ŠTÍTEK: rodina

Ilustrační foto.
Erik. Pětiletý chlapec, na první pohled podobný ostatním klukům svého věku. Ještě v roce a půl byl vývojově napřed, ale pak došlo ke zhoršení řeči a celkové komunikace, poruchám spánku atd. Diagnóza? ADHD a porucha autistického spektra. Erik v podstatě nemluví, ale rozumí. Své okolí intenzivně reflektuje, avšak prostě po svém. Přes den chodí Erik do školky. Po zbytek času jsou jeho rodiče pod extrémním tlakem. Péče o chlapcovy potřeby a bezpečí je fatálně vyčerpává. Navíc mají dvě starší dcery, kterým se musejí rovněž věnovat. A jsou na to všechno sami. Přesněji řečeno: byli na to sami. Do té doby, než se rozhodli vyzkoušet homesharing pod patronací Centra Orion v Rychnově nad Kněžnou.

Co je Homesharing? Pomáhejme tam, kde to dává skutečný smysl

Čtenář reportér
Alena Votavová, ředitelka Hospicu Svatého Jiří v Chebu
Alena Votavová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální práce v Chebu. V roce 2012 očekávala narození potomka a také řešila péči o těžce nemocného dědečka. V emočně náročné situaci rodina nemohla sehnat pomoc. Tehdy si uvědomila, jak důležitý je profesionální průvodce z hospice, jenž provází umírajícího i jeho blízké. Jenže tyto služby nebyly v západočeském pohraničí dostupné. Zkontaktovala proto dva muže, kteří uvažovali o založení hospice v Chebu. Jedním byl lékař Jan Cabadaj, jenž ve volném čase dojížděl jako dobrovolník do rodin, které se staraly o umírajícího blízkého, druhým byl kněz Petr Hruška.

Ředitelka hospicu: Naše práce není depresivní. Plníme lidem přání umírat doma

Česko
Ve Svinarech se k maškarnímu průvodu vrátili před několika lety, letošní masopust se tu konal poslední lednovou neděli.
/FOTO, VIDEO/ Masopust byl v posledních dekádách na Hradecku k vidění výjimečně. Tradice přerušená za socialismu se však postupně vrací a maškarní reje dnes spojují obyvatele na venkově i ve městech. Podobně jako ve Svinarech, kde se mísí atmosféra vesnice s prostředím sousedícím s krajskou metropolí. „Masopusty děláme už déle než dvacet let. Tehdy ještě zdaleka nebyly tak populární jako dnes. Byli jsme ojedinělá, exotická skupina bláznů, která chodila po Hradci Králové. Mnoho lidí tehdy něco podobného vidělo poprvé,“ líčí vedoucí hradeckého folklorního souboru Červánek Iva Ondráčková.
27 fotografií

Masopust na Hradecku? Koukali na nás jako na blázny, ohlížejí se pořadatelé

Hradecko
Japonské Zero pilotované kamikaze při útoku na americká plavidla u Filipín v roce 1945
Božský vítr. To v překladu znamená slovo kamikaze. Sebevražední letci, které japonská armáda využívala ve druhé světové válce, považovali smrt za císaře a Japonsko za čest. V muzeu ve městě Chiran uchovávají příběhy těchto mladých mužů, i jejich poslední dopisy před sebevražedným letem. Piloti se v nich loučili s rodinami.

Poslední slova pilotů kamikaze za války: Psali matkám, fotili se se štěnětem

Historie
Výbuch plynu v Kamenném Újezdu.
Devětadvacátého ledna 2024 měl Leoš Mareš na Instagramu 1 210 839 sledujících. A právě tolik korun poslal na transparentní sbírkový účet učitelce krumlovské základní školy T. G. Masaryka Anně Vlašánkové a její rodině. Těm 13. ledna shořel po výbuchu plynu dům v Kamenném Újezdě. Moderátor tím pokračuje v tradici Dobrodnů, kterou rozjel už v roce 2015.
19 fotografií

Leoš Mareš sliby plní. Daroval přes 1,2 milionu učitelce z Kamenného Újezda

Českobudějovicko
Veselý karneval se v Dobříši koná 11. února.
Už se to blíží! Jeden z nejlepších, nejkrásnějších a nejveselejších karnevalů letošního roku. Karneval pro malé i velké s animátory z Veselé rodiny nabídne opět bezvadný program a spoustu zábavy! Pojďte se s námi přenést do kouzelného světa plného princezen, rytířů, zvířátek, šašků, policajtů, čarodějnic a dalších postav! Veselý karneval se uskuteční v neděli 11. února od 15.30 hodin v Kulturním domě Dobříš.

Veselý karneval se uskuteční druhou únorovou neděli v Kulturním domě Dobříš

Čtenář reportér
Jitka Heroutová se synem Lukášem.
/FOTO, VIDEO/ Heroutovi jako jedna z prvních rodin v kraji získali v rámci podpory rodin s dětmi s mentálním postižením, takzvaného homesharingu, hostitele pro syna s Downovým syndromem se znaky autismu. Čtrnáctiletému Lukášovi se několikrát v měsíci věnuje Daniela z Kladna. Rodin, které by uvítaly hostitele, je ale v Česku dvacetkrát více než hostitelů. Ve středních Čechách scházejí nejvíce na Příbramsku a na Berounsku.
10 fotografií

S péčí o děti s mentálním postižením pomohou rodinám hostitelé. Je jich ale málo

Z okolí
Jitka Heroutová se synem Lukášem
Heroutovi jako jedna z prvních rodin ve středních Čechách získali v rámci podpory rodin s dětmi s mentálním postižením, takzvaného homesharingu, hostitele pro syna s Downovým syndromem se znaky autismu. Čtrnáctiletému Lukášovi se několikrát v měsíci věnuje Daniela z Kladna. Rodin, které by uvítaly hostitele, je ale v Česku dvacetkrát více než hostitelů. Ve středních Čechách scházejí nejvíce na Příbramsku a na Berounsku.
10 fotografií

S péčí o děti s mentálním postižením pomohou rodinám hostitelé. Je jich ale málo

Zdravotnictví
Jana Peřinová založila značku Voja hand made, pod kterou navrhuje a šije originální oděvy pro ženy.
Odmalička byla kreativní a v sedmé třídě si na sebe ušila první kraťasy a první tašku s klopou přes rameno. Přesto se po základní škole rozhodla vystudovat úplně jiný obor, který ji ale nenaplňoval. V necelých čtyřiceti letech si však řekla, že půjde za hlasem svého srdce a za svým kreativním snem. A tak Jana Peřinová z Horky nad Moravou založila značku Voja hand made, pod kterou navrhuje a šije originální oblečení pro ženy.
5 fotografií

V kanceláři nebyla šťastná. Jana z Horky začala šít žádané originální oblečení

Příběhy
Jana Peřinová založila značku Voja hand made, pod kterou navrhuje a šije originální oděvy pro ženy.
Odmalička byla kreativní a v sedmé třídě si na sebe ušila první kraťasy a první tašku s klopou přes rameno. Přesto se po základní škole rozhodla vystudovat úplně jiný obor, který ji ale nenaplňoval. V necelých čtyřiceti letech si však řekla, že půjde za hlasem svého srdce a za svým kreativním snem. A tak Jana Peřinová z Horky nad Moravou na Olomoucku založila značku Voja hand made, pod kterou navrhuje a šije originální oblečení pro ženy.
5 fotografií

Nevěřili jí, tak zabrala víc. A úspěšně propojila své vášně pro šití a květiny

Příběhy a rozhovory
Jiřík má za sebou v osmi letech už přes 40 operací.
Narození potomka je pro každou rodinu velkou událostí. Po bezproblémovém porodu, ze kterého vzejde zdravé miminko, obvykle následují okamžiky nepřeberného štěstí a úlevy, že vše dobře dopadlo. V případě malého Jiříka však okamžiky štěstí vystřídal strach rodičů o život dítěte a chlapec musel podstoupit několik operací. Ty mu měly zachránit život. Jiřík, kterému byla stanovena střední mentální retardace, nyní potřebuje pomoc.
14 fotografií

Jiřík má za sebou v osmi letech více než 40 operací. Každá další nese rizika

Zdraví
„V knize o tátovi o něm nepíšu jako o tátovi, ale říkám mu Karel. Psalo se mi lehčeji, když jsem se na něj díval jako na postavu,“ řekl ve Story Petr Svoboda.
Dnes je to právě sedmnáct let, co si vzal život legendární skladatel Karel Svoboda. Jeho syn Petr Svoboda se v časopisu Story otevřeně vyjadřuje ke komplikovanému vztahu s novou otcovou rodinou. Filmový režisér napsal o svém tátovi knihu a věří, že vzpomínka na Karla Svobodu bude v budoucnu spojena pouze s pozitivním pohledem na jeho život. Hudební skladatel byl podle Petra „okouzlujícím, příjemným a hodným člověkem“. 
4 fotografie

Syn Karla Svobody Petr: O jevanských šarvátkách bych mohl napsat celý román

Společnost
Jitka Heroutová se synem Lukášem.
/FOTO, VIDEO/ Heroutovi z Berouna jako jedna z prvních rodin v regionu získali v rámci podpory rodin s dětmi s mentálním postižením, takzvaného homesharingu, hostitele pro syna s Downovým syndromem se znaky autismu. Čtrnáctiletému Lukášovi se několikrát v měsíci věnuje Daniela z Kladna. Rodin, které by uvítaly hostitele, je ale v Česku dvacetkrát více než hostitelů.
10 fotografií

S péčí o děti s mentálním postižením pomohou rodinám hostitelé. Je jich ale málo

Berounsko
Kde je Marta? Lidé požadující spravedlnost pro zavražděnou Martu při soudním procesu proti Franciscu Javierovi Garcíovi, známému jako „El Cuco“.
Před 15 lety, v sobotu 24. ledna 2009, se ve Španělsku začal odvíjet jeden z nejzáhadnějších případů novodobé španělské kriminalistiky. Ten den se v Seville ztratila sedmnáctiletá středoškolačka Marta del Castillo Casanueva, která kolem páté hodiny odpoledne odešla z rodinného domu, ale už se do něj nikdy nevrátila. Pravděpodobně byla zavražděna, ale její tělo se stále nenašlo. Policie letos v lednu ohlásila nové indicie v případu.
6 fotografií

Záhadné zmizení Marty del Castillo: Dodnes děsí Španělsko, policie má nové stopy

Historie
Odborník na defenzivní jízdu Vít Jedlička.
/ROZHOVOR/ „Teď si nějakou dobu budou řidiči dávat víc pozor, ale pak se otrkají a znovu budou jezdit jako předtím,“ myslí si hradecký odborník na bezpečnou jízdu Vít Jedlička o novinkách v silniční dopravě, které od ledna přinesla novela zákona. Co říká na řidičák na zkoušku, nebo na nové sazby pokut, se dozvíte v rozhovoru, který poskytl Hradeckému deníku.

Telefonovat za jízdy je jako řídit pod vlivem alkoholu, říká dopravní expert

Hradecko
Citroën Grand C4 SpaceTourer 1,6 HDI.
Naložit celou rodinu, zavazadla a nejrůznější vybavení a vyrazit na výlet, na víkend na chatu nebo na dovolenou k moři. K tomu potřebujete auto, kde se vše vejde. Ideální jsou v tomto směru vozy typu MPV, které jsou však na trhu s novými auty na ústupu. Jako ojetiny je ale stále sežene v bazarech, stejně jako kombíky – další oblíbená auta u rodin. V dalším díle seriálu Deníku a webu TipCars.com jsme se proto podívali, jaká je v našich bazarech nabídka těchto vozů s cenou do 400 tisíc korun.
24 fotografií

Rodinné auto do 400 tisíc: MPV i kombíky jsou jako ojetiny stále ve velké oblibě

Autobazar
Vysávání patří k těm spíše oblíbenějším činnostem při úklidu
Koberec je důležitým bytovým doplňkem, který najdeme téměř v každé domácnosti. Chůzi po měkkém koberci se nic nevyrovná. Aby nám ale koberec sloužil co nejdéle a přitom zůstal krásný, čistý a beze skvrn, musíme se o něj správně starat. I když vysávání koberců nepatří k těm nejoblíbenějším činnostem, je nutné. Podle odborníků typická čtyřčlenná rodina vysaje svůj obývací pokoj zhruba 104krát ročně. Jak si práci ulehčit a vysávání zefektivnit? A jaké chyby při luxování koberce nedělat?

Jak správně vysávat: Čím si práci ulehčit a vysávat efektivně

Domácnost
Veronika Gruntová založila projekt Máma z gruntu, kde ostatní učí, jak si sami mohou vypěstovat vlastní plodiny a pochutnat si na nich s rodinou
Už od dětství ji bavilo zavařování a zpracování toho, co si její rodina vypěstovala. Práci na zahradě ale brala jako nutné zlo, které k vlastnímu ovoci a zelenině patří. To se však změnilo, když se jí narodily děti a probudila se v ní touha dát jim tu nejlepší stravu a mít kvalitní ovoce a zeleninu na výrobu přesnídávek a příkrmů. A tak se Veronika Gruntová ze Senice na Hané stala Mámou z gruntu.
15 fotografií

Máma z gruntu předává dál to, co žije. Učí lidi zavařovat, péct a zahradničit

Příběhy a rozhovory
Rozchod rodičů děti vždy poznamená. Ilustrační snímek
Zimní období může umocňovat pochmurné nálady u lidí, kteří mají pocit, že se jejich rodina rozpadla. Program organizace Aperio, který letos pokračuje, ale nese název Rozchodem rodina nekončí. „Je určen lidem, kteří chtějí s druhým rodičem spolupracovat, pomůže jim dojít k dohodě a ošetřit, aby to bylo co nejméně náročné pro jejich děti,“ říká v rozhovoru pro Deník lektorka Halka Jaklová.

Pomáháme rozcházejícím se rodičům, aby to zvládly jejich děti, říká odbornice

Česko
Po náhlém krvácení do mozku přestala Míša mluvit, chodit, psát a neuměla ani polykat.
Míša je důkazem toho, že se může život změnit prakticky okamžitě a bez varování. Ještě nedávno žila spokojeným životem v domnění, že je zcela zdráva. Pak se ale její mozek zalil krví, upadla do bezvědomí a když se probudila, byla po vážné operaci hlavy připoutána k nemocničnímu lůžku. Neuměla mluvit, chodit ani polykat a zůstala odkázána na péči druhých.
16 fotografií

Krvácení do mozku obrátilo krásné Míše život naruby, dál ale za sebe bojuje

Zdraví
Bývalá královna Markéta II. a královna Maud mají překvapivě něco společného.
Na konci roku 2023 uplynulo pětaosmdesát let od smrti norské královny Maud. Poslední britské princezny z Walesu, která se skrze manželský svazek stala královnou v zemi, k níž nikdy nepřilnula. Přesto po sobě zanechala nesmazatelnou stopu, po které se mohou vydat i turisté v Oslu. Maud zároveň pojí pokrevní pouto s poslední dánskou královnou Markétou II., se kterou by jistě sdílela vášeň pro módu.
4 fotografie

Královny Markéta II. a Maud: V modré krvi jim kolují módní geny

Společnost