ŠTÍTEK: Moskva

Zákrok Viliama Schrojfa na Euru 1960
Premiérový turnaj fotbalového Eura se konal v roce 1960 ve Francii. Prvopočátky evropského šampionátu okusila pouze čtyři mužstva. Nejšťastnější byli Sověti v čele s legendárním Lvem Jašinem, kteří za prvenství obdrželi 200 dolarů na hráče. Stříbrnou Jugoslávii doplnilo bronzové Československo, jemuž mnozí vytýkali absenci rychlé hry. Podrobnosti se dočtete v prvním dílu tematického seriálu Deníku o dějinách Eura – Když jsme doma slavili medaile.

První Euro oslavovali v Moskvě. Kritizovaní Masopust a spol. vyválčili bronz

Fotbal
Ruský prezident Vladimir Putin, 3. února 2023.
Je potřeba obnovit mírové rozhovory, prohlásil v pátek v Minsku ruský prezident Vladimir Putin. Jednání ale podle něj musí být vedena s legitimním vedením Ukrajiny, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však prý podle názoru Moskvy už legitimitu nemá. Putin to podle agentury Reuters řekl na tiskové konferenci po rozhovorech se spojeneckým běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem.

Je třeba obnovit mírové rozhovory, ale ne se Zelenským, prohlásil Putin

Státy mimo EU
V ruském Belgorodu se částečně zhroutila obytná budova
V ruském Belgorodu se v neděli částečně zhroutila vícepodlažní obytná budova, podle úřadů v důsledku raketového útoku z Ukrajiny. Záchranáři ze sutin domu zatím vyprostili sedm mrtvých, počet obětí se ale ještě může zvýšit. Několik lidí se stále pohřešuje, včetně autistického dítěte. Úřady podle agentury TASS hlásí kolem dvaceti zraněných. Mluvčí Kremlu Dimitrij Peskov útok označil za barbarství.

V ruském Belgorodu se zhroutil obytný dům. Může za to Ukrajina, tvrdí úřady

Svět
Kráterů, proláklin a trhlin v zemi vznikly v souvislosti s táním permafrostu na Sibiři už stovky.
Obyvatelé Sibiře takzvaný Batagajský kráter uctívají a také se ho bojí. Pro vědce je naopak zdrojem jedinečných informací o minulosti Země. Díky důkladnému zkoumání odborníci nedávno zjistili, že takzvaná brána do podsvětí je každoročně rozměrnější, a také poprvé změřili její objem. Jenže jedinečný úkaz také znamená ohromnou hrozbou pro tamní oblast.
8 fotografií

Brána do podsvětí je každým rokem větší. Na Sibiři pohlcuje okolí a děsí lidi

Objevy
Ruský prezident Vladimir Putin během oslav Dne vítězství v Moskvě
Rusko udělá vše pro to, aby se vyhnulo globální konfrontaci, ale nedovolí nikomu, aby jej ohrožoval. Účastníkům tradiční vojenské přehlídky k připomínce porážky nacistického Německa to řekl ruský prezident Vladimir Putin. Zatímco po Rudém náměstí pochodovali vojáci, ruská vojska tlačí na frontovou linii na Ukrajině, kde Rusko svou invazí v roce 2022 rozpoutalo největší pozemní konflikt v Evropě od roku 1945.

Rusko nechce globální konflikt, nenechá se ale ohrožovat, řekl Putin

Svět
Ví premiér, co vás trápí? Deník.cz nabízí živé debaty s Petrem Fialou.
Deník svým čtenářům nabídl další díl živé debaty s premiérem Petrem Fialou. Redaktorka Kateřina Perknerová s premiérem rozebrala rošádu na postu ministra pro vědu. Dalším žhavým tématem byla antikampaň trojbloku Spolu a jejich billboardy s lídry hnutí ANO a heslem Rusko pro tebe všecko. Řeč přišla i na to, kdy a zda vůbec Česko vyšle do Moskvy nového velvyslance. Na záznam debaty se můžete podívat v článku.
16 fotografií

VIDEO: Kdy bude nový velvyslanec v Moskvě? Rošáda u vědy? Fiala reagoval

Česko
Brittney Grinerová přichází k ruskému soudu.
Mráz a špína v bývalém sovětském gulagu, ponižování ze strany dozorců i lékařů, ale také pocit, že je jen bezmocnou hračkou v globální hře velmocí. Jedna z nejlepších amerických basketbalistek všech dob Brittney Grinerová chystá knihu o svém uvěznění v Rusku, které šokovalo svět. Slavná hráčka otevřeně promluvila o tom, co prožila a jak dokázala v putinovských kriminálech přežít. 
7 fotografií

Chtěla se zabít. Americká hvězda přežila Putinovo vězení, pomohla jí Bible

Ostatní sporty
V Litomyšli průtrž mračen doprovázená krupobitím přinesla za pouhou hodinu skoro půl metru srážek. Přívaly vody, zejména z potoka Drahošky, rvaly z okolních svahů hlínu i kamení
Byl tu květen, měsíc „slavných májových dnů“, zejména výročí konce války, což se připomínalo mohutně a různě. Ve sportu třeba startem Závodu míru, té Tour de France Východu. Mohla to být zase sportovní událost sezony, kdyby neoznámil odchod do reprezentačního důchodu brankář sborné Vladislav Treťjak a kdyby sovětské satelity jeden po druhém nezačaly odříkat účast na olympijských hrách v Los Angeles.
49 fotografií

Květen 1984 ovlivnila povodeň i nedostatek kříd. Na olympiádě nás nepotřebovali

Historie
Bronzový nápis Moskva - Praha ve stanici metra Anděl v Praze. Nápis zůstává na zdi i po 35 letech od revoluce.
Deník minulý týden informoval o snaze šestnáctiletého pražského studenta o odstranění komunistické výzdoby v metru Anděl u nádražní Na Knížecí. Dopravní podnik nyní pro Deník uvedl, že má v plánu tento veřejný prostor změnit. V reakci na původní petici požadující odstranění komunistických prvků z metra vznikla o víkendu petice další, požadující pravý opak.
14 fotografií

Plocha se sovětským nápisem v metru Anděl se změní. Prostor doplní i vysvětlení

Praha
Ruské rakety v minulosti zasáhly vojenskou školu v Mykolajivu. Na snímku vojáci prohledávají její trosky
Ruský dronový útok v noci na neděli těžce poškodil hotel v jihoukrajinském městě Mykolajivu, oznámil na sociální síti šéf správy stejnojmenné oblasti Vitalij Kim. Rekreační objekt začal hořet, zprávy o zraněných či obětech nyní nejsou. Ruské ostřelování a nálety na Ukrajinci ovládanou část Chersonské oblasti na jihovýchodě země si podle úřadů vyžádaly tři zraněné.

Noční ostřelování mezi Rusy a Ukrajinci. Obě strany hlásí mrtvé i zraněné

Státy mimo EU
Představení Hráči v Městském divadle Mladá Boleslav
RECENZE / Diváci nejnovější inscenace Gogolových Hráčů v Mladé Boleslavi, kteří pamatují slavné Smočkovo nastudování této hry v pražském Činoherním klubu z éry tuhé normalizace, nebo alespoň Svojtkovu solidní režii stejné klasiky v Městských divadlech pražských z počátku současného století, nejspíš od první minuty až do konce večera nebudou věřit divadelním plakátům hlásajícím, že se do města automobilů vypravili zhlédnout stejnou hru.
4 fotografie

Recenze: Boleslavští Hráči nevynášejí ani jeden Gogolův trumf

Čtenář reportér
Běloruská policie blokuje demonstrantům ulici v Minsku
Obhájci politických vězňů v Bělorusku zveřejnili dopis, který se zpoza mříží podařilo propašovat 38leté ženě. Odpykává si trest 6,5 roku vězení a svěřila se se zkušenostmi s hrubostí dozorců i bitím vyšetřovateli. Zástupci lidskoprávní organizace Viasna upozornili i na osud svého zakladatele Alese Bjaljackého. Laureát Nobelovy ceny za mír nedostává potřebné léky.

Fotili si ji, bili. Žena sepsala na toaletní papír praktiky v běloruském vězení

Státy mimo EU
Požár Trypilské tepelné elektrárny, největší elektrárny v Kyjevské oblasti.
Ruské rakety při nočním útoku úplně zničily Trypilskou tepelnou elektrárnu, která se nachází asi 45 kilometrů jižně od Kyjeva. Agentuře Interfax-Ukrajina to sdělil šéf dozorčí rady podniku Centrenerho, kterému elektrárna patří. Ruské ministerstvo obrany označilo útoky na ukrajinské elektrárny za odvetu za ukrajinské útoky na ruské rafinérie.

Ruské rakety zcela zničily tepelnou elektrárnu u Kyjeva, informují média

Státy mimo EU
Útok na koncertní síň v Krasnogorsku u Moskvy.
V souvislosti s nedávným teroristickým útokem na koncertní halu v Crocus City Hall vychází na světlo další podrobnosti. Američtí představitelé měli podle nových informací dva týdny před krvavým útokem varovat Rusko, že cílem teroristů by mohlo být právě oblíbené kulturní centrum v Krasnogorsku na okraji Moskvy. Ruský prezident Vladimir Putin upozornění označil za vydírání.
14 fotografií

USA varovaly Rusko před útokem na koncertní halu. Putin to bral za vydírání

Svět
Útok na koncertní síň v Krasnogorsku u Moskvy
Moskevský soud v pondělí poslal do vazby desátého podezřelého v případu teroristického útoku na koncertní síň v Crocus City Hall v Krasnogorsku na okraji Moskvy. Jde o tádžického občana Jakubdžoniho Jusufzodu, uvedly tiskové agentury. Jusufzoda podle vyšetřovatelů několik dní před útokem ze své bankovní karty poslal peníze svému společníkovi, aby zajistil ubytování teroristů. Už po zločinu poslal část peněz jednomu z předpokládaných pachatelů. Je obviněn z teroristického činu a hrozí mu doživotí, napsala ruská státní tisková agentura TASS.
14 fotografií

Posílal teroristům peníze. Desátý podezřelý ze střelby v Rusku je ve vazbě

Svět
V koncertní síni v Krasnogorsku na západním okraji Moskvy se střílelo, poté začala budova hořet
Ruským hasičům se podařilo uhasit požár v koncertním sále v Krasnogorsku u Moskvy, který se v pátek stal dějištěm teroristického útoku s nejméně 133 oběťmi. Na místě dál pokračuje rozebírání sutin a pátrání po tělech obětí, záchranné práce už skončily. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na ministerstvo pro mimořádné události a gubernátora Moskevské oblasti Andreje Vorobjova.
14 fotografií

Útok u Moskvy: Hasiči uhasili požár koncertní síně, záchranné práce skončily

Svět
Ruský prezident Vladimir Putin
Útočníci, kteří spáchali páteční teroristický útok v Krasnogorsku u Moskvy a které se všechny podařilo dopadnout, se pokoušeli uprchnout na Ukrajinu, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin v sobotním televizním projevu k národu. Putin, který před více než dvěma lety rozpoutal proti Ukrajině válku, podle agentury TASS rovněž tvrdil, že podle předběžných údajů byla na ukrajinské straně pro pachatele útoku chystána možnost přechodu hranic.  
14 fotografií

Putin hrozí odplatou za útok u Moskvy. Z pomoci teroristům obvinil Ukrajinu

Svět
V koncertní síni v Krasnogorsku na západním okraji Moskvy se střílelo. Po výbuchu budova začala hořet
Počet obětí pátečního teroristického útoku v Krasnogorsku u Moskvy stoupl na 133, informoval Vyšetřovací výbor, který v Rusku sehrává roli federální kriminální ústředny. Předchozí bilance činila 115 obětí. Ruská tajná služba FSB dopoledne oznámila zadržení celkem 11 osob, včetně čtyř přímých účastníků pátečního útoku. Ruská tajná služba FSB tvrdí, že podezřelí měli kontakty na ukrajinské straně. Kyjev zapojení do útoku odmítl. 
14 fotografií

Rusové zadrželi podezřelé z útoku u Moskvy. Byli napojeni na Ukrajinu, tvrdí

Svět
V koncertní síni v Krasnogorsku na západním okraji Moskvy se podle ruských médií střílelo. Po výbuchu budova začala hořet
Při pátečním útoku v koncertní síni ve městě Krasnogorsk na západním okraji Moskvy, ke kterému se později přihlásil Islámský stát, zahynulo nejméně 93 osob a desítky dalších utrpěly zranění. Ruské úřady útok vyšetřují jako teroristický čin. Na místě byl slyšet i výbuch, budova vzápěti začala hořet a uvěznila uvnitř neupřesněný počet lidí. Během několika hodin pak byla zcela zničena. Vyšetřovatelé již zadrželi čtyři podezřelé.
14 fotografií

Útok v koncertní síni u Moskvy: Střelci zabili desítky lidí, budovu zničil požár

Svět
Ilustrační foto.
Smažený sýr? Stálice české kuchyně má spoustu příznivců a v restauracích to dobře vědí. Obalený sýr s hranolky, kroketami nebo vařenými bramborami nabízejí také v Žatci při obědových menu, ale i ve stálých jídelních lístcích. V nabídce je obalovaný eidam, hermelín i Gouda, cena se liší od hospody a hmotnosti porce. Podstatné také je, zda je v ní započtena i příloha.

Kde mají v Žatci nejlepší smažený sýr? Milovníci klasiky mají oblíbené podniky

Žatecko a Lounsko
Vladimir Putin při projevu po prezidentských volbách.
Vladimir Putin je s 87 procenty hlasů vítězem ruských prezidentských voleb. Podle státní agentury TASS to vyplývá z povolebního průzkumu, který po skončení třídenního hlasování zveřejnila státní sociologická agentura VCIOM. Prognózu potvrzují i průběžné výsledky. Dlouholetý vládce Ruska tak podle očekávání směřuje k již pátému období v prezidentském úřadě. Putin ve svém prvním vyjádření po volbách uvedl, že jeho vítězství ukázalo, že Rusko se ubírá správnou cestou. Umožní také upevnit ruskou společnost, řekl také podle agentury Reuters.

Putin bez konkurence ovládl ruské prezidentské volby. Desítky lidí byly zatčeny

Svět
Ruský letoun Iljušin Il-20, ilustrační foto.
V ruské Ivanovské oblasti východně od Moskvy se dnes zřítilo vojenské dopravní letadlo Iljušin Il-76 s 15 lidmi na palubě. Informovala o tom agentura TASS s odkazem na prohlášení ministerstva obrany. Zatím není jasné, zda nehodu někdo přežil, oblastní správa však uvedla, že připravena nabídnout pomoc rodinám obětí z řad posádky. Příčinou neštěstí bylo vznícení jednoho z motorů při startu letadla, uvedlo ministerstvo. Důvod požáru není bezprostředně jasný a úřady jej vyšetřují.

Východně od Moskvy havarovalo vojenské dopravní letadlo s 15 lidmi na palubě

Svět