ŠTÍTEK: Tichá Orlice

Labyrint v Brandýse nad Orlicí
/FOTO, VIDEO/ Od 1. května se otevírají brány známého přírodního Labyrintu v Brandýse nad Orlicí. Labyrint z habrů se nachází na jihovýchodním okraji města mezi pomníkem Jana Amose Komenského a řekou Tichou Orlicí. Labyrint (světa a ráje srdce) připomíná pobyt J. A. Komenského na brandýském panství Žerotínů a vloni se dostal mezi dvacítku nejkrásnějších přírodních labyrintů na světě.
26 fotografií

Světoznámý přírodní Labyrint v Brandýse se otvírá. Podívejte se na jeho krásu

Orlicko
Déšť opět zvedl hladiny řek v Pardubickém kraji. Ilustrační foto
Varování meteorologů se vyplnilo, řeky v Pardubickém kraji začalo po 10 dnech od vánočních povodní opět kvůli vytrvalému dešti stoupat. Týká se to hlavně Divoké Orlice, která dosáhla prvního stupně povodňové aktivity, v posledních hodinách ale už na horním toku mírně klesá. Roste teď ale Tichá Orlice a Chrudimka, její přítok Novohradka se v tradičně problémových Úhřeticích už blíží ke druhému stupni. V Luži výše proti proudu ale už hladina klesá, takže situace by neměla být tak vážná jako v prosinci.

Divoká i Tichá Orlice už vystoupala na první stupeň, pršet má i dnes

Orlicko
Z Týniště nad Orlicí.
/FOTO, VIDEO/ Tání sněhu a déšť proměnily krajinu na Rychnovsku a Hradecku. Nasycený tok Orlice se vylil z břehů a zaplavil krajinu. A ze strání Orlických hor se díky teplotám nad nulou valí další voda z roztátého sněhu, na některých silnicích v Orlických horách po sobě zanechala vrstvu nánosů. Podívejte se na krajinu zalitou vodou z Orlice mezi Hradcem a Častolovicemi. Vezmeme vás i do hor a k Dobrušce.
21 fotografií

Místo polí a luk velká jezera. Orlice na Rychnovsku a Hradecku zalila krajinu

Rychnovsko
Vizualizace nové trati Choceň - Ústí nad Orlicí
/FOTO, VIDEO/ Nejužší hrdlo na hlavním železničním koridoru z Prahy do Ostravy, klikatý a pomalý úsek mezi Chocní a Ústím nad Orlicí, má zmizet v první polovině 30. let. Novostavba s tunely, z nichž tunel Oucmanice by měl být po dokončení nejdelší v republice, má trať narovnat, zrychlit a trasu zkrátit o 2,4 kilometru. Podívejte se na chystanou trať ve videovizualizaci. 
12 fotografií

Nejdelší železniční tunel Česka mezi Chocní a Ústím se začne stavět v roce 2030

Orlicko
Ocenění z rukou zástupců Generali České pojišťovny a Policie ČR převzal Josef Šefl dne 7. února 2023 v Pardubicích.
/FOTO/ 72letá řidička nezvládla ostrou zatáčku v Lichkově na Orlickoústecku, najela na nezpevněnou krajnici a se svým vozem sjela z příkré stráně do Tiché Orlice. V opačném směru v tu chvíli projížděl Josef Šefl z jisté vesnice na Rychnovsku, který si ve zpětném zrcátku nebezpečného manévru všiml. Otočil se a vrátil se. Když pod srázem spatřil automobil převrácený na bok, uvnitř kterého zůstala řidička kvůli zkrouceným plechům uvězněná, přivolal záchranáře a až do jejich příjezdu u otřesené ženy zůstal a uklidňoval ji. Tato nehoda se nestala dnes, ale 21. září loňského roku. Včera si však za svou obětavost Šefl vysloužil od policie ocenění Gentleman silnic. 
9 fotografií

Gentleman silnic je muž z Rychnovska. Pomohl řidičce po pádu do řeky v Lichkově

Nehody
Rekonstrukce železnice u Brandýsa nad Orlicí pokročila.
/VIZUALIZACE/ Ne nadarmo je jízda po železniční trati mezi Ústím nad Orlicí a Brandýsem považovaná za jednu z nejkrásnějších v republice. Specifičnost údolí podél Tiché Orlice nyní diktuje také podmínky pro rozsáhlou rekonstrukci, která na železnici už téměř rok probíhá. Stavba gigantických rozměrů by měla být hotová příští rok v červnu. Podívejte se na fotografie a videovizualizaci, jak rekonstrukce pokračuje.
23 fotografií

FOTO, VIDEO: Na koridoru z Ústí do Brandýsa se maká. Projděte se podél trati

Orlicko
V sobotu se v Brandýse nad Orlicí konala tradiční masopustní veselice.
Nejen masopustem žije Brandýs nad Orlicí. Město, které se rozkládá na obou březích Tiché Orlice, prochází v posledních měsících řadou změn. Tou největší je zřejmě rekonstrukce železniční tratě, v rámci které čeká Brandýs také přestavba nádraží. A nedaleko něj se daří také Rehabilitačnímu ústavu, jehož zaměstnanci se v koronakrizi nezalekli a jakmile to bylo možné, zapojili se do očkovacího procesu. Zapomínat ale nesmíme ani na kulturu, vždyť právě letos oslaví místní narození Jana Amose Komenského, a to ve velkém stylu!
23 fotografií

OBRAZEM: Nejen masopust. Podívejte se, co se vše v Brandýse děje

Orlicko
Začátek uzavírky — křižovatka silnice II/315 (ul. J. Haška) s místní komunikací, mostu k nádraží ČD v Ústí nad Orlicí.
Přání plynulé cesty mnoha řidičů, kteří míří z Chocně do Ústí nad Orlicí, nejspíše v dohledné době splněno nebude. Ačkoliv měla být oprava silnice hotová už v říjnu, práce zkomplikoval nestabilní terén a eroze půdy. Pardubický kraj tak vypsal nové výběrové řízení, kdo však nadlimitní zakázku vysoutěží, stále není jasné.

Práce na silnici v Hrádku u Ústí stojí. Zhotovitele kraj stále ještě hledá

Orlicko