ŠTÍTEK: Senát Parlamentu ČR

Ilustrační foto
/ANKETA/ Více než tři desítky obyvatel Plzeňského kraje kandidují ve volbách do Evropského parlamentu. V pátek a v sobotu budou o hlasy voličů usilovat politici včetně těch, kteří neuspěli v nedávných volbách do senátu, diplomat, právníci, učitelé, ale i třeba žena zachraňující koně či dělnice na CNC strojích, která je členkou spolku pomáhajícího kočkám.
9 fotografií

O přízeň voličů se porvou ostřílení politici, zachránkyně koní i dělnice

Plzeňsko
Za znásilnění bude nově považován nesouhlasný pohlavní styk, nejen silou vynucený.
Za znásilnění bude nově považován nesouhlasný pohlavní styk, nejen silou vynucený. Přísnější vymezení podle principu, že "ne znamená ne", přinese novela trestního zákoníku, s níž ve středu Senát souhlasil. Předlohu, kterou podpořilo 63 ze 68 přítomných členů horní parlamentní komory, nyní dostane k podpisu prezident.

Za znásilnění se bude považovat nesouhlasný pohlavní styk, potvrdil Senát

Česko
Přerov patří seznam obcí na Přerovsku se závažnou hodnotou indexu sociálního vyloučení
Přerov, Kojetín, Lipník nad Bečvou, ale i Měrovice nad Hanou, Lobodice, Polkovice, Oplocany, Věžky nebo Polom. Takový je seznam obcí na Přerovsku se závažnou hodnotou indexu sociálního vyloučení. Místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová a senátorka za Přerovsko (KDU-ČSL) proto minulý týden uspořádala kulatý stůl za účasti starostů měst a obcí, které se s problematikou sociálně vyloučených lokalit potýkají. Na jednání nechyběli ani zástupci Agentury pro sociální začleňování, Charity Přerov, Armády spásy, organizací Člověk v tísni a Kappa-Help.

Přerov je na seznamu obcí se závažnou hodnotou indexu sociálního vyloučení

Přerovsko
Rakovnický chirurg Ivo Trešl. Foto: Jan Ziegler
/ROZHOVOR/ Rakovnický rodák MUDr. Ivo Trešl vystudoval III. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a na svoje rodné město nedá dopustit. Jak říká, na studiích se vždy na konci týdne rád vracel z metropole domů a do hlavního města si nyní zajede třeba za kulturou. Doma je však v půvabném středočeském městě s krásnou přírodou v okolí, kam rád vyráží se svým psem. Byl spokojený, že hned po ukončení studií dostal v roce 1996 místo v Rakovníku, na chirurgickém oddělení místní nemocnice, kde působí dosud, což se většině jeho kolegům nepoštěstilo. Asi mu tehdy pomohlo, že se znal s tehdejším primářem chirurgie, se kterým hrával volejbal.

Hlavním problémem je zbytečně velká síť zdravotnických zařízení, říká Ivo Trešl

Rakovnicko
Novou stanici lze charakterizovat jako systém spojených kontejnerů. Díky modulárnímu pojetí byla stanice zhotovena za 50 dní.
Čekali na ni dlouho a pak se jejího vybudování dočkali za rekordních 50 dní. Tak dlouho trvalo vybudování nové stanice Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Náchod na břehu východočeského moře, jak se přehradě Rozkoš přezdívá. Nová stanice se přiblížila více k hladině nádrže a službukonající záchranáři se konečně dočkali komfortnějšího zázemí při svých směnách, kdy dbají na bezpečnost a zdraví rekreantů na hladině i na břehu Autokempu Rozkoš.
26 fotografií

Záchranáři na Rozkoši se dočkali nové základny, slouží zde ve svém volnu

Náchodsko
Životní příběh Čeňka Matějky je symbolem odvahy, obětavosti a oddanosti naší zemi a jejímu lidu.
V neděli 5. května 2024 ve 14 hodin se v obci Bystřec uskutečnila slavnostní ceremonie k uctění památky podplukovníka dělostřelectva Vincence Čeňka Matějky. Za účasti jeho rodinných příslušníků, zástupců Senátu PČR, představitelů místní samosprávy a zástupců města Dvůr Králové nad Labem, Armády České republiky i dalších významných hostů byla odhalena pamětní deska, která má připomínat nezlomnou vůli a statečnost jednoho z našich hrdinů a rodáka obce Bystřec.

Slavnostní odhalení desky podplukovníka Vincence Čeňka Matějky

Čtenář reportér
Slavnostní předávání cen Českého Červeného kříže (ČČK) v Senátu ČR, ocenění převzal velimský Ball a ředitel kolínského spolu ČČK Michal Tasch.
/FOTO/ V hlavním sále Valdštejnského paláce v Senátu České republiky se u příležitosti Světového dne Červeného kříže uskutečnilo slavnostní shromáždění. Akce konaná pod záštitou předsedy Senátu Miloše Vystrčila a senátního Výboru pro zdravotnictví byla spojená s oceněním zasloužilých členů a dobrovolníků Českého červeného kříže, zachránců života i nejvýznamnějších podporovatelů Českého Červeného kříže (ČČK). Mezi oceněnými byl také velimský Ball Aerosol Packaging CZ.
17 fotografií

Červený kříž ocenil v Senátu velimský Ball a svého kolínského ředitele Tasche

Kolínsko
Tomáš Magnusek oficiálně oznámil svou kandidaturu do Senátu PČR ve svém rodnémNáchodě 9. května 2024.
Společná cesta ke změně. Tak zní motto náchodského rodáka a vystudovaného pedagoga Tomáše Magnuska, který je všeobecně známý jako herec a režisér, působí jako člen Rady města Náchoda a také jako ředitel náchodské terénní sociální služby Společné cesty – osobní asistence. S blížícími se čtyřicátými narozeninami oznámil novinku, a to kandidaturu do horní komory Parlamentu ČR – Senátu ve volebním obvodě v Náchodě. Jako senátor by se rád věnoval posílení tématu sociální politiky a novele zákona o sociálních službách.

Filmař, herec i ředitel sociální služby Tomáš Magnusek bude kandidovat do Senátu

Náchodsko
Ocenění českotěšínští činitelé.
Starosta města Karel Kula společně s vedoucím odboru informačních a komunikačních technologií MěÚ Český Těšín Dušanem Chlebíkem převzal z rukou náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Jakuba Unucky Cenu veřejnosti za webové stránky města.

Webové stránky Těšína získaly další ocenění

Karvinsko
V Kyšicích si připomněli konec války a osvobození, do kterého se zapojili také Čechoslováci. Ti byli součástí Kombinovaného oddílu Československé samostatné obrněné brigády, který byl začleněn do 3. americké armády.
Stovky místních i přespolních se sešly ve středu odpoledne na návsi v Kyšicích na Plzeňsku, kde si společně připomněly konec války a osvobození obce. Vzpomínkové shromáždění proběhlo u památníku příslušníků Kombinovaného oddílu Československé samostatné obrněné brigády, který právě 8. května 1945 do obce dorazil jako součást americké armády, která západní Čechy osvobodila.
37 fotografií

OBRAZEM: V Kyšicích si připomněli Československou samostatnou obrněnou brigádu

Plzeňsko
Téma Deníku.cz s Janem Kličkou
V tuzemských zubních ordinacích se schyluje k revoluční změně. Senát a po něm i Poslanecká sněmovna schválily novelu zákona, která umožní, aby do Česka ve zjednodušeném režimu přišli stomatologové, kteří vystudovali v zemích mimo Evropskou unii. Pro návrh hlasovali politici koalice i Hnutí ANO. Změna zákona ale popudila Českou stomatologickou komoru (ČSK). Zákon totiž podle jejích zástupců snižuje nároky na odbornou způsobilost nově příchozích zubařů ze třetích zemí. Bude stačit, aby předložili diplom a následně mohou začít i bez zkoušek z češtiny pracovat, a to pod dohledem jiného stomatologa. Podle prezidenta ČSK Romana Šmuclera se tím zhorší kvalita péče.

PODCAST: Zubařů je dost. Příchod lékařů z Ukrajiny zhorší péči, říká Šmucler

Zdravotnictví
Ruská armáda na Ukrajině
Ruské invazní síly dosáhly významného postupu v úzkém koridoru na východě Ukrajiny. Ve středu to napsal list The Guardian, podle něhož Rusové za deset dní postoupili přibližně o pět kilometrů severozápadně od Avdijivky a údajně v neděli vstoupili do obce Očeretyne. Americký Institut pro studium války (ISW) uvedl, že Rusové nedávno dosáhli potvrzených zisků v této obci v Doněcké oblasti.
14 fotografií

Rusko dosáhlo na Ukrajině významného postupu, píše list. Kyjevu dochází munice

Státy mimo EU
Sňatek homosexuálního páru. Ilustrační snímek
Dvojice mužů či žen, které žijí v oficiálním svazku, by od příštího roku mohly mít většinu práv manželů. Omezení se týkají adopcí dětí. Stejnopohlavní páry by mohly uzavírat partnerství bez přívlastku „registrované“, ale ne manželství. Přijetí úprav umožnil ve středu Senát, když se rozhodl sněmovní verzi novely občanského zákoníku bez projednání poslat k podpisu prezidentovi. Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové či iniciativy Jsme fér úprava pravidel zlepší situaci dvojic gayů a leseb a takzvaných duhových rodin s dětmi, rovnoprávnost jim ale nezajistí. 

Senát umožnil přijetí nových pravidel pro partnerství stejnopohlavních párů

Česko
Ještě v minulém roce hrozila řidičům pokuta dva tisíce korun, pokud při jízdě neměli u sebe řidičský průkaz. Taková povinnost, stejně jako vození malého techničáku, od ledna odpadla. Ilustrační snímek
Digitalizace v Česku pokračuje. Ještě v minulém roce hrozila řidičům pokuta dva tisíce korun, pokud při jízdě neměli u sebe řidičský průkaz. Taková povinnost, stejně jako vození malého techničáku, od ledna odpadla. Od dubna nemusí šofér předkládat už žádné fyzické doklady. Stačí pouze chytrý mobilní telefon s aplikací eDoklady. Ovšem pozor. Týká se to jen Česka. 

Policie si pospíšila. Při silniční kontrole už stačí řidičům jen chytrý mobil

Doprava
Prodej zbraní se v Česku zpřísní. Co dále obsahuje novela zákona? Deník připravil přehled nejdůležitějších bodů.
Nový zákon o zbraních a střelivu podepsal prezident Petr Pavel. Deník se podíval na to, co podstatného přináší. Dvě navržená opatření mohou platit už od července - povinnost prodejců zbraní hlásit podezřelé obchody a možnost policie zabavit střelné zbraně kvůli bezpečnostnímu riziku. Opatření reagují na střelbu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde její student zabil čtrnáct lidí a poté sebe.

Co říká nový zákon o zbraních: Změny u prodejců, kdy ji policie může zabavit

Česko
Ilustrační foto
Zatímco z krabičky klasických cigaret zaplatí kuřák na spotřební dani a na DPH nějakých 115 korun, u náplní do nahřívaného tabáku je to pouze zhruba necelých 40 korun. Tyto náplně jsou i proto výrazně levnější oproti klasickým cigaretám, které jsou podle odborníků na závislosti podstatně škodlivější pro lidské zdraví.

Náhrady za kouření stát podporuje výhodnější daní

Podnikání
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka
Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona k reformě penzí. Upravuje růst důchodového věku podle doby dožití, minimální důchod ve výši 20 procent průměrné mzdy či dřívější penzi pro náročné profese. Týkat by se mohla zhruba 120 tisíc lidí, tedy všech pracovníků z takzvané čtvrté kategorie prací a části z kategorie třetí s prací s fyzickou zátěží, vibracemi, v chladu či teple. Podle počtu odpracovaných směn by mohli jít do důchodu až o pět let před důchodovým věkem. Na tiskové konferenci to oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).
14 fotografií

Ministerstvo dokončilo zákon k reformě penzí. Upraví věk či náročné profese

Ekonomika