ŠTÍTEK: Nevada

Hyundai Ioniq 5 Robotaxi dostal řidičský průkaz.
„První auto, které si udělalo řidičák. Kvůli těm, kteří si ho udělat nemohou.“ Takové je poselství projektu, jež má zapojit do individuální mobility i lidi, kteří z rozličných důvodů nemohou sami řídit. Konceptuální autonomní vůz „Robotaxi“, založený na modelu Hyundai Ioniq 5, předvedl, že umí zdolat jízdní test pro získání řidičského průkazu. Své dovednosti předvedl před komisařkou v americké Nevadě.
4 fotografie

První auto s řidičákem. Hyundai nechal svoje Robotaxi projít zkouškou

Automagazín
Americký exprezident Donald Trump.
Bývalý americký prezident Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně, a přiblížil se tak zase o něco republikánské nominaci do listopadových prezidentských voleb. Na základě odhadů a průběžných výsledků o tom informují agentury AP a Reuters. Trump tím uštědřil další porážku své poslední zbývající významnější soupeřce Nikki Haleyové, navíc ve státě, kde byla dříve guvernérkou. Politička uvedla, že chce v klání navzdory výsledku pokračovat.

Blíž ke znovuzvolení. Trump vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně

Svět
Na jih Kalifornie udeřila bouře Hilary
Zaplavené silnice, sesuvy bahna, popadané stromy a výpadky proudu za sebou zanechala na jihu Kalifornie tropická bouře Hilary. Do regionu přinesla rekordní srážky a silný vítr, místy spadlo tolik deště jako běžně za několik měsíců. Záplavy hlásí také stát Nevada poté, co bouře o víkendu zasáhla i mexický region Baja California. Množí se zprávy o dopravních komplikacích, úmrtí způsobené velkou vodou zatím hlásí jen mexické úřady.

Rekordní srážky a silný vítr. Tropická bouře Hilary udeřila na Kalifornii

Svět
Pivo. Ilustrační snímek
Kdo měl u nás loni nejlepší pivo? Podle takřka stovky degustátorů, kteří ochutnávali o víkendu piva při patnáctém ročníku Jarní ceny českých sládků, se v nejprestižnější kategorii českých ležáků stal laureátem tohoto ocenění pražský pivovar Trilobit. Degustátoři měli dost práce, do 15 kategorií se přihlásilo 149 pivovarů se 709 vzorky piv.
5 fotografií

Sládci rozhodli o nejlepším ležáku z minipivovarů. Je jím pražský Trilobit

Ekonomika
Tři králové projížděli ulicemi Uherského Hradiště na koních z ranče Nevada.
„My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujem vám. Štěstí, zdraví, dlouhá léta, my jsme k vám přišli z daleka,“ zní ve středu 4. ledna odpoledne ulicemi centra Uherského Hradiště. Pozornost tam vzbuzuje procesí tří králů na koních s doprovodem, jímž Charita Uherské Hradiště slavnostně zahajuje ve městě letošní Tříkrálovou sbírku.
14 fotografií

VIDEO: Tři králové projížděli ulicemi Hradiště na koních z ranče Nevada

Slovácko
Demokratická senátorka za Nevadu Catherine Cortezová Mastová na snímku z 8. listopadu 2022
Demokratická strana v kongresových volbách uhájila dosavadní většinu v Senátu, a má dokonce šanci získat jedno křeslo navíc oproti předchozímu volebnímu období. Rozhodující mandát ve prospěch strany vládnoucího prezidenta Joea Bidena zajistila stávající demokratická senátorka Catherine Cortezová Mastová, která podle projekcí agentury AP v Nevadě zvítězila nad republikánským kandidátem Adamem Laxaltem. Biden v první reakci uvedl, že ho výsledek „neuvěřitelně potěšil“.
16 fotografií

Demokraté obhájí většinu v Senátu. Jejich kandidátka zvítězila v Nevadě

Svět
Uhelné safari na Mostecku
Michael Hale z Nevady v USA ještě před covidem navštívil Mostecko a využil nevšední příležitost pro turisty. Podíval se do uhelných dolů. „Byl to jedinečný zážitek. Dostali jsme se do blízkosti strojů a poznali, jak fungují. Také jsme viděli rekultivovanou krajinu po ukončení těžby. Přál bych si, aby to vidělo víc lidí,“ popsal své dojmy mladý Američan. Na webových stránkách Uhelného safari lze najít mnoho podobných záznamů od návštěvníků. A mnozí se chtějí vrátit. 
21 fotografií

Uhlí a obří stroje. Šachty na Mostecku lákají turisty, o prohlídky je zájem

Doma
Uhelné safari na Mostecku.
/FOTO/ Michael Hale z Nevady v USA ještě před covidem navštívil Mostecko a využil nevšední příležitost pro turisty. Podíval se do uhelných dolů. „Byl to jedinečný zážitek. Dostali jsme se do blízkosti strojů a poznali, jak fungují. Také jsme viděli rekultivovanou krajinu po ukončení těžby. Přál bych si, aby to vidělo víc lidí,“ popsal své dojmy mladý Američan. Na webových stránkách Uhelného safari lze najít mnoho podobných záznamů od návštěvníků. A mnozí se chtějí vrátit. „Za šest let mi dorostou vnoučata a budu moct přijet i s nimi. Dycky Most,“ uvedl Petr Neumann z Liberce.
21 fotografií

Šachty na Mostecku lákají lidi jako zoo. Místo slonů vidí obří stroje

Mostecko
Jezero Mead vydalo barel, ve kterém byly lidské ostatky.
Vyšetřovatelé identifikovali lidské ostatky, které v květnu nalezly dvě dívky u amerického jezera Mead. Patří muži, jenž se pravděpodobně utopil před dvěma dekádami. Jedná se ale pouze o první vyřešený případ. Kvůli extrémnímu suchu se snižující hladina vody v největší americké vodní nádrži v poslední době odhalila také tělo se střelným zraněním v sudu a další ostatky.
4 fotografie

Před 20 lety se po něm slehla zem. Nyní vysychající jezero Mead případ vyřešilo

Svět
Trestanec Jack kope ve westernu v Boskovicích strouhu. Lidé mu nosí řízky.
Dusot kopyt znějící prérií, svištící laso, kolty visící proklatě nízko a připravené na útok padoucha, stáda bizonů a ohnivá whisky… Drsná i malebná americká historie osídlování Divokého západu stále žije v knihách i filmech. Kdo si jej chce užít, však nemusí putovat časem, ani za oceán… Westernová městečka najdete i v Česku.
27 fotografií

Westernová městečka: Divoký západ najdete i v českých lukách

S dětmi
Lebky s dírami po trepanaci. Ostatky pocházejí z doby bronzové, nalezeny byly ve Francii. Ilustrační foto
Operace hlavy, respektive vyřezávání otvorů do lebky, nejsou jen výsadou moderní medicíny. Takzvaná trepanace lebky patří k vůbec nejstarším prokázaným chirurgickým zákrokům. Američtí vědci v nové studii tvrdí, že nejstarší podobná operace na území Severní Ameriky se odehrála před 3 až 5 tisíci let. Důkazem je nalezená lebka šamana.

Do lebky šamanovi vyškrábali díru. Po brutálním zákroku žil ještě rok

Objevy
Jaderná ponorka USS Nevada zakotvila v přístavu Guam
Jde o jednu z nejmocnějších a nejsilnějších zbraní amerického námořnictva. Jaderná ponorka USS Nevada (SSBN 733) o víkendu doplula do strategické námořní základny Guam, která je součástí stejnojmenného ostrova spadajícího mezi ostrovní území Spojených států amerických. Podle analytiků jasný signál spojencům i nepřátelům v situaci, kdy roste v oblasti Indo-Pacifiku napětí.
4 fotografie

Nejmocnější zbraň námořnictva USA se ukázala. Ponorka je zabijákem s tajemstvím

Svět
Americký demokratický politik Harry Reid na snímku z 16. listopadu 2004.
Ve věku 82 let v úterý umřel dlouholetý senátor za americký stát Nevada Harry Reid, který mezi lety 2005 a 2017 v Senátu Spojených států vedl členy Demokratické strany. Jeho manželka Landra Reidová v prohlášení uvedla, že čtyři roky bojoval s rakovinou slinivky břišní. Americký prezident Joe Biden Reida označil za velikána amerických dějin.

Velikán amerických dějin. Zemřel někdejší lídr demokratů v Senátu USA Harry Reid

Svět
Nově zvolený prezident Joe Biden.
Další z klíčových bojišť z letošních prezidentských voleb ve Spojených státech vyhlásilo oficiální výsledek hlasování a potvrdilo vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena. K Georgii, Michiganu, Pensylvánii a Nevadě se dnes přidala Arizona. Ze států, kde si Biden připsal relativně těsná vítězství, nedokončil takzvanou certifikaci voleb už jen Wisconsin.
30 fotografií

Vítězství Bidena potvrdila i Arizona, rozdíl je 10 500 hlasů

Svět
Americké prezidentské volby: Joe Biden (vlevo) a Donald Trump.
Sčítání po amerických prezidentských volbách míří do druhé noční směny a podle jistých náznaků to vypadá, že štěstěna se přiklání spíše k demokratickému kandidátovi Joe Bidenovi. Přesto stále platí to samé, co před 24 hodinami. Hlavou Spojených států se může stát každý z nich. Biden i Trump. Nyní se hraje o výsledky v sedmi státech.
30 fotografií

Kde potřebuje vyhrát Biden a kde Trump

Svět