ŠTÍTEK: ponorka

Ilustrační foto ponorky Titan od OceanGate.
Málokdo zapomněl na děsivý incident z loňského června, kdy se Američan Stockton Rush pokusil v ponorce Titan dostat k vraku Titaniku. Plavidlo ale nebylo podle odborníků bezpečné a jejich varování byla na místě. Jakmile totiž dosáhlo určité hloubky, implodovalo. Stejný sen jako Rush má i realitní magnát z Ohia Larry Connor, který se téměř po roce od neštěstí snaží světu dokázat, že se k Titaniku dá ponořit i bezpečně.

Další miliardář se chce ve vlastní malé ponorce potopit k vraku Titaniku

Svět
Malé magnetické ponorky mohou hledat nadšenci v centru Brna. A to až do konce srpna.
Flotila ponorek VIDA! zaplavila Brno. Až do konce srpna na ně můžete narazit na frekventovaných místech, jako je například náměstí Svobody, Moravské náměstí, zastávky hromadné dopravy nebo veřejné lavičky. Lidé je najdou i v brněnských šalinách, kam je nově zaměstnanci brněnského zábavního parku také rozmisťují.
7 fotografií

Našli jste v Brně ponorku? Možná jste vyhráli!

Čtenář reportér
Ponorka 212A
Historickou domovskou oblastí německých ponorkových operací je Baltské moře, které je pozoruhodně mělké a stísněné. Pro západní Německo byl hlavní úkol během studené války velmi jednoduchý, šlo o předsunutou obranu, takže úkolem ponorky by bylo napadat jakékoli protivníkovy, především obojživelné síly směřující na západ. Moderní ponorkové loďstvo má země i dnes.

Už nejen v Baltu. Německé ponorkové smečky jsou moderní a efektivní

Věda a technika
Německá ponorka U-461 doplňující palivo na moři, rok 1943
Těžkou ránu utrpělo před 80 lety, v pátek 30. července 1943, německé ponorkové loďstvo. Během jednoho dne ztratilo plných šest ponorek. U brazilského státu Pernambuco potopil britský letoun ponorku U-591, ve středním Atlantiku zlikvidoval torpédový bombardér z americké lodi Santee ponorku U-43, u tuniského pobřeží šla ke dnu ponorka U-375 a rovněž ponorky U-461, U-462 a U-504 už nikdo nespatřil.
16 fotografií

Černý pátek nacistických ponorek: V jeden den jich šlo ke dnu šest, včetně U-43

Svět
Filmař James Cameron
Režisér kultovního snímku Titanic (1997) James Cameron uvedl, že jej zpráva o implozi ponorky Titan „rozhodně nepřekvapila“. Mezi tragickým koncem ponorky a zaoceánského parníku Titanic spatřuje podobnost v tom, že v obou případech nebyla dodržena bezpečnostní doporučení. Americký časopis The New Republic odhalil soudní dokumenty, jež dokládají, že bývalý zaměstnanec firmy OceanGate, která ponorku provozovala, podal několik stížností na bezpečnostní nedostatky stroje, načež dostal výpověď. 
6 fotografií

Režisér Titaniku James Cameron: Imploze ponorky Titan mě nepřekvapila

Svět
Pátrání po ztracené ponorce Titan mělo smutný konec, trosky prokázaly, že ztracené plavidlo implodovalo a posádka zahynula. Na snímku lodě Horizon Arctic, Deep Energy and Skandi Vinland
Americké vojenské námořnictvo zřejmě zachytilo zvuk imploze ponorky Titan nedlouho poté, co turistická ponorka v neděli zahájila svůj sestup k vraku Titaniku. Námořnictvo informaci sdílelo s americkou pobřežní stráží, která ji využila k zúžení oblasti hledání zmizelé ponorky, uvedli podle listu The Wall Street Journal američtí obranní činitelé. Ve čtvrtek pobřežní stráž uvedla, že se našly trosky ponorky a že všech pět členů posádky je téměř jistě po smrti.
6 fotografií

Zkáza ponorky Titan: Zvuk imploze zřejmě zachytilo americké námořnictvo

Svět
Podmořský robot CURV III asistující při záchraně posádky miniponorky Pisces III
Drama ztracené malé ponorky Titan, která se spolu s pětičlennou posádkou potopila v neděli na cestě k vraku Titaniku, připomnělo půl století starý příběh záchrany dvou mužů, jež zůstali déle než tři dny uvězněni v miniponorce potopené do hloubky půl kilometru. Přesto byli po 76 hodinách vyproštěni živí. V okamžiku záchrany jim zbýval kyslík na posledních 12 minut.

Před 50 lety byli muži v ponorce uvězněni 76 hodin. Od smrti je dělilo 12 minut

Svět
Ponorka Titan, která zmizela při cestě k vraku Titaniku, před ponorem
Naděje na záchranu pětičlenné posádky ponorky, která se ztratila při plavbě k vraku Titaniku, se dnes dál tenčily vzhledem k uplynutí doby, na níž mělo plavidlo podle svého provozovatele zásobu kyslíku. Do pátrání se nicméně připojovaly další lodě a dálkově ovládané přístroje včetně francouzského plavidla s vybavením pro průzkum dna oceánu. Podle americké pobřežní stráže má pátrání stále charakter „záchranné“ operace.
6 fotografií

Pátrání po ztracené ponorce je v rozhodující fázi. Posádce už mohl dojít kyslík

Svět
Ponorka Titan společnosti OceanGate Expeditions, která se ztratila během cesty k vraku Titaniku
Záchranné týmy, které se snaží najít ztracenou ponorku u vraku parníku Titanic, zatím neznají zdroj podvodního zvuku zachyceného v úterý v zóně pátrání. V televizním rozhovoru to dnes podle zpravodajské společnosti BBC řekl důstojník americké pobřežní stráže John Mauger, který operace vede. Pátrání se nyní zaměřuje na oblast, kde byly zaznamenány ruchy označované médii jako bouchání.
6 fotografií

Ponorka ztracená u Titaniku: Pátrací týmy slyšely bouchání, snaží se najít zdroj

Svět
Ponorku Defender v roce 1907 nechal postavit inženýr Simon Lake. Inspiroval se přitom románem Julese Vernea Dvacet tisíc mil pod mořem
Tým profesionálních potápěčů objevil u východního pobřeží Spojených států vrak ponorky Defender, kterou v roce 1907 nechal postavit inženýr Simon Lake inspirovaný románem Julese Vernea Dvacet tisíc mil pod mořem. Pátrání po více než 100 let starém plavidlu trvalo skupině nadšenců roky, nyní chtějí ponorku nasnímat a zdokumentovat, napsal server stanice CBS News.
4 fotografie

Poklad inspirovaný Vernem. U břehů USA potápěči objevili sto let starou ponorku

Objevy
Jan Burian.
Známý písničkář, literát i průvodce Jan Burian vydává na konci února svou knižní novinku Kočkování aneb Proč ještě zpívat. Vydalo mu ji pražské lékařské nakladatelství Galén. Již pátým svazkem tak navazuje na předchozí čtyři knižní vydání svých fejetonů, psal je původně pro Týdeník Rozhlas. Nyní je to vyprávění z let 2019-2022, kdy se toho stalo opravdu hodně. Knihu autor představí na svém výročním koncertě v pražském Divadle Archa 24. března, nabídne ji ale také ke koupi svým divákům na koncertě v sobotu 4. března v litvínovském klubu Ponorka.

Písničkář Jan Burian veze Ponorce v Litvínově své fejetony o Kočkování

Čtenář reportér
Enigma při použití v roce 1943
Právě před 80 lety, dne 30. října 1942, se dva britští námořníci utopili při snaze získat z německé ponorky šifrovací klíč Enigma. Posmrtně sice byli za svou statečnost vyznamenáni, ale kvůli potřebě utajení zůstala jejich klíčová role, kterou sehráli v druhé světové válce, veřejnosti neznámá. A překvapivě zůstala přísně střeženým tajemstvím i desítky let po válce. 
10 fotografií

Hrozivá mise k získání šifry Enigma: Hrdinský čin tří námořníků se roky tajil

Svět
Britská jaderná ponorka Conqueror (uprostřed) po boku ponorky Warspite  (vlevo) a ve společnosti ponorky Valiant (vzadu) se ukázala veřejnosti při příležitosti námořních dnů v Devonportu 26. srpna 2006
Útok na Kerčský most, po němž následovalo bestiální ruské ostřelování civilních cílů v ukrajinských městech, vyvolal mimo jiné dohady o tom, zda v Černém moři neoperují spojenecké ponorky. I když jde skutečně pouze o spekulace, v ne tak vzdálené historii k jedné utajované ponorkové akci proti tehdejšímu sovětskému námořnictvu skutečně došlo. Britská ponorka mu ukradla jeho nejmodernější sonar.
7 fotografií

Odvážná krádež pod vodou. Drzá operace britské ponorky vstoupila do dějin

Svět
Ruský křižník Moskva v roce 2014.
„Ruská válečná loď konečně dorazila tam, kam ji Ukrajinci poslali - do pr… A navíc při tom byla povýšena na ponorku." Uživatelé sociálních sítí i světové osobnosti s humorem komentují osud slavného křižníku Moskva, který se ve čtvrtek potopil na dno Černého moře. Vlajková loď Černomořské flotily se na začátku války na Ukrajině nechvalně proslavila slovní výměnou s obránci Hadího ostrova, kteří se posádce odmítli vzdát se slovy „Ruskij korabl, idi na chuj". A internet nyní Rusy nešetří.
4 fotografie

Moskva se dočkala povýšení na ponorku. Potopení chlouby Ruska je hitem internetu

Státy mimo EU