ŠTÍTEK: Praha

Básník Josef Kainar má pamětní desku na domě v ulici Generála Štefánika v Přerově, kde prožil nepříliš radostná studentská léta.
Český básník Josef Kainar na své rodné město nerad vzpomínal. Přerov mu připomínal rozvod rodičů, ale i první nešťastnou lásku, kvůli které se v pouhých sedmnácti letech pokusil o sebevraždu. Právě tyto negativní prožitky se ale promítly do jeho tvorby, i díky nim jsou jeho básně nesmrtelné. Geniální bouřlivák, který uměl žít naplno, má v rodném Přerově pamětní desku. Byla odhalena v pátek odpoledne na domě v ulici Generála Štefánika 18, kde Kainar prožil složitá léta svého dospívání.
18 fotografií

Slavný básník Kainar na Přerov nerad vzpomínal. Dnes má ve městě pamětní desku

Přerovsko
Chorvatská Istrie láká nejen na moře a pláže. Zážitkem je i poznávání vnitrozemí poloostrova a místní gastronomie.
Nejoblíbenější lokalitou Chorvatska pro Čechy zůstává Istrie. Aby ne, z Brna do nejsevernějšího letoviska Umag je to autem pouhých 650 kilometrů. Čisté průzračné moře, spíše oblázkové pláže. Mezi nejnavštěvovanější letoviska patří Umag, Poreč, Medulin, Rovinj či Rabac. V největším istrijském městě Pula reportéři Deníku potkali na procházce pod místním římským amfiteátrem partnery Iva a Dášu. Původně Moraváci žijící v Praze sem přiletěli v červnu na krátký pobyt.
34 fotografií

Vůně Istrie. Ty pravé zážitky v Chorvatsku jsou kousek dál od moře a pláží

Státy EU
Lucie Hlavinková.
Mrazivé ulice Moskvy, bezútěšný gulag, bojiště druhé světové války i poválečná Praha. Tam všude se podívá čtenář nového románu od známé české autorky Lucie Hlavinková, která se dostala k psaní i díky svému dědečkovi a následnému úspěchu v soutěži nakladatelství Albatros. Kniha Svátek hada se inspirovala skutečným vyprávěním a ukazuje, že v jedovatých časech se pod maskou člověka může skrývat charakter hada.
9 fotografií

Román Svátek hada se zabývá nelehkou a opomíjenou částí historie, říká autorka

Volný čas
Ondřej Kšírl, 2. června 2024, 3350 g, 50 cm, Poďousy
/HLASUJTE V ANKETĚ O NEJSYMPATIČTĚJŠÍ MIMINKO/ Představujeme vám další fotogalerii nově narozených miminek z Prahy a Středočeského kraje. Díky Deníku a rozvoji nových technologií a sociálních sítí se tak na fotku vašeho miminka snadno a rychle mohou podívat třeba i sestřenice či kamarádka z druhého konce světa a spolu s ní i na snímky dalších miminek narozených v daném regionu. 
24 fotografií

Podívejte se na miminka narozená v Praze a Středočeském kraji v 25. týdnu 2024

Právě jsme se narodili
Herečka Lilian Fischerová.
Herečka Lilian Fischerová pochází z Plzně. Od třinácti let žije v Praze, ke svému rodnému městu má ale stále vřelý vztah. Jedním z důkazů je i festival Pocem na divadlo, který tady letos pořádá. „Před deseti lety vznikl divadelní spolek INDIGO Company, který vedu s kolegyní Janou Trojanovou. Paradoxem je, že jsme v Plzni ještě za tu doby nikdy nehráli. O tom, že bychom tu udělali nějakou akci uvažuji už dlouho. Pořád na to ale nebyla vhodná konstelace. Až teď,“ říká Fischerová.
5 fotografií

Herečka Lilian Fischerová přivezla do rodné Plzně nový divadelní festival

Plzeňsko
Koupaliště, ilustrační foto.
Koupání v přehradní nádrži Orlík chce opatrnost, jinak by v Praze i okolí mělo být „v pohodě“. To naznačují nejnovější veřejně dostupné poznatky hygieniků o kvalitě vody na sledovaných koupalištích a koupacích místech. S příchodem tropických dnů stoupá zájem plavců o osvěžení při venkovním koupání – a s tím i o informace, kde je voda bezproblémová a kde si dávat pozor. Zatím by její kvalita většinou měla být příznivá. Aktuálně nicméně laboratoře zkoumají čerstvé vzorky odebrané v pondělí.
39 fotografií

Voda na Orlíku letos trochu zlobí, jinak je venkovní koupání parádní

Praha
Do Liberce opět zavítala nechvalně známá rumunská skupina, které pro žebrání zneužívá psy.
Čtvrteční slunce rozpálilo liberecké ulice, lidé mizí do stínu. Kolemjdoucím Pražskou ulicí se naskytl pohled, který v nich měl vyvolat soucit a ideálně otevřít jejich peněženky. Do Liberce opět zavítala nechvalně známá rumunská skupina, které pro žebrání zneužívá psy. V tomto případě se jednalo o dvojici ve vedru téměř nehnutě sedících bernardýnů a psa menšího plemena, který měl podle svědků problém s chůzí.

Pohled k pláči. Žebráci zneužívající psy jsou opět v Liberci, kšeft jim sype

Liberecko
Mistr světa Jáchym Kondelík se podepisuje fanouškům.
Oslavy skončily, už je zase v plném tréninku. Čerstvý mistr světa Jáchym Kondelík (25 let) zažil v letošní sezoně hokejovou pohádku, kterou zakončil titulem světového šampiona v Praze. A důležitá zpráva pro českobudějovické příznivce, nadcházející ročník stráví v dresu Banes Motoru a na jeho konci by chtěl zase zažít křepčení s pohárem. Tentokrát s tím extraligovým.
31 fotografií

Oslavy byly super, za rok je chci zažít tady s Motorem, vzkazuje Jáchym Kondelík

Hokej
Vedení policie představilo vyhodnocení prosincového zásahu proti vraždícímu střelci v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Činnost policie se během předvánočního řádění střelce vraždícího studenty i vyučující v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha v centru Prahy neobešla bez chyb. Nebyly však takové, aby měly vliv na samotný zákrok. Na tom se s půlročním odstupem, ve čtvrtek 20. června na večerní tiskové konferenci, shodli policejní prezident Martin Vondrášek i ředitel pražské policie Petr Matějček.
10 fotografií

Když na fakultě umírali lidé, tísňová linka 158 nevhodně mluvila s volajícími

Praha
Ilustrační foto.
„Dnešní situace má potenciál velmi nebezpečných bouřkových doprovodných jevů a není radno ji podceňovat.“ Toto uvádí na platformě X Český hydrometeorologický ústav k hrozbě bouří, které mají přes Českou republiku přecházet od pátečního odpoledne až do sobotního rána. Výstraha, která původně hovořila o vysokém stupni nebezpečí a kolem 16. hodiny byla zvýšena na extrémní, tedy nejvyšší stupeň nebezpečí, platí i pro Kutnohorsko.
19 fotografií

Meteorologové zvýšili výstrahu. Extrémní stupeň nebezpečí bouřek pro Kutnohorsko

Kutnohorsko
Ilustrační foto.
„Dnešní situace má potenciál velmi nebezpečných bouřkových doprovodných jevů a není radno ji podceňovat.“ Toto uvádí na platformě X Český hydrometeorologický ústav k hrozbě bouří, které mají přes Českou republiku přecházet od pátečního odpoledne až do sobotního rána. Výstraha, která původně hovořila o vysokém stupni nebezpečí a kolem 16 hodiny byla zvýšena na extrémní, tedy nejvyšší stupeň nebezpečí, platí i pro Kolínsko.
13 fotografií

Meteorologové zvýšili výstrahu. Extrémní stupeň nebezpečí bouřek pro Kolínsko

Kolínsko
Ilustrační foto
Praha odkoupí od Komerční banky (KB) zhruba za 3,5 miliardy korun společnost VN 42, která vlastní kancelářskou budovu na rohu Václavského náměstí a Štěpánské ulice. V noci na dnešek to definitivně schválili městští zastupitelé, smlouvu o prodeji dnes v poledne podepíšou zástupci obou stran. Magistrát plánuje do budovy přestěhovat úředníky ze Škodova paláce v Jungmannově ulici, kde je do konce března 2028 v pronájmu.

Zastupitelé Prahy schválili nákup budovy asi za 3,5 mld. Kč od KB

Praha
Bouřku mohou provázet vedle deště i kroupy a blesky.
Meteorologové vydali na páteční den a noc výstrahu před možným výskytem silných bouřek. Pro Prahu a Střední Čechy pak varování v pátek odpoledne zpřísnili na „extrémní nebezpečí“. Bouřky mohou provázet i kroupy, vydatný déšť a vítr. Jak se chovat, když vás bouřka zastihne venku? A kde je nejlepší se schovat? Deník přináší užitečné rady do extrémního počasí.
8 fotografií

Na Česko se ženou bouřky: Jak se chovat a co udělat, aby do vás neuhodil blesk

Česko
Silničáři finišují s dokončením dálnice D7 u Chlumčan na Lounsku.
/FOTO, VIDEO/ Už za pár dní se řidiči dočkají, další část D7 bude hotová. Od konce loňského roku jezdí auta polovinou nové dálnice u Chlumčan, aktuálně u Loun silničáři finišují s dokončením druhé poloviny. Na začátku příštího týdne se začne jezdit v obou směrech. Skončí také uzavírka nájezdů u Loun, šoférům se uleví, odpadne dlouhé objíždění. Po přestavbě stavbaři otevřou křižovatku Louny – východ, několik měsíců byly tři ze čtyř větví uzavřeny.
3 fotografie

Úleva pro šoféry. Za pár dní bude u Chlumčan hotovo, otevře se i nájezd u Loun

Žatecko a Lounsko
Manželé Schneider s dvěma malými dětmi koupili zchátralý statek ve Stekníku a pustili se do jeho záchrany. Letos mají v plánu rekonstrukci střechy na obytné části usedlosti.
/FOTO/ Bez vody, bez elektřiny, poškozené střechy, hnijící dřevěné konstrukce, drolící se, občas i plesnivé zdivo, do kterého zatéká, zarostlé pozemky, všude spousta odpadu. Neobyvatelné. V takovém stavu koupili manželé Pavlína a Michal Schneider statek z konce 18. století v centru Stekníku na Žatecku. Usedlost s obytnou částí a stodolou směřovala k totální zkáze, jiná stodola a chlívy spadly samy už dřív. Manželé z Prahy se dvěma malými dětmi učinili životní rozhodnutí a pustili se do záchrany statku. 
10 fotografií

Manželé z Prahy zachraňují v žatecké krajině UNESCO historicky cenný statek

Žatecko a Lounsko
Moderátor Ladislav Feierfeil.
Jak to vlastně začalo? Tu otázku prý slýchává moderátor Ladislav Feierfeil z Domažlicka poměrně často. Charismatický muž se smyslem pro humor a příjemným hlasem prostě dokáže na každé akci, kterou moderuje, její návštěvníky zaujmout. S mikrofonem už projel celou republiku a zkušeností tak má na rozdávání. „Jen na Strahově jsem byl nejprve trochu vyklepaný, ale pak jsem to rozjel po svém,“ říká s úsměvem.
6 fotografií

Sází na improvizaci a humor. Jako moderátor projel s mikrofonem celou republiku

Příběhy a rozhovory
Příprava týmu MM Technology na Rallye Dakar probíhá po celý rok
Půl rok utekl jako voda. Dakarští dobrodruzi během té doby nezaháleli. Někteří závodí na menších soutěžích nebo testují novou techniku, ale všichni už spřádají plány na další ročník. I nadcházející měsíce rychle uplynou a nová výzva v Saúdské Arábii bude opět aktuální. Všechno bedlivě sleduje i letošní vítěz kategorie kamionů Martin Macík z týmu MM Technology.
5 fotografií

Je lepší, když na Dakaru nepotkáváme menší vozidla, říká vítěz kamiónů Macík

Motorismus