ŠTÍTEK: Marie Magdalena

Ves Pístov s kostelem sv. Bartoloměje.
V rámci programu ROK NA HRANICI Česko-německého fondu budoucnosti se v pěti kostelech v západním příhraničí odehraje tato akce v pátek 7. června v česko-německé režii. A protože hudba spojuje beze slov, bude tento program jazykově „plně bezbariérový“. Na pomyslném podiu se setká vždy jeden český a jeden německý interpret.

Noc kostelů na Tachovsku se letos odehraje česko-německy

Čtenář reportér
Hejtman Martin Půta.
Hejtman Libereckého kraje Martin Půta se před úterním zasedání krajského zastupitelstva rozhodl vyjádřit k aktuálnímu dění, které souvisí s libereckou korupční kauzou. Sám zdůraznil, že s ní ani s žádnou její medializovanou větví nemá nic společného a snahu propojit jeho osobu s kauzou považuje za další pokus o politickou likvidaci. Zároveň v tom vidí snahu poškodit nejen jeho osobu, ale i hnutí Starostové pro Liberecký kraj před blížícími se krajskými volbami.

Hejtman Půta odmítá spojení s libereckou korupční kauzou, rezignovat nebude

Liberecko
Z koncertu Báry Basikové a kapely Blue Cimbal ve velkém sále Městského společenského domu v Kolíně.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Dva bubeníci, basový kytarista, cimbalista a zpěvačka. Tak vypadal ve středu 10. dubna netradiční koncert ve velkém sále Městského společenského domu v Kolíně. Oním hráčem na cimbál byl Roman Veverka, který svým projektem Blue Cimbal tento nástroj proslavil, a zpěvačkou nikdo menší než rockerka Bára Basiková, která v úvodu večera neskrývala své zklamání ze zaplněného sálu.
71 fotografií

Roman Veverka s Bárou Basikovou vystoupili v Kolíně s cimbálem. Na kroje nedošlo

Volný čas
Křížová cesta v Mladějovicích z druhé poloviny 19. století. Sněhobílé kapličky na kopci jsou vidět zdaleka. Jedná se současně o pozoruhodné vyhlídkové místo, které nabízí pohledy na širou Hanou i vrcholky Jeseníků
Velký pátek je podle křesťanské tradice připomínkou smrti Ježíše Krista. Umělecké ztvárnění jeho posledního putování a utrpení v krajině, takzvaná křížová cesta, zapůsobí i na mnohé nevěřící. Tato často unikátní díla postavená pod širým nebem se často nacházejí na magických místech s dechberoucím výhledem, jsou vhodným cílem pro každého, kdo si chce třeba jen užít přírodu a ticho. 

Křížové cesty okolo Olomouce. Vydejte se na magická místa s úchvatným výhledem

Olomoucko
Ilustrační foto.
Poslední týden v dubnu je v Českém Těšíně a Těšíně už tradičně vyhrazen hudebnímu skladateli Viktoru Ullmannovi a jeho terezínským souputníkům, kteří se stali v roce 1944 obětmi holocaustu ve vyhlazovacím táboře Auschwitz-Birkenau. Mezinárodní hudební festival Ullmannovské slavnosti se v rodišti hudebního skladatele Viktora Ullmanna koná po čtvrté.

Těšín bude už po čtvrté hostit hudební Ullmannovské slavnosti

Volný čas
Hejtman Martin Půta.
Obhájce obžalovaného libereckého hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) je proti schválení dohody o vině a trestu, kterou uzavřela se státním zástupcem obžalovaná společnost Metrostav, ale kterou zatím soud neschválil. Firma se v ní přiznává i k uplacení hejtmana, ten to od počátku odmítá. Návrh na neschválení dohody zaslal právník Tomáš Gřivna krajskému soudu v Liberci, který se korupční kauzou s 13 obžalovanými lidmi a pěti firmami zabývá. Dohoda se nelíbí ani hejtmanovi.

Obhájce Půty je proti schválení dohody, v níž se Metrostav přiznal k uplácení

Liberecko
Farářka Martina Viktorie Kopecká.
Je farářka a žije se ženou. Svůj coming out učinila prostřednictvím knihy a dlouhých sms zpráv, které rozeslala kněžím. Měla strach z odsouzení. Obávala se zklamání. „Bála jsem se tu informaci říct některým autoritativním osobnostem, lidem, které jsem považovala za konzervativní, lidem, kteří jsou v církevní službě desítky let a jsou mi vzory. Když to nakonec vyplavalo, téměř do jednoho mi vyjádřili velkou podporu. Když knížka vyšla, byla jsem připravená opustit službu. A to, že jsem nemusela odevzdat klíče a talár, pro mě je radostná událost,“ vypráví v rozhovoru pro Deník farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká.
10 fotografií

Farářka Martina Viktorie Kopecká: Když se ptali na osobní život, lhala jsem

Česko
Za Azylový domov sv. Máří Magdaleny v Jiřetíně pod Jedlovou převzala vše od energetiků ze Skupiny ČEZ sociální pracovnice Dana Sokolová.
Stejně jako před rokem a během letošního května i teď v listopadu provětrali doma energetici napříč Skupinou ČEZ své šatníky. V děčínské centrále ČEZ Distribuce tak shromáždili bezmála 100 kg mírně obnošeného, zánovního, ale i zcela nového dámského, dětského a pánského ošacení. Mezi darovanými věcmi nechyběly ani kabelky, dámská obuv a dvě velké krabice plné rozličného kuchyňského skla a porcelánu. Vše ještě téhož dne skončilo v azylovém Domově sv. Máří Magdaleny v Jiřetíně pod Jedlovou, který spadá pod Diecézní charitu Litoměřice.
4 fotografie

Podzimní Průvan v šatníku energetiků byl opět věnován maminkám z azylu

Čtenář reportér
Nově opravený kříž stojí v horní části Neratova v Orlických horách.
Znovuzrození se v letech 2012 a 2022 dočkala dvě stará sochařská díla v Neratově v Orlických horách. Peníze na jejich restaurování sbíral neratovský patriot Hartmut Lux, podobně jako na kostel v Neratově nebo kostel na Vrchní Orlici. Letos se pak začalo s restaurováním další sochy - takzvaného Tschepenova kříže (Tschepen-Kreuz), na nějž také přispěl, stejně jako chalupáři, mezi nimiž se většina prostředků doposud vybrala. Práce ještě pár měsíců potrvají, zbývá ještě 70 tisíc korun, prozradila Magdaléna Radvanová, která záchranu iniciovala.
6 fotografií

Když srdce bije pro Neratov. Orlickohorská vesnice má opravenou další sochu

Regiony
Nově opravený kříž stojí v horní části Neratova v Orlických horách.
/FOTO, VIDEO/ Znovuzrození se v letech 2012 a 2022 dočkala dvě stará sochařská díla v Neratově v Orlických horách. Peníze na jejich restaurování sbíral neratovský patriot Hartmut Lux, podobně jako na kostel v Neratově nebo kostel na Vrchní Orlici. Letos se pak začalo s restaurováním další sochy - takzvaného Tschepenova kříže (Tschepen-Kreuz), na nějž také přispěl, stejně jako chalupáři, mezi nimiž se většina prostředků doposud vybrala. Práce ještě pár měsíců potrvají, zbývá ještě 70 tisíc korun, prozradila Magdaléna Radvanová, která záchranu iniciovala.
6 fotografií

Když srdce bije pro Neratov. V orlickohorské vesnici se opravuje další socha

Rychnovsko