezit výdaje státu
Vláda premiéra Petra Fialy se snaží vrátit Česko do formy, představila tak balíček úspor a reformu důchodového systému. Co všechno se změní a jak se to dotkne obyvatel republiky? Kompletní přehled nabídne magazín Víkend. V něm se čtenáři přenesou i na letošní Anifilm, z nějž nepochyně zaujme rozhovor s hollywoodským animátorem a režisérem Johnem Stevensonem. Sobotní příloha Deníku také poradí zahrádkářům, jak pěstovat rostliny v kyselé půdě. A chybět nebude ani tradiční seriál o původu slov.     
16 fotografií

Čtěte v sobotním vydání magazínu Víkend: Přehledně vše o vládních úsporách

O Deníku
Světový den telekomunikací. Letošní ročník upozorňuje na digitální propast
Začneme drobným kvízem, kolikrát jste dnes v ruce drželi telefon? Už jste otevřeli laptop nebo zapnuli počítač? A co takhle chytré hodinky, nosíte? Moderní technologie a zejména ty, které nám zajišťují okamžité spojení odkudkoliv a s kýmkoliv, se staly nedílnou součástí našich životů. Svět bez nich si již drtivá většina z nás nedovede představit. Dnešní den je zasvěcen právě jim.

Světový den telekomunikací. Letošní ročník upozorňuje na digitální propast

Podnikání
Mládě lemura v Zoo Chleby.
Nové přírůstky jsou spojené s jarem v živočišné říši každý rok. Nádherné období líhnutí malých tvorečků si nyní užívají i v Zoo Chleby, kde mimo jiné zaznamenali hned tři vzácné přírůstky. Dva se narodili samicím lemurů kata, jedno pak samici lemura límcového. Vzhledem k ohrožení lemurů límcových ve volné přírodě a velice nízkému zastoupení v chovech v lidské péči, se podle zástupců zahrady jedná o veliký úspěch.
6 fotografií

Obrazem: Vzácná mláďata. V chlebské zoologické zahradě se narodili malí lemuři

Nymbursko
Baobaby jsou vskutku fascinující rostliny. Na snímku baobab Grandidiérův, jeden z šesti druhů endemicky se vyskytujících na Madagaskaru
Zatímco Malý princ je musel poctivě plet, aby mu neroztrhaly jeho maličkou planetku, na Zemi se babobabů rozhodně bát nemusíme. Ba právě naopak. Tyto robustní stromy přinášejí lidem užitek už tisíce let, ať už jako zdroj jídla či materiálu. Co je z baobabu jedlé? Jak chutná? Na co je baobab vlastně dobrý? A proč nejde zjistit jeho stáří? Fakta o tomto úchvatném velikánovi vás zajisté překvapí.
12 fotografií

Známý i neznámý baobab. Roste vzhůru nohama a umí hubnout kvůli vodě

Do světa
Šest hlavních filmů a jeden navíc a o přestávce tradiční soutěž losovačka o knihy, taková byla Expediční kamera ve Volarech.
Martin Janda, který tento outdoorový filmový festival před lety do Volar přivedl, připravil ve společenském sále radnice ve Volarech opět pro zájemce zajímavý program. Šest hlavních filmů a jeden navíc a o přestávce tradiční soutěž losovačka o knihy.
7 fotografií

Expediční kamera se vrátila do Volar

Prachaticko