ŠTÍTEK: Uherské Hradiště

Otvírají nejstřeženější klenotnici v kraji. K vidění jsou originály šperků z hrobů velkomoravské šlechty
V jedné z nejnavštěvovanějších turistických destinací Zlínského kraje, v Archeoskanzenu Modrá, otevírají unikátní Klenotnici Velké Moravy, kde jsou k vidění archeologické nálezy z velkomoravských pohřebišť spojovaných s představiteli nejvyšších společenských vrstev raně středověké Moravy – knížaty, velmoži a členy jejich rodin. Z depozitu Moravského zemského muzea.
28 fotografií

Otvírají nejstřeženější klenotnici v kraji: Originály šperků z hrobů šlechty

Slovácko
Juniorka Radana Lapáčková ovládla v Ostravě závod na 3000 metrů překážek.     Foto: ČAS/Jan Houska
Tradičně výbornou úroveň mělo společné mistrovství České republiky juniorů a dorostu, jemuž se mezi atlety říká Gigant. Víkend ozdobil například dálkař Uherského Hradiště Petr Meindlschmid, sedmý muž z finále nedávného ME v Římě, který v Ostravě skočil 790 centimetrů. Kvalitní výkony předvedla i výprava kladenských nadějí, která se na Sletiště vrátila se šesti cennými kovy.

Šest medailí z Ostravy. Kladenské atletické mládí získávalo na Gigantu ostruhy

Ostatní sporty
V sobotu 15. června se ve Valašských Kloboukách koná 13. ročník závodu horských kol Klobucká kola.
O víkendu končí všechny nižší fotbalové soutěže, na programu je poslední kolo. Slavit se budou postupy, zapíjet sestupy. K tomu v televizi poběží přenosy z mistrovství Evropy v Německu, které startuje už v pátek. Sportovní fanoušci na Zlínsku však mohou i na krosový závod v Rokytnici u Slavičína nebo cyklistické závody ve Valašských Kloboukách nebo v Policích u Valašského Meziříčí.    

Kam za sportem ve Zlínském kraji?

Ostatní sporty
Volby do Evropského parlamentu, Ilustrační foto
Vítězství ANO 2011 s 27,62 procenty hlasů nad koalicí SPOLU s 23,47 procenty hlasů. Tak dopadl v okrese Uherské Hradiště „europarlamentní souboj“ těchto dvou konkurenčních seskupení. S odstupem a 10,56 procenty skončila koalice STAČILO, v čele s komunisty. Starostové a osobnosti pro Evropu obdrželi na Slovácku 7,39 procent hlasů. SPD a Trikolóře dali voliči 5,96 procent hlasů a z těch, které do Evropského parlamentu voliči protlačili, jsou posledními Piráti, kteří v našem regionu obdrželi od voličů 4,67 procent hlasů.

Europarlamentní souboj na Slovácku ovládlo ANO. SPOLU v Brodě i ve Starém Městě

Slovácko
Pivní peloton Giro de Pivko slavil půl století existence. Legendární Jaroslav Hutka zpíval v Hradišti na náměstí Giromanům. Pak si pro něj přišli dva esenbáci
Girooo, Girooo, Girooo. Tradičním pokřikem a za nadšeného povzbuzování příchozích odstartoval o první červnové sobotě před polednem na Mariánském náměstí v Uherském Hradišti jubilejní 50. ročník recesistické akce Giro de Pivko. V pelotonu se nakonec sešlo 62 aktérů, kteří museli splnit tři základní podmínky – vyrazit na kole bez převodu, v komickém kostýmu a nebýt členem KSČ(M).
61 fotografií

Pivní peloton Giro de Pivko na Slovácku. Nechyběla ani imitace Zemana

Slovácko