ŠTÍTEK: ruská invaze na Ukrajinu

Ze setkání české a afghánské rodiny
Dobré jídlo a pití, povídání, kdy bylo stále o čem mluvit, pohoda, poznávání se navzájem. Tak by se dalo ve stručnosti shrnout nedávné setkání české a afghánské rodiny v Praze, které zorganizovaly pracovnice spolku Slovo21. Češi ochutnali tradiční pokrmy Afghánistánu, Afghánci zase domácí český chleba. Nebylo to poslední společné posezení. Ke sbližování lidí různých národností a kultur dochází i na dalších akcích.
17 fotografií

Afghánci pohostili Čechy místními pokrmy. Ti jim nabídli pomoc s češtinou

Česko
Ruský tenista a obhájce zlata z Tokia Andrej Rubljov patří mezi jedince, kteří vynechají letošní olympiádu v Paříži
Olympijský turnaj na pařížské antuce se pomalu, ale jistě blíží a tenisový svět už hltá první hvězdná jména, která se za pár týdnů představí pod pěti kruhy. Velkou záhadou ovšem nadále zůstává start ruských a běloruských hráčů, jejichž případná účast musí projít schválením ze strany Mezinárodního olympijského výboru. V posledních dnech se ale na stole z ničeho nic nahromadila řada omluvenek. Důvod? Tenisté údajně potřebují oddych.

Odpočinek? Vždyť normálně hrají. Ruští tenisté záhadně ruší svou účast v Paříži

Tenis
Nový slovenský prezident Peter Pellegrini složil slib a ujal se funkce
Nový slovenský prezident Peter Pellegrini složil ústavou předepsaný slib a ujal se úřadu. V inauguračním projevu uvedl, že Slovensko se nachází v těžké době, kdy se bortí dlouhodobé jistoty, včetně jistoty míru. V souvislosti s válkou na Ukrajině, která se více než dva roky brání ruské vojenské invazi, prohlásil, že volání po míru není oslavou agresora. Za úder pro Slovensko pak označil květnový atentát na premiéra Roberta Fica.
5 fotografií

Šestý slovenský prezident. Peter Pellegrini složil slib a nastoupil do úřadu

Státy EU
Firma zaměstnává okolo tisícovky pracovníků.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Strojírenský podnik F.X. Meiller ve Slaném, který je světový výrobce hydraulických sklápěcích a kontejnerových nástaveb na nákladní automobily, působí ve městě pod Slánskou horou třicet let. Firma zaměstnává okolo tisícovky pracovníků, což je celá polovina z celkového počtu lidí, kteří ve skupině pracují v řadě států Evropy. 
42 fotografií

Práce je dost, ale kvalifikovaní dělníci chybí. Meiller proto otevřel akademii

Podnikání
Ukrajinští vojáci v boji proti ruským agresorům.
Z obyčejných farmářů, kteří na začátku války chránili své rodiny jen brokovnicemi, se stala elitní jednotka vojáků, před kterými se schovává ruská pěchota. Pomocí dronů na nepřátelské síly shazují výbušniny a poslední týdny bez přestání bojují o své domovy. Skupina mužů z vesnice Lypci, která si říká Peaky Blinders, nechala do rozvrhu svého dne nahlédnout reportéry stanice BBC.

Z farmářů elitní jednotka. Muži z ukrajinské vesnice Lypci pořádně zatápí Rusům

Státy mimo EU
Ilustrační foto. Firma Kovosvit v Sezimově Ústí.
Ve strojírenské firmě Kovosvit MAS v Sezimově Ústí na Táborsku podalo ke konci května výpověď 178 z 220 zaměstnanců. Důvodem je fakt, že jim podnik dluží od března mzdy. Výroba ve firmě je proto zastavena. Kovosvit opustili i zaměstnanci z vedoucích pozic. ČTK to v pátek řekla personální manažerka podniku Andrea Lammouchi. Podle jejích odhadů Kovosvit dluží zaměstnancům za mzdy přibližně 45 milionů korun.

V Kovosvitu podalo kvůli dlužným mzdám výpověď 178 z 220 zaměstnanců

Táborsko
Alexandr Ovečkin v dresu ruské reprezentace
Hokejové prostředí řeší po úspěšném mistrovství světa zajímavý paradox. Přestože Rusko kvůli válce na Ukrajině chybí od roku 2022 na velkých turnajích, dál stoupá žebříčkem IIHF. Letos poskočilo na druhou příčku a za rok může být klidně první. Na šampionátu se přitom znovu nepředstaví. Mezinárodní federace tímto způsobem drží ruské reprezentaci místo pro dobu, kdy konflikt utichne.

Rusko nehraje, přesto stoupá hokejovým žebříčkem. Za rok může být první

Hokej
Představení O Maričce, která všechno vyzvonila v plzeňském Divadle Alfa.
Inspirací k nové hře plzeňského divadla Alfa O Maričce, která všechno vyzvonila, byla tvůrcům ukrajinská kultura. Pohádka vznikala s ohledem na současnou situaci, kdy do základních škol přišla řada ukrajinských dětí, které musely utéct před válkou. „Doufáme, že jim pohádkou z jejich vlasti uděláme radost. Zároveň chceme českým dětem přiblížit kulturu jejich nových kamarádů,“ uvedla spoluautorka textu a dramaturgyně Alfy Petra Kosová.
17 fotografií

Nové představení Divadla Alfa chce udělat radost i dětem ukrajinských uprchlíků

Volný čas
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se setkal s americkým protějškem Antonym Blinkenem, 30. května 2024, Praha
V Praze ve čtvrtek začalo dvoudenní neformální setkání ministrů zahraničí států Severoatlantické aliance (NATO). Hlavním tématem akce, která bude přípravou na červencový alianční summit ve Washingtonu, by měla být válka na Ukrajině. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes s americkým protějškem Antonym Blinkenem v Praze probrali bezpečnost, obranu i ekonomiku. Šéf americké diplomacie ocenil českou podporu Ukrajině, zmínil výcvik vojáků i poskytnutí důležitého vojenského vybavení zemi napadené Ruskem.

Ministři zahraničí NATO v Praze: Blinken u Lipavského ocenil podporu Ukrajiny

Česko
Následky války v Charkovské oblasti. Ilustrační snímek
Při sobotním ruském vzdušném útoku naváděnými leteckými pumami na hypermarket se stavebními potřebami v Charkově zahynulo nejméně 14 lidí, další čtyři desítky utrpěly zranění. Uvedl to v neděli ve svém videoposelství prezident Volodymyr Zelenskyj a na platformě Telegram šéf oblastní správy Oleh Syněhubov, který odpoledne informoval o 16 obětech. Později však bilanci upravil. Jiný sobotní útok v centru druhého největšího ukrajinského města si vyžádal 25 raněných.

Rusové zasáhli obchod se stavebními potřebami v Charkově. Útok má 14 obětí

Státy mimo EU
Nová sportovní hala a mateřská školka, 9. května 2024, Žabeň.
/FOTOGALERIE/ V dynamicky se rozrůstající Žabni začaly docházet místa pro děti v mateřské škole. Obec se proto rozhodla situaci vyřešit zevrubně a postavila pro děti mateřinku novou. Ta má na zahradě dokonce celoroční jurtu. A rovnou k tomu vybudovali sportovní halu, v níž najdou útočiště jak individuální malí i velcí sportovci, tak i třeba Sokol.
52 fotografií

Žabeň investovala do dětí. Postavila pro ně sportovní halu a školku s jurtou

Frýdecko-Místecko
Ruská lyžařka Veronika Stěpanovová na olympiádě v Pekingu.
Olympijská vítězka v běžeckém lyžování Veronika Stěpanovová rozhodně ví, jak vyvolat pozornost. Naposledy se pohledná Ruska vymezila proti současnému trendu „plus size“ modelek. Podle štíhlé lyžařky, která v se minulosti několikrát vyznala ze svého obdivu k Vladimiru Putinovi a jeho politice, se mají sportovkyně co nejvíc fotit svlečené a předvést tak mladým dívkám, jak vypadá správné tělo.

Má olympijské zlato, fandí Putinovi. Boj s obezitou? Ruska se chce víc svlékat

Zimní sporty
Ústečtí záložníci cvičili na Doupově. Pilovali střelbu, hod granátem i taktiku.
/FOTO/ Základní techniky taktiky, střelba, hod granátem a bojová hra v horském terénu prověřily dovednosti i odolnost ústeckých vojáků v záloze. Dobrovolníci z řad ústecké pěší roty i krajského velitelství strávili ve vojenském újezdu Hradiště bezmála týden a půl v rámci armádního cvičení. Pobyt jim okořenil náročný program i pobyt v odloučení od jejich blízkých.
5 fotografií

Ústečtí záložníci cvičili na Doupově. Pilovali střelbu, hod granátem i taktiku

Ústecko
Ředitel Krajského vojenského velitelství v Ústí nad Labem plukovník generálního štábu Vítězslav Křiček
Ředitelem Krajského vojenského velitelství v Ústí nad Labem je od října 2020 plukovník generálního štábu Vítězslav Křiček. „Od začátku války na Ukrajině zažívá armáda ČR nepřetržitý zvýšený zájem občanů o bezpečnostní problematiku, počet uchazečů o institut aktivní zálohy roste,“ říká v rozhovoru pro Deník. V něm také popisuje, kolik peněz si „záložáci“ mohou vydělat, kolik jich chce mít česká armáda v budoucnu a co by dělali za války.
6 fotografií

Zájem o aktivní zálohy v ČR roste. Nejen kvůli Ukrajině, táhnou i peníze

Regiony
Ředitel Krajského vojenského velitelství v Ústí nad Labem plukovník generálního štábu Vítězslav Křiček.
/ROZHOVOR/ Rota aktivních záloh generála Antonína Sochora Krajského vojenského velitelství v Ústí nad Labem je pěší jednotka Armády ČR, vyzbrojená lehkými ručními zbraněmi. Může být za krizových situací nasazena k posílení integrovaného záchranného systému či ke střežení objektů důležitých pro obranu státu. Její příslušníci pomáhali při povodních na severu Čech nebo v době migrační krize střežili státní hranice. Ředitelem Krajského vojenského velitelství v Ústí nad Labem je od října 2020 plukovník generálního štábu Vítězslav Křiček.
6 fotografií

Zájem o aktivní zálohy v kraji roste. Kvůli Ukrajině, motivací jsou i peníze

Žatecko a Lounsko