ŠTÍTEK: Národní fronta

Předseda vlády Petr Fiala (vpravo) a francouzský prezident Emmanuel Macron (vlevo) při tiskové konferenci v Praze, 5. března 2024.
Francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci na jasnou porážku své strany v eurovolbách oznámil, že rozpouští Národní shromáždění a vypíše nové volby na přelom června a července. Vzestup krajní pravice, která volby podle prvních odhadů s velkým náskokem vyhrála, označil Macron za nebezpečí pro Francii.

Macronova strana prohrála eurovolby. Prezident prý rozpustí parlament

Státy EU
Francouzský teenager a sériový vrah Éric Borel, který v 16 letech povraždil celou svou rodinu. Jeho řádění začalo 23. září 1995
„Nevypadal nijak zvlášť popuzeně. Viděli jsme ho, jak klidně kráčí, beze spěchu, s puškou v ruce. Vypadal, že je na lovu ptáků,“ popisovali později svědci policii své setkání s francouzským teenagerem Érikem Borelem, zvaným též Éric Parenti. V době, kdy ho viděli procházet se po náměstí, byl šestnáctiletý mladík skutečně na lovu. Jeho kořistí však nebyli ptáci. Během deseti hodin spáchal celkem 15 vražd.

Vražedná mánie mladíka Érica Borela: Začal rodinou, poté se vydal na lov do ulic

Svět
Emmanuel Macron s chotí
Výsledky nedělních parlamentních voleb ve Francii jsou velkým zklamáním pro prezidenta Emmanuela Macrona. Bez jasné většiny v dolní komoře parlamentu se mu bude vládnout těžko a pro své legislativní návrhy bude muset hledat podporu i mimo svůj tábor. Jednání a hledání kompromisů přitom nepatří mezi silné stránky hlavy státu, píše francouzský tisk. Důvod k oslavám má krajně pravicové Národní sdružení (RN), které bude mít ve sněmovně jeden z největších klubů, pro levicové uskupení NUPES (Nová lidová, socialistická a ekologická unie) jsou výsledky jen polovičním úspěchem.
8 fotografií

Krutá lekce. Macronovi se bude vládnout těžko, hodnotí tisk výsledek voleb

Státy EU
Francouzský prezident Emmanuel Macron odevzdává na snímku z 19. června hlas ve druhém kole parlamentních voleb ve Francii
Koalice Spolu francouzského centristického prezidenta Emmanuela Macrona získala v Národním shromáždění 245 křesel. Vyplývá to z výsledků parlamentních voleb, které v noci na pondělí zveřejnilo francouzské ministerstvo vnitra. V 577členné dolní komoře parlamentu tak bude mít koalice Spolu nejsilnější zastoupení, ale nikoli většinu. Ve srovnání s končícím volebním obdobím prezidentský blok ztratil zhruba 100 křesel.
8 fotografií

Políček Macronovi? Koalice Spolu vyhrála volby ve Francii, ztratila však většinu

Státy EU
Francouzské parlamentní volby. Francouzský prezident Emmanuel Macron v Le Touquet 12. června 2022
Centristická koalice Spolu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona ziskem 25,75 procenta hlasů těsně zvítězila v nedělním prvním kole francouzských parlamentních voleb nad levicovou formací NUPES (Nová lidová, socialistická a ekologická unie) bývalého prezidentského kandidáta Jeana-Luka Mélenchona, která dostala 25,66 procenta hlasů. Podle francouzských médií jde o konečný výsledek, volby budou pokračovat druhým kolem tuto neděli.
8 fotografií

Volby ve Francii: V prvním kole těsně zvítězila Macronova koalice

Státy EU
Francouzský prezident Emmanuel Macron.
Francouzský prezident Emmanuel Macron vyvolal tři měsíce před dubnovými prezidentskými volbami rozruch v parlamentu, kde se vláda snaží prosadit zákon měnící zdravotnický pas na očkovací. Prohlásil totiž, že je odhodlaný naštvat neočkované. Šéf Elysejského paláce to řekl v rozhovoru pro deník Le Parisien. Poslanci v posledních dnech projednávají zákon, který neočkovaným zakáže vstup například do restaurací.
8 fotografií

Bez vakcíny ani na krok. Chci naštvat neočkované, říká prezident Francie Macron

Státy EU
Maďarský premiér Viktor Orbán
/ANALÝZA/ Navenek se lídři Polska a Maďarska, Jaroslaw Kaczyňski a Viktor Orbán, tvářili donedávna jako politici, kterým jde o rozvoj Evropské unie. A to přes spory, které vedou kvůli dodržování právního státu a pravidel demokracie s Evropskou komisí i některými státy EU. Před několika dny se však maďarský premiér a šéf vládoucího Práva a spravedlnosti takříkajíc odkopali, když podepsali společný manifest s více než desítkou protiunijních extremistických uskupení z dalších zemí EU.
5 fotografií

Orbán a Kaczynski se spojují s protiunijními stranami. Jsou ale v menšině

Státy EU
Jaroslava Pokorná Jermanová
Pokud je dopředu ohlašována nevůle ke zvolení, nemá smysl kandidovat. Tak se ve čtvrtek postavila ke své nominaci do čela budoucího kontrolního výboru krajského zastupitelstva nynější středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). V písemném prohlášení oznámila, že se o funkci předsedkyně kontrolního výboru (což je jediná pozice s placeným pracovním úvazkem, která ve strukturách kraje podle tradice náleží opozici) nebude ucházet.
8 fotografií

Končící hejtmanka Jermanová odstoupila z boje o vedení kontrolního výboru

Z okolí
Jaroslava Pokorná Jermanová
Pokud je dopředu ohlašována nevůle ke zvolení, nemá smysl kandidovat. Tak se ve čtvrtek postavila ke své nominaci do čela budoucího kontrolního výboru krajského zastupitelstva nynější středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). V písemném prohlášení oznámila, že se o funkci předsedkyně kontrolního výboru (což je jediná pozice s placeným pracovním úvazkem, která ve strukturách kraje podle tradice náleží opozici) nebude ucházet.
8 fotografií

Končící hejtmanka Jermanová odstoupila z boje o vedení kontrolního výboru

Z okolí
Policisté na místě teroristického útoku v Paříži
Jednu oběť si dnes vyžádal útok na předměstí Paříže, který se vyšetřuje jako teroristický. Agentury AFP a Reuters s odkazem na své zdroje uvedly, že útočník na ulici uřízl hlavu jinému muži. Obětí je středoškolský učitel dějepisu, který před časem žákům ukazoval karikatury muslimského proroka Mohameda. Podezřelého policisté na útěku postřelili. Zranění na místě podlehl. Francouzští politici čin odsoudili, řada z nich vyzvala k boji s islamistickým terorismem.

Útočník v Paříži popravil učitele, který žákům ukazoval karikatury Mohameda

Svět
Zleva Marian Jurečka (Spojenci), Josef Suchánek (Piráti a Starostové) a Dalibor Horák (ODS). Podpis memoranda o nové koalici pro vedení Olomouckého kraje. 12. října 2020
Zástupci Pirátů a STAN, Spojenců a ODS podepsali memorandum o koaliční spolupráci ve vedení Olomouckého kraje. Návrh, který vzešel z víkendových jednání, v pondělí schválily orgány dotčených stran. Nová koalice má v krajském zastupitelstvu většinu 32 z 55 křesel. Vítězné hnutí ANO, které vládlo kraji poslední čtyři roky, tím pádem míří do opozice.
8 fotografií

Podepsáno: kraj povede nová koalice bez ANO. Hejtmanem má být Suchánek

Olomoucko
Nedělní manifestace 26. listopadu 1989 se zúčastnilo kolem půl milionu lidí, vystoupil na ní i Alexander Dubček
Praha se probudila do nedělního rána 26. listopadu 1989 ověšená československými státními vlajkami, které už nevisely jen z oken bytů, ale začaly se objevovat i na budovách státních institucí. Zvláštní nedělní vydání pražských deníků informovala o uplynulých hodinách. Lidé v ulicích se chovali s neobyčejnou slušností a ohleduplností.
32 fotografií

Odpouštíme, znělo zaplněnou Letnou 26. listopadu 1989 po omluvě policistů

Jak vidí Češi listopad 89
Mojmír Prokop na kašně.
České Budějovice - Po pádu komunismu v roce 1989 se začaly rychle rekonstruovat „mocenské orgány“ samosprávy na všech úrovních.

Jak se „přebarvuje“

Z okolí
Autorská čtení Sametových příběhů
Občanský spolek Proti zapomnění uspořádal cyklus akcí k 30. výročí sametové revoluce nazvaný Společně proti zapomnění. Patřily mezi ně studentská literární soutěž Sametové příběhy, koncert mladé rockové skupiny The Hall spojený s promítáním fotografií k prostějovským událostem roku 1989, ekumenická modlitba za demokracii, mír a svobodu a vzpomínkové setkání na náměstí T. G. Masaryka.
4 fotografie

Akce spolku Proti zapomnění vyvrcholily Sametovým večerem

Čtenář reportér
Španělský premiér a šéf vládních socialistů Pedro Sánchez odchází z volební místnosti
Předběžné výsledky parlamentních voleb ve Španělsku potvrzují odhady u volebních místností a ukazují na nárůst pravice. Volby ale vyhráli vládní socialisté Pedra Sáncheze, který se stal premiérem loni v červnu po vyslovení nedůvěry vládě lidovců. Druzí skončili v dnešních volbách lidovci a třetí krajně pravicová strana Vox, která oproti dubnovým volbám získá zřejmě zhruba dvojnásobek křesel v dolní komoře parlamentu. Ani levicový, ani pravicový blok pravděpodobně ve velbách nezískal jasnou většinu.

Volby ve Španělsku vyhráli vládní socialisté. Krajní pravice výrazně posílila

Svět
Ostravští novináři jako jediní v republice začali v srpnu 1968 vydávat noviny nazvané Spojené deníky. Na snímku (zcela vlevo) je redaktor Nové svobody Miroslav Tyrlík v rozhovoru se sovětskými vojáky umístěnými ve Frenštátě pod Radhoštěm.
Čtrnáctiletého Bohumila Siřínka zabila na Tylově náměstí v Praze kulka vystřelená příslušníkem lidových milicí, osmnáctiletou Danu Muzikářovou zabil v Brně před budovou správního soudu střelou do hlavy příslušník Veřejné bezpečnosti, ve chvíli, kdy dívka utíkala od střílející skupiny pryč. Mrtvých bylo ten den, 21. srpna 1969, více.
60 fotografií

Novojičínsko: Když Češi stříleli do Čechů

Novojičínsko
Italský ministr vnitra a vícepremiér Matteo Salvini
/OD STÁLÉHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Matteo Salvini je typický Ital. Rád a zhusta používá silná slova. Nejspíš proto oživil neblahý název z doby II. světové války. Tentokrát se ale Italové nechtějí pouštět do válečného dobrodružství s Berlínem a Tokiem. Do osy lákají Poláky, tedy vládní Právo a spravedlnost (PiS). PiS lavíruje.
5 fotografií

Salvini láká polský PiS do osy s Le Penovou

Evropa pro Čechy
Marine Le Penová
Předsedkyně francouzské krajně pravicové strany Národní sdružení Marine Le Penová se musí podrobit vyšetření na psychiatrii. Soud tak rozhodl kvůli fotografiím zachycující popravy Islámského státu, které politička zveřejnila na svém twitterovém účtu před třemi lety. O požadavku soudu informovala sama Le Penová, která se mu rezolutně odmítá podřídit.
8 fotografií

Francouzský soud poslal Le Penovou k psychiatrovi. Politička zuří

Svět
Marine Le Penová
Druhý nejvyšší soud EU rozhodl, že francouzská politička Marine Le Penová musí evropskému parlamentu vrátit částku 300 tisíc eur (7,7 milionu korun). Prokázalo se totiž, že fiktivně zaměstnávala své asistenty. Le Penová ale není jediná z francouzského Národního sdružení (bývalá Národní fronta), která neoprávněně využívala evropské peníze.  
8 fotografií

Le Penová musí vrátit europarlamentu 300 tisíc eur. Kvůli asistentům

Svět
Nový malajský premiér Mahathir Mohamad
Přelomovým výsledkem skončily parlamentní volby v Malajsii. Vítězem voleb a příštím premiérem se stal bývalý bývalý autoritářský premiér Mahathir Mohamad. Ve volbách, které agentury označují jako politické zemětřesení, porazila jeho opoziční aliance Národní frontu (BN) dosavadního premiéra Nadžíba Razaka. Národní fronta přitom vládla v Malajsii dlouhých 60 let.

V 92 letech do premiérského úřadu. Autoritář je překvapením malajsijských voleb

Svět