ŠTÍTEK: Západočeský kraj

Testovací trasy při mezinárodní prezentaci vedly kolem památek v západních Čechách
Mladoboleslavská automobilka tentokrát kvůli představení další verze Superbu pozvala motoristické novináře z Evropy do západních Čech. Centrem prezentace se staly Karlovy Vary, odkud se na testovací trasy vyráželo jak se zážehovými, tak i dieselovými verzemi nové generace Superbu s karosérií liftback. I do ní se nakonec bude montovat plug-in hybridní pohon.
14 fotografií

První svezení s novou limuzínou Superb: už jezdí jako skutečná vlajková loď

Autosalon
Během několika minut rozvodněná řeka Úhlava v obci Štěnovice na jižním Plzeňsku brala vše, co jí stálo v cestě.
Na severovýchodě Česka bude v pondělí večer a v úterý silně pršet. V části Zlínského a Moravskoslezského kraje spadne až 70 milimetrů srážek, tedy 70 litrů na metr čtvereční. Zároveň v části středních a západních Čech budou dále stoupat hladiny řek. V části Plzeňského kraje mohu dosáhnout i nejvyššího povodňového stupně. Vyplývá to z výstrahy, kterou večer zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
167 fotografií

Meteorologové varují před silnými dešti. V části Čech budou stoupat hladiny řek

Česko
Paleontolog Václav Ziegler považuje západní Čechy za unikátní lokalitu, bohatou na prehistorické nálezy
Je znám jako skvělý vypravěč a popularizátor vědy, ale také jako zkušený paleontolog a znalec přírody. Kromě vědecké práce považuje Václav Ziegler za své největší úspěchy vyhlášení pěti chráněných krajinných oblastí a nalezení části kostry dinosaura nedaleko Kutné Hory. Nyní přijel do Plzně podpořit unikátní výstavu obrazů Pravěk štětcem, tužkou a uhlem a zároveň připomenout všem zájemcům o prehistorii, jak významným územím jsou západní Čechy. 

Jedl jsem maso z mamuta. Chutnalo jako lojová svíčka, říká populární paleontolog

Regiony
Paleontolog Václav Ziegler považuje západní Čechy za unikátní lokalitu, bohatou na prehistorické nálezy
Je znám jako skvělý vypravěč a popularizátor vědy, ale také jako zkušený paleontolog a znalec přírody. Za své největší úspěchy, kromě vědecké práce, považuje vyhlášení pěti chráněných krajinných oblastí, konkrétně Kokořínska, Křivoklátska, Blaníku, Broumovska a rozšíření Českého ráje a nalezení části kostry dinosaura nedaleko Kutné Hory. Václav Ziegler přijel do Plzně podpořit unikátní výstavu obrazů Pravěk štětcem, tužkou a uhlem a zároveň připomenout všem zájemcům o prehistorii, jak významným územím z pohledu paleontologie je Plzeňsko a celé západní Čechy.

Jedl maso z mamuta. Chutnalo jako lojová svíčka, říká populární paleontolog

Plzeňsko
Vodní dílo Nechranice.
Odtok z přehrad na Ohři a přítocích řeky se v posledních hodinách výrazně zvýšil. Vodohospodáři snižují hladinu na Jesenici a Skalce v Karlovarském kraji i Nechranicích na pomezí Žatecka a Chomutovska. Důvodem jsou prognózy meteorologů, které předpovídají na pátek a víkend na severozápadě Čech vydatné deště. Průtok v Ohři na jejím středním toku roste, pod zmíněnými Nechranicemi už teče sto kubíků za sekundu.

Přehrady na Ohři se vypouští, o víkendu se čeká vydatný déšť

Žatecko a Lounsko
Plzeňský Prazdroj láká turisty. Připravil novinky pro letní sezónu
Rudolf Šlehofer, manažer pro turismus a tradice v Plzeňském Prazdroji, byl naším hostem podcastu Deníku Ze západu. A protože Plzeňský Prazdroj je v Plzni turistickým cílem číslo jedna, a blíží se letní sezóna, povídali jsme si právě o nadcházejících novinkách, prohlídkových trasách, získání prestižní ceny World Travel Awards a řadě dalších zajímavostí, které na návštěvníky čekají. Více v našem rozhovoru a podcastu.
8 fotografií

Plzeňský Prazdroj láká turisty. Připravil novinky pro letní sezónu

Deník Ze západu
Hokejoví fanoušci na českobudějovickém náměstí. Ilustrační snímek
/ANKETA/ Postup českých hokejistů do finále domácího světového šampionátu vyvolal velkou vlnu nadšení. Podívejte se, kde bude v západních Čechách možné sledovat boj národního týmu o zlatou medaili a prožívat výjimečné emoce a atmosféru společně, ať na náměstích nebo v menších prostorách na plátnech nebo velkoplošných obrazovkách. Přenos bude k vidění v mnoha restauracích a hospůdkách po celých západních Čechách.

Přinášíme přehled, kde v západních Čechách sledovat boj o zlato

Karlovarsko
V Kyšicích si připomněli konec války a osvobození, do kterého se zapojili také Čechoslováci. Ti byli součástí Kombinovaného oddílu Československé samostatné obrněné brigády, který byl začleněn do 3. americké armády.
Stovky místních i přespolních se sešly ve středu odpoledne na návsi v Kyšicích na Plzeňsku, kde si společně připomněly konec války a osvobození obce. Vzpomínkové shromáždění proběhlo u památníku příslušníků Kombinovaného oddílu Československé samostatné obrněné brigády, který právě 8. května 1945 do obce dorazil jako součást americké armády, která západní Čechy osvobodila.
37 fotografií

OBRAZEM: V Kyšicích si připomněli Československou samostatnou obrněnou brigádu

Plzeňsko
Tradiční Convoy of Liberty s vojenskými historickými vozidly, v čele s renovovaným tankem Sherman, projede centrem města v neděli 5. května
Vojenské kempy, vzpomínkové akty, legendární Convoy of Liberty nebo hudební vystoupení na třech scénách s pestrým doprovodným programem. Letošní plzeňské Slavnosti svobody, které už tradičně patří k největším oslavám konce 2. světové války, nabídnou všem fandům historické i současné vojenské techniky i milovníkům dobové atmosféry opět mimořádné zážitky.
12 fotografií

Slavnosti svobody začínají v pátek. Konvoj projede Plzní v neděli

Plzeňsko
Příjezd Konvoje svobody 2024, který tvoří zrekonstruovaná historická armádní vozidla z druhé světové války.
Konvoj zhruba 20 historických armádních vozidel a motocyklů v centru Prahy připomněl 79 let od konce druhé světové války. Před americkým velvyslanectvím na Malé Straně si mohli lidé zrekonstruované vozy prohlédnout, Konvoj svobody následně odjel do jižních a západních Čech. Akce připomínající osvobození části Československa americkou armádou se pořádá pravidelně od roku 2005, a to vždy poslední pátek v dubnu. Oslavy vyvrcholí příští týden v Plzni.
35 fotografií

Konvoj historických vozidel v Praze připomněl konec 2. světové války

Praha
Poslední možnost prohlédnout si tyto interiéry bude o následujícím víkendu, říká Magdalena Černá
Překvapivě zachovalý interiér s krbem z režného zdiva a zrcadlovou stěnou, dýhované obložení z jilmového dřeva s úložnými prostory, ale i rozkopaná kachlová kamna a vytrhané dráty po nezvané návštěvě zlodějů kovů. Tak vypadají v současné době místnosti ve druhém patře domu rodiny Semlerových na Klatovské třídě 19 v Plzni, do jehož rekonstrukce zbývají už jen týdny.
22 fotografií

Dům s Loosovými interiéry se uzavře. Poslední šance je vidět bude o víkendu

Plzeňsko
ČDD U19, skupina (17. kolo): FC Písek - SK Petřín Plzeň B (na snímku fotbalisté v červených dresech) 1:2 (1:0).
/FOTOGALERIE/ Po prvním poločase sice prohrávali, ale nakonec úvodní utkání jarní části sezony České divize dorostu do 19 let fotbalisté záložního týmu plzeňského Petřína (U18) zvládli vítězně. Tým z centra západních Čech porazil díky trefám Kasíka s Karpíškem domácí Písek těsně 2:1 a v tabulce se dostal na šesté místo před Beroun, který doma nečekaně podlehl Hořovicím. Podívejte se na zápas v Písku díky fotogalerii nestárnoucího jihočeského fotografa Jiřího Škrleho.
48 fotografií

OBRAZEM: Kasík s Karpíškem režírovali obrat mladých fotbalistů na hřišti Písku

Kraje
ČDD U19, skupina (17. kolo): FC Písek - SK Petřín Plzeň B (na snímku fotbalisté v červených dresech) 1:2 (1:0).
/FOTOGALERIE/ Po prvním poločase sice prohrávali, ale nakonec úvodní utkání jarní části sezony České divize dorostu do 19 let fotbalisté záložního týmu plzeňského Petřína (U18) zvládli vítězně. Tým z centra západních Čech porazil díky trefám Kasíka s Karpíškem domácí Písek těsně 2:1 a v tabulce se dostal na šesté místo před Beroun, který doma nečekaně podlehl Hořovicím. Podívejte se na zápas v Písku díky fotogalerii nestárnoucího jihočeského fotografa Jiřího Škrleho.
48 fotografií

PODÍVEJTE SE: Záloha plzeňského dorostu otočila zápas v jihočeském Písku

Kraje
Psí detektiv Balynka přijela do Lubence zkontrolovat, jak se třídí odpad.
Dálniční obchvat otevřený před dvěma lety učinil z přetíženého městečka na přelomu středních a západních Čech úhledné místo k dobrému životu. V srdci města Lubence je trojice nejdůležitějších budov - obecní úřad, kostel a dům kultury. A právě tam se odehrála 12. února dvě pondělní dopolední představení pro děti z mateřských a základních škol.

Psí detektiv Balynka přijela do Lubence zkontrolovat, jak se třídí odpad

Čtenář reportér
Dorostenka Claudia Rampová si připsala v A-týmu Kynžvartu první start v MOL Lize, který okořenila premiérovou brankou.
Pokud se někdo nemusí obávat o budoucnost, je to bezpochyby Házená Kynžvart. Klub ze západních Čech je již několik let pověstnou líhní vycházejících házenkářských hvězd. Jedna z nich zazářila o víkendu v Hodoníně při svém prvním startu v dresu Kynžvartu v MOL lize. Teprve sedmnáctiletá Claudie Rampová si užila debut snů, který okořenila svým prvním brankovým zápisem mezi interligovou elitou.
9 fotografií

Rampová zažila debut snů. První start v MOL Lize si osladila premiérovou brankou

Házená
Házená Kynžvart. Ilustrační foto.
Povinnost splněna. Házenkářky Kynžvartu potvrdily v 17. kole MOL Ligy roli favorita. Výjezd na palubovku posledního Hodonína přetavila kynžvartská mašina v jednoznačnou výhru 37:18. Tím Západočešky protáhly proti Hodonínu úspěšnou sérii vzájemných zápasů na čtyři výhry v MOL Lize v řadě. Lví podíl na výhře měla pivotka Katka Dresslerová, která nasázela Hodonínu úctyhodných dvanáct branek.

Kynžvart řádil v Hodoníně. Dvanáct tref Dresslerové či premiérový zásah Rampové

Házená