ŠTÍTEK: socha

Vernisáž první výstavy v rámci festivalu Umění ve městě 2024 se konala ve čtvrtek 13. června večer ve Veselí nad Lužnicí.
/OBRAZEM/ Ve čtvrtek 13. června v podvečer to na terase za kulturním domem ve Veselí nad Lužnicí žilo. Konala se zde první letošní vernisáž v rámci festivalu Umění ve městě za účasti umělců. Sochař a hlavní organizátor Michal Trpák představil svého Myslitele a Michal Čeloud Šembera instalaci Civilizovaní. Další vernisáže se uskuteční v Budějovicích a Vodňanech za týden.
48 fotografií

Ve Veselí nad Lužnicí zahájili krajskou exteriérovou výstavu soch Umění ve městě

Táborsko
Na záchranu pískovcového sokola ze Zlonic byla vypsána sbírka. Vrátit na střechu by se mohla ještě letos.
/FOTO/ Kamenný sokol, který před více než 70 lety zdobil budovu Tělocvičné jednoty Sokol ve Zlonicích, má naději, že se po dlouhých desetiletích posadí opět nad portál. Sochu ležela roky v soukromé zahradě ukrytá před komunisty. Časem se na ni zapomnělo. Nyní v roce XVII. všesokolského sletu má naději na znovuvzkříšení. Jako symbol národní hrdosti, nezlomnosti, naděje a fyzické zdatnosti se snad vrátí, kam patří.

Socha sokola ležela ukrytá v zahradě. I díky štědrému dárci má šanci na záchranu

Kladensko
Pestrý program na nádvoří muzea ve Vyškově. V pátek 24. května se tu konala Noc muzeí.
/PŘEHLEDNĚ/ Unikly vám některé události uplynulého týdne na Vyškovsku? Nevadí, připravili jsme pro vás týdenní souhrn aktualit. Vracíme se například k již devatenácté muzejní noci ve Vyškově. Zámecký park na čas obsadily živé sochy a v Ivanovicích si lidé na dni otevřených dveří prohlédli nový domov pro důchodce. Přečtěte si více.
88 fotografií

Uplynulý týden na Vyškovsku: Muzejní noc i podpora hokejistů

Vyškovsko
Také José Miguel Moctezuma z Mexika vystoupí v sobotu ve Slavkově u Brna.
/FOTO/ José Miguel Moctezuma z Mexika patří mezi dvacet nejlepších živých soch na světě, ve své zemi vede jejich tamní sdružení. V sobotu si mezi dalšími zahraničními hosty nenechá ujít druhý ročník festivalu živých soch a bodyartu, který začne od dvou odpoledne v zámeckém parku ve Slavkově. Přijede, aby vzdal hold stavitelům železnice v Mexiku.
15 fotografií

Živá socha z Mexika vzdá ve Slavkově hold stavitelům železnice. Míří na festival

Vyškovsko
Trojský kůň byla možná úplně jiná léčka, než si lidé představují.
Jak vypadal bájný Trojský kůň? S koněm možná neměl nic společného. Slavný Homérův epos, podle nějž staří Řekové dobyli dávnou Tróju díky obrovitému dutému dřevěnému koni, do jehož nitra lstivě ukryli své bojovníky, totiž můžeme znát v této podobě jen kvůli chybě v překladu. A žádný dřevěný kůň nikdy neexistoval.

PODCAST: Dějiny temné i tajemné. Trojský kůň nebyl koněm

Tajemné dějiny
Vatikán vypadl nové normy týkající se nadpřirozených jevů. Ilustrační snímek
Vatikánský úřad radikálně upravil zastaralé normy o nadpřirozených jevech. Přizpůsobil se v nich moderní době a otevřeně bojuje proti podvodníkům. Nelíbí se mu hlavně lidé, kteří zneužívají věřící pro peníze, slávu nebo jiný osobní účel. Katolickou církev také nabádá k opatrnějšímu přístupu. Vatikán v novém dokumentu předložil šest scénářů, které mohou při ohlášené události nastat, a zároveň jak při nich budou církevní hodnostáři postupovat. V jednom z nich povoluje konání bohoslužeb a náboženských poutí.

Plačící sochy a živí svatí? Vatikánu došla trpělivost, zpřísnil zkoumání zázraků

Svět
Králova socha před strakonickou základní školou.
Pokud zavítáme do dějepisu pro páté třídy základních škol, narazíme na jméno Jiří z Poděbrad. Tedy plným jménem Jiří z Kunštátu a Poděbrad. „Byl významnou postavou v českých dějinách. Narodil se kolem roku 1420 a zemřel roku 1471. Jeho nejvýznamnějším úspěchem bylo, že se stal králem Českého království v období 1458 až 1471,“ píše se v osnovách. Není tedy divu, že jeho jméno nesou především ulice a školy. A to je také případ Strakonic.

Sochy ve Strakonicích: Král Jiří z Kunštátu a Poděbrad

Strakonicko
Při premiérovém Májovém veselí dětem v Dolní Kalné se zrodila socha poutnice.
Tréninkové fotbalové hřiště v Dolní Kalné ožilo v sobotu Májovým veselím. Premiérovému ročníku počasí přálo. Lidé od rána mohli sledovat, jak pod rukama Vlastimila Horáčka z odborného učiliště Lesnické akademie ve Svobodě nad Úpou vzniká za pomoci motorové pily socha. A bylo na co koukat, kus dřeva se postupně měnil a po několika hodinách byl výsledek hotový.
18 fotografií

Při premiérovém Májovém veselí dětem v Dolní Kalné se zrodila socha poutnice

Čtenář reportér