ŠTÍTEK: Škoda Auto

Kladenská veterán rallye se konala již posedmé.
Léto se blíží a auto i moto akce se rozrůstají. Proběhnou například srazy historických vozidel, setkání majitelů a příznivců značek, motocyklové závody i rally, soutěže, spanilé jízdy a mnohé další. Kam se můžete od pátku 14. června do neděle 16. června vypravit, pokud obdivujete krásu aut a motorek, zjistíte v našem tradičním velkém přehledu.
86 fotografií

Tisíc mil, Tatra v Českém Ráji i mítink ve Svratce. Tady jsou tipy na motoakce

Automagazín
Ilustrační fotografie
Dovedete si představit, že druhý nejsledovanější sportovní podnik na světě by za čtyři roky mohl krátce po startu v Praze, pro cizinu obzvlášť atraktivní, zavítat i do Mladé Boleslavi? Jestliže je řeč o slavném cyklistickém závodu Tour de France, který z pohledu diváckého zájmu výrazně překonává u nás populární hokejové i fotbalové i šampionáty, není to představa úplně nereálná. Mohlo by se to stát – pokud bude zájem.

Škodovky jezdí na Tour de France už léta. A což závod přímo v Mladé Boleslavi?

Boleslavsko
Modely Toyoty jsou nyní k mání s velkými slevami. Například kupující Corolly Sedan můžou ušetřit 130 000 Kč
I na začátku letního období pokračuje řada tuzemských zastoupení jednotlivých automobilových značek se slevovými akcemi. Zájemci o pořízení nového osobního vozu tak můžou v některých případech ušetřit třeba i více než 300 tisíc korun. Při zkoumání oficiálních ceníků automobilek jsme zaznamenali i návrat jednoho již téměř zapomenutého modelu do nabídky Renaultu.
28 fotografií

Automobilky přicházejí s letními slevami. Činí se hlavně japonské značky

Život řidiče
Z cyklistického závodu pro veřejnost L'Etape by tour de France.
Jako nesplnitelný sen se řadě sportovních fanoušků může jevit myšlenka, že zajet se podívat na nejlepší cyklisty světa závodící v rámci Tour de France by mohlo být stejně snadné jako třeba navštívit nedávný hokejový šampionát. Nemusí to být utopie – a leckterým Středočechům by se legendární závod mohl přiblížit ještě více než pražské mistrovství světa v ledním hokeji. 

Přivítat Tour de France by se hejtmanství líbilo. Za jakých podmínek?

Kladensko
Jasoni červenoocí v motýláriu Karkonoski Park Narodowy v Jagniątkowie v červnu 2019.
Ochránci přírody dnes v Krkonoších vypustili do volné přírody přes 50 jedinců kriticky ohroženého druhu motýla jasoně červenookého. Je to o rok později, než předpokládali. ČTK to řekl David Číp z Mezinárodní ochranářské skupiny JARO. Vypuštění jasoně červenookého do volné přírody předcházela úprava vybraného a nezveřejněného místa tak, aby motýlu, kterému hrozí vyhynutí v ČR i v zahraničí, vyhovovala.

Do Krkonoš se po 100 letech vrací ohrožený druh motýla jasoně červenookého

Krkonoše
Mike Teunissen v první etapě Tour de France
Cyklistická Tour de France by mohla zavítat v roce 2028 do Česka. V Praze by se tak uskutečnil Grand Départ, tedy úvod nejslavnějšího etapového závodu světa. Novinářům to dnes za organizátory řekl Přemysl Novák z agentury Petr Čech Sport, šéf projektu L'Etape Czech Republic by Tour de France. Hlavním úkolem je nyní podle něho získat dostatečnou podporu ze strany státu.
7 fotografií

Tour de France by mohla v Praze odstartovat v roce 2028, věří čeští organizátoři

Ostatní sporty
Nabíjecí stanice elektromobilů Praha 3 - Mahlerovy sady
Ceny, které řidiči zaplatí za běžné tankování, se mohou dosti výrazně odlišovat nejen u různých čerpacích stanic pohonných hmot, ale i u jednotlivých stojanů téže pumpy. Je rozdíl, jestli se rozhodnete naplnit nádrž palivem běžným, nebo prémiovým; s aditivy. Ceny za dobíjení elektromobilů se mohou lišit ještě podstatně víc. Byť elektřinu do akumulátorů získáte stále stejnou – ne že by byla jednou „obyčejná“ a jindy „vylepšená“.
33 fotografií

Rozdíly v cenách při nabíjení elektromobilu? Klidně i sto procent

Praha
Veterány vyjely z Havlíčkova Brodu a dorazily na zámek ve Světlé nad Sázavou. Foto: poskytl Jan Šafránek
Nejen volby do evropského parlamentu. I tenhle víkend bude nabitý auto i moto akcemi. Uskuteční se například desítky srazů historických vozidel, setkání majitelů a příznivců motocyklů československé výroby, výstavy, rally, soutěže, spanilé jízdy a mnohé další. Kam se můžete od pátku 7. června do neděle 9. června vypravit, pokud obdivujete krásu aut a motorek, zjistíte v našem tradičním velkém přehledu.
66 fotografií

Tipy na motoakce: Ondřejovský krpál a super srazy veteránů ve všech krajích

Automagazín
Testovací trasy při mezinárodní prezentaci vedly kolem památek v západních Čechách
Mladoboleslavská automobilka tentokrát kvůli představení další verze Superbu pozvala motoristické novináře z Evropy do západních Čech. Centrem prezentace se staly Karlovy Vary, odkud se na testovací trasy vyráželo jak se zážehovými, tak i dieselovými verzemi nové generace Superbu s karosérií liftback. I do ní se nakonec bude montovat plug-in hybridní pohon.
14 fotografií

První svezení s novou limuzínou Superb: už jezdí jako skutečná vlajková loď

Autosalon
František Drábek během prezentace poslední modernizace Octavie
František Drábek je ve strukturách mladoboleslavské automobilky mužem, který provází téměř každý nový model všemi fázemi vývoje. Od prvopočáteční myšlenky až po zahájení sériové výroby. Nyní už je zodpovědný za elektromobily, ale i díky jeho úsilí vznikla třeba první novodobá Octavia i nejnovější generace Kodiaqu, Superbu a koneckonců i Volkswagenu Passat. V rozhovoru s ním jsem se zajímal, jak dlouho se auta dnes vyvíjí a co to obnáší.
8 fotografií

Elektromobil prodražuje jeho schránka na energii, říká František Drábek ze Škody

Automagazín
ČFL B, 29. kolo: Slovan Velvary - FK Mladá Boleslav B (3:3), 1. června 2024
Úžasné! Už po minulém 28. kole Fortuna ČFL ve skupině B mohli hráči Velvar společně s realizačním týmem oslavit historický úspěch v dějinách klubu. Na hřišti jablonecké rezervy vyhráli 3:2 a jejich pronásledovatel ze Záp padnul v Živanicích (1:0)! Doma proti Mladé Boleslavi se tedy hrálo uvolněněji, hosté bojující o záchranu pak sice ztratili náskok dvou branek, ale závěru zachránili aspoň bod - 3:3.
32 fotografií

Po velkém obratu Velvary výhru neudržely, ale i tak slaví postup do baráže

Fortuna ČFL + MSFL
Konference v iQLANDIA: AI pomáhá růstu firem
V pátek 31. května proběhla v Liberci konference o praktickém využití umělé inteligence (AI) s názvem "Jak využít AI v praxi“. AI se rychle mění na klíčovou technologii, která proměňuje různá průmyslová odvětví. Způsoby jejího praktického využití přilákalo velkou spoustu účastníků do centra iQLANDIA, kde konference probíhala. Akce se uskutečnila pod záštitou hejtmana kraje Martina Půty a ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR, konsorcium EDIH Northeast, ARR – agentura pro regionální rozvoj a OHK Liberec.

Konference v iQLANDII: Umělá inteligence pomáhá firmám v růstu

Liberecko
"My to jezdíme pro zábavu."
Tachometr Škody 100 končí číslem 160, ale i to je pro manžele Brodské málo. Jejich vášní a koníčkem jsou totiž rally závody historických aut. Postavili si doma na dvoře u domu na Chutnovce nedaleko Turnova závodní "stovku” a podařilo se jim propracovat až do velkých oficiálních závodů. Chystají se i na Rally Bohemia. Deníku prozradili, jak se takové auto staví, co všechno závody obnáší a proč skončili na prvním závodu letošní sezóny v příkopě.
47 fotografií

Manželé Brodští jezdí závody místo dovolené. Chystají se i na Rally Bohemia

Z okolí
Luděk Brodský a jeho manželka Petra závodí v rally historických aut
Tachometr Škody 100 končí číslem 160, ale i to je pro manžele Brodské málo. Jejich vášní a koníčkem jsou totiž rally závody historických aut. Doma na dvoře u domu na Chutnovce nedaleko Turnova si postavili závodní „stovku“ a podařilo se jim propracovat až do velkých oficiálních závodů. Deníku prozradili, jak se takové auto staví, co všechno závody obnáší a proč skončili na prvním závodu letošní sezóny v příkopě.
47 fotografií

Jejich vášní jsou historická auta. Manželé jezdí místo dovolené na závody

Regiony
"My to jezdíme pro zábavu."
Tachometr Škody 100 končí číslem 160, ale i to je pro manžele Brodské málo. Jejich vášní a koníčkem jsou totiž rally závody historických aut. Postavili si doma na dvoře u domu na Chutnovce nedaleko Turnova závodní "stovku” a podařilo se jim propracovat až do velkých oficiálních závodů. Deníku prozradili, jak se takové auto staví, co všechno závody obnáší a proč skončili na prvním závodu letošní sezóny v příkopě.
47 fotografií

Ze zákulisí rally historiků. Brodští z Chutnovky jezdí závody místo dovolené

Liberecko
Jedním z hitů se určitě stane nový Duster.
Výhodou současného období je, že se do prodeje dostává opravdu široké spektrum vozů. Jednak s různými typy karosérií a jednak i druhy pohonů. Některé automobilky se navíc snaží zaplňovat ty segmenty, kde dosud neměly vhodný typ automobilu. Velká konkurence vede k tomu, že ceny se již tolik nezvyšují a navíc čekací doby na dodání objednaných kusů jsou maximálně několik měsíců.
40 fotografií

Na trh se brzy vřítí desítky nových aut: Vyberete si z nich některé?

Život řidiče
První verze Škody 1000 MB žábrovka během jízdy na okruhu v Sosnové.
Během let 1964 až 1969 se vyrobilo přesně 442 141 vozů řady Škoda 1000 MB. A k tomu ještě 2517 dnes sběratelsky ceněných dvoudveřových verzí MBX. I základní sedan se však během pouhých pěti let jeho životního cyklu i poměrně výrazně vizuálně měnil. Všechny verze byly v polovině května k vidění na akci Sosnová Classic. Tedy i ta vůbec první s přezdívkou Žábrovka.
17 fotografií

Škoda 1000 MB měla vícero tváří. A s tou první dostala i zvláštní přezdívku

Automagazín
Turistická sezóna v podcastu Deníku Ze Západu: Objevte skryté klenoty Plzeňska
Helena Mařanová z Plzeň TURISMUS byla naším hostem podcastu Deníku Ze západu, kde nám prozradila i svá oblíbená tajná místa. Odkud je nejkrásnější pohled na Plzeň, kam vzít děti o nadcházející turistické sezóně, jaké se chystají akce nejen na léto nebo kam v Plzni za unikátnostmi či atrakcemi? Odpovědi nejen na tyto otázky se dozvíte v našem novém podcastu.
7 fotografií

Turistická sezóna v podcastu Deníku Ze západu: Objevte skryté klenoty Plzeňska

Deník Ze západu