ŠTÍTEK: obchod

Zdeněk Horyna říká, že základem úspěchu je pohodový kolektiv.
Týmovost, odvaha, čestnost, péče a humor. To jsou hlavní hodnoty, na kterých si společnost Albert zakládá. Na jejich základě vytváří pro všechny kolegy ve více než 330 prodejnách, třech distribučních centrech, službě Albert Online i centrále zdravé a bezpečné pracovní prostředí. V posledním pravidelném průzkumu spokojenosti doporučilo Albert jako místo k práci úctyhodných 89 % zaměstnanců. Ti nejlepší z nich se díky nominaci svých kolegů pak mohou dočkat ocenění Zlatý Albert, které se každoročně vyhlašuje na slavnostním galavečeru v Praze.

Pracuje v Albertu už přes čtvrt století a říká, že nikdy nemyslel na změnu

Příběhy a rozhovory
Platforma Nesnězeno zachraňuje jídlo, které by skončilo v koši. Ilustrační foto.
Každý Čech vyhodí ročně 91 kilogramů potravin, v součtu to činí za celou republiku neuvěřitelných 1,9 milion tun. S cílem to změnit vznikla anti-food waste plattforma Nesnězeno, která své působení rozšířila do Libereckého kraje. Ten se stal v pořadí sedmým krajem, ve kterém mohou zákazníci kaváren, restaurací, ale i obchodů s potravinami předcházet zbytečnému plýtvání jídlem.

V Liberci vyrazí do boje proti plýtvání jídlem, zapojí se regionální podniky

Liberecko
Provozní libereckého knihkupectví se stala Slavěna Horňáková. Věří, že síla obchodu tkví i v míření na regionální literaturu a podpoře regionálních autorů.
Stovky nových a starých příběhů, tisíce neprobádaných světů plných kouzel, dobrodružství a zážitků, které mohou čtenáři prožívat s hlavními hrdiny. A zatímco liberečtí knihomolové nedávno přišli o Podještědské knihkupectví, které bylo trvale uzavřeno, ikonické Knihkupectví a antikvariát Fryč s více jak třicetiletou historií nadále statečně vzdoruje úpadku knižního trhu a láká zákazníky nejen na letitou tradici a atmosféru.
11 fotografií

Jaroslav Fryč se vrátil do knižního světa. Ikonický obchod cílí na děti i region

Liberecko
Prodejna v Sadové ulici v Jankovicích se stane první nymburskou prodejnou v režimu 24/7.
Jdete domů po odpolední směně a večerky i řetězce už mají zavřeno? A vám chybí jídlo, či pití? Nebo nesnášíte přítomnost většího počtu lidí v obchodech a rádi nakupujete v naprostém klidu? Právě pro tyto případy a řadu dalších začínají vznikat po celé zemi nonstop obchody, které spravuje firma Coop. Během pár dnů začne první obchod v režimu 24/7 fungovat také v Nymburce.
22 fotografií

První nymburský nonstop obchod otevře ještě v červnu. Na jankovickém sídlišti

Nymbursko
U Kozomína postupuje stavba velkého nákupního centra.
/FOTO, VIDEO/ Z Kralup nad Vltavou a okolí se za nákupy jezdí hlavně do Prahy, nejblíž to mají lidé do Letňan. Nebude to ale trvat dlouho a velké nákupní centrum s desítkami obchodů s rozmanitým sortimentem i fast foodem, který široko daleko zatím není, budou mít za humny. Na pole u Kozmína dorazily první stavební stroje před čtvrt rokem. Kdy začneme v novém retail parku utrácet?
11 fotografií

Tady budeme nakupovat. Na poli u Kozomína rychle roste obchodní centrum

Mělnicko
Obchodní centrum Riviéra - Mikron, 17. dubna 2024, Frýdek-Místek.
/FOTOGALERIE/ Byl to jeden z nejmodernějších nákupních objektů své doby ve Frýdku-Místku. Výkladní skříň konzumní nabídky socialismu. Obchodní dům na sídlišti Riviéra od konce 60. let lákal zákazníky třeba na jednu z největších prodejen papírnictví. Na nákupy se zde sjížděli nejen lidé z celého města, ale i okolí. A dneska? Otevřeno je jen pár obchůdků a restaurací, které se musí spokojit s ošuntělým zjevem venkovních prostor, které k návštěvě zrovna dvakrát nevybízí. Ostatně, na současný stav kdysi moderního centra se můžete podívat ve fotogalerii.
28 fotografií

Anketa: Zlaté časy obchodního domu na Riviéře. Který z obchodů schází nejvíce?

Frýdecko-Místecko
Bezkontaktní, samoobslužné služby, jako třeba nakupování a rozvážky jídla, se stávají fenoménem 21. století. Člověk pracující z domu a žijící ve městě se tak nemusí vůbec potkávat s lidmi. Zkusil si to reportér Deníku.
Vydělávat si na živobytí, nakoupit si pro domácnost, oběd nebo večeři, zaplatit účty, vyřídit úřední záležitosti, užít si zábavu, natankovat auto i ubytovat se na dovolené. Mnohé už lze zvládnout online přes mobil nebo počítač. Jde ale reálně žít bez fyzického sociálního kontaktu s lidmi? Reportér Deníku zjišťoval, jak lze trávit běžný den, aniž by musel vůbec s někým promluvit. Podle odborníků má uzavírání se do sebe neblahý vliv na psychické a fyzické zdraví.
13 fotografií

Mobil člověka nenahradí. Reportér Deníku žil uzavřený v bezkontaktním světě

Česko
Obchod a kavárna v jednom. V Boskovicích otevřela nová prodejna
Původní obchod v Bělské ulici s potravinami a smíšeným zbožím nahradila kavárna. Bývalý COOP uzavřelo boskovické spotřební družstvo Jednota kvůli nízkým tržbám a vysokým nákladům na energie. Objekt i s pozemkem pak v roce 2023 koupilo město a nabídlo ho k pronájmu. Nyní zde podnikatel Dominik Grulich otevřel kavárnu a prodejnu v jednom. 
4 fotografie

Obchod a kavárna v jednom. V Boskovicích otevřela nová prodejna

Blanensko
Ilustrační snímky Policie, 19. dubna 2024, Ostrava.
Desítky krádeží v obchodech po celém Moravskoslezském kraji má na svědomí zlodějský gang z Ostravy. Šlo o partičku pěti kamarádů. Dvě ženy a tři muži v různých sestavách navštěvovali potravinářské řetězce, drogerie, prodejny s elektronikou, sportovními potřebami a hobby markety v různých městech. Brali maso, sladkosti, pečivo, ovoce, dokázali ukrást dětské pleny, elektroniku, alkohol a další věci.

Zlodějský gang šlapal jako dobře namazaný stroj. Kradl v obchodech v celém kraji

Krimi
Stovky lidí přilákal na pole u hradeckých Piletic samosběr jahod.
Pulty obchodů i pole farem zaplnily jahody. Češi je milují jak čerstvé, tak v moštech či džemech. Mnozí proto uvítali, že na farmách po celé republice začal jejich samosběr, při němž výrazně ušetří a navíc se hýbou. Samosběr se podle sezony týká i jiného ovoce či zeleniny. Brzy bude možné sbírat třeba hrášek. Kvůli mrazům samosběr podražil, stále však vyjde levněji než nákup v obchodě. Pěstitelům pomůže i stát. Deník přináší odpovědi na nejčastější otázky. Dozvíte se také, jak správně jahody sbírat, aby vydržely čerstvé.
24 fotografií

Samosběr jahod v ČR začal: Jaké jsou ceny, kolik kil se smí, jak správně trhat

Česko
Eva Mušinská se stará o výchovu učňů půl století.
Týmovost, odvaha, čestnost, péče a humor. To jsou hlavní hodnoty, na kterých si společnost Albert zakládá. Na jejich základě vytváří pro všechny kolegy ve více než 330 prodejnách, třech distribučních centrech, službě Albert Online i centrále zdravé a bezpečné pracovní prostředí. V posledním pravidelném průzkumu spokojenosti doporučilo Albert jako místo k práci úctyhodných 89 % zaměstnanců. 

Eva Mušinská: Mám dobrý pocit z toho, kolika mladým jsme ukázali možnosti a směr

Příběhy a rozhovory
Zadar letos obdržel město ocenění Nejlepší světová destinace na procházky od New York Times.
Kolem 800 tisíc českých turistů může letos v létě, stejně jako loni, zamířit do Chorvatska. Minulá sezona na Jadranu byla ve znamení turbulentních změn, které ovlivní i letošní pobyt u moře. Speciál Chorvatský deník shrnuje ty nejdůležitější a přibližuje i další novinky. Reportéři Deníku na příští měsíce pro čtenáře nachystali sérii reportáží a servisních článků, tipů a zajímavostí k létě na Jadranu, na webu doplněných o fotogalerie a videa.

Léto v Chorvatsku? Rychlejší cesta, ale dražší euro i hrozba regulace

Státy EU
Obchod v Pavlicích najdou lidé otevřený čtyřiadvacet hodin sedm dní v týdnu.
Obyvatelé Pavlic na Znojemsku si nově mohou nakoupit kdykoliv, a to i o svátcích nebo v nočních hodinách. Zachovat obchod v obci pomůže automatický provoz. V prodejně COOP s nonstop provozem si v ranních či dopoledních hodinách lidé nakoupí jako v běžném obchodě a obslouží je prodavačka, které zaplatí na pokladně. Pozdě odpoledne a večer nebo v noci si zboží vyberou sami. Pavlický obchod je první svého druhu na Znojemsku.

Nákupy v Coopu nonstop. V Pavlicích lidé mohou vyrazit do obchodu bez prodavaček

Znojemsko
Na Jadranu lze nakupovat v Kauflandu, Lidlu nebo Sparu, populární jsou ale i místní potravinové obchody. Kromě Konzumu a Plodine jsou to Studenac nebo Tommy
Češi si zvykli v regálech obchodů hledat potraviny a zboží ve slevových akcích. Nákupní chování si mnozí přenesli i na dovolenou u moře. Na Jadranu rostou ceny v supermarketech od roku 2022, nyní je navíc chorvatská inflace nejvyšší v eurozóně. Díky výhodným nabídkám tak rodina může ušetřit během dovolené i tisíce korun. Deník nakoukl do aktuálních letáků.

Akční letáky lákají i na dovolené v Chorvatsku. Za euro lze koupit mléko i chléb

Státy EU
Knihkupectví ukončí svůj provoz 31. května. Pokud ho nikdo hned nevystřídá, přibudou na náměstí Svobody další prázdné výlohy.
/VIDEO, ANKETA/ Od června už lidé nenakoupí v knihkupectví Academia, které se nachází v historickém centru Brna. Končí z ekonomických důvodů. Akademie věd ho tam provozovala dvaadvacet let. Zpráva zasáhla i mnoho Brňanů, kteří knihkupectví navštěvovali. Kdo bude novým nájemcem prostor po knihkupectví a přidružené literární kavárny na pomezí Masarykovy ulice a náměstí Svobody zatím, není jasné. Pokud zůstane prostor po Academii dočasně prázdný, nebude na centrálním náměstí jediný. Okolo je víc prázdnotou zejících výloh.
9 fotografií

Konec Academia v Brně: Fungující obchody v centru? Jako provinční město, zaznívá

Brněnsko