ŠTÍTEK: Wikipedie

Panda velká se stala symbolem ohrožené přírody.
Je nádherný a se svou výraznou černobílou srstí vypadá jako dobrotivý veliký plyšák. Nenechte se ale mýlit. I když je tenhle vegetarián na bambusové dietě, patří mezi medvědovité šelmy a není na hraní. Panda velká se stala symbolem ohrožené přírody. Nejbližším místem, kde si můžete tato vzácná zvířata prohlédnout, jsou zoologické zahrady ve Vídni a v Berlíně.
10 fotografií

Roztomilou pandu můžete vidět na vlastní oči, jsou v zoo blízko dvou hranic

Do světa
Co Čech, to pivař? Každý z nás podle statistiky ročně vypije 128 litrů ročně. Souhlasíte?
Blonďák, kousek, bahno, boží dar, jediná jistota, laso, zrzavá voda, patrona, škopek. Ať mu říkáte jakkoliv, pivo je pro Čechy něco jako svatý grál, rodinné stříbro a národní pýcha: každý Čech a Moravan (včetně nemluvňat, batolat, vaší babičky a abstinentů) ho ročně v průměru vypije 128 litrů. Přesto existuje řada mýtů, kterým podléhají i ti nejzdatnější konzumenti. Jedním z nich je bezesporu představa, co přesně znamená takzvaná stupňovitost piva. Proč je desítka desítka a dvanáctka dvanáctka?
4 fotografie

Pivo: Desítka, nebo dvanáctka? Rozdíl není jen v alkoholu, vyvracíme pivní mýty

Věda
Ústecké hlavní nádraží je dle mnohých Ústečanů příjemným místem v centru města. Mohou za to hlavně kavárny, bistra a pekárny, do kterých míří denně stovky lidí.
/FOTO, VIDEO/ Výkladní skříň krajského města. Tak vidí Ústečané hlavní vlakové nádraží, které podle nich za poslední roky prošlo výraznou proměnou k lepšímu. Kouzlo „hlaváku“ prý tkví v příjemných bistrech, kavárnách i pekárnách. Byli jsme se na místě podívat a zjistit, v jaké kondici nádraží opravdu je a jaké ceny můžete očekávat. 
16 fotografií

Za kolik se občerstvíte na ústeckém hlaváku? Letí hlavně bagety za sedmdesát

Ústecko
Neustálý hlad vede k příbytku na váze. Vypovídá ale i o našem zdravotním stavu.
Co znamená, když má člověk pořád hlad? Pocit hladu je v určitých případech normální součástí života. Pokud je však vnímán nepřetržitě a jen zřídka dojde k pocitu sytosti, může to být závažný problém. Pocit sytosti i hladu ovlivňuje především kombinace dvou hormonů, ale například i dodržování diety s příliš nízkým obsahem tuku. Za neustálý hlad mohou být zodpovědná i některá běžná, ale i velmi vzácná onemocnění.

6 důvodů, proč máte pořád hlad. Ten nejvíc překvapivý? Možná jíte málo tuku

Věda a technika
Hádě střevní vyfocené v laboratorních podmínkách.
Na dovolené v exotických zemích pozor na malého tvora jménem hádě střevní. Jde o nebezpečného parazita, který žije v hlíně. S ní se pak stačí blíže dostat do kontaktu a většina napadených ani nepostřehne, že si právě zadělali klidně na vleklé zdravotní potíže. Ty se projeví s odstupem dnů až týdnů. Hádětem způsobená nemoc se jmenuje strongyloidóza.
5 fotografií

Nepřítel dovezený z dovolené: Hádě střevní se umí do těla člověka provrtat kůží

Zdraví
Slovenské Duo Jamaha vyprodává české, moravské i slovenské kulturáčky a tancovačky.
Mají statisíce fanoušků, jejich kalendáře jsou plné na rok dopředu, vítězí v zahraničních hitparádách, točí jedno album za druhým, ale společenské rubriky a slavičí ankety o nich víceméně mlčí. Řeč je o takzvaných šlágrových kapelách, které v posledních letech vítězně táhnou především venkovem. Eva a Vašek už se spíše ztratili z dohledu, Duo Jamaha má ale zase diář plný veřejných vystoupení. Co stojí za popularitou takovýchto hudebních formací, pro kterou by leckteré stars ze sociálních sítí a bulváru zabíjely?
9 fotografií

Duo Jamaha ve stopách Evy a Vaška. „Umělci z Prahy“ na ně nemají

Společnost
Čemeřice černá je víceletá trvalka s něžnými kvítky. Ozdobou zahrady bude mnoho let.
Čemeřice černá je okrasná, stále zelená, víceletá trvalka. Říká se jí také vánoční nebo zimní růže. Její něžné bílé nebo narůžovělé květy připomínající divokou růži se totiž nemohou dočkat jara a vykvétají, ještě než sleze sníh. Ve středověku se čemeřice pěstovala jako léčivka. Látky, které obsahuje, jsou ale jedovaté. Přečtěte si, jak tuhle nenáročnou trvalku, která je krásná i v květináči, pěstovat. Váže se k ní i řada zajímavých legend.
7 fotografií

Dříve léčivá, dnes jedovatá kráska. Vánoční růže je trvalka, kvete i ve sněhu

Zahrada
Postupné klíčení semen fazolí.
Fazole patří mezi nejdůležitější luštěniny a jsou součástí mnoha národních kuchyní. Pěstovat je můžete na zahradě i na balkoně. Když jim k tomu vytvoříte správné podmínky, odmění vás velkou sklizní. Pokud nechcete fazole využít v kuchyni, místo jedlých si pro radost vyberte mezi okrasnými. Mají krásné květy i pěkně zbarvená semena. Přečtěte si, jak dlouho klíčí fazole, kdy je vysévat a jak je pěstovat.
6 fotografií

Fazole mají rády teplou půdu: Jak je sadit, aby se urodily zdravé lusky

Zahrádkaření
Šeříkový sirup dá magickou vůni i chuť teplým i studeným drinkům, sluší i palačinkám a lívancům.
Patří k nejvoňavějším zvěstovatelům jara: rozkvetlé keře šeříku (lat. Syringa vulgaris) nenechají nikoho na pochybách, že je definitivně po zimě a nejkrásnějšímu ročnímu období už nic nestojí v cestě. Jakkoliv má šeřík spoustu léčivých účinků, právě vůně je jeho nejsilnější zbraní. Lze ji zachytit do zásoby na horší časy? Lze. Právě teď je čas nasbírat ho plnou náruč a naplnit lahvičky oslnivě fialovou esencí toho nejlepšího, co v sobě šeřík skrývá.
6 fotografií

Provoněné vitamíny do zásoby: Sirup z aromatických květů zná jen málo lidí

Zdravý život
Na železničním přejezdu ve Františkových Lázních v roce 1985 zemřel zpěvák Petr Sepeši, který tvořil známé pěvecké duo s Ivetou Bartošovou
Nerozlučnou pěveckou dvojici Ivetu Bartošovou a Petra Sepešiho rozdělila už po dvou letech tragická smrt zpěváka, který zemřel při autonehodě na železničním přejezdu ve Františkových Lázních. Sepeši by 23. dubna oslavil 64 let. U železničního přejezdu skončil později také život Ivety Bartošové. Jejich emotivní příběh přináší v těchto dnech i televize Nova v minisérii Iveta.
13 fotografií

Petr Sepeši a tragický konec: Smrt ve Františkových Lázních je stále záhadou

Regiony
Muž a žena jsou obžalovaní ze znásilnění dítěte na Lounsku.
U ústeckého krajského soudu pokračuje výslech svérázné partnerské dvojice, obžalované z dlouhodobého zneužívání nezletilého syna. K zločinu mělo docházet několik let na Lounsku, kde zahradník a bývalá manažerka velké firmy několik let žili. Vedli svérázný naturální život a když to počasí dovolovalo, měli na sobě podle vlastních slov nanejvýš ponožky. Podle informací Deníku za nimi na odlehlé místo jezdili i zájemci o zasvěcení do jejich pohledu na svět, muž přitom pravděpodobně působil jako guru.
4 fotografie

Dítě se počůrávalo, učili ho pít matčinu moč. Nové detaily ve skandální kauze

Krimi
Matěj Houška při zahájení loňské pstruhové sezóny.
Kdo měl nachystáno nádobíčko, mohl už dnes 16. dubna od šesté hodiny ráno vyrazit k vodě a nahodit. Duben je totiž měsícem, kdy rybáři netrpělivě vyhlíží začátek pstruhové sezóny. Ta letošní začala právě dnes v úterý, a chytat se může ve všech pstruhových vodách. Připomeňte si také náš podcast Deníku Ze západu s mladým a populárním rybářem Matějem Houškou a otestujete se na znalost ryb v západočeských revírech.
12 fotografií

Začala pstruhová sezóna, poznáte i jiné ryby z revírů západu Čech?

Chebsko
Podle Martiny Hynkové Vrbové jsou bezdětné ženy pro společnost stejně důležité, jako ty, které děti mají.
Moderátorku Martinu Hynkovou Vrbovou známe především z televizních pořadů, nejčastěji pak z publicistického pořadu Sama doma. Nedávno však vyšla její první kniha, založená na rozhovorech se ženami, které se z různých důvodů rozhodly nebo byly nuceny zůstat bezdětné. Kniha „Žiju bez dětí“ sklízí úspěchy především mezi ženami, které i díky ní pochopily, že se trápí zbytečně nebo s sebou vláčely neopodstatněný špatný pocit. Jak sama Martina Hynková Vrbová říká, právě proto mělo smysl tuto knihu napsat.
5 fotografií

Martina Hynková Vrbová o ženách bez dětí: Respektujme se, spojuje nás ženství

Ženy
Dnes jsme se rozhodli, když se blíží Velikonoce, jejichž symbolem jsou malovaná vajíčka, představit vám několik vozidel, kterým se této přezdívky mezi uživateli a motoristickými fanoušky dostalo. Na sním je BMW Isetta.
Říká se jim vajíčka nebo taky bubliny. Řeč je o většinou malých aut, které upoutaly svou pozornost hlavně tvarem, ale také úsporností, třeba při spotřebě paliva. Někdy také i tím, jak vznikla nebo k čemu sloužila. A protože symbolem blížících se Velikonoc jsou hlavně vajíčka, rozhodli jsme se vám některá, ta motoristická, tak trochu naservírovat na předvelikonoční stůl.
17 fotografií

Velikonoce se blíží a není vejce jako vejce. Prohlédněte si ta automobilová

Automagazín
Bobkovišeň je jako živý plot čím dál oblíbenější
Chtěli byste mít na zahradě víc soukromí nebo zakrýt zídku, která už parádu rozhodně nedělá? Pomohl by vám živý plot. Pokud ale nechcete, aby trvalo několik let, než vyroste tak, aby plnil svoji funkci, zvolte bobkovišeň. Bobkovišeň nebo také vavřínovec lékařský je stálezelený neopadavý keř, který vám zajistí soukromí po celý rok. Jeho lesklé, sytě zelené listy jsou velmi dekorativní, je nenáročný a snadno se pěstuje. Živý plot z bobkovišně navíc rychle roste.

Živý plot? Stále oblíbenější je keř s pěknými listy. Neopadává a rychle roste

Zahrada
Matěj Houška: velikou inspirací je mi David Attenborough, vzorem moji rodiče
Vítejte u dalšího dílu podcastu Deníku Ze západu. Jeho záměrem je přinášet rozhovory se zajímavými hosty, jejichž životy, práce a osudy jsou spojeny se západem Čech. Naším dalším hostem je patnáctiletý kluk, který má své heslo na Wikipedii a objevil se na titulní straně časopisu Esquire. Je vášnivým milovníkem přírody a je nejsledovanějším rybářem v Česku. Pozvání k natáčení podcastu přijal Matěj Houška.
8 fotografií

Matěj Houška: velikou inspirací je mi David Attenborough, vzorem moji rodiče

Deník Ze západu
Na temeni hlavy má kagu několik prodloužených per, které umí zvednout do působivé chocholky
Když člověk poprvé spatří kagu chocholatého, usadí se mu na tváři úsměv. Pták s perleťově šedým peřím, zářivě oranžovýma nohama i zobákem, temně červenýma očima a chocholkou na hlavě, kterou umí vzpřímit jako kakadu, je totiž vskutku okouzlující tvor. Úsměv však rychle zmizí po zjištění, že přežívá už jen posledních několik stovek jedinců.
7 fotografií

Kagu chocholatý umí pobavit i vyděsit. Když je v nebezpečí, tancuje

Zvířecí deník a chovatelství
Slezina je orgán, který má až třetina populace v těle vícekrát. Ilustrační obrázek.
Některé orgány máme v těle přirozeně dvakrát, proto jim říkáme párové orgány. Patří mezi ně například ledviny, plíce, oči, vaječníky či varlata. Pak ale existuje orgán, který se v těle běžně vyskytuje pouze jednou, ale i přesto ho mají někteří jedinci vícekrát. Takzvanou akcesorní neboli přídatnou slezinu má až třetina populace a přináší jí jisté výhody, ale i rizika.
4 fotografie

Záhadná slezina, třicet procent lidí nemá jen jednu

Zdraví