ŠTÍTEK: Polsko

Výprava Zápasu Stříbro v Hradci Králové.
Zápas Stříbro se v sobotu v Hradci Králové zúčastnil II. ročníku Memoriálu Františka Maňáska. Turnaje ve volném stylu se zúčastnilo 193 závodníků z Česka, Německa, Polska a Slovenska. Zápas Stříbro ani tentokrát neodjel v plné sestavě. Doma kvůli nemoci zůstali Jakub Míšek a Jakub Kuvík. Na celou výpravu dohlíželi trenéři Lukáš, Tomáš a Jan Adamovi.

Zápas Stříbro získal kompletní medailovou sbírku

Ostatní sporty
Ilustrační foto.
Poslední týden v dubnu je v Českém Těšíně a Těšíně už tradičně vyhrazen hudebnímu skladateli Viktoru Ullmannovi a jeho terezínským souputníkům, kteří se stali v roce 1944 obětmi holocaustu ve vyhlazovacím táboře Auschwitz-Birkenau. Mezinárodní hudební festival Ullmannovské slavnosti se v rodišti hudebního skladatele Viktora Ullmanna koná po čtvrté.

Těšín bude už po čtvrté hostit hudební Ullmannovské slavnosti

Volný čas
Karolína Šrámková.
/FOTOGALERIE/ Squashista Jakub Solnický si připsal třetí titul v domácím mistrovství. Ve skleněném kurtu v Galerii Harfa porazil ve finále Daniela Mekbiba 3:1 na sety a zaznamenal tak vítězný hattrick. Stejným výsledkem skončilo také ženské finále, ve kterém se novou domácí šampionkou stala Karolína Šrámková. V napínavém duelu přehrála Michaelu Čepovou, a to až po šestém využitém mečbolu. V sedmnácti letech se tak stala osmou českou squashistkou, která brala titul z dospělého mistrovství. V neděli se nejmodernější skleněný kurt v pražském nákupním centru otevře pro veřejnost a amatérské hráče.
4 fotografie

Squashista Solnický získal třetí domácí titul. Novou královnou se stala Šrámková

Ostatní sporty
Sestra Marie Růžena Mináriková
Chtěla učit studenty na střední škole, místo toho se ale oddala Bohu a životu v klášteře dominikánek v Uherském Brodě. Řádová sestra Marie Růžena Mináriková původem ze Slovenska přijala život v přísné klauzuře a stala se nevěstou Kristovou. O tom, kdy si uvědomila své poslání a třeba také jaké obavy ji na cestě provázely, promluvila v druhém díle miniseriálu Deníku o životě řádových sester.
7 fotografií

Je to dar a Pán Bůh ví, proč ho dal zrovna mně, říká řádová sestra Marie Růžena

Česko
Cvičení NATO: Steadfast Defender
Chvilka po svítání, v řídké ranní mlze po hladině řeky potichu kloužou obří prámy. S tanky na palubě. Minulé pondělí spojené polské, britské, německé a francouzské jednotky s obrněnou technikou takto překročily Vislu u obce Korzeniewo v Pomořansku na severu Polska a zahájily taktický pochod na cílový polygon v Bemowo Piskiem poblíž hranic Běloruska a Litvy, napsal polský deník Gazeta Wyborcza.

Mohutné cvičení NATO: Vojáci překračují Vislu a v lesích jsou zelení mužíčci

Státy EU
Krystyna Pyszková během korunovace
Málokdo věřil, že se historie bude opakovat, ale pětadvacetiletá rodačka z Třince to dokázala. Krystyna Pyszková se v sobotu v indické Bombaji stala novou Miss World. Došlo k tomu osmnáct let poté, co do honosného křesla s modrou korunkou na hlavě usedla v Polsku Taťána Kuchařová. Ta nové vítězce také na dálku okamžitě pogratulovala. Jak Krystyna prozradila v rozhovoru, výhru si moc přála. 
11 fotografií

Miss World Krystyna Pyszková: Byl to odvážný sen, ale vyhrát jsem chtěla

Společnost
Před osmdesáti lety se narodil, před třicet zemřel. Písničky Karla Kryla symbolizovaly svobodu, smutek i podobu českého národa v době normalizace. Deník pro vás připravil unikátní seriál
Před 80 lety se narodil, před 30 zemřel. Letos si připomínáme hned dvě kulatá výročí spojená s legendárním básníkem a zpěvákem Karlem Krylem. Byl symbolem odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluce v roce 1989. Jeho odkaz v mnohých žije dodnes. O Krylovi byla napsána řada knih, natočeno mnoho dokumentů a napsány stovky článků. Proto se kulturní redakce Deníku zaměřila na osobnost a tvorbu Karla Kryla jinak. Podívali jsme se například na to, jak se jeho tvorba měnila v jednotlivých etapách života. Na příběh jeho první a poslední desky. Nebo na to, jak ho přijalo publikum v Německu, Polsku či Švédsku.

Dvě kulatá výročí. Deník.cz věnuje březen velikánovi 20. století Karlu Krylovi

Hudba
Karolína Šrámková
/FOTOGALERIE/ Napínavý squashový šampionát jde do finále, v sobotu jsou v Galerii Harfa na programu zápasy o třetí místo a finále. A na atraktivním skleněném kurtu se čekají vyrovnané bitvy. Daniel Mekbib bude usilovat o svůj pátý domácí titul, vyzve ho však Jakub Solnický, který má skvělou formu. Velmi zajímavá je situace mezi ženami – po letech kralování Anny Serme nebo Olgy Kolářové bude mít český squash novou královnu. O titul se utká Karolína Šrámková s Michaelou Čepovou. Finálové duely začnou od 18:00, moderní skleněný kurt se pak v neděli otevře veřejnosti. Zápasy budou k vidění na ČT sport Plus.
4 fotografie

Squash pozná novou královnu, Mekbib bude hrát v Galerii Harfa o svůj pátý titul

Ostatní sporty
Polská stavební společnost Budimex postaví v Polsku 74 km rychlostní silnice S10. Bude na to mít 39 měsíců.
Největší polská stavební firma Budimex SA, která v Česku vyhrála výběrová řízení na stavbu dálnic D11 z Trutnova na hranice s Polskem a D35 u Litomyšle, získala další velkou zakázku. V Polsku uspěla v tendrech na vybudování pětice úseků nové polské rychlostní silnice S10. Jejich celková délka měří 74 kilometrů, Budimex je má postavit za 39 měsíců. Nová autostráda má v budoucnu propojit Štětín, Bydhošť, Toruň a vést až do Varšavy.
4 fotografie

Budimex získal další obří dálniční zakázku: 74 kilometrů za 39 měsíců

Krkonoše
Líšeňský útočník Martin Tauš (nalevo) sbírá stále častěji druholigové minuty.
Mluví se o něm jako o obřím talentu. Možná největším, který kdy fotbalová Líšeň ve svém kádru měla. A rozhodně nejde jen o planá slova. Martin Tauš v sedmnácti letech sbírá minuty na hrotu brněnského celku, několikrát už nastoupil i v základní sestavě. Z druholigového klubu navíc pravidelně dostává reprezentační pozvánky, v říjnu například za národní výběr do osmnácti let odehrál celý zápas proti Polsku. I proto dostal příležitost hned v prvním jarním líšeňském zápase.
3 fotografie

Útočný diamant, který si Líšeň pečlivě opečovává. Na úvod byl Tauš v základu

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA
Bude tam bydlet Čech?
O volné místo na 39 metrů vysokém a památkově chráněném majáku na severomořském ostrově Wangerooge se obecní správě přihlásilo na inzerát ze začátku února kolem 1100 zájemců z celého Německa, ale například také z Polska a ČR.

Od sousedů: I Čech se uchází o působení na majáku

Z okolí
Tento týden vrcholí přípravy k zahájení aliančního cvičení Loyal Leda 2024 (LOLE24). Cílem je procvičit vedení společných operací kolektivní obrany.
Tento týden vrcholí přípravy k zahájení aliančního cvičení Loyal Leda 2024 (LOLE24). Organizuje ho Velitelství pozemních sil Severoatlantické aliance (LANDCOM). Cílem je procvičit vedení společných operací kolektivní obrany. Loyal Leda 2024 je navázáno na největší vojenské cvičení NATO od dob studené války - Steadfast Defender, který má ověřit nové regionální obranné plány Aliance.
4 fotografie

Na území ČR se během mezinárodního cvičení objeví na 750 aliančních vojáků

Táborsko
Na polích mezi Dolní Lutyní a Věřňovicemi by mohla vyrůst obří továrna na baterie do elektromobilů. S investorem intenzivně jedná vláda. Březen 2024.
Už jednou, před 20 lety, to vypadalo, že na polích a loukách mezi Dolní Lutyní a Věřňovicemi vyrostou obří haly, kde se budou vyrábět auta. Nakonec z toho sešlo a místní si oddechli. Teď se ale ta situace opakuje. Vláda jedná s investorem o tom, že by mezi elektrárnou v Dětmarovicích a okrajovou částí Bohumína postavil gigafactory – obří továrnu na výrobu baterií do elektroaut. Místní to ale, stejně jako tehdy na počátku tisíciletí, odmítají. 
14 fotografií

Dolní Lutyně: proč místní obyvatelé nechtějí obří továrnu za 200 miliard

Karvinsko
Od prvního září má v Kuchařovicích vzniknout první třída bez waldorfské výuky.
Mezi rodiči v Kuchařovicích a přilehlém okolí se šíří vlna nevole. Nepotěšilo je vyhlášené výběrové řízení na nového ředitele základní školy. Vedení obce v něm zdůraznilo, že hledá někoho, kdo školu, která v současné době funguje na principu waldorfské pedagogiky, provede procesem změny na „klasickou výuku“. Nemá tak v plánu otevírat další třídy s waldorfskou výukou.
4 fotografie

Rodiče se bouří. Vedení Kuchařovic neotevře třídy s waldorfskou výukou

Znojemsko
Ředitelka Střední odborné školy veterinární v Hradci Králové Hana Rubáčková.
/ROZHOVOR/ „Chceme ukázat, že veterina nejsou jen holínky, hnůj a těžká práce, ale že zemědělství je dnes často i o digitalizaci a automatizaci,“ říká zapáleně ředitelka Střední odborné školy veterinární v Hradci Králové Hana Rubáčková. I proto se škola, která loni oslavila 100 let od založení, zapojila do soutěže Mladý zemědělec. Na maturitním oboru veterinářství se tady vzdělávají čtyři stovky dětí. 

Veterina nejsou jen holínky, hnůj a těžká práce, říká ředitelka hradecké školy

Hradecko
Velké nákupní centrum Galeria Twierdza Kłodzko najdete nedaleko česko-polských hranic. Z Olešnice v Orlických horách je to do Kladska asi 36 km, z Náchoda 42.
/FOTO, VIDEO/ Turistické atraktivity Češi objevují za hranicemi s Polskem, ale i dál je sem lákají také nákupy. A už zdaleka to nejsou jen tržnice. Čeština často zní i v polském Kladsku (pol. Kłodzku). Najdete tady i velké nákupní centrum, na jehož parkovišti se poměrně v dost silném zastoupení objevují auta s českými registračními značkami. Jak napovídá jeho název Galeria Twierdza Kłodzko, architekti se nechali inspirovat nedalekou historickou pevností. Pojďte do něj nahlédnout.
14 fotografií

Nejen kladská tvrz láká Čechy. Táhne i nákupní centrum Galeria Twierdza Kłodzko

Rychnovsko
Michal Macenauer, ředitel strategie společnosti EGÚ Brno
Z výrazného vývozce elektřiny se Česká republika promění v jejího dovozce. Podle ředitele strategie společnosti EGÚ Brno Michala Macenauera ale není potřeba se této změně bránit. Elektřina není česká nebo třeba německá, důležité je, kde se bude vyrábět levněji. Při posílené kapacitě vedení přes hranice tak může být dovoz pro Čechy i výhodnější, uvedl Macenauer v rozhovoru pro Deník.

Česku by se vyplatilo mít energie z jádra, z OZE a z plynu, říká expert

Energie
Odražená kulometná salva pokosila 4. března 1919 na kadaňském náměstí desítky lidí, pětadvaceti z nich se stala osudnou.
Při vzepjaté davové vášni stačí někdy maličkost, aby události přerostly v tragédii. Kadaňský masakr z 4. března 1919 začal potyčkou o to, zda na místní radnici bude viset prapor československý, nebo německý. Skončil kulometnou dávkou, jež si vyžádala 25 lidských životů. Ten den se střílelo i v dalších městech, v Kadani ale byly následky jednoznačně nejhorší.

PODCAST: Dějiny temné i tajemné. Kadaňský masakr

Historie