ŠTÍTEK: Rumunsko

Obránce Martin Cedidla míří ze Zlína do Jablonce.
Další odchovanec je fuč. Fotbalisté Zlína po dvou příchodech hlásí další ztrátu. Po Tomu Slončíkovi a Alexandru Bužkovi opouští mateřský oddíl také Martin Cedidla. Dvaadvacetiletý obránce, který až doteď hájil pouze žluto-modré barvy rodného Zlína, má namířeno do Jablonce. Oba kluby nyní dotahují podmínky přestupu. 

Další odchovanec je fuč. Obránce Cedidla míří ze Zlína do Jablonce

FORTUNA:LIGA
Do Liberce opět zavítala nechvalně známá rumunská skupina, které pro žebrání zneužívá psy.
Čtvrteční slunce rozpálilo liberecké ulice, lidé mizí do stínu. Kolemjdoucím Pražskou ulicí se naskytl pohled, který v nich měl vyvolat soucit a ideálně otevřít jejich peněženky. Do Liberce opět zavítala nechvalně známá rumunská skupina, které pro žebrání zneužívá psy. V tomto případě se jednalo o dvojici ve vedru téměř nehnutě sedících bernardýnů a psa menšího plemena, který měl podle svědků problém s chůzí.

Pohled k pláči. Žebráci zneužívající psy jsou opět v Liberci, kšeft jim sype

Liberecko
Přílet ministra zahraničí Jana Masaryka do Prahy. Na snímku zleva: Jan Masaryk, Vladimír (Vlado) Clementis a generál Heliodor Píka
Před 75 lety, v úterý 21. června 1949 v 6:10 ráno, byl v plzeňské věznici Bory popraven vynikající československý voják a diplomat, generál Heliodor Píka. Zemřel, protože jako bytostný demokrat překážel komunistům toužícím po absolutní moci. Nenáviděli ho tak, že mu ani nedopřáli vojenskou smrt. Jeho život vyhasl na šibenici, přesto se podle svědků až do konce choval klidně a statečně. Bylo mu 51 let.
13 fotografií

Nejde o justiční omyl, jde o politickou vraždu, psal před popravou Heliodor Píka

Historie
Stanislav Bejda, bývalý hráč českolipských Démonů, skončil ve funkci reprezentačního trenéra.
Patří k symbolům zlaté éry českého malého fotbalu. Stanislav Bejda, který odehrál několik sezón za futsalový tým Démoni Česká Lípa, jako trenér dovedl národní tým k titulu mistrů světa v roce 2017 i evropských šampionů o rok později. Nedávno skončené mistrovství Evropy v Sarajevu však pro něj bylo poslední na lavičce českého áčka. Národní tým vypadl v osmifinále turnaje po neúspěšném penaltovém rozstřelu s domácí Bosnou a Hercegovinou.

Bývalý Démon Bejda končí jako trenér reprezentace. Ujíždí nám vlak, uznal

Ostatní sporty
Nicolae Stanciu otevřel skóre v zápase Rumunska proti Ukrajině na Euru 2024.
/VIDEO/ Už když hrával v české nejvyšší soutěži za Slavii či předtím za Spartu, fotbaloví fanoušci z něj byli u vytržení. Své fotbalové umění nyní rozbalil rumunský záložník Nicolae Stanciu i na mistrovství Evropy v Německu. A vzpomínat na to nebudou zrovna v tom nejlepším Ukrajinci. Ti s Rumunskem nakonec prohráli 0:3. O první velké překvapení se ve druhém pondělním utkání postarali Slováci, kteří přetlačili favorizovanou Belgii 1:0. Jednobrankovou výhrou favorita skončil i zápas Francie s Rakouskem, který rozhodl vlastní gól rakouského stopera Wöbera.

Bude to nejhezčí gól Eura? Stanciu zpražil Ukrajinu. Slováci zařídili senzaci

Fotbal
Josef Kment chtěl jako malý být vynálezcem, hasičem nebo vojákem.
Složení maturitní zkoušky je jedním z důležitých momentů v životě člověka. I v letošním roce skládali na SPŠOW v Hronově a Velkém Poříčí maturitní zkoušky žáci oborů Strojírenství, Elektrotechnika, Grafický design, Modelářství a návrhářství oděvů, Reprodukční grafik, Tiskař a Podnikání. Slavnostní předávání maturitních vysvědčení se konalo 30. května v Sále J. Čapka v Hronově. Mezi úspěšnými maturanty je každoročně spousta zajímavých lidí s výjimečnými koníčky i zajímavými plány do života.

ROZHOVOR: Jako malý chtěl být vynálezcem, hasičem nebo vojákem

Čtenář reportér
Spalničky jsou virové infekční onemocnění provázené charakteristickou vyrážkou. Původcem tohoto onemocnění je virus spalniček, jehož přirozeným hostitelem je výhradně člověk. Nákaza se šíří vzdušnou cestou - kapénkami.
Současná epidemiologická situace ohledně spalniček je v Česku podle odborníků klidná. Je ale dobré ověřit, zda je proti nim dítě plně očkované. Pokud ne, v ordinacích ho na náklady veřejného zdravotního pojištění zdravotníci naočkují i poté, co uplynula doba stanovená očkovacím kalendářem. Testování na protilátky a případné očkování by podle zdravotníků měli zvážit i někteří dospělí. Deník přináší základní přehled.

Spalničky: Je dobré vědět, zda je dítě plně očkované. Zbystřit by měli i dospělí

Zdravotnictví
Tomáš Šilhán (vpravo) o víkendu srazil čtyřmi zásahy Citice.
/OSOBNOST DENÍKU/ Na hřišti ho jen těžko přehlédnete. Urostlý chasník v podání Tomáše Šilhána, útočník rezervy mariánskolázeňské Viktorie, totiž opět naplnil své gólové předpoklady. Hráč s nálepkou obávaného kanonýra, nechal o víkendu vzpomenout na své zlaté časy, kdy čtyřmi zásahy napomohl viktoriánům k povinné výhře 5:0 na půdě Citic, tedy posledního celku krajského přeboru mužů. Po návratu ze zahraničí tak opět gólově pookřál, nejen o tom, jsme si hráčem Viktorie povídali.

Šilhán zkrotil čtyřmi kousky Citice. Chválil si servis od spoluhráčů

Kraje
Strakoničtí vojáci zamířili do Rumunska. Zapojí se zde do největšího cvičení protivzdušné obrany v rámci NATO. Ilustrační foto.
Na území Rumunska a Maďarska v pondělí 3. června 2024 odstartovalo mezinárodní cvičení Ramstein Legacy 2024. Do největšího cvičení protivzdušné obrany v rámci NATO se zapojí jednotky z 15 zemí Aliance. Českou armádu bude na cvičení reprezentovat stovka vojáků z 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic. Více informaci o akci sdělila Deníku tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku Jana Samcová

Strakoničtí vojáci se zapojí do největšího cvičení protivzdušné obrany NATO

Strakonicko
Pašijové hry v Hořicích na Šumavě.
Ochotníci z Hořic na Šumavě a okolí pilně zkouší na 31. ročník hořických pašijových her, jež ztvárňují nesmrtelný novozákonní epos o životě, smrti, ukřižování, zmrtvýchvstání a nanebevstoupení Ježíše Krista. K tomu dál usilují o zápis do seznamu světového dědictví UNESCO. Městys, kde žije asi 900 lidí a patří mezi známé turistické cíle na Lipensku, získal loni republikovou popularitu, když pořádal kongres Europassion 2023. Do Hořic se loni přijel podívat i český prezident Petr Pavel.

Téměř sto let stará partitura hořických Pašijí málem skončila na smetišti

Českokrumlovsko
Ve výrobním závodě Dino Toys v Mnichově Hradišti se rodí nová stolní hra pro projekt Markétina dopravní výchova v Libereckém kraji, který realizuje Tým silniční bezpečnosti.
/VIDEO, FOTO/ V románové továrně na čokoládu Willyho Wonka vznikaly úžasné a lahodné cukrovinky, které lahodily všem mlsným jazýčkům. To v rodinné společnosti Dino Toys už přes třicet let plní dětská přání jinak. Vedle deskových a karetních her s různými motivy, puzzlí a dalších hraček pod značkou Dino se nyní rodí ve výrobním závodě O.K. Oriens Karton v Mnichově Hradišti nová stolní hra pro projekt Markétina dopravní výchova v Libereckém kraji, který realizuje Tým silniční bezpečnosti. Reportér Deníku nahlédl za oponu herního světa, aby zjistil, jak taková hra přichází na svět.
39 fotografií

Dostihy a sázky jsou stálicí, do Libereckého kraje míří i zbrusu nová deskovka

Liberecko
Ve výrobním závodě Dino Toys v Mnichově Hradišti se rodí nová stolní hra pro projekt Markétina dopravní výchova v Libereckém kraji, který realizuje Tým silniční bezpečnosti.
/VIDEO, FOTO/ V románové továrně na čokoládu Willyho Wonka vznikaly úžasné a lahodné cukrovinky, které lahodily všem mlsným jazýčkům. To v rodinné společnosti Dino Toys už přes třicet let plní dětská přání jinak. Vedle deskových a karetních her s různými motivy, puzzlí a dalších hraček pod značkou Dino se nyní rodí ve výrobním závodě O. K. Oriens Karton v Mnichově Hradišti nová stolní hra pro projekt Markétina dopravní výchova v Libereckém kraji, který realizuje Tým silniční bezpečnosti. Reportér Deníku nahlédl za oponu herního světa, aby zjistil, jak taková hra přichází na svět.
39 fotografií

Dostihy a sázky jsou stálicí, do Libereckého kraje míří i zbrusu nová deskovka

Z okolí
Ivančický rodák Matěj Klíma (s číslem 31) přispěl v brněnské odvetě baráže s Rumunskem devíti góly k postupu na mistrovství světa.
/ROZHOVOR/ Na palubovce brněnské Winning Group Arény naprosto zářil. Rumunskou síť v odvetě baráže o postup na házenkářské mistrovství světa Matěj Klíma rozvlnil hned devětkrát, a obří měrou tak přispěl k tomu, že se česká reprezentace po deseti letech opět podívá na světový šampionát. Pro ivančického rodáka šlo o velkolepý návrat na jižní Moravu. „Publikum nás hnalo dopředu, doufám, že budeme v Brně hrát ještě víc zápasů,“ usmíval se po výhře 29:20 devětadvacetiletý hráč německého Lipska.
8 fotografií

Ivančický hrdina v Brně zářil. Chci se posunout ještě dál, řekl Klíma po postupu

Házená
Ivančický rodák Jakub Štěrba výrazně přispěl k postupu českých házenkářů na mistrovství světa.
Pochází z Ivančic, kde také započal svou házenkářskou kariéru. I proto měl Jakub Štěrba při nedělní odvetě baráže s Rumunskem v hledišti brněnské Winning Group Areny hned několik rodinných příslušníků a kamarádů. Po zápase si s nimi mohl užít obří radost. Čeští házenkáři totiž v Brně otočili vývoj dvojutkání a po deseti letech se opět podívají na mistrovství světa. „Je to jako splněný sen,“ usmíval se Štěrba.
5 fotografií

Ivančický Štěrba slavil v Brně. Postup na MS před nejbližšími? Splněný sen, říká

Házená
Čeští házenkáři v Brně zvládli odvetu baráže s Rumunskem a postoupili na mistrovství světa.
Od roku 2015 se nedostali na mistrovství světa. Čtyřikrát v řadě sledovali největší házenkářský turnaj jen v televizi. Nyní už čeští hráči ví, že na světovém šampionátu v příštím roce chybět nebudou. V neděli totiž v brněnské Winning Group Areně před skvělou atmosférou zvládli v odvetě baráže porazit Rumunsko 29:20 a míří na mistrovství světa. „Bylo fantastické hrát v takové aréně, ukázali jsme, že jsme byli ve dvojutkání lepší,“ radoval se kouč české reprezentace Xavier Sabaté.

Brněnské kouzlo úřadovalo. Házenkáři zvládli baráž, po deseti letech míří na MS

Házená
Čeští házenkáři v Brně zvládli odvetu baráže s Rumunskem a postoupili na mistrovství světa.
Od roku 2015 se nedostali na mistrovství světa. Čtyřikrát v řadě sledovali největší házenkářský turnaj jen v televizi. Nyní už čeští hráči ví, že na světovém šampionátu v příštím roce chybět nebudou. V neděli totiž v brněnské Winning Group Areně před skvělou atmosférou zvládli v odvetě baráže porazit Rumunsko 29:20 a míří na mistrovství světa. „Bylo fantastické hrát v takové aréně, ukázali jsme, že jsme byli ve dvojutkání lepší,“ radoval se kouč české reprezentace Xavier Sabaté.

Brněnské kouzlo úřadovalo. Házenkáři zvládli baráž, po deseti letech míří na MS

Házená
Čeští házenkáři (v bílém) budou v brněnské odvetě baráže o mistrovství světa dohánět proti Rumunsku jednogólové manko.
V Rumunsku se museli poprat s pořádně bouřlivou atmosférou. V úvodním barážovém utkání o účast na mistrovství světa čeští házenkáři prohrávali už o sedm gólů, nakonec však na palubovce soupeře padli jen 30:31. A nyní se spoléhají i na své příznivce, od kterých do odvety žádají červené peklo. Druhý zápas hostí v neděli od půl páté odpoledne brněnská Winning Group Arena. „Bude důležité, že budeme mít za zády naše skvělé fanoušky,“ předeslal kouč české reprezentace Xavier Sabaté.

Jen krok od MS. Házenkáři v Brně spoléhají na červené peklo, chystá se fanzóna

Házená
Třebíčská otužilkyně Andrea Klementová s Českým pohárem v zimním plavání.
Andrea Klementová z Klubu ledních medvědů Třebíč zakončila letošní nebývale úspěšnou sezonu. Vrcholem bylo vítězství v Českém poháru v zimním plavání. Ten čítá přes dvacet závodů v ledové vodě, které se konají téměř každý víkend po celé republice. „Účastnila jsem se téměř každého závodu v sezoně až na pár výjimek – jeden týden jsem vyrazila na mistrovství světa do Estonska, jednou na mistrovství Evropy v Rumunsku a jeden víkend jsem strávila na horách,“ vysvětlila Klementová.
9 fotografií

Čím studenější voda, tím více bodů. Otužilkyně z Třebíče vyhrála Český pohár

Třebíčsko