ŠTÍTEK: sociální sítě

Michal Sadílek v souboji se švédským záložníkem Albinem Ekdalem.
Na blížícím se mistrovství Evropy měl být jednou z opor fotbalové reprezentace a měl se ukázat i potenciálním zájemcům z nejlepších evropských soutěží. Po nehodě na tříkolce ale čeká Michala Sadílka dlouhá rekonvalescence a EURO jen v roli diváka. Pětadvacetiletý záložník, který v jednom z posledních přátelských zápasů navlékl i kapitánskou pásku, se nyní na sociální síti k incidentu z rakouského soustředění vyjádřil.
27 fotografií

Sadílek se vyjádřil k nehodě: Potrestal jsem se sám. Lidé mu vyjadřují podporu

Fotbal
V síti do škol: projekt upozornil na nebezpečí sociálních sítí
Žáci osmých tříd chebských základních škol měli možnost zhlédnout v kině Svět vidět dokumentární film Víta Klusáka a Barbory Chalupové „V síti“ ve verzi 12+. Film přibližuje problematiku rizikové online komunikace dětí s dospělými, mezi nimiž často figurují takzvaní sexuální predátoři.

V síti do škol: projekt upozornil na nebezpečí sociálních sítí

Chebsko
Moderátorka FK Viagem Ústí nad Labem Táňa Bystroňová
Fotbalové Ústí nad Labem pod novým majitelem zatím po sportovní stránce neudělalo díru do světa, v B skupině třetí nejvyšší soutěže skončilo propastných dvanáct bodů za prvními Velvary, díky neotřelým marketingovým tahům je ale o něm slyšet. Nejvíc je na očích díky moderátorce Táně Bystroňové, která ráda dává na odiv své fyzické přednosti. O víkendu šokovala v Mostě, kde dělala s ústeckými hráči rozhovory s nestoudně odhaleným výstřihem. A fotbalisté rázem nevěděli, kam s očima.
8 fotografií

Moderátorka při rozhovorech ukazovala vnady. A fotbalisté nevěděli, kam s očima

Fortuna ČFL + MSFL
Moderátorka FK Viagem Ústí nad Labem Táňa Bystroňová
Fotbalové Ústí nad Labem pod novým majitelem zatím po sportovní stránce neudělalo díru do světa, v B skupině třetí nejvyšší soutěže skončilo propastných dvanáct bodů za prvními Velvary, díky neotřelým marketingovým tahům je ale o něm slyšet. Nejvíc je na očích díky moderátorce Táně Bystroňové, která ráda dává na odiv své fyzické přednosti. O víkendu šokovala v Mostě, kde dělala s ústeckými hráči rozhovory s nestoudně odhaleným výstřihem. A fotbalisté rázem nevěděli, kam s očima.
8 fotografií

Moderátorka při rozhovorech ukazovala vnady. A fotbalisté nevěděli, kam s očima

Fotbalové perličky
Majoritní vlastník extraligového klubu HC Dynamo Pardubice Petr Dědek představil se svým týmem projekt nové multifunkční arény v areálu dostihového závodiště.
Český hokej je uprostřed volební bouře. Už v půlce června se uskuteční konference, z níž vzejde prezident svazu pro další volební období i nový výkonný výbor. Majitel pardubického klubu Petr Dědek, který se bude ucházet o post viceprezidenta za vrcholový hokej, proto už v posledních dnech rozjel ostrý předvolební boj. Na sociální síti X se pustil do jednotlivých kandidátů, což vedlo k reakci ze strany Asociace profesionálních klubů ledního hokeje. „Solitérní chování, osočování, urážky a mediální útoky ve snaze dosáhnout svého osobního cíle by v hokeji mít místo neměly,“ stojí v jejím prohlášení.

Asociace klubů reaguje na Dědkovy útoky: Urážky a osočování tu nemají místo

Hokej
Nikola, Jiří a Markétka Andělovi hospodaří na květinovém poli ve Pcherách už druhým rokem.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Pole plné barev, lučního kvítí, kde má zastoupení také obilí do vazeb nebo slaměnky i další ušlechtilé místní květiny. Představa o soužití s přírodou se zrodila před časem v hlavě Nikoly Andělové (31) ze Pcher, která se rozhodla jít vlastní cestou, vyměnila profesi ve školství za práci na poli a v zahradě a založila firmu Všudekvět. Lidem přináší vlastnoručně vypěstovanými a vázanými květinami radost i užitek.
10 fotografií

Nikoly Všudekvět přináší lidem vůni rozkvetlé louky i radost

Podnikání
Zachráněná srnka, která se v únoru otrávila řepkou a oslepla, mohla být vypuštěna na svobodu.
Když se na začátku února dostala do Záchranné stanice živočichů Makov osleplá srnka, která vykazovala jasné příznaky otravy řepkou, téměř nikdo v její záchranu nevěřil. Přesto udělala během prvních pár týdnů pokroky a dostala se z ohrožení života. Ani potom ale naděje na její vypuštění do volné přírody nevypadala reálně. Stalo se však nemožné! Před několika dny byla srna puštěna na svobodu.
10 fotografií

Stal se zázrak. Osleplá srna z Makova se po několika měsících vrací na svobodu

Zvířecí deník a chovatelství
Pohled na opravovanou Radniční věž o dmorového sloupu na Masarykově náměstí ve Znojmě. Detailní snímek poskytl  Deníku Petr Švec.
/VIDEO/ Připravili jsme pro vás přehled zajímavosti z uplynulého týdne. Pozornost mezi obyvateli Znojmo vzbudil snímek na sociálních sítích, který přirovnával Radniční věž k šikmé věži v Pise. Lidé debatovali nad zrušenými přechody pro chodce v opravené Pražské ulici. Své záměry představil krumlovský sociální podnik Ro-Kytka. Ve vranovské vodní elektrárně zprovoznili obří akumulátor a Laufen uspořádal veletrh pracovních příležitostí. Zeptali jsme znojemské se radnice, jak daleko jsou plány na otevření sálu v Domečku.
16 fotografií

Souhrn událostí na Znojemsku. Šikmá věž, zrušený přechod i první sociální podnik

Znojemsko
Ilustrační foto
Nudné nedělní odpoledne si zpestřil 28letý muž z Prostějovska chatováním. Na sociální síti Instagram ho oslovila neznámá žena a zaujala ho natolik, že jí formou videohovoru ukázal svůj obličej a přirození. Místo očekávaného pokračování však přišla zpráva, že má zaplatit 5 tisíc EUR.

Pochlubil se svým přirozením. Chtějí po něm 5 tisíc euro

Krimi
Předávání ceny Zlatý erb.
Město Plzeň zvítězilo v soutěži o nejlepší webové stránky měst a obcí v České republice. Portál www.plzen.eu obsadil první místo v soutěži Zlatý erb. Porotu zaujal množstvím a pestrostí informací, intuitivním uspořádáním i moderním vzhledem. Uspěl i v kritériích jako kybernetická bezpečnost, elektronizace veřejné správy nebo prezentace na sociálních sítích.

Plzeň má nejlepší webové stránky v republice, získala Zlatý erb

Plzeňsko
Ochranka podpírá slovenského premiéra Roberta Fica krátce po střelbě.
Útok na slovenského premiéra Roberta Fica, k němuž došlo 15. května ve středoslovenském městě Handlová, začali okamžitě zneužívat dezinformátoři. Asi nejvíce se lhalo o identitě útočníka, řada nepodložených fám se také týká jeho údajné motivace. Vyšetřování případu ještě stále neskončilo, přesto je možné alespoň některé dezinformace už nyní uvést na pravou míru.

Atentát na Fica vyvolal vlnu lží i nepodložených fám. Některé už lze vyvrátit

Česko
Bývalý farmář Zdeněk Slouka připravuje cestu na raftu z Blanska do Černého moře.
/FOTO, VIDEO/ Z Blanska do Černého moře na raftu? Jen tak vlastními silami, s minimem vybavení a hlavně prakticky bez zkušeností s podobným výpravami? Délka plavby se blíží ke třem tisícům kilometrů, povede po různých řekách a přes několik států. To zní dost bláznivě. Přesně do takové akce se ale chce v sobotu prvního června dopoledne pustit společně s jedním parťákem Zdeněk Slouka, který se před časem objevil v televizní reality show Farmář hledá ženu. Od břehu se hodlá odrazit v centru Blanska v ulici Poříčí poblíž tamního autobazaru.
6 fotografií

Z Blanska až do Černého moře. Bývalý farmář popluje na raftu Ferda

Blanensko
Zkoušet vaginální čípek aplikovat do úst není ten nejlepší nápad.
Nápady laiků, jak se léčit sami doma, neznají hranic. Nedávno se na sociálních sítích objevila vychytávka, která radí, jak se snadno vypořádat s kvasinkovým zánětem v ústech. Pokud máte po ruce vaginální tablety s obsahem antimykotik, čili protikvasinkových látek, lze je údajně použít i na léčbu sliznice v ústech a krku. Co na takovou terapii říkají, jsme se zeptali lékárnice Veroniky Orendášové a praktického lékaře Dušana Zhoře.

Vaginální tablety někteří cucají pro úlevu v ústech. Odborníci reakcí překvapí

Zdraví
Video nasdílené na sociální síti.
/FOTO, VIDEO/ Na sociálních sítích koluje video středeční dopravní nehody na ústeckém Střekově. Na křižovatce u ZŠ Nová narazil ve vysoké rychlosti motorkář do modrého osobního auta, které mu nedalo přednost. Video srážku ukazuje bez cenzury, stejně tak jako posléze zoufalou řidičku, která z automobilu vyběhla a hledala zraněného motoristu. Video je pirátskou kopií záznamu z kamery městského kamerového systému.
4 fotografie

Video těžké nehody motorkáře na sociální síť uniklo z městské kamery

Zprávy
Evropská komise bude vyšetřovat společnost Meta. Na Facebooku a Instagramu podle ní dostatečně nechrání děti.
Evropská unie začala kvůli podezření z porušení pravidel pro ochranu nezletilých formálně vyšetřovat americkou internetovou společnost Meta Platforms. Na oblíbených sociálních sítích Facebook a Instagram podle euroúředníků nechrání děti a ty se na nich pak stávají závislé, což má negativní dopady na jejich fyzické i duševní zdraví. Nezdají se jim ani metody pro ověřování věku uživatelů. Pokud společnosti prokážou vinu, mohou jí udělit vysokou pokutu. Kromě zmíněných známých sociálních platforem Meta vlastní a provozuje také komunikační aplikaci WhatsApp a sociální síť Threads.

Děti jsou závislé na sociálních sítích. EU si vyšlápla na Facebook a Instagram

Státy EU
Jakub Pok
Už žádné nákupní seznamy, hledání zaparkovaného auta nebo otázek, co jsem to chtěl udělat. Vše si lze uložit do paměti, která funguje podobně jako sval. Dá se velmi dobře vytrénovat, i když si to mnozí nemyslí. „Znám tisíce lidí, kteří přišli k nám na kurz a zpočátku o sobě tvrdili, že mají katastrofální paměť, nejsou schopni si nic pamatovat nebo nepůjdou studovat vysokou školu, protože jim vždycky říkali, že jsou blbci a nemají na to. Je to jen o píli, ne o inteligenci,“ vysvětluje v rozhovoru respektovaný odborník v oblasti kognitivního tréninku Jakub Pok.

Mobil dětem do ruky nepatří. Sociální sítě ničí pozornost, říká trenér paměti

Česko
Ukrajinští vojáci v boji proti ruským agresorům. Ilustrační foto
Na sociálních sítích se zhruba od 26. dubna znovu šíří dezinformace, že ruská raketa zabila v Charkově sedm českých důstojníků. Celé tvrzení je ale nesmyslné – jednak vyslání ozbrojených sil mimo území České republiky podléhá podle ústavy souhlasu obou komor Parlamentu ČR, jednak se hoax už poněkolikáté opakuje. Navíc popis celé situace, jak mělo k zabití skupiny důstojníků dojít, odporuje používané vojenské praxi.

Sedm českých důstojníků zabitých raketou na Ukrajině? Nesmysl odporující realitě

Česko
Není jen ve virtuálním světě sociálních sítí, ale i na komerčních televizích.
Sám vydělává jako menší úspěšná firma. Jen za loňský rok to bylo 11 milionů korun. Řeč je o pardubickém influencerovi Jakubovi „Stejkovi“ Steklém, kterého prestižní časopis Forbes loni zařadil na 10. místo českých nejúspěšnějších tvůrců online videoobsahu. Dvaatřicetiletý Stejk poskytl Deníku otevřenou zpověď, ve které se dozvíte o jeho začátcích, tak i tom, jak se prostřednictvím sociálních sítí dá velice dobře živit.
9 fotografií

Pardubický youtuber Stejk si vydělává víc jak prezident. Peníze bude rozdávat

Pardubicko
Vyčerpaného koně, kterého v Brazílii na střeše uvěznily záplavy, vysvobodili záchranáři.
/VIDEO/ Záplavy v jižní Brazílii přinesly příběh se šťastným koncem. Televizní diváci si ve zprávách na záběrech z města Canoas všimli zoufalého koně, jenž uvázl na střeše zaplaveného domu. Video se na sociálních sítích stalo virální. Nakonec se zvíře ze střechy povedlo zachránit. Příběh se stal symbolem přírodní katastrofy. Záplavy v brazilském státě Rio Grande do Sul způsobené silnými dešti si zatím vyžádaly nejméně sto obětí. Povodně na jihu země jsou nejhorší za 80 let.

Příběh koně, kterého ničivé záplavy uvěznily na střeše domu, má šťastný konec

Svět
Trenér libereckých fotbalistů Luboš Kozel po utkání v Teplicích oznámil, že po sezoně ve Slovanu končí.
Dlouho se o tom spekulovalo, až už to kouč nevydržel a vyšel s pravdou ven. „Nějakou dobu šly nějaké spekulace a chtěl bych vše uvést na pravou míru. Po sezoně v Liberci končím. Vím to už nějakou dobu, ale dohodli jsme se s vedením, že to zveřejňovat nebudeme, a proto jsem to nepotvrdil. Nicméně informace unikají a všichni o tom píšou jako o hotové věci,“ začal trenér vysvětlovat bez vyzvání novinářů.
14 fotografií

Kozel po Teplicích oznámil konec. Byla to chyba, přiznal Kania na sociální síti

FORTUNA:LIGA
Trenér libereckých fotbalistů Luboš Kozel po utkání v Teplicích oznámil, že po sezoně ve Slovanu končí.
Dlouho se o tom spekulovalo, až už to kouč nevydržel a vyšel s pravdou ven. „Nějakou dobu šly nějaké spekulace a chtěl bych vše uvést na pravou míru. Po sezoně v Liberci končím. Vím to už nějakou dobu, ale dohodli jsme se s vedením, že to zveřejňovat nebudeme, a proto jsem to nepotvrdil. Nicméně informace unikají a všichni o tom píšou jako o hotové věci,“ začal trenér vysvětlovat bez vyzvání novinářů.
14 fotografií

Kozel po Teplicích oznámil konec. Byla to chyba, přiznal Kania na sociální síti

FORTUNA:LIGA
Příspěvky na sociálních sítích vyjadřující obdiv k vítězství Ocelářů v extralize, 29. dubna 2024
/FOTOGALERIE/ Návrat králů domů, tak by se dala popsat atmosféra z pondělního rána, kdy v Třinci i přes brzkou pátou ranní hodinu vítali fanoušci čerstvě korunované mistry extraligy. Nejen věrní domácí fandové si přivstali (nebo po bujarých oslavách nešli ani spát), aby vyjádřili podporu svému týmu. Slova o třineckém zázraku proudí vytrvale už od pozdních nočních hodin, kdy Masarykův pohár Oceláři vybojovali, ze všech koutů republiky. Na vybrané další příspěvky od uživatelů z celé země, se můžete podívat ve fotogalerii
23 fotografií

VIDEO: Chlapcům z Třince vyjadřuje obdiv celá republika

Frýdecko-Místecko
FORTUNA:LIGA Slavia - Bohemians 2:1.
Pražská S se v naší nejvyšší soutěži přetahují o titul a kromě sportovních úspěchů si užívají i pravidelně natřískané stadiony. Toho si všimli i významní zahraniční tvůrci na sociálních sítích – profil Cult Kits na síti X vyrazil na zápas Slavie do Edenu a už před měsícem si YouTuber Fiago užil utkání Sparty na Letné. O ohňostroji, který připravili fanoušci Slavie po vršovickém derby pak dokonce reportovala slavná kanadská televizní síť TSN.
33 fotografií

Reklama pro český fotbal, pražská S lákají zahraniční hosty. Pyro sdílela i TSN

Zajímavosti z fotbalu
Fake news. Ilustrační snímek
Po českých sociálních sítích a dalších dezinformačních kanálech se v dubnu opět rozletěly ve stovkách a tisících sdílení zmanipulované fotografie, které pomocí koláží vyprávějí falešné příběhy. Jeden takový snímek se snaží lidi přesvědčit, že v ukrajinském Lvově na sobě lidé běžně nosí hákové kříže, další se snaží nalákat důvěřivé uživatele na vymyšlenou story o samaritánském slonovi.
6 fotografií

Žena ze Lvova v triku s hákovým křížem? Slon nesoucí lvíče? Manipulátoři se činí

Svět
FORTUNA:LIGA Slavia - Bohemians 2:1.
Pražská S se v naší nejvyšší soutěži přetahují o titul a kromě sportovních úspěchů si užívají i pravidelně natřískané stadiony. Toho si všimli i významní zahraniční tvůrci na sociálních sítích – profil Cult Kits na síti X vyrazil na zápas Slavie do Edenu a už před měsícem si YouTuber Fiago užil utkání Sparty na Letné. O ohňostroji, který připravili fanoušci Slavie po vršovickém derby pak dokonce reportovala slavná kanadská televizní síť TSN.
33 fotografií

Reklama pro český fotbal, pražská S lákají zahraniční hosty. Pyro sdílela i TSN

Fotbalové perličky
WC bloky provoní a dezinfikují toaletu. Záleží však na tom, jak je zavěsíte.
Snaha o dokonale čistý a provoněný záchod se záhy může změnit v rekonstrukci toalety. Řada lidí se totiž na sociálních sítích podělila o svou negativní zkušenost s nejnovějším WC trikem kolujícím po internetu. Ten radí, kam správně na toaletě umístit zásobník s dezinfekčními WC bloky. V lepším případě došlo po vyzkoušení tohoto triku ke spadnutí zásobníku na dno mísy, v horším ucpal záchod a musel být přivolán instalatér. Ti, co trik, který má zabránit kontaktu vůně s pokožkou, zkusili, před ním hlasitě varují.

Influenceři sdílí trik se závěsnou WC vůní. Nevymýšlejte kraviny, reagují lidé

Domácnost
Mládež a drogy. Ilustrační foto
Lékaři upozorňují na extrémní nárůst sebevražedných předávkování u dětí. Důvodem jsou úzkosti, snaha přitáhnout pozornost na svůj problém a tedy i demonstrativní sebevraždy. Nechybí ani extrémní výzvy vrstevníků na sociálních sítích. Na pohotovost do VFN míří v průměru pět případů dětských pokusů o sebevraždu týdně. Převládá užití běžných léků, a to ve velkém množství.
8 fotografií

Rostou pokusy o sebevraždu. Děti spolykají i sto tablet ibuprofenů najednou

Praha