Klima
Listopadové číslo National Geographic, které je nyní v prodeji, je celé věnováno problematice změny globálního klimatu. Speciál doplňuje i dárek v podobě velké přílohové mapy zeleného srdce planety - brazilské Amazonie, kde bují život i hrozby, které jej ohrožují. Proč je číslo monotématické? Protože LETOS BY MOHL PŘIJÍT ZLOM…
Nová studie odpovídá na otázku, proč je proces oteplování klimatu na Zemi nerovnoměrný a dílčí měření často vydávají protichůdné údaje. Teplo se totiž podle autorů analýzy akumuluje nerovnoměrně v atmosféře, kde vznikají horké ostrovy, které unikaly meteorologickým měřením.
Florida bude muset brzy zaplatit za náklady spojené se změnou klimatu – náklady, které narůstají na celém světě. Úpravami se získá čas, ale půjde zachránit Miami? - ptá se Laura Parkerová reportáži, která vyšla v českém dubnovém vydání časopisu Nationa Geographic. Součástí ochutnávky je i galerie fotografií George Steinmetze
Zpomalování hlubokomořského proudění, které funguje jako obrovský výměník tepla v planetárním měřítku, může vyvolat rozsáhlé změny podnebí. Nová studie dokazuje, že právě to už nyní probíhá.
Skoro jako doporučení: Užijte si zimu, je možné chápat nově zveřejněnou studii britských klimatologů, že Evropu může očekávat zesilující vlny veder v letních měsících. Modelový je pro ně rok 2003, kdy přišlo nejteplejší léto od roku 1540.
Aféry poslední doby ukázaly, že někteří vědci varující před globálním oteplování přehnali údaje a nafoukli tak hrozby plynoucí z člověkem vyvolaných klimatických změn.
Mořské aerosoly významně ovlivňují kvalitu ovzduší i zemské klima, jsou však zároveň jednou z nejméně prozkoumaných složek atmosféry. Tým našich vědců se to pokouší změnit.
Řadu dnes velmi vyspělých zemí včetně Spojených států a také České republiky postihne během přibližně třiceti let velmi suché klima. Tvrdí to alespoň nová projekce amerického Národního centra pro atmosférický výzkum (NCAR).
Skupina předních vědců NASA oznámila, že dosavadní klimatické modely předpovídající oteplování jsou značně přehnané.
Vyhynutí dinosaurů po srážce s asteroidem před 65 miliony let nepatřilo k největším ohrožením života na Zemi. Jedno větší vyvolala megaerupce před 250 miliony let.
Dálkové migrace živočichů byly, podobně jako turistika, dosud všeobecně považovány za prostředek šíření choroboplodných zárodků. Opak je však pravdou.
Globální oteplování a tání ledovců se stoupající hladinou oceánů lidstvu podle nejnovější analýzy uznávaných fyziků nehrozí.
Zánik starověkých říší dokládá, kam až může zajít nebezpečná kombinace civilizačních a klimatických změn.