ŠTÍTEK: Národní divadlo

Krajský slet v Brně: představí se až 3 200 cvičenců, na Špilberku se bude šplhat
Přípravy na velkolepou událost letošního roku - krajský sokolský slet - vrcholí v těchto dnech v Přerově. Na městském stadionu se v sobotu 15. června odpoledne vystřídá v jedenácti hromadných skladbách na dva tisíce cvičenců - od nejmenších dětí až po nejstarší seniory. „Máme také jednu novinku, která vznikla v noci ze středy na čtvrtek - a tou je hymna přerovského sletu,“ prozradila Zora Veruzábová, náčelnice sokolské župy Středomoravské-Kratochvilovy v Přerově.
46 fotografií

Sokolský slet v Přerově slibuje strhující podívanou. Zapojí se 2 tisíce cvičenců

Přerovsko
Krajský sokolský slet v Roudnici n. L.
Kvůli blížícímu se XVII. Všesokolskému sletu, který se odehraje na začátku července v Praze, se sokolové z Ústeckého kraje sešli v sobotu 8. června v Roudnici n. L., aby společně secvičili jednotlivé skladby. Krajský slet je vyvrcholením sletových příprav v daném regionu. Slet sledovalo na stadionu téměř 600 diváků.

Roudnice nad Labem zažila Krajský sokolský slet

Čtenář reportér
Oblastní slet Sokolské župy Olomoucké-Smrčkovy v Chválkovících
Motto XVII. Všesokolského sletu je „SLET SPOJUJE“. Spojuje generace, republiku, regiony, historii se současností, komunity, sport s kulturou, společnost. Jedná se o projekt České obce sokolské (ČOS), nejvýznamnější sportovní organizace v Česku s tradicí od roku 1862 s více než 160 000 členy. Do celého projektu sletu se zapojí na 100 000 účastníků v celé republice.
8 fotografií

700 sokolů a sokolek ve Chválkovicích! Oblastní slet župy Olomoucké-Smrčkovy

Čtenář reportér
Igor Orozovič vydal debutovou desku
Divadelní, filmový a televizní herec Igor Orozovič odstartoval před dvěma lety svoji sólovou hudební dráhu. Prostřednictvím koncertů, které se těší velkému zájmu, si tak na posluchačích otestoval písně, které před několika dny vydal na svém debutovém CD Když chlap svléká tmu. „Album je pro mě prostředek, jak písně zvěčnit. Radost pro mě ale pramení spíš z jevištní zkušenosti. Nějakou dobu jsme hledali i zvuk kapely, její vyzařování, protože moje tvorba je velký stylový mišmaš. Čekali jsme, kam se to všechno vyvine, jak budou písničky fungovat na lidi a taky na mě. Teprve potom jsme se rozhodli desku vydat. Kdybych vyplivl něco hned na začátku, bylo by to asi hodně zmatené,“ říká v rozhovoru pro Deník.
12 fotografií

Igor Orozovič: Řekl jsem si, že holubí muž by mohla být moje značka

Hudba
Režisér Jan Kačer
V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním divadle. V roce 2016 obdržel od prezidenta republiky Řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva.
19 fotografií

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, ikona nové vlny. Bylo mu 87 let

Film a televize
Jaroslav Marvan s Vlastou Burianem v komedii Přednosta stanice (1941).
Jaroslav Marvan byl Žižkovák. Také tento fakt ho svedl dohromady s Vlastou Burianem. A i když Marvan ve stáří často vzpomínal na působení v Burianově divadle jako na dřinu a téměř utrpení ve stínu krále komiků, bez něj by nikdy nepoznal výsluní popularity, když se po válce role obrátily. Zatímco Burian byl označen za kolaboranta, Marvan šel z filmu do filmu. Nahlédněte s Deníkem do zákulisí vztahu dvou geniálních herců.  

Jaroslav Marvan by bez Vlasty Buriana nebyl, sloužil jako terč jeho ostrovtipu

Film a televize
Slovácké divadlo je jako jediné z Moravy nominováno na prestižní Cenu Marka Ravenhilla. Třináctkrát za svědka. Herci, režisér Lukáš Kopecký a dramatik Jan Šotkovský.
Další velký úspěch si připisuje Slovácké divadlo a jeho úspěšná komedie Třináctkrát za svědka. Po účasti na Festivalu smíchu, odkud si Zdeněk Trčálek odvezl cenu za nejlepší mužský herecký výkon, je inscenace jako jediná z Moravy nominovaná na prestižní Cenu Marka Ravenhilla. Slavnostní vyhlášení vítěze se uskuteční 6. června 2024 ve 20 hodin v Divadle VILA Štvanice v Praze.
2 fotografie

Slovácké divadlo nominováno na prestižní Cenu Marka Ravenhilla. Jediné z Moravy

Slovácko
Čeští fanoušci se dokážou nadchnout pro velké, ale i ty menší sportovní akce úplně stejně jako v tomto směru top státy v Evropě i na celém světě.
Češi prokazují při velkých akcích, které dokážou uspořádat, že si po stránce fanouškovství nezadají i s mnohem většími a "vášnivějšími" národy.

GLOSA: Česko = země fanoušků

Hokej
Vlastimil Harapes zemřel ve věku 77 let.
Prožil jsem neobyčejný život, i když jsem ho proskákal. Nedá se říct, že by to byla práce. Je to činnost, která vás musí bavit. A je ohromné, když se člověk najde v tom, k čemu má předpoklady. To jsou slova Vlastimila Harapese, který ve středu v 77 letech podlehl rakovině plic. Jaké byly jeho baletní začátky, jak vzpomínal na vztah s Hanou Zagorovou a proč často prohlašoval, že má odpor k pohybu?
13 fotografií

Svatba Harapese a Zagorové byla účelová. Adoptovanou holčičku jim nakonec vzali

Divadlo
Vlastimil Harapes trávil spoustu času na Krakovci.
Ve věku 77 let zemřel ve středu 15. května baletní mistr, tanečník a herec Vlastimil Harapes. Zahrál si například ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny či seriálu F. L. Věk. Spoustu času trávil také na své chalupě na Krakovci na Rakovnicku, kde se zapojoval do společenského dění nejen v obci, ale také na hradě. 

Zemřel Vlastimil Harapes. Zapojoval se i do kulturního dění na Krakovci

Rakovnicko
Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr podlehl vážné nemoci, bylo mu 77 let
Po dlouhé nemoci ve středu 15. května zemřel tanečník, herec a pedagog Vlastimil Harapes, bylo mu 77 let. ČTK to sdělil mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Harapes byl dlouholetým sólistou baletu Národního divadla, později baletní soubor první české scény vedl jako umělecký šéf. Byl také spjatý s Libereckým krajem ať už díky hostování v Divadle F. X. Šaldy nebo jako patron sdružení D.R.A.K. Na závěr svého angažmá se stal jako jeden z mála čestným členem Národního divadla, v roce 2016 vstoupil do Síně slávy ND.
3 fotografie

Zemřel herec a tanečník Vlastimil Harapes, bylo mu 77 let

Zprávy
Zemřel Vlastimil Harapes
Po dlouhé nemoci ve středu zemřel herec, tanečník a pedagog Vlastimil Harapes, bylo mu 77 let. ČTK to sdělil mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Harapes byl dlouholetým sólistou baletu Národního divadla, později baletní soubor první české scény vedl jako umělecký šéf. Na závěr svého angažmá se stal jako jeden z mála čestným členem Národního divadla, v roce 2016 vstoupil do Síně slávy ND.
13 fotografií

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr podlehl vážné nemoci, bylo mu 77 let

Divadlo
Herečka Simona Postlerová.
Veřejné rozloučení se zesnulou herečkou Simonou Postlerovou bude 14. května v 11:00 v Divadle na Vinohradech v Praze, kde působila přes 30 let. Lidé budou moct přinášet květiny o hodinu dříve. Od 13:00 hodin bude následovat mše svatá v kostele sv. Ludmily na Náměstí Míru. Uložení do hrobu se uskuteční v rodinném kruhu, sdělili pozůstalí. Postlerová zemřela nečekaně 5. května ve věku 59 let.
5 fotografií

Rozloučení s herečkou Postlerovou bude 14. května v Divadle na Vinohradech

Praha
Mezinárodní den Tance Praha s TŠČT
Dne 29. dubna, v den Mezinárodního dne tance, se Střelecký ostrov v srdci Prahy stal místem, kde se setkávaly kultury, vyjadřovaly emoce a slavila se jedinečnost tance. Stovky lidí zde oslavily globální fenomén, který propojuje lidi bez ohledu na jejich původ, jazyk nebo věk. A my, Taneční škola Česká Třebová, jsme měli tu čest být součástí této inspirativní události.
3 fotografie

FOTO: Mezinárodní den Tance Praha s Taneční školou Česká Třebová

Čtenář reportér
Spolupráce ZŠ Cyrila Boudy a Dětské opery Národního divadla.
/FOTO/ Na jaře roku 2022, tedy v roce, kdy jsme se ještě mnozí báli doznívající epidemie koronaviru, začala spolupráce ZŠ Cyrila Boudy a Dětské opery Národního divadla. Na jaře toho roku za námi poprvé přijeli dětští zpěváci do Kladna a na prknech Městského divadla odehráli představení Opera nás baví o Mozartovi, tenkrát především díky ochotě tajemnice Divadla v Kladně, paní Marečkové, která nám pronájem sálu poprvé zajistila doslova na koleně.

ZŠ Kladno, Cyrila Boudy vychovává své žáky k lásce k divadlu

Čtenář reportér
Josef Somr
Rodák z jihomoravského Vracova Josef Somr byl bezpochyby geniálním hercem, který se uplatnil v divadle, filmu i rozhlase. Proslavil se ve snímcích československé nové vlny a stal se ikonou pražského Činoherního klubu i Národního divadla. Za své mistrovství dostal Českého lva i dvě ceny Thálie. Josef Somr by 15. dubna oslavil 90. narozeniny. Znáte jeho život a role? Jednoduše to zjistíte v kvízu Deníku.

KVÍZ: Josef Somr se narodil před 90 lety. Zkuste si, co o něm (ne)víte

Film a televize