ŠTÍTEK: starobní důchod

Sněmovna podpořila vládní návrh širších změn v důchodech. Zleva premiér Petr Fiala, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Sněmovna ve čtvrtek podpořila vládní návrh širších změn v důchodech. Předpokládá například zvyšování důchodového věku nad nynější hranici 65 let podle prodlužování života a snižování výpočtu nových důchodů. Úvodní debata o sporné penzijní reformě poslancům zabrala 32 hodin čistého času a vyplnila tři jednací dny. Převažovala v ní opoziční kritika. Předloha nyní zamíří k posouzení do sociálního výboru.

Sněmovna podpořila důchodovou reformu. Počítá se zvyšováním důchodového věku

Ekonomika
Stanislav Řežábek u Okresního soudu Plzeň-sever.
Stáhl desítky tisíc filmů, které následně umístil na speciální servery, odkud si je dále stahovali zájemci o jejich zhlédnutí a on za to inkasoval peníze. Na nelegálních kopiích vydělal bezmála 2,5 milionu korun. Stanislavu Řežábkovi (63) za to hrozilo až osm let vězení, poškozené filmové společnosti po něm navíc požadují více než 63 milionů korun. Senior z Horní Břízy měl ale štěstí, za mříže nemusí. U soudu v Plzni vyvázl ve čtvrtek s podmínkou.

Pirátství přineslo muži z Plzeňska podmínku. Vydělal miliony, hrozilo mu osm let

Krimi
Ilustrační snímek
Vláda přichystala penzijní reformu. Nejspornějším bodem je zvyšování věku pro odchod do důchodu nad dosavadních 65 let. Kdy bude mít člověk na důchod nárok, se doví až ve svých padesáti letech podle toho, jak se mění průměrná doba dožití v zemi. Vzhledem k vládní převaze ve sněmovně je téměř jisté, že návrh bude uzákoněn. Opozice ostře nesouhlasí a slibuje, že pokud zvítězí v příštích volbách, reformu zruší. Deník při té příležitosti v dalším díle seriálu Černá a bílá přináší argumenty pro i proti zvyšování důchodového věku.

Má se zvyšovat věk odchodu do důchodu nad 65 let? Přinášíme argumenty

Černá a bílá
Důchodkyně. Ilustrační snímek
Důchodová reforma, kterou připravila vláda, míří na jednání Poslanecké sněmovny. Jejím cílem je snížit deficit důchodového účtu. Ten loni dosáhl téměř 73 miliard korun. Nejdůležitějším a nejspornějším bodem reformy je postupné prodlužování věku, ve kterém budou mít Češi nárok na penzi. Poroste podle průměrného věku dožití nad současnou hranici pětašedesáti let. Opoziční ANO a SPD jsou ostře proti. Tématu se, jako dalšímu v řadě, Deník věnuje v rámci projektu Černá a bílá Martina Komárka, pokračování zveřejní v úterý 21. května.

Má se zvyšovat věk odchodu do důchodu nad 65 let? Hlasujte, pište názory

Černá a bílá
S oblíbenou lékařkou Naděždou Mičudovou se přišli rozloučit její kolegové i ředitel nemocnice Ladislav Václavec.
Oblíbená lékařka krnovské nemocnice a bývalá primářka interního oddělení Naděžda Mičudová odchází do důchodu. Za její obětavou práci jí přišel poděkovat ředitel nemocnice Ladislav Václavec. Ten lékařce předal nejen kytici, ale také pamětní stříbrnou medaili krnovské nemocnice. Tu nemocnice uděluje pouze mimořádným osobnostem, které se zasloužily o její rozvoj.
3 fotografie

V Krnově se loučili s oblíbenou lékařkou. Dostala pamětní medaili

Bruntálsko
Ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) František Boháček
Rozhodnutí a lhůty České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) často vzbuzují u jejich klientů emoce. Deník mapoval v seriálu Invalidé proti státu, jak se postižení potýkají s tímto úřadem. V další sérii článků Nedáme je do ústavu pak redakce mapuje, jaké problémy s ním řeší pečující osoby. V rozhovoru s ústředním ředitelem ČSSZ Františkem Boháčkem se Deník snažil projít ty nejčastější připomínky.

Také lehčí invalida by měl pracovat. Jinak nedosáhne na penzi, říká šéf ČSSZ

Česko
Pozdější odchod do penze a podpora rodin a znevýhodněných lidí. Takové jsou některé hlavní body reformy penzí, které v úterý schválila vláda.
Pozdější odchod do penze a podpora rodin a znevýhodněných lidí. Takové jsou některé hlavní body reformy penzí, které v úterý schválila vláda. Část změn má podle plánu ministrů platit již od roku 2025, další by se měly zavádět postupně v dalších letech. Deník přináší přehled nejdůležitějších navrhovaných změn. Nabízíme také reakce premiéra Petra Fialy a lídra opozice Andreje Babiše.

Důchodová reforma: Mezi nejdůležitější změny patří odchod do penze, pomoc matkám

Ekonomika
Důchodce a důchod - Ilustrační foto
Vláda schválila návrh zákona s reformou penzí. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj se díky změnám podaří udržet schodek rozpočtu kolem jednoho procenta HDP. Důchodová novela počítá s navyšováním důchodového věku nad 65 let podle prodlužování života, snižováním výpočtu nových důchodů, minimální penzí ve výši 20 procent průměrné mzdy či dřívějším důchodem za práci v rizikovém prostředí. Normu dostane Sněmovna.

Vláda schválila reformu penzí. Počítá se zvyšováním důchodového věku nad 65 let

Ekonomika
Poslanec Aleš Juchelka (ANO)
Nejen důchodovou reformou živ je opoziční politik, byť je stínovým ministrem práce a sociálních věcí. Poslanec Aleš Juchelka (ANO) v rozhovoru pro Deník například hovořil o tom, že chystané sloučení čtyř sociálních podpor do jediné superdávky správně motivuje lidi k pracovní aktivitě, ale politici by to neměli podávat jako boj proti zneužívání dávek.
13 fotografií

Sociální dávky se zneužívají minimálně, říká poslanec hnutí ANO Aleš Juchelka

Česko
Důchodce a důchod - Ilustrační foto
Opoziční hnutí ANO podle prezidentské kanceláře zrušilo účast na plánovaném pondělním jednání o důchodové reformě. Kancelář prezidenta republiky (KPR) to oznámila v dnešní tiskové zprávě. Další jednání v současném formátu, tedy se zástupci ANO a koalice, považuje nyní prezident Petr Pavel za bezpředmětné. Plánovanou schůzku ale zachová. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci řekl, že je připraven dát návrh k projednání vládě 30. dubna. Uvedl, že by od hnutí ANO očekával odpovědnost místo politikaření a politického marketingu. Je ale ochoten dál jednat. ANO své rozhodnutí zdůvodnilo tím, že členové vlády opakovaně prohlašovali, že reformu přijmou bez ohledu na jednání s opozicí.

ANO zrušilo účast na jednání o důchodech na Hradě. Pavel vyjádřil zklamání

Česko
Debata ve Slováckém divadle s prezidentem Petrem Pavlem, 17. dubna 2024, Uherské Hradiště.
Legalizace marihuany, dvojí kvalita potravin, branná výchova, ale i pocit ze Slovácka či zkušenosti s létáním. O těchto tématech a mnohém dalším diskutoval český prezident Petr Pavel při debatě s občany v Uherském Hradišti, kterou zakončil dvoudenní návštěvu Zlínského kraje. Deník.cz byl u toho jako spoluorganizátor v rámci projektu Prezident mluví s občany. Záznam středeční diskuze si můžete přehrát zpětně na našem webu.
66 fotografií

VIDEO: O důchodech, branné výchově i skoku padákem. Prezident mluvil s občany

Regiony
Ví premiér, co vás trápí? Deník.cz nabízí živé debaty s Petrem Fialou.
Premiér Petr Fiala tento týden odlétá do Washingtonu, kde se setká s prezidentem Spojených států amerických Joem Bidenem. Tématem jejich rozhovoru bude i situace na Ukrajině a americká pomoc. Nejen na to jsme se zeptali v další živé debatě Deníku. Zajímalo nás také, jak by podle premiéra mělo vypadat spoření na důchod. Co vše zaznělo? Na záznam se můžete podívat v článku.

VIDEO: Premiér Fiala mluvil o migračním paktu, cestě do USA i důchodové reformě

Česko
Daniel zůstal po smrti tatínka i maminky s babičkou. Je pro něj vším
Krutým ranám osudu musí čelit dnes 18letý Daniel. Když mu bylo třináct let, zemřel při tragické nehodě jeho tatínek. Čtyři roky poté zemřela nešťastnou náhodou i Danielova maminka. Žije tak s babičkou, která je pro něj nyní celou rodinou. Třiasedmdesátilá žena musí ze svého důchodu nyní splácet vysokou hypotéku. Pomoci jim má sbírka, již založila Danielova bývalá učitelka.
4 fotografie

Na tátu spadl strom, maminku našel mrtvou na dvorku. Danovi zůstala jen babička

Zdraví
Důchodce a důchod. Ilustrační snímek
Zástupci koalice i opozice se s prezidentem Petrem Pavlem shodli, že věk odchodu do důchodu se bude muset v budoucnu prodlužovat. Debata se dále povede nad způsobem výpočtu. Pavel to oznámil po jednání s vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) a zástupci ANO Alenou Schillerovou, Karlem Havlíčkem a Alešem Juchelkou na Pražském hradě.

Věk odchodu do důchodu se bude muset prodlužovat, shodla se vláda s ANO i Pavlem

Česko
Možnosti seniorů, jak si ve stáří prostřednictvím úspor trochu přilepšit k důchodu, se od poloviny letošního roku výrazně zmenší. Ilustrační snímek
Možnosti seniorů, jak si ve stáří prostřednictvím úspor trochu přilepšit k důchodu, se od poloviny letošního roku výrazně zmenší. Pokud si spoří peníze ve třetím penzijním pilíři, ztratí nadále nárok na vyplácení státního příspěvku. Vybrat peníze najednou, aby zde kvůli inflaci nadále neztrácely hodnotu a dát je alespoň na spořicí účet, by se jim ovšem nemuselo vyplatit. Odborníci proto doporučují, aby nedělali ukvapená rozhodnutí a alespoň menší částku měsíčně spořili nadále.

Důchodci přijdou o příspěvek k penzijku. Zbrklá výpověď smlouvy může vyjít draho

Ekonomika
Pacienti z Krumlovska musí očního lékaře hledat jinde v kraji. Ilustrační foto.
Mirka Divišová, českokrumlovská oftalmoložka, k níž na polikliniku na Špičáku chodily generace pacientů, odešla do penze. Druhá oční lékařka, Jitka Heřmánková, má beznadějně plno, a tak pacientům nezbývá než si najít nového doktora v regionu. Stejný problém měli v Kaplici. Tam místostarosta domluvil očařku v Písku, nicméně pacienti z města jezdí třeba i do Tábora nebo do Příbrami.

V Krumlově zavřela ordinaci očařka. Kapličtí jezdí na oftalmologii až do Písku

Českokrumlovsko