ŠTÍTEK: Nanebevzetí Panny Marie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích (foto: Plzeňský kraj)
„Obdivuji, jak se v něm mimo jiné neskutečně povedla nádherná a jemná harmonie barev. Doporučuji všem k návštěvě, protože takovou harmonii bychom potřebovali i do života,“ řekl o kostelu Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích biskup Tomáš Holub. Přeštický kostel se stal Památkou Plzeňského kraje za rok 2023 a o jeho prvenství v kategorii pro stavby rozhodla na základě bodování pětičlenná odborná komise.
45 fotografií

Neskutečná harmonie barev. Památkou roku je přeštický kostel

Plzeňsko
Poutní areál Hora Matky Boží u Králík (Dolní Hedeč)
Poutní areál Hora Matky Boží u Králík (Dolní Hedeč) s kostelem Nanebevzetí Panny Marie je od roku 2018 národní kulturní památkou. Je v majetku církve a slouží poutníkům, věřícím i široké veřejnosti jako silně duchovní místo s výjimečnou architekturou i uměleckou výzdobou. Vede k němu krásné stromořadí z Králík s křížovou cestou, které bylo vyhlášeno alejí roku 2023. Z vrcholu kopce je dechberoucí výhled do krajiny. Areál čeká v příštích dvou letech významná rekonstrukce.
9 fotografií

OBRAZEM: Národní kulturní památku Hedeč nad Králíky čeká rekonstrukce

Čtenář reportér
Poutní areál Hora Matky Boží u Králík (Dolní Hedeč)
Poutní areál Hora Matky Boží u Králík (Dolní Hedeč) s kostelem Nanebevzetí Panny Marie je od roku 2018 národní kulturní památkou. Je v majetku církve a slouží poutníkům, věřícím i široké veřejnosti jako silně duchovní místo s výjimečnou architekturou i uměleckou výzdobou. Vede k němu krásné stromořadí z Králík s křížovou cestou, které bylo vyhlášeno alejí roku 2023. Z vrcholu kopce je dechberoucí výhled do krajiny. Areál čeká v příštích dvou letech významná rekonstrukce.
9 fotografií

FOTO: Národní kulturní památku Hedeč nad Králíky čeká rekonstrukce

Čtenář reportér
Biskup Pavel Konzbul.
Setkat se s biskupem Pavlem Konzbulem, položit mu otázky nebo zjistit, co je na biskupství nového mohou všichni zájemci v pátek 14. června ve Znojmě. Účastníci setkání mohou kromě společné modlitby také diskutovat o různých tématech. Brněnský biskup Pavel Konzbul společně s generálním vikářem Pavlem Kafkou chtějí prohloubit vztah s lidmi, kteří jsou součástí brněnské diecéze.

Talk show biskupa Pavla Konzbula s názvem Až navěky naživo míří do Znojma

Znojemsko
Nejen kostel v Poběžovicích (na snímku), ale také Meclov a Mutěnín navštívíme při Noci kostelů.
Nejen kostel Nanebevzetí Panny Marie na náměstí Míru navštívíme 7. června během Noci kostelů v Poběžovicích. Nastoupíme-li do devětadvacetimístného autobusu, dojedeme i do Meclova a Mutěnína. Noc kostelů, která otevírá posvátná místa v celé republice, je tak díky poběžovickému kulturnímu a informačnímu středisku i římskokatolické farnosti trojnásobná.

Při Noci kostelů v Poběžovicích se projedete autobusem do Meclova i Mutěnína

Domažlicko
Festival Město v pohybu, foto z roku 2022.
Dnes, v pondělí, odstartoval 25. ročník městských slavností v Ústí nad Orlicí Město v pohybu – týden dobré pohody. Letošní program je oproti předchozím ročníkům trochu jiný. Začíná se totiž 3.6. v 15 hodin v Malé scéně. Až do večera je připravena řada představení, promítání a chybět nebude ani hudba a občerstvení. Úterý bude pokračovat Dnem outdoorových aktivit v Cakli a středa bude patřit Sousedké večeři u kostela Nanebevzetí Panny Marie. 
19 fotografií

Naše pozvánka: V Ústí odstartoval týdenní festival Město v pohybu

Orlicko
Noc kostelů. Ilustrační snímek.
/PROGRAM/ Příležitost k večerní a noční návštěvě kostelů a modliteben dostanou zájemci v pátek 7. června. Atmosféru svatostánků si vychutnají prostřednictvím hudby, dětských programů, speciálních setkání, přednášek či prohlídek běžně nepřístupných míst. Noc kostelů je celorepubliková akce, ke které se na Znojemsku každoročně přidává několik desítek kostelů či modliteben. Deník si pro čtenáře připravil přehledný výběr z programu.
26 fotografií

Noc kostelů na Znojemsku pozve do věží i na koncerty. Ukáže pečení hostií

Znojemsko
Violistka Jitka Hosprová
Celkem sedmnáct koncertů přinese letošní 12. ročník kulturního projektu Procházky uměním. Deset se jich uskuteční na severním Plzeňsku, kam poputuje také výtěžek ze vstupného, letošní sbírka bude věnována na podporu kostela sv. Jiří v Kostelci u Nadryb. Sedm večerů s vážnou hudbou se pak odehraje v Plzni, kde se uskuteční i zahajovací koncert, a to už ve čtvrtek 30. května ve Velké synagoze.

Festival Procházky uměním podpoří záchranu kostela v Kostelci u Nadryb

Volný čas
Hasičská soutěž se na náměstí v Příbrami uskutečnila ve čtvrtek 16. května.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Celkem 69 hasičů včetně jedné hasičky se ve čtvrtek 16. května na příbramském náměstí T. G. Masaryka zúčastnili krajské soutěže HZS Středočeského kraje v disciplínách TFA. Jednalo se o jubilejní desátý ročník. Do mítinku se zapojili reprezentanti všech devíti územních odborů středočeských hasičů ve třech věkových kategoriích. Nechyběli ani profesionální hasiči z jiných krajů nebo z podnikových sborů.
25 fotografií

Nejtvrdší přežije! V Příbrami dřeli hasiči, nechyběl běh do Svatohorských schodů

Hasiči
Ilustrační fotografie.
Ve čtvrtek 16. května se v historickém centru Příbrami uskuteční jubilejní desátý ročník Krajské soutěže HZS Středočeského kraje v disciplínách TFA.  Mítinku se zúčastní reprezentanti všech devíti územních odborů HZS Středočeského kraje ve třech věkových kategoriích a další přihlášení profesionální hasiči z jiných krajů nebo i podnikových sborů. 

V Příbrami se koná krajská soutěž TFA. Hasiči poběží do Svatohorských schodů

Příbramsko
Plzeňští zvoníci Bruno Bezděk a Liborek Janíček.
Město Plzeň bude první sobotu v květnu příštího roku Plzeň hostit Setkání zvoníků ČR. Postarali se o to dva mladí plzeňští zvoníci sedmiletý Liborek Janíček a čtrnáctiletý Bruno Bezděk. Na letošním ročníku, který se konal poprvé mimo Prahu, v Holicích, úspěšně reprezentovali město Plzeň. Od holických zvoníků potom převzali putovní zvoničku. Spolu s ní zároveň úkol uspořádat největší profesní událost pro zvoníky nejen z České republiky.
3 fotografie

Setkání zvoníků se příští rok odehraje v Plzni

Plzeňsko
Žáci ze Základní školy Želiv v Bulharsku; Zdroj: Se souhlasem Petry Brodské
Již druhým školním rokem mají žáci Základní školy Želiv a jejich pedagogové možnost vyjíždět do zahraničí za kulturou, poznáním a jazykovými zkušenostmi. Získají tak příležitost zažívat dobrodružství spojená s cestováním a objevováním nových míst a kultur. Tentokrát se cílovou destinací expedice Shatter the Grey! stalo Bulharsko, konkrétně přímořské město Varna a Základní škola Antona Strashimirova.
9 fotografií

Žáci ze Základní školy Želiv se podívali do Bulharska a poznali jinou kulturu

Čtenář reportér
Lorenz Belgický.
Do Opavy v pátek přijel princ Lorenz Belgický a pobude v ní do neděle. Jeho císařská a královská výsost princ Lorenz Belgický, arcivévoda rakouský d'Este je vnukem posledního českého císaře.

Opavu navštívil princ Lorenz Belgický

Opavsko
Před Krajským soudem v Praze se zpovídal z vraždy obžalovaný 23letý Josef Novák z Brandýsa nad Labem, který 2. května 2014 při ujíždění před policejní hlídkou srazil u Kostelce nad Labem policistku. Ta následkům zranění podlehla.
Deset let uplyne od smutné události, která severně od Prahy stála život 36letou policistku – a současně maminku dvou dětí. V roce 2014 smetl ujíždějící řidič pod vlivem pervitinu a bez papírů Petru Zajíčkovou. Odsouzen byl pak jako pachatel toho nejzávažnějšího trestného činu. Za vraždu, tedy úmyslně spáchaný zločin, dostal trest odnětí svobody v trvání 16,5 roku. S argumentací, že se jednalo o neštěstí, a tedy šlo o usmrcení z nedbalosti, obhajoba neuspěla.
6 fotografií

Řidič, který srazil policistku, dostal trest pro vraha. Je to už deset let

Krimi