ŠTÍTEK: sloup

V Chlebovicích postaví novou tělocvičnu.
Začala výstavba tělocvičny v Chlebovicích. Frýdecko-místecká místní část a tamní základní škola o sportoviště dlouhodobě usilovaly. Letos se radnici podařilo překonat všechny peripetie, které přípravy provázely, a našla stavitele. Půjde přitom o náročnou výstavbu a zároveň unikum – tělocvična bude stát nad školkou na sloupech zapuštěných do země na pilotách.

V Chlebovicích postaví novou tělocvičnu. Nad školkou ji ponesou sloupy

Frýdecko-Místecko
Odborníci restaurují sloup se sochou Panny Marie na Starém náměstí.
Sokolov opraví památkově chráněný sloup se sochou Panny Marie, který je dominantou středu Starého náměstí. Barokní sochařské dílo prošlo renovací před více než dvaceti lety. Mezitím se na něm podepsaly klimatické podmínky. Restaurátorské práce provede firma vybraná městem a budou stát 2,2 milionu korun. Práce budou probíhat do konce letošního roku a neměly by kolidovat s právě probíhající výsadbou stromů na náměstí.
6 fotografií

Odborníci restaurují sloup se sochou Panny Marie na Starém náměstí

Sokolovsko
Konstrukce chmelnic, které loni v srpnu strhla vichřice, obnovují v těchto dnech v Kokorách. Naplno už běží také jarní práce.
Zemědělci v Kokorách zažili tento pocit už dvakrát. Poprvé před čtyřmi lety, kdy vichřice zpustošila osmnáct hektarů chmelnic, podruhé koncem loňského srpna. Tehdy se krátce po zahájení sklizně nad chmelnicemi prohnala silná bouře, která strhla šiškami obtěžkané konstrukce. Škody se vyšplhaly na třicet milionů korun. Odborníci z chmelařského družstva v Žatci v těchto dnech v Kokorách obnovují poničené chmelnice.
24 fotografií

Chmelnice v Kokorách, které loni strhla vichřice, obnovují odborníci z Žatce

Přerovsko
Na křižovatce ulic Dukelských hrdinů a Generála Klapálka řidič porazil na středovém ostrůvku sloup semaforu.
Řidič, který v pondělí krátce po jedné hodině ranní v centru Kladna způsobil dopravní nehodu, z místa činu ujel. Poraženého sloupu semaforu na středovém ostrůvku u křižovatky ulic Dukelských hrdinů a Generála Klapálka si všimla až hlídka strážníků. Vypátrat následně nabourané auto bylo jednodušší, než si sám pachatel myslel. 

Řidič ujel od nehody. Nechal na místě SPZ a k autu dovedla hlídku stopa kapaliny

Nehody
Zvířetníkové světlo je krásný úkaz, který lidé pozorovali od pradávna, ale který je dnes kvůli světelnému znečištění oblohy vzácný.
Když se na přelomu března a dubna zahledíte krátce po soumraku na noční oblohu, možná si všimnete zvláštního světelného kuželu zářícího na západním obzoru. Je to zvířetníkové světlo, krásný úkaz, který lidé pozorovali od pradávna. Dnes je ale kvůli světelnému znečištění oblohy vzácný. Co je zvířetníkové světlo? A kdy a kde můžeme zvířetníkové nebo také zodiakální světlo spatřit?

Noční oblohu už brzy prozáří zvířetníkové světlo: Kdy a odkud je uvidíme

Vesmír
Inteligentní semafor v Kožušanech-Tážalech
Kožušany-Tážaly před deseti lety našly recept na neukázněné řidiče, kteří na příjezdech do obce odmítali dát nohu z plynu. Obec jim postavila do cesty inteligentní semafory. Po pár měsících zkušebního provozu ale musela semafory kvůli nové policejní směrnici vypnout. S piráty silnic bojuje dál. Nyní chce na obě konstrukce umístit cedule na měření rychlosti.
3 fotografie

Zpomalovací semafory v Kožušanech zakázali, jinde fungují. Teď sloupy využijí

Olomoucko
Muzikoterapie mě nadchla, rezonanční kolébka je úžasný nástroj.
/REPORTÁŽ/ S Danou jsem se za svůj život mockrát nesetkala, čas od času se ale naše cesty protnou. Danka je věčně usměvavá, taková sluníčková víla, zatímco já stojím spíš nohama na zemi. „Máme doma rezonanční kolébku, nechceš to zkusit?“ nabídla mi jednou s úsměvem. Slibuji, že se ozvu, ale jistá si, že dostojím svému slovu, v tu chvíli vůbec nejsem.
6 fotografií

Na tenhle zážitek nikdy nezapomenu. Muzikoterapie mě dostala

Tachovsko