ŠTÍTEK: Ryby

Tři srdce
Žil byl mocný vladař. Jmenoval se KULI a narodila se mu trojčata (dámy prominou, všichni tři měli pindíky). Do království tří jezer zasáhlo velké štěstí, neboť mělo hned tři kandidáty na trůn.
5 fotografií

Tři srdce

Hobby
Miocénní zkamenělina, naplněná stovkami drobných fosilizovaných fekálních pelet
Zajímavý objev ohlásili paleontologové z jižního Marylandu. Uvnitř mozkové dutiny rybí lebky, pocházející z mladšího miocénu, tedy z doby zhruba před devíti miliony let, našli stovky drobných zkamenělých lejn, známých také jako koprolity či fekální pelety. Tento drobounký trus zanechali v lebce mrchožrouti - pravděpodobně červi, kteří požírali rozkládající se rybí hlavu.
5 fotografií

Devět milionů let stará rybí lebka ukrývala poklad, vědci jsou nadšeni

Věda a technika
Batyskaf Trieste při spouštění do moře. Toto výzkumné ponorné plavidlo pro hloubkové potápění bylo vyrobeno v Itálii
Nejvzdálenější kouty planety i nejvyšší vrcholky hor již byly v roce 1960 člověkem navštíveny. Lidé na ně vstoupili, zaznamenali svůj krok a dokázali se opět vrátit domů, aby o něm podali svědectví. Zbývaly jen dvě mety, při jejich dosažení by si mohl člověk říci, že dál se dosud nikdo nedostal. Jedním byla stratosféra a pak nekonečný vesmír. Tím druhým nejhlubší místo na Zemi. Dno Mariánského příkopu.
7 fotografií

Poprvé na nejhlubší místo. Cesta do Mariánského příkopu přinesla drama i záhadu

Svět
Rybáři zdokumentovali výkyvy vodní hladiny pod elektrárnami,
Vyschlé koryto pod jezem a v něm mrtvo. Tak mnohdy vypadá Ploučnice na Děčínsku během suchých měsíců. Podle rybářského svazu za to mohou provozovatelé malých vodních elektráren, kterých je na Ploučnici mezi Starým Šachovem a Děčínem celá řada. Úřady ale mají při postihování nadměrného odběru vody pro elektrárny poměrně svázané ruce, málokdy se jim podaří prokázat porušení pravidel konkrétní elektrárně.
16 fotografií

Vyschlá koryta pod jezy u vodních elektráren na Děčínsku zabíjejí ryby

Děčínsko
Rybáři zdokumentovali výkyvy vodní hladiny pod elektrárnami,
Vyschlé koryto pod jezem a v něm mrtvo. Tak mnohdy vypadá Ploučnice na Děčínsku během suchých měsíců. Podle rybářského svazu za to mohou provozovatelé malých vodních elektráren, kterých je na Ploučnici mezi Starým Šachovem a Děčínem celá řada. Úřady ale mají při postihování nadměrného odběru vody pro elektrárny poměrně svázané ruce, málokdy se jim podaří prokázat porušení pravidel konkrétní elektrárně.
16 fotografií

Zcela na suchu. Koryta pod jezy u vodních elektráren vysychají a zabíjejí ryby

Česko
Korálové útesy v Indonésii.
/VIDEO/ Cvrlikání, praskání, pískání. Zvuky, jaké nemají obdobu, zachytili vědci u korálového útesu na pobřeží Indonésie. Vydávají je obyvatelé útvaru. Jejich zpěv je znakem, že se útes, byť těžce poškozený lidskými zásahy, vrací k životu. Kdo přesně zpívá, ovšem vědci ani po podrobném výzkumu neví. Rybí a další obyvatelé místa zůstávají v utajení.
6 fotografií

Zpěv z hlubin. Vědci zachytili u korálového útesu zvuky, jaké nemají obdoby

Věda a technika
Reportér Deníku Petr Vaňous si vyzkoušel prodej vánočních kaprů v Hradci Králové.
/REPORTÁŽ/ Vybaven jégrovým spodním prádlem, zmijovkou, zateplenými voděodolnými rukavicemi a nejistotou jsem se v úterý časně ráno vypravil na kraj Hradce, abych v duchu Vánoc přispěl také svoji troškou do mlýna. S dozvuky četby Šimka a Grossmanna z předešlé noci jsem se třásl na to, jak budu prodávat kapry. Při příjezdu na místo jsem ihned po vzoru povídky Jak jsem prodával kapry, hledal nějakou tu malou kupičku kamení, kterými se prý kapři před prodejem krmí, aby měli lepší váhu.
31 fotografií

Prodej ryb na vlastní kůži: Špatná práce s paličkou, kapr ožil v tašce

Česko
Spolek Zvířata nejíme pořádá tradiční předvánoční protest proti pouličnímu prodeji kaprů. Ten je spojen s jejich zabíjením přímo na stáncích, což se aktivistům nelíbí.
/VIDEO UVNITŘ ČLÁNKU/ Násilí k Vánocům nepatří. Co kdyby tady zabíjeli psy? To, že nekřičí, neznamená, že necítí bolest. Desítky aktivistů odmítajících zabíjení kaprů se schází ve středu v centru Brna. S cedulemi v rukách upozorňují na krvavou tradici Vánoc a kruté zacházení se zvířaty. Stojí ve dvou dlouhých řadách v blízkosti kádí s rybami v tamní Masarykově ulici. Hodinová pietní akce nese název Tichá ulička za kapry.
27 fotografií

Konec krvavých Vánoc: takto lidé protestovali v centru Brna proti zabíjení ryb

Brněnsko
Reportér Deníku Petr Vaňous si vyzkoušel prodej vánočních kaprů v Hradci Králové.
Vybaven jégrovým spodním prádel, zmijovkou, zateplenými voděodolnými rukavicemi a nejistotou jsem se v úterý časně ráno vypravil k hradeckému Makru, abych v duchu Vánoc přispěl také svoji troškou do mlýna. A ještě s dozvuky četby Šimka a Grosmanna z předešlé noci jsem se třásl na to, jak budu prodávat kapry.
31 fotografií

Paličkou mezi oči aneb Jak jsem potkal (mrtvé) ryby

Hradecko
Prodej vánočních kaprů. Ilustrační snímek
Bramborový salát společně s kaprem, to je tradice, bez níž si Vánoce nedokáže představit řada Čechů. Slavnostní talíř, na kterém je naservírovaná smažená ryba, však nepatří ke staročeským zvykům, definitivně se etabloval až s příchodem normalizace. Kapra dodnes někteří lidé kupují živého, pustí ho doma do vany a až poté zabijí. Takové jednání ale ochránci zvířat označují za týrání. 

Kapr nepatří do vany ani zpět do rybníka. Nakupujte na sádkách, vzkazují rybáři

Orlicko
Prodejci ryb zažívají žně. Naplno v těchto dnech jedou v Rybím domě v Chotěbuzi i na sádkách v Karviné-Ráji. 21. prosince 2021.
/FOTOGALERIE/ Kapr v celku, jako filet nebo podkovy? Upravíme, jak si budete přát. Je to pěkný fofr. Šest chlapů bez přestání kuchá a čistí ryby, další je loví z kádí na přání zákazníků, paní šéfová kasíruje, další pomocnice dělá, co je potřeba, co chvíli vodou z hadice omývá stoly a podlahu. Takto to v těchto dnech vypadá ve vyhlášené prodejně ryb v Rybím domě v Chotěbuzi.
10 fotografií

Prodejci ryb v Karviné a Chotěbuzi mají žně. Největší nápor teprve přijde

Karvinsko
Prodejní stánek s vánočními rybami u Kauflandu na Červených Vršcích v Benešově.
Začal čas vánoční prodej ryb. Kádě především s kapry šupinatými i „naháčů“ najdou zákazníci na obvyklých místech. Letošní cena ryb se pohybuje v rozmezí od stokoruny do 110 korun, ale za větší kusy, nad 2,5 kilogramu živé váhy je to až 119 korun. K tomu je nutné přičíst i doprovodné služby, jako je zabití ryby, kuchání, zbavování šupin nebo porcování.
34 fotografií

FOTO: Za kilogram kapra se platí kolem 110 korun, porcování ho ale prodraží

Benešovsko