ŠTÍTEK: stavba

Silničáři finišují s dokončením dálnice D7 u Chlumčan na Lounsku.
/FOTO, VIDEO/ Už za pár dní se řidiči dočkají, další část D7 bude hotová. Od konce loňského roku jezdí auta polovinou nové dálnice u Chlumčan, aktuálně u Loun silničáři finišují s dokončením druhé poloviny. Na začátku příštího týdne se začne jezdit v obou směrech. Skončí také uzavírka nájezdů u Loun, šoférům se uleví, odpadne dlouhé objíždění. Po přestavbě stavbaři otevřou křižovatku Louny – východ, několik měsíců byly tři ze čtyř větví uzavřeny.
3 fotografie

Úleva pro šoféry. Za pár dní bude u Chlumčan hotovo, otevře se i nájezd u Loun

Žatecko a Lounsko
Nový kruhový objezd vyroste v Žatci v Pražské ulici u výjezdu na Louny.
Už za pár dní, v pondělí 24. června, začne v Žatci stavba dalšího kruhového objezdu. Kroužit se za pár měsíců bude na frekventované Pražské ulici při výjezdu z města na Louny, křižovatka pokrývá také výjezd na Bezděkov a k nově stavěnému obchodu Norma. Stavba přinese několikaměsíční dopravní omezení a komplikace v lokalitě. Nový "kruhák" má začít sloužit na konci roku.
3 fotografie

V Žatci startuje stavba dalšího kruhového objezdu. Hotovo má být v prosinci

Žatecko a Lounsko
Mezi získané pozemky patří i ty, po kterých nyní vede nájezdová rampa pro autobusy na střechu brněnského autobusového nádraží Zvonařka.
Několik pozemků vhodných například k developerské výstavbě získá od města druhý nejbohatší Čech a brněnský rodák Daniel Křetínský. Parcely v jižní části Brna, s níž se v budoucnu počítá jako s důležitou rozvojovou lokalitou, odkoupí od městských zástupců za 306 milionů korun. Brněnští představitelé naopak od firmy spadající do Křetínského holdingu odkoupí pozemky za 186 milionů korun, které jsou klíčové k výstavbě budoucího železničního uzlu v podobě nového hlavního nádraží.
6 fotografií

Schváleno. Brno prodalo miliardáři Křetínskému lukrativní pozemky v Jižní čtvrti

Brněnsko
Polská firma má před sebou velkou výzvu.
Už to vypadalo beznadějně. Dlouhé tři roky se v místě plánovaného suchého protipovodňového poldru v Kutříně na Chrudimsku nic nedělo. Firma, která ho měla původně stavět, totiž měla technické potíže, protože zjistila, že podloží pro hráz je nestabilní. Navíc se několikanásobně zdražily stavební materiály, a tak Povodí Labe jako investor odstoupilo od smlouvy. Nakonec o zakázku projevila zájem polská stavební společnost Budimex, jež právě oficiálně zahájila stavbu.

Práce začaly. Poldr v Kutříně za půl miliardy budou Poláci stavět tři roky

Chrudimsko
Vítězný návrh na proměnu Šmoulího města ve Zlíně
VIZUALIZACE, ANKETA/ Vítězem veřejné soutěže na nové využití pozemků na sídlišti Jižní Svahy, v lokalitě známé jako „Šmoulí město“, je společnost Koma Modular z Vizovic. Šestičlenná komise složená ze zástupců vedení města a vedoucích pracovníků radnice rozhodovala ze dvou nabídek. Jako nejvhodnější nakonec vyhodnotila projekt společnosti Koma Modular s názvem Nový Cech.
9 fotografií

Šmoulí město ve Zlíně se promění. Vítězný návrh umožňuje variabilitu

Zlínsko
Pad Parrots se stará o nechtěné a nemocné papoušky.
/FOTO/ PadParrots sídlí v Čeradicích na Slansku a stará se o nechtěné a nemocné papoušky. Stanice se rozrostla o velké množství opeřených obyvatel, ale kapacita zůstala pořád stejná. Jelikož pozemek v Čeradich je velký a prázdný, přišel tým ze stanice s nápadem vytápěných záletů. Na webu Donio.cz proto založili sbírku, aby mohli tento nápad realizovat. 
7 fotografií

V Čeradicích pečují o nemocné a nechtěné papoušky. Pomozte jim vylepšit stanici

Kladensko
Známý pardubický architekt Jan Kovář se společně se svým bratrem Karlem a známým „černým stavebníkem“ Milošem Holečkem rozhodli jako rovní spoluvlastníci vystavět tři biofarmy, kde hodlají hospodařit v rostlinné výrobě.
/VIDEO/ Evidentně naštvaní chataři, kteří se bojí výstavby biofarem v blízkosti svých nemovitostí, nervózní úředníci z pardubického magistrátu a poklidný výraz investora. Tak to vypadalo při dnešním vypjatém projednávání záměru výstavby tří podle projektů totožných biofarem poblíž loděnice Arosa, a to na pozemku přímo sousedícím se zahrádkářskou kolonií a chatovou oblastí, kde je téměř osmdesát chat. Chvílemi byla při argumentaci chatařů situace tak vypjatá, že už reportér Deníku, který se i přes nevoli úředníků jako jediný novinář akce účastnil, obával fyzických inzultací.
8 fotografií

Ostrá konfrontace hrozila inzultací: Chataři versus úředníci a investor

Pardubicko
V Chlebovicích postaví novou tělocvičnu.
Začala výstavba tělocvičny v Chlebovicích. Frýdecko-místecká místní část a tamní základní škola o sportoviště dlouhodobě usilovaly. Letos se radnici podařilo překonat všechny peripetie, které přípravy provázely, a našla stavitele. Půjde přitom o náročnou výstavbu a zároveň unikum – tělocvična bude stát nad školkou na sloupech zapuštěných do země na pilotách.

V Chlebovicích postaví novou tělocvičnu. Nad školkou ji ponesou sloupy

Frýdecko-Místecko
V Panoším Újezdu šetří na výstavbu vodovodu. V plánu jsou jen drobnější akce.
/FOTOGALERIE,VIDEO/ Velkou investiční akci má před sebou obec Panoší Újezd, a to výstavbu vodovodu. Vzhledem k jejímu rozsahu jede obec v režimu menších akcí, spíše údržbových. Na vodovod by chtělo vedení Panošího Újezdu sehnat dotaci, důležité ovšem je i našetřit miliony na spoluúčast.
22 fotografií

V Panoším Újezdě šetří na výstavbu vodovodu

Rakovnicko
Obor pekař-cukrář sídlí nyní v objektu v Tovární ulici. Měl by se přesunout do nové budovy. Ilustrační foto.
Nové budovy se dočká Střední škola živnostenská Sokolov. Pavilon bude propojen se stávajícím objektem a bude v něm probíhat obecná teoretická i praktická výuka. Stavební práce by měly začít už v příštím roce a trvat by měly zhruba dva roky. Celkové plánované výdaje na realizaci projektu jsou vyčísleny na 600 milionů korun, finanční příslib výstavbě odsouhlasili radní Karlovarského kraje.

Nový pavilon Střední školy živnostenské Sokolov se propojí se stávající budovou

Sokolovsko
Moravskoslezský kraj a Město Ostrava pomohou Ostravské univerzitě s výstavbou studentských kolejí.
Studijní programy Ostravské univerzity se rozšiřují a rozvíjejí, zároveň narůstá i počet studentů, kteří do Ostravy dojíždějí ze vzdálenějších míst Česka i ze zahraničí. Ostravská univerzita však nedisponuje dostatečnými prostory k ubytování těchto studentů. Proto připravila projekt na výstavbu vysokoškolských kolejí. Financovat výstavbu pomohou také Moravskoslezský kraj a Město Ostrava.
4 fotografie

Město i kraj pomohou Ostravské univerzitě s výstavbou nových studentských kolejí

Ostravsko
Místo kasáren se rýsuje nová čtvrť blízko centra.
/FOTO, VIDEO/ V Jičíně pokračuje největší projekt financovaný městem v novodobé historii. Na místě bývalého areálu kasáren vzniká za 235 milionů korun zázemí pro novou čtvrť nová čtvrť, která naváže na stávající prvorepublikovou vilovou zástavbu pod vrchem Čeřovka. V létě příštího roku bude desetihektarové území připraveno k výstavbě 50 rodinných domů a dvanácti bytových dvojdomů podle architektonického návrhu, který má zajistit jednotnou koncepci.
18 fotografií

Největší projekt Jičína. Místo kasáren se rýsuje nová čtvrť blízko centra

Jičínsko
Ilustrační foto
Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil, že Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) musí ekologické organizaci Děti Země předat informace o stavu schvalování a výstavbě dálnice D8 přes České středohoří. Děti Země o tom v pondělí 27. května informovaly ČTK a poskytly také text rozsudku. Ekologové očekávají, že informace budou muset vymáhat exekučně. 

Soud potvrdil, že ŘSD musí Dětem Země předat informace o výstavbě D8

Litoměřicko
Dubnový průběh prací na stavbě D35 u Vysokého Mýta
Podivejte se ve videu natočeném z dronu, jak v polovině dubna vypadala situace na výstavbě dálnice D35 kolem Vysokého Mýta. Šetikilometrový úsek má být hotov v příštím roce, zatím však bez návaznosti na navazující úseky k Litomyšli a na druhé straně k Ostrovu, kde D35 nyní končí. Jako obchvat města však místním výrazně uleví. 

Podívejte se z dronu, jak v dubnu pokročila výstavba dálnice D35 kolem Mýta

Orlicko
Slavnostní otevření hořických trailů.
/FOTO, VIDEO/ Dáška, Grizzly, Potoky. Tak se jmenují tři nové terénní stezky pro horská kola, které vyrostly v lese u Hořic. Bikeři se na nich poprvé projeli v pátek. Tři traily mají celkovou délku 3,7 km. Vybudovala je jičínská firma Dirty Parks, která se specializuje na výstavbu trailů, pumptracků a bike parků. Za jejich výstavbu zaplatí Hořice zhruba pět milionů korun.
55 fotografií

VIDEO: Největší dobrodružství nabízí Grizzly. Hořice mají lesní stezky na kola

Jičínsko
Trasa severní tangenty v Hradci Králové.
Čast obyvatel hradeckých Plotišť nesouhlasí s napojením severní tangenty na dálnici D11. Lidé z okrajové části Hradce Králové nechtějí ani plánované záchytné parkoviště. Město bude muset možnou změnu trasy projednat s Ředitelstvím silnic a dálnic. Podle náměstka primátorky Adama Záruby může nový požadavek ohrozit proces přípravy severní tangenty i územního plánu města.

Problém se severní tangentou. Obyvatelé Plotišť nesouhlasí s napojením na D11

Hradecko
První podoba terminálu Jih počítala s 500 místy pro auta. Nyní jich má být méně, ale náklady na stavbu se sníží.
Už delší dobu Pardubice plánují vybudování parkovacího domu s názvem Terminál JIH. Tam by mohli nechat své vozy lidé, kteří potom přes nově zbudovanou lávku zamíří na hlavní nádraží. Radní nyní schválili plán, který počítá s tím, že náklady na vybudování parkovacího domu klesnou o 200 milionů, bude zde však oproti původní variantě méně míst. V budoucnu by však šlo stavbu zvětšit.

Pardubice chtějí na parkovacím domě ušetřit 200 milionů, ale bude mít méně míst

Pardubicko
Ilustrační snímek
Rada Karlovarského kraje odsouhlasila vyhlášení společného zadávacího řízení na dodatele veřejné zakázky „II/205 Silniční obchvat Veselova“. Stavba s předpokládanými náklady za více než 211 milionů korun bude navazovat na plánovanou výstavbu dálnice D6 Knínice - Bošov, kterou plánuje Ředitelství silnic a dálnic ČR v letech 2024 až 2027.

Kraj chystá výstavbu obchvatu Veselova

Karlovarsko
Lázně v Chrastavě
Letos uplynulo dvacet let od vstupu České republiky do Evropské unie, díky čemuž se podařilo využít evropské fondy, které podporují řadu projektů, například na rozvoj školství, zdravotnictví, modernější dopravu nebo lepší životní prostředí. Peníze z Evropské unie šly v minulých letech na stovky vydařených projektů v Libereckém kraji. Ale také na několik zjevně předražených. Nebo dokonce s kriminálním pozadím.

Kde to neklaplo s europenězi? Centrum Vlasty Buriana či kauza lázní v Chrastavě

Liberecko
V Okříškách za fotbalovým stadionem bude skatepark.
Prvním rýpnutím do země začala v Okříškách výstavba nového skateparku. Vedení městysu k jeho stavbě přistoupilo poté, co děti ve velké míře začaly využívat plochu kolem nově zbudovaného kulturního domu. A to byl kámen úrazu. „Pro jízdu na koloběžkách a skateboardech to zkrátka nebylo úplně nejvhodnější místo,“ podotkl starosta Okříšek Zdeněk Ryšavý k dětské touze být na čerstvém vzduchu, která ale kolidovala s okopanými rohy kulturáku.
17 fotografií

Koloběžkáři okopávali rohy kulturního domu, Okříšky jim radši postaví skatepark

Třebíčsko