ŠTÍTEK: mysl

Listopad 89
Havlíčkův Brod - Listopad nepatří k oblíbeným měsícům a snad jen šalebnou hrou okolností a souvislostí se stal měsícem vzpomínání. Nemám ovšem na mysli každoroční návštěvy hřbitovů. Stal se měsícem mnohých výročí, která veteránské generace doprovázejí po celý život. U většiny historických výročí existují přímé nebo zpětné vazby. Některá jsou jen symbolicky oprašována, další uvadají v prachu zapomnění, ta čerstvější jsou přirozeně zdůrazňována.

Když hrdinové mlčí

Čtenář reportér
Děti ze ZŠ Pražská ve Znojmě.
Znojmo - Žádné vysvědčení na konci uplynulého školního roku nehyzdila žákům na Pražské snížená známka z chování. Podle ředitele Pavla Trulíka to odráží atmosféru ve škole. „Mám tím na mysli atmosféru jak mezi učiteli a žáky, tak mezi žáky navzájem. Je to výsledek dlouhodobé práce všech učitelů a dalších pedagogických pracovníků ve škole. Atmosféry ve škole si velmi vážím a považuji to za důležitý úspěch,“ řekl ředitel Trulík.

Naši prvňáci: Na Pražské se poprvé obešli bez dvojek z chování

Zprávy z Česka
Honza Kruliš // Hvězdy Kladna - Česká republika legendy 3:4 (sn), utkání na oslavu 60. narozenin Milana Nového
/FOTOGALERIE/ Nedávno si na něj vzpomněl i největší český novinářský odborník Robert Záruba, když označil současný styl hokejového Kladna za krulišovský. Měl na mysli důraz, zarputilost, ale i hokejový um obránce Jana Kruliše, jedné legend kladenského klubu. Krulda – jinak mu snad nikdo nikdy neřekl, slaví ve čtvrtek 3. října už své padesáté narozeniny.
7 fotografií

Rány od modré i pěstí. Takový byl čerstvý padesátník Honza Kruliš

Hokej
Jaroslav Balvín, Litoměřický deník
Mají si kde hrát? Otřepaná otázka ze známého songu Katapultu se vrací na mysl, když člověk uvažuje o problémech ve vnitrobloku na litoměřickém sídlišti Střed. Lidé si na hluk a nepořádek tamních mladých stěžovali v takové intenzitě, že tam s nimi vedení města nedávno uspořádalo besedu.

Komentář Jaroslava Balvína: Hřiště, nebo nic?

Názory z regionu
Knihovna Karla Dvořáčka. Ilustrační foto.
Vyškov - Šestá lekce letní školy paměti pro dospělé Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově se bude konat ve středu 21. srpna. Tématem lekce začínající ve čtvrt na deset ráno je heslo Hádej, hádej, hadači. Lekce skončí v jedenáct hodin. Přijít mohou i návštěvníci, kteří se předchozích lekcí nezúčastnili.

Tip Deníku: Návštěvníci knihovny si procvičí mysl hádankami

Volný čas
Příloha Technika
Cokoliv si lidská mysl dokáže představit a čemu dokáže uvěřit, toho lze také dosáhnout. Americký spisovatel Napoleon Hill není sice tak známý jako například francouzský snílek XIX. století Jules Verne, ale svými slovy udeřil hřebík po hlavičce. V posledních letech jsme svědky nebývalé ofenzivy techniky, která posouvá lidstvo za hranice všeho dosud představitelného.

Zajímají vás novinky z vědy a techniky? Kupte si Deník se speciální přílohou

Věda a technika
Z besedy s ředitelkou obecně prospěšné společnosti RUAH Martou Vackovou v Mateřském centru Hvězdička v Benešově.
Benešov - Mateřské centrum Hvězdička v Benešově stále častěji zařazuje do programu besedy a další aktivity, které nejsou určené jen rodinám s malými dětmi, ale oslovují i jiné věkové generace. Beseda s podtitulem Rodina si má pomáhat, aneb jak se připravit a zvládat péči o svého blízkého byla jednou z nich. Večerem provázela Marta Vacková, ředitelka obecně prospěšné společnosti RUAH.
4 fotografie

Beseda ve Hvězdičce se zaměřila na téma péče o blízké

Benešovsko
Martin Komárek
Senátor Ivo Valenta navrhuje, aby za hudbu neplatili autorům majitelé „provozoven, kde to nemá vliv na hospodářský výsledek“. Zda má na mysli pouze své herny, nebo i jiné podniky, nedal najevo. Už přede dvěma lety Starostové v čele s Petrem Gazdíkem zařízli návrh na zvýšení autorských příjmů, které patří mezi nejnižší v Evropě. Gazdík argumentoval tím, že na vsích zanikne spolkový život, když například hasiči budou muset platit tisíce za hudbu hranou na bálech.

Glosa Martina Komárka: Zase znárodňujeme duševní vlastnictví

Komentáře
Ilustrační foto
Střední Čechy - Udělal to pachatel z hladu, z hecu – nebo spíš stálo v pozadí události pomatení mysli drogami? Odpověď na tuhle otázku zatím neznají policisté, kteří řeší noční vloupání do pekařství v Mníšku pod Brdy, k němuž došlo v noci na středu.

Policie řeší kauzu nakousnutých zákusků

Zločiny a soudy
Ilustrační foto
Brno - Utkání nejvyšší soutěže basketbalistů na palubovce Brna dopadlo podle očekávání vítězstvím Nymburka, když se od konce první čtvrtiny pohyboval rozdíl po drtivou většinu času nad deseti body. Konečné skóre se zastavilo na číslech 70:91. Nymburk je stále stoprocentní.

Brno mistra nezastavilo, rozhodly útočné doskoky

Basketbal
Litvínovský útočník Lukáš Kašpar.
Brno – Litvínovští hokejisté v neděli nečekaně vyloupili led mistrovské Komety. Po čtyřech předchozích prohrách v extralize z pěti zápasů v Brně proti obhájcům titulu trochu nečekaně zabodovali naplno. Na výhře 5:3 se podílel gólem a asistencí útočník Lukáš Kašpar, ještě na podzim hráč Brna.

Exbrňan Kašpar: Asi budu muset něco hodit do kasy

Hokej
Ivan Hoffman
Kde začít? Snad u filozofa, který říká, že dvě věci naplňují mysl rostoucím úžasem a úctou: hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně. Immanuel Kant žasl nad oblohou prostou, nevylepšenou ohňostroji.

Týden Ivana Hoffmana: Něco o hvězdách

Komentáře
All Star Game 2018
Praha - Oslava sportu, který udělal fanouškům v České republice v roce 2018 nejvíce radosti. Samozřejmě, že máme na mysli kolektivní sport. Jedná se o basketbal a tečku za letopočtem, u kterého bude nesmazatelně zapsáno: Postup na mistrovství světa v Číně, udělala akce All Star Game. 
4 fotografie

Mladé basketbalové pušky vystřílely, co se dalo

Basketbal