ŠTÍTEK: menstruace

Kokoška pastuší tobolka se stala součástí tradiční medicíny Číny a Japonska. Využívaly se zejména její močopudné účinky a schopnost zastavit krvácení.
Rostlinku s poetickým názvem kokoška pastuší tobolka můžete najít téměř všude, což rozhodně netěší zahrádkáře ani zemědělce, kteří ji považují za obtížný plevel. Ale kokoška pastuší tobolka má i svou světlou stránku. A tou je její léčebné využití. Je velkou pomocnicí pro ženy a dívky, které trpí gynekologickými problémy, ale umí také zmírňovat krvácivost z nosu i z ran a regulovat krevní tlak. Kokoška pastuší tobolka byla dlouho jen součástí lidového léčitelství, vědecké výzkumy však naznačují, že její potenciál je opravdu velký.

Plevel s tajemným jménem zázračně pomáhá při ženských zdravotních problémech

Zdraví
Českobudějovický okresní soud řeší smrt dvou Češek v Alpách. Jedním ze dvou obviněný je Dalibor Urban (uprostřed).
Čtvrtým hlavním líčením pokračoval soud kvůli smrti dvou mladých žen v Alpách na ferratách. Před českobudějovickým okresním soudem 19. března vypovídala svědkyně Kateřina G., někdejší přítelkyně Dalibora Urbana obžalovaného z usmrcení z nedbalosti. Na ferratě Drachenwand s ním byla na výpravě, při níž zemřela pětadvacetiletá Radka. Vypověděla, že nikoho nenaváděli, aby lhali, a že Radka noc před pádem ponocovala a v době neštěstí měla menstruaci, což ji mohlo také oslabit.

Smrt dvou Češek v Alpách. Nikoho jsme nenaváděli, aby lhali, zaznělo u soudu

Krimi
Trápí vás silné menstruační bolesti? Zkuste například čaj z řebříčku obecného nebo pupalky dvouleté.
Tou největší výsadou žen je možnost (nikoli povinnost!) přivést na svět nový život. S tím ale bohužel souvisí i řada ženských problémů. Menstruační potíže, gynekologické záněty i trápení, když se otěhotnět nedaří, jsou jen některé z nich. Naštěstí má Matka příroda v záloze bylinky, které umí významně pomoci. Jaký čaj pomáhá při menstruaci? A kdy zabere žebříček?  
9 fotografií

Trápí vás problémy s menstruací, otěhotněním či menopauza? Zkuste ženské bylinky

Zdraví
Vulvovaginální atrofie způsobuje nepříjemnou vaginální suchost.
Oblast intimních partií je pro každou ženu velice citlivým tématem, tím spíš, pokud se jedná o nějaký zdravotní problém. Nejčastěji ženy řeší infekci kvasinkami, bakteriemi, bolest při sexu či zánět močových cest. Mykóza a infekce však nejsou jediným problémem, který ženy trápí. Problémem může být i nedostatečná vlhkost a vaginální suchost, jež může provázet například i rakovinu či endometriózu.

Neignorujte vaginální suchost. Může se vyskytnout i při závažných onemocněních

Zdraví
Každá menstruační fáze je charakteristická určitými příznaky
Také vás na gynekologii už při vstupu do ordinace vždy zaskočí otázka na vaši poslední periodu? Její datum si nikdy nepamatujete a do aplikace, kterou jste si stáhla, nejste schopna zanášet data? V takovém případě jen těžko usuzovat, kdy rudá armáda zaútočí znovu. Poznat, že se blíží menstruace, však můžete i podle jasných signálů, které vám dává tělo.

Nevíte, kdy jste měla poslední menstruaci? Snadno to vypočítáte ze signálů těla

Ženy
Menstruovat bez hygienických pomůcek vyžaduje značnou dávku trpělivosti
Období menstruace je pro většinu žen spíš přítěží. Menstruační bolesti, podrážděnost, bolesti hlavy, a k tomu všemu je potřeba každých pár hodin vyměnit zvolenou hygienickou pomůcku. Jak by to ale vypadalo, kdyby žena vložky, tampony i menstruační kalíšky hodila za hlavu a vyzkoušela menstruovat volně? Ty, které tuto metodu praktikují, si ji zpravidla nemohou vynachválit.
5 fotografií

Volná menstruace bez vložek a tamponů? Část žen si ji chválí a s krví si poradí

Zdraví
Menstruační bolesti mohou znepříjemnit mnoho činností.
Chystáte se na dovolenou, je před vámi romantický víkend, nebo jste se chtěli jet o víkendu koupat do bazénu? Oddálení periody o pár dní se jeví jako skvělý nápad, který vám umožní užít si vaše plány bez menstruačního krvácení, které někdy dokáže vše pokazit. Menstruaci lze oddálit několika způsoby, ovšem je potřeba počítat s určitým rizikem a vedlejšími účinky.
6 fotografií

Hormonální oddalování menstruace přináší řadu výhod. Není však zcela bez rizika

Zdraví
Pro většinu těhotenství jsou typické určité příznaky, které může odhalit i ženino okolí
Když se žena snaží otěhotnět, může si v určité chvíli začít všímat jemných signálů, že se s jejím tělem něco děje a poznat, že čeká dítě dříve, než se na testu objeví dvě čárky. Pak jsou tu ale také ukazatele, podle kterých může těhotenství rozeznat i ženino okolí včetně partnera. Čeho si všímat a kdy a s jakou pravděpodobností je možné těhotenství odhalit i bez testu?
6 fotografií

Jak poznat, že je žena těhotná? Toto jsou jasné signály, kterých si lze všimnout

Zdraví
Barbora Strýcová
Barbora Strýcová patří mezi nejúspěšnější české tenistky. Ve čtyřhře vyhrála Wimbledon, na olympijských hrách v Riu skončila třetí. Její kariéra však nebyla lemována jen úspěchy. Její prohry totiž mnohdy ovlivnil menstruační cyklus. Teď se spolu s golfistkou Klárou Spilkovou a česko-finskou běžkyní Kristiinou Mäki rozhodly dosud tabuizované téma menstruace ve sportu otevřít.
9 fotografií

Intimní zpověď tenistky Strýcové: Moje prohry leckdy ovlivnila menstruace

Zdraví
Hřejivé body má na svědomí česká designérka
Menstruační kalhotky dnes už jistě nikoho nepřekvapí. Ale body, co vás při vašich dnech hřeje? Novinka na trhu, kterou mají na svědomí česká designérka Kateřina Rydlová a Dorota Kajfoszová, má díky moderním technologiím ulevit od bolestí přímo v oblastech, které jsou zdrojem největší bolesti. Úroveň tepla navíc můžete ovládat prostřednictvím mobilní aplikace.
9 fotografií

Otestovali jsme za vás: České menstruační body, které uleví od bolesti

Zdraví
Ženy používají k označení menstruace tisíce eufemismů.
I přes veškerý společenský pokrok je pro mnohé ženy menstruace stále tabu, o kterém se na veřejnosti moc nemluví. A právě kvůli tomuto přetrvávajícímu společenskému stigmatu často chodí ženy na toaletu s tamponem v rukávu a své pocity dobře skrývají před okolím. Nejspíš i proto si ženy na celém světě vymyslely stovky eufemismů, které slovo menstruace nahrazují.
5 fotografií

Návštěva tety Irmy i útok rudé armády aneb Nejvtipnější označení pro menstruaci

Zdraví
Menstruační bolesti lze zmírnit změnou určitých návyků
Zdravá žena menstruuje pravidelně každý měsíc, přičemž cyklus každé ženy může být odlišný, a to nejen co do délky, intenzity, ale i bolestivosti. Některé ženy o menstruaci ani nevědí, pro jiné je konkrétní týden v každém měsíci doslova utrpením. Mohou to způsobovat zdravotní komplikace, ale i špatné návyky, které některé ženy každý měsíc opakují.
4 fotografie

Mnoho žen dělá při menstruaci stejné chyby. Bolestmi mohou trpět právě kvůli nim

Zdraví
Matka by měla dceru na menstruaci připravovat od dětství.
Menstruace je velice důležitou součástí života každé ženy. Jen těžko lze však spoléhat na to, že vaše dospívající dcera pochopí vše potřebné o menstruaci z reklamy na vložky či další hygienické pomůcky. Každé mladé slečně by mělo být vysvětleno dostatečně dopředu, co ji čeká, aby ve chvíli, kdy nastane menarche, věděla, co má dělat. Oslava by měla následovat.
10 fotografií

První menstruace si zaslouží oslavu. Pochopte důležitost rituálu menarche

Zdraví
Puberta a celkově dospívání dívek přichází dřív než v dobách našich předků
Současná doba je velmi uspěchaná. Vše je mnohem rychlejší a hektičtější než před padesáti či sto lety. Vše probíhá jaksi rychleji a dřív. Dnešní mládež mnohem rychleji dospívá. Je to patrné především na dívkách. Zatímco v 19. století dívky dostaly první menstruaci krátce před sedmnáctými narozeninami, dnes je to krátce po narozeninách jedenáctých. Ano, vidíte dobře. Dnes je nejběžnější, že první měsíčky přijdou mezi 11. a 12. rokem. A je to často šok.
5 fotografií

První menstruace překvapí dnes již v deseti letech

Ženy
EKO sex a BIO menstruace
Vsadíme se, že když začnete používat přírodní produkty pečující o vaše vlasy, přičichnete k eko práškům do pečiva a prádlo vyperete v eko pracím gelu, začnete se brzy zajímat i o to, co si dáváte „mezi nohy“. Právě tenhle intimní pohled s sebou přináší druhá, pokročilá ekologická vlna. V intimní sféře projedeme měsíční záležitosti i ty sexuální. K běžně používaným pomůckám při menstruaci a sexu totiž existují alternativy.
4 fotografie

EKO sex a BIO menstruace

Příběhy pro planetu
Menstruace.
Všichni, jak tu jsme, jsme tu díky menstruaci našich matek. Nebýt jí, nenarodili bychom se. Přestože každý měsíc menstruují miliony žen na planetě, stále se ostýcháme o své periodě mluvit otevřeně a beze studu. Přinášíme text, který se tématem zabývá z mnoha stran a zcela bez studu a zábran, kdy padají všechna tabu.

Vše, co chcete vědět o menstruaci: komunisté v altánku, tampóny i rituály

Ženy
Péče o tělo
Přechod představuje náročné období pro každou ženu. O to náročnější je, pokud přijde dřív. Český průměr říká, že poslední menstruaci ženy zaznamenají kolem 49. roku. O předčasné menopauze se mluví u žen mladších 42 let. Výjimkou ale nejsou ani třicátnice.
4 fotografie

Předčasný přechod

Pleť a vlasy
EKO sex a BIO menstruace
Vsadíme se, že když začnete používat přírodní produkty pečující o vaše vlasy, přičichnete k eko práškům do pečiva a prádlo vyperete v eko pracím gelu, začnete se brzy zajímat i o to, co si dáváte „mezi nohy“. Právě tenhle intimní pohled s sebou přináší druhá, pokročilá ekologická vlna. V intimní sféře projedeme měsíční záležitosti i ty sexuální. K běžně používaným pomůckám při menstruaci a sexu totiž existují alternativy.
4 fotografie

EKO sex a BIO menstruace

Módní trendy
Ilustrační fotografie.
České Budějovice - Za mnoha onemocněními stojí lidská psychika. Často to bývá i nevyjádřená agrese. O tom mluvila lékařka čínské medicíny Michaela Šimková v Café Deník v městském parku BosoNoha.

Mám nástěnku plnou dětí

Českobudějovicko
Raději vložky než karafiáty
Menstruace. Něco, co spojuje všechny ženy. Nehledě na to, kolik vydělávají či jaké mají sociální postavení. Na to se snaží upozornit sbírka festivalu Venušiny dny. Ženám v nouzi či ženám bez domova můžete pomoci i vy. Nezisková organizace Jako doma společně s Venuší ve Švehlovce pořádá takzvanou březnovou sbírku. Ženám bez domova můžete donést šampony, vlhčené ubrousky, ale nejvíce budou rády za menstruační vložky.

I ženy bez domova mají menstruaci. Drahé vložky jim můžete darovat celý březen

Praha
Ilustrační foto.
Indie se stále potýká s řadou společenských problémů, které si dnešní evropská společnost nedovede ani představit. Minulou neděli spáchala sebevraždu 12letá dívka poté, co jí učitel zesměšnil při první menstruaci před celou třídou. Dívka ve svém dopise na rozloučenou uvedla, že jí učitel „mučil“. Téma menstruace je ve společnosti tabu.

Tabu indické společnosti: dívku zesměšnili kvůli menstruaci. Spáchala sebevraždu

Svět
Ilustrační foto
Slovní spojení pitný režim slyšíme v dnešní době čím dál častěji. Bohužel i přes to na něj často nedbají ani dospělí, natož pak děti, podle posledních průzkumů pije většina dětí ve věku 5 – 10 let nárazově a nerovnoměrně. Se začátkem školního roku se navíc školáci na velkou část dne vymaní z dozoru svých rodičů a jejich hydratace je tak ještě více ohrožena. Přitom nedostatečný či nevhodný pitný režim může mít právě u dětí fatální následky.

Hlídejte pitný režim svých školáků!

Zdraví
Ilustrační foto.
Islámábád - Začínající pakistánská společnost vyvinula hru pro chytré telefony, která má odbourat tabu okolo menstruace. Tyto předsudky stigmatizují miliony žen a dívek v mnoha rozvojových zemích. Hráč se snaží do růžových kalhotek lapit vložky a tampony a vyhnout se listí, novinovému papíru, hadrům a jiným nevhodným náhražkám, popsala hru agentura AFP. S dokončením každé úrovně se otvírají dveře k rozbití předsudků ohledně "nečistých" žen.

Mobilní hra má pomoci odbourat tabu o "nečistých" ženách

Svět
Ilustrační foto.
Praha – Rodičům se to asi nebude líbit. Ale každý čtvrtý hovor na Lince bezpečí se o prázdninách týká sexuálních témat. Dětem a mladistvým prostě chybí odpovědi na základní otázky. „Často jsme jediní, komu mohou děti bez obav a s důvěrou položit otázky související se sexualitou," uvedl vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský.

Linka bezpečí: Dětem chybí základní informace 
o sexualitě

Česko