ŠTÍTEK: muzikál

Carey Mulliganová a Leonardo DiCaprio ve Velkém Gatsbym.
Víkendovou obrazovku obsadí mocná esa: Velký Gatsby, proslulý gangster Dillinger a také Karel IV. v legendárním muzikálu Noc na Karlštejně. Výročí Franze Kafky připomene Proces s Orsonem Wellsem, nedožité 90. narozeniny Věry Plívové-Šimkové zase rodinná komedie Lišáci, Myšáci a Šibeničák. A dojde i na zvířátka. Tentokrát na psa Gumpa, který naučil lidi žít. Tak si je všechny užijte. 
6 fotografií

Gatsby, Dillinger i Karel IV. Co uvidíte o víkendu v televizi

Film a televize
Tělo mého nepřítele s Jeanem Paulem Belmondem.
Od dobrodružné fantasy přes Formanův muzikál až k protektorátnímu dramatu. Televizní stanice o víkendu mnoho novinek nenabízejí. Dalo by sázet, kolik repríz už měly Zázračná planeta, Hitparáda s Dejdarem nebo Statečné srdce. Přesto se je na co dívat. Třeba muzikálové Vlasy Miloše Formana a temperamentní nasazení Treata Williamse, které prostě nestárnou. Význam má, už vzhledem k aktuálnímu výročí, i britský pohled na operaci Anthropoid, kde si vedle letošního oscarového vítěze Cilliana Murphyho zahrála Anna Geislerová. Pro příznivce přírody je tu pozoruhodný dokument z prostředí koní v maďarské nížině. Deník přináší i další tipy.
5 fotografií

Televizní tipy na víkend: Připomenutí atentátu na Heydricha i slavný muzikál

Film a televize
Premiéra muzikálu ELA! je v pátek 3. května v 19 hodin. Další představení se uskuteční v sobotu 4. května v 19 hodin a sobotu 11. května ve 13 hodin.
Světovou premiéru muzikálu ELA! uvede v pátek 3. května v 19 hodin Moravské divadlo v Olomouci. Tvůrci v něm vzdávají hold první dámě motosportu a zřejmě nejznámější olomoucké rodačce Elišce Junkové. Na jevišti ji ztvární Natálie Tichánková a Vlasta Hartlová. Muzikál napsal Tomáš Syrovátka, hudbu složil Filip Tailor a režie se ujal šéf souboru činohry Roman Vencl.
14 fotografií

ELA! vzdává hold Elišce Junkové. Premiéra v Moravském divadle v Olomouci

Olomoucko
Rodiče Mirjam Landa a Daniel Landa s dcerou Anastázií
Manželka zpěváka Daniela Landy, režisérka a scenáristka Mirjam Müller Landa oslavila 13. dubna půlkulaté narozeniny. Při té příležitosti prozradila, jaké mají v takových okamžicích rodinné zvyklosti. Její dospívající dcery ji nedávno ujistily, že na roli babičky si ještě chvíli počká, s čímž nadšeně souhlasí a říká: „Ne dřív než za deset let!“.
8 fotografií

Syna jsem nikdy nepostrádala a babičkou být ještě nechci, říká Mirjam Landa

Společnost
Mirjam a Daniel Landovi
Jako součást oslav letošních pětadvacátých narozenin pražského Divadla Kalich se 12. září na jeho jeviště vrátí druhý autorský muzikál z dílny Daniela Landy Tajemství v novém nastudování. Diváci uvidí nové dekorace výtvarníka Davida Baziky, kostýmy návrháře Romana Šolce, choreografie Lindy Rančákové, nové herecké obsazení a uslyší i novou hudební podobu. Vstupenky jsou již v prodeji na www.divadlokalich.cz.
6 fotografií

Landovo Tajemství se vrací na jeviště. Roubujeme obsah na formu, říká zpěvák

Divadlo
Divadlo Star připravilo pro rodiny s dětmi muzikál Království z Ledu.
V Městském divadle v Žatci zářila 16. března půvabná Elsa, praštěná Anna, srandovní sněhulák Olaf a mnoho dalších pohádkových postav ze známého snímku Ledové království. Divadlo Star totiž připravilo pro rodiny s dětmi muzikál Království z Ledu, který je na námět již zmíněného filmu. Nechyběly známé písničky a choreografie, které diváci z Ledového království znají.
14 fotografií

V Městském divadle Žatec měl premiéru největší rodinný muzikál v Česku

Čtenář reportér
Muzikál „Zavři oči, Maxi!“ bude mít premiéru v Ústí 2. května. Na snímku je zleva Jolana Smyčková, Roman Zach a Linda Rybová.
/FOTO/ „Zavřete oči, odcházím,“ šeptá zasněně Oldřich Nový ve filmu Kristián Adině Madlové. Podobnou scénu možná uvidí diváci v novém muzikálu, kde hlavní role budou mít Roman Zach a Linda Rybová. „Zavři oči, Maxi!“ bude mít premiéru v Ústí nad Labem 2. května a následně by měl putovat hlavně po větších městech Ústeckého a Středočeského kraje.
7 fotografií

Ústí má svůj muzikál! Budou v něm zpívat Zach, Rybová nebo boxerka Andělská pěst

Zprávy
Vystoupení Josefa Laufera měla vždy úspěch.
Už čtvrtým rokem zůstává zpěvák a herec Josef Laufer v umělém spánku a jeho stav se podle dostupných zpráv nelepší. Oblíbený umělec přitom ještě ve svých osmdesáti letech hýřil aktivitou, vystupoval na koncertech po celé České republice, hrál v pražských muzikálových představeních a poskytoval rozhovory médiím. Pak ale podstoupil operaci srdeční chlopně a jeho život nabral směr, který nikdo nečekal. Jeho rodina stále čeká na zázrak. Lauferův vnuk pokračuje v jeho uměleckých stopách a přiznává, že dědeček pro něj byl vždy velkým vzorem.
6 fotografií

Josef Laufer: V 80 byl čilý, teď je v umělém spánku. Všichni čekají na zázrak

Společnost
Kominická scéna z filmového muzikálu Mary Poppins
Britská nevládní organizace British Board of Film Classification (BBFC), která uděluje filmům takzvaný věkový raiting a rozhoduje o jejich přístupnosti pro děti a mladistvé, učinila překvapivé rozhodnutí. Podle informací serveru BBC doporučila, aby rodinný muzikál Mary Poppins z roku 1964 děti sledovaly pod rodičovským dohledem, protože obsahuje diskriminační narážky. V minulosti postihlo podobné zpřísněné hodnocení například legendární snímek Rocky. Naopak příznivější označení se dočkal svého času zakázaný Život Briana komediální skupiny Monty Python.
6 fotografií

Mary Poppins by děti měly sledovat jen s rodiči. Vadí kominíci a hotentoti

Film a televize
35. ročník tradičního poberounského masopustu v Zadní Třebani
/FOTO, VIDEO/ Nadcházející víkend nabídne na Berounsku i u sousedů ve středních Čechách desítky akcí, mezi kterými stále vedou bály a masopustní průvody. Vyrazil lze ale i na koncerty, muzikály a divadelní představení nebo třeba na mariášnický turnaj, pánskou burlesku, slet halových letadel a chovatelskou výstavu, která představí i zakrslé králíčky a papoušky. Stačí si vybrat. 
71 fotografií

Kam o víkendu? Berounsko baví masopusty, vyrazit lze i na plesy a muzikál

Volný čas
Po reprezentačním plese města čeká Mladou Boleslav také ples Klaudiánovy nemocnice.
/FOTO, VIDEO/ Nadcházející víkend nabídne na Boleslavsku i u sousedů ve středních Čechách desítky akcí, mezi kterými stále vedou bály a masopustní průvody. Vyrazil lze ale i na koncerty, muzikály a divadelní představení nebo třeba na mariášnický turnaj, pánskou burlesku, slet halových letadel a chovatelskou výstavu, která představí i zakrslé králíčky a papoušky. Stačí si vybrat. 
41 fotografií

Kam o víkendu: Masopustní hody, muzikál i ples nemocnice

Volný čas
František Janeček (vlevo) objevil například Sagvana Tofiho
František Janeček platí za zdatného producenta a hledače talentů, který v 80. letech objevil například Michala Davida, Ivetu Bartošovou nebo Sagvana Tofiho. Po úspěšném období se skupinou Kroky Františka Janečka dlouhá léta spolupracoval s Karlem Gottem a přivedl do Česka známé světové muzikály. Ačkoli byl především klávesákem, kapelníkem a autorem hudby, několikrát se představil i jako zpěvák, a proto mu patří další díl seriálu Zpívali v osmdesátkách.
6 fotografií

František Janeček měl oko na talenty. Michalu Davidovi svým nápadem změnil život

Hudba
Divadlo Iroquois na snímku z roku 1903 krátce před požárem
Ve středu 30. prosince 1903, tedy právě před 120 lety, postihla to „nejčeštější z amerických měst“, tedy Chicago, obrovská tragédie. Ve zbrusu novém a velkolepém Divadle Iroquois vypukl během představení muzikálu Pan Modrovous ničivý oheň, který se během pár minut rozšířil na celou budovu. Zahynulo 602 lidí, včetně českých přistěhovalců. Oběťmi byly zejména ženy a děti.
10 fotografií

V roce 1903 se zlatá kaplička v Chicagu změnila v smrtící past. Umírali i Češi

Historie
Ondřej Rychlý a Jiří Korn v muzikálovém Andělu Páně
Bez Anděla Páně nejsou pořádné Vánoce. V Hudebním divadle Karlín jej teď s mimořádným úspěchem uvádějí v muzikálové podobě. Roli poplety a nebeského outsidera, anděla Petronela, který putuje v doprovodu čerta Uriáše po Zemi, aby dokázal Pánu Bohu, jak lehké je napravovat hříšníky, přičemž ve finále napraví sám sebe, ztvárňuje Ondřej Rychlý.  

Ondřej Rychlý o Andělu Páně: K Petronelovi jsem přistoupil jako k chlapečkovi

Divadlo
Film Kouř
Disney+ uvádí dobrodružný seriál Faraway Downs, v jehož obsazení vynikají jména Nicole Kidmanové a Hugha Jackmana. Na Prima+ si můžete připomenout Kouř, prazvláštní muzikál o prazvláštních létech vonící poetikou divadla Sklep. Další řady nabízí tituly Slow Horses s Garym Oldmanem na Apple TV+ nebo slovenský Pán Profesor na Voyo. Jsou tu pravidelné tipy Deníku na nejlepší podívanou ze streamů.

Žhavé tipy ze streamů: Kidmanová a Jackman i legendární rytmikál Kouř

Film a televize